Порядок відбування покарання у виді тримання в дисциплінарному батальйоні військовослужбовців

Матеріал з WikiLegalAid

Нормативна база

Поняття дисциплінарного батальйону

Відповідно до Порядку відбування покарання засуджених військовослужбовців у виді тримання в дисциплінарному батальйоні, затвердженого наказом Міністерства оборони України 04 червня 2021 року № 155 (далі - Порядок) дисциплінарний батальйон - військова частина, яка утримується на окремому штаті та призначена для забезпечення виконання кримінального покарання стосовно військовослужбовців, яких вироком суду, що набрав законної сили, засуджено до тримання в дисциплінарному батальйоні.

Дисциплінарний батальйон виконує покарання у виді тримання в дисциплінарному батальйоні засуджених військовослужбовців строкової служби, військовослужбовців, які проходять військову службу за контрактом, осіб офіцерського складу, які проходять кадрову військову службу, осіб офіцерського складу, які проходять військову службу за призовом, військовослужбовців, призваних на військову службу під час мобілізації, на особливий період, на військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період (крім військовослужбовців-жінок) (ст. 17 Кримінально–виконавчого кодексу України).

Основними засобами виправлення і ресоціалізації засуджених військовослужбовців є встановлений порядок виконання та відбування покарання (режим), суспільно корисна праця, соціально-виховна робота, громадський вплив, військове навчання. Засоби виправлення та ресоціалізації засуджених військовослужбовців застосовуються з урахуванням виду покарання, характеру, ступеня суспільної небезпеки, мотивів вчинення кримінального правопорушення та поведінки засудженого, а також його ставлення до праці та виконання вимог статутів Збройних Сил України (п.4 Порядку).

Призначення покарання у вигляді тримання в дисциплінарному батальйоні

Покарання у виді тримання в дисциплінарному батальйоні призначається військовослужбовцям строкової служби, військовослужбовцям, які проходять військову службу за контрактом, особам офіцерського складу, які проходять кадрову військову службу, особам офіцерського складу, які проходять військову службу за призовом, військовослужбовцям, призваним на військову службу під час мобілізації, на особливий період, військовослужбовцям, призваним на військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період (крім військовослужбовців-жінок), на строк від шести місяців до двох років у випадках, передбачених КК України, а також якщо суд, враховуючи обставини справи та особу засудженого, вважатиме за можливе замінити позбавлення волі на строк не більше двох років триманням у дисциплінарному батальйоні на той самий строк. Тримання в дисциплінарному батальйоні військовослужбовців замість позбавлення волі не може застосовуватися до осіб, які раніше відбували покарання у виді позбавлення волі (ст. 62 КК України).

Підставою для тримання засуджених військовослужбовців у дисциплінарному батальйоні є вирок суду, який набрав законної сили.

Правила прийому засуджених до дисциплінарного батальйону

Усі засуджені військовослужбовці, які прибули до дисциплінарного батальйону, підлягають обов’язковому обшуку та медичному огляду, а їх обмундирування і натільна білизна - спеціальній обробці (пранню).

Особистий обшук засуджених та огляд їх особистих речей проводяться в порядку, встановленому законодавством. Не допускається пошкодження інвентарю, інженерно-технічних засобів охорони дисциплінарного батальйону, а також речей та предметів засуджених.

Особистий обшук може бути повним і неповним. Повному обшуку підлягають засуджені військовослужбовці під час прийому до дисциплінарного батальйону, перед відправкою за його межі, під час поміщення на гауптвахту, затримання після вчинення втечі з-під варти, після проведення побачення, а також у разі надходження інформації про те, що засуджені військовослужбовці мають предмети, заборонені для використання в дисциплінарному батальйоні. В останньому випадку обшук проводиться за розпорядженням командира дисциплінарного батальйону або його заступника, за їх відсутності - чергового дисциплінарного батальйону.

Повний обшук супроводжується ретельним оглядом тіла засудженого військовослужбовця, його одягу та взуття. При цьому військовослужбовцю пропонується добровільно здати заборонені предмети і повністю роздягнутися. Наклейки пластирів, гіпсові та інші пов’язки перевіряються під контролем начальника медичної служби - начальника медичного пункту дисциплінарного батальйону (медичного працівника).

Неповний обшук проводиться у разі виходу на роботу та повернення з неї, перед проведенням побачень, а також у разі допущення порушення встановленого порядку відбування покарання. Під час неповного обшуку оглядаються одяг і взуття засудженого військовослужбовця без його роздягання.

Особистий обшук засуджених військовослужбовців проводиться представником дисциплінарного батальйону однієї з ними статі в окремому ізольованому приміщенні, визначеному в наказі командира дисциплінарного батальйону. Проводити обшук в одному приміщенні більше однієї особи забороняється. Під час повного обшуку не повинні бути присутні особи протилежної статі.

У разі проведення обшуку з необхідністю анатомічного дослідження тіла залучення начальника медичної служби - начальника медичного пункту дисциплінарного батальйону (медичного працівника) є обов’язковим.

Командир дисциплінарного батальйону (його заступник) під час прийому засуджених військовослужбовців проводить особисту бесіду із засудженим військовослужбовцем, що прибув, під час якої з’ясовує: склад його сім’ї, освіту, рід занять до призову або прийому на військову службу, посаду, яку він обіймав до засудження, скарги, побажання та інші питання, які можуть впливати на його виправлення та ресоціалізацію, задоволення його релігійних потреб, доводить під підпис засудженому військовослужбовцю порядок та умови відбування покарання, його права, обов’язки, при цьому звертає особливу увагу на порядок застосування зброї чатовими або особовим складом варти у випадку порушення засудженим режиму тримання у дисциплінарному батальйоні, зараховує засудженого військовослужбовця до списків дисциплінарної роти (групи утримання офіцерів) з дня його прибуття.

Про прибуття засудженого до місця відбування покарання адміністрація органу чи установи виконання покарань, командування дисциплінарного батальйону, військової частини чи начальник гарнізону зобов'язані протягом трьох діб повідомити одного із членів сім'ї або близьких родичів за вибором засудженого (ст. 20 Кримінально–виконавчого кодексу України).

Після прийняття засудженого військовослужбовця до дисциплінарного батальйону заступник командира дисциплінарного батальйону з морально-психологічного забезпечення організовує вивчення його документів, зазначених ділових якостей та морально-психологічного стану і проводить з ним індивідуальну бесіду. До повного вивчення особи, але не більше десяти діб, засуджений військовослужбовець утримується окремо від інших засуджених військовослужбовців. У цей період з ним проводяться заняття з предметів загальновійськової підготовки та заняття з охорони праці.

Начальник медичної служби дисциплінарного батальйону (фельдшер) проводить медичний огляд засудженого. Якщо під час огляду виявлено, що засуджений військовослужбовець має тілесні ушкодження, ознаки тортур, травм, включаючи психічні, чи явні ознаки захворювання, начальник медичної служби та командир дисциплінарного батальйону негайно вживають заходів щодо надання йому невідкладної медичної допомоги  та направлення до закладу охорони здоров’я Збройних Сил України для подальшого лікування.

У разі виявлення тілесних ушкоджень у засудженого військовослужбовця начальник медичної служби - начальник медичного пункту дисциплінарного батальйону (медичний працівник) складає довідку, визначену в пункті 3 глави 1 розділу II Порядку організації надання медичної допомоги засудженим до позбавлення волі, затвердженого наказом Міністерства юстиції України, Міністерства охорони здоров’я України від 15 серпня 2014 року № 1348/5/572, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 20 серпня 2014 року за № 990/25767.

Про факт виявлення тілесних ушкоджень у засудженого військовослужбовця командир дисциплінарного батальйону негайно письмово інформує відповідного прокурора.

Розміщення засуджених військовослужбовців

Дисциплінарний батальйон розташовують окремо від інших військових частин гарнізону.

Територія та приміщення, призначені для розміщення та обслуговування засуджених військовослужбовців (далі - територія змінного складу), надійно відокремлюються парканом (ґратами) від адміністративної території дисциплінарного батальйону.

Засуджені військовослужбовці розміщуються у казармі окремо від військовослужбовців постійного складу (у разі розміщення дисциплінарного батальйону в одній будівлі - у відокремлених суцільними дверима та ґратами приміщеннях). У казармі, де розміщуються засуджені військовослужбовці, має бути інформаційний стенд з правами, обов’язками, заборонами і обмеженнями засуджених, військовослужбовців, а також єдиним телефонним номером системи надання безоплатної правової допомоги, телефонними номерами гарячих ліній Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, відповідної прокуратури та Державного бюро розслідувань.

Вікна і двері приміщень, в яких розміщують засуджених військовослужбовців, обладнують металевими ґратами, а двері також обладнують механічними та, за можливості, додатково - електромеханічними замками.

Двері (вхідні ворота) у розташування (на територію) змінного складу обладнуються звуковою сигналізацією та відчиняються тільки з дозволу чергового дисциплінарного батальйону.

Для охорони засуджених військовослужбовців у дисциплінарному батальйоні призначається варта.

Режим у дисциплінарному батальйоні

Засуджені військовослужбовці зобов’язані дотримуватися вимог режиму, встановлених Кримінально-виконавчим кодексом України, Порядком та іншими нормативно-правовими актами.

Військовослужбовці, які відбувають покарання в дисциплінарному батальйоні, виконують обов’язки та користуються правами, встановленими законодавством для військовослужбовців строкової військової служби, з обмеженнями, передбаченими Кримінально-виконавчим кодексом України. Усі засуджені військовослужбовці незалежно від їхнього військового звання та характеру попередньої служби перебувають як солдати і носять єдині встановлені для даного дисциплінарного батальйону форму одягу та знаки розрізнення.

Засуджені військовослужбовці з числа осіб офіцерського складу утримуються окремо від інших категорій засуджених військовослужбовців.

Під час відбування покарання засуджений військовослужбовець не може бути поданий до присвоєння чергового військового звання, призначений на вищу посаду, переведений на нове місце служби, за винятком проведення організаційних заходів, а також звільнений з військової служби, крім випадку визнання його непридатним до військової служби за станом здоров’я.

Для засуджених військовослужбовців встановлюється шестиденний робочий тиждень з одним вихідним днем.  Розпорядок дня у дисциплінарному батальйоні встановлюється командиром дисциплінарного батальйону. У розпорядку дня має бути передбачено час для виконання робіт на виробництві та проведення навчальних занять тривалістю 40 годин на тиждень, нічний сон - вісім годин на добу, приймання їжі - три рази на день.

Засуджені військовослужбовці залучаються до оплачуваної праці на підприємствах, в установах та організаціях, які належать до сфери управління Міністерства оборони України, у майстернях дисциплінарного батальйону, а також за дорученням Міністра оборони України - до робіт з інженерного обладнання позицій (районів), будівництва інженерних споруд з метою зміцнення обороноздатності держави, відновлення інфраструктури населених пунктів в умовах особливого періоду, у тому числі воєнного стану чи в бойовій обстановці, а також після їх завершення - до закінчення відбудовного періоду, який закінчується в момент офіційного оголошення про це.

Для засуджених військовослужбовців застосовується відрядна система оплати праці. Нараховані суми заробітної плати засудженим військовослужбовцям зараховуються в установленому порядку на їх особові рахунки. Розмір нарахованої заробітної плати за повністю виконану місячну норму праці, у разі її встановлення, не може бути нижчим за розмір мінімальної заробітної плати. Забезпечення належної організації оплати праці засуджених військовослужбовців, виплати заробітної плати та відповідних відрахувань здійснюється командиром дисциплінарного батальйону.

На роботи і заняття в межах території змінного складу засуджені військовослужбовці пересуваються у супроводі службової особи постійного складу дисциплінарної роти (групи утримання офіцерів), призначеної командиром дисциплінарної роти (командиром групи утримання офіцерів).

На роботи і заняття поза територією змінного складу у межах розташування дисциплінарного батальйону, а також за межі розташування дисциплінарного батальйону засуджених військовослужбовців виводять у складі груп під охороною озброєного конвою та на підставі письмового наказу командира дисциплінарного батальйону.

Засуджені військовослужбовці залучаються до робіт з благоустрою дисциплінарного батальйону і прилеглих до нього територій не більш як дві години на день, безоплатно та в порядку черговості, визначеної командиром дисциплінарного батальйону.

У разі спроби до втечі засудженого військовослужбовця, вчинення ним нападу або опору конвойні мають право застосовувати заходи фізичного впливу, спеціальні засоби, а у крайньому разі - вогнепальну зброю, у порядку встановленому чинним законодавством України.

Комунікація осіб, що відбувають покарання в дисциплінарному батальйоні із «зовнішнім світом»

Засуджені військовослужбовці мають право на побачення, телефонні розмови, користування мережею Інтернет, листування, короткочасні виїзди (у виняткових випадках), отримання посилок, передач (бандеролей), кореспонденції (за власний рахунок), правову допомогу, богослужіння та релігійні обряди в дисциплінарному батальйоні.

Засуджені військовослужбовці мають право на короткострокові і тривалі побачення. Короткострокові побачення з родичами чи іншими особами надаються один раз на місяць тривалістю до чотирьох годин у спеціально обладнаному приміщенні під контролем представника дисциплінарного батальйону у вільний від роботи та занять час у дні і години, встановлені командиром дисциплінарного батальйону. Тривалі побачення надаються тільки з близькими родичами один раз на три місяці тривалістю до трьох діб з правом спільного проживання в спеціально обладнаних приміщеннях дисциплінарного батальйону. На час тривалого побачення засуджені військовослужбовці звільняються від роботи і занять(ст. 75 Кримінально–виконавчого кодексу України).

У зв'язку з винятковими обставинами (смерть або тяжка хвороба близького родича, яка загрожує життю хворого; стихійне лихо, яке завдало значної матеріальної шкоди майну засудженого військовослужбовця та його сім'ї) засудженому військовослужбовцю може бути дозволено короткочасний виїзд за межі дисциплінарного батальйону на строк до семи діб, не враховуючи часу, необхідного для проїзду в обидва кінці.

У порядку, встановленому командиром дисциплінарного батальйону, засуджені військовослужбовці можуть вести телефонні розмови (у тому числі в мережах рухомого (мобільного) зв’язку), користування мережею Інтернет без обмеження, у тому числі під час перебування в стаціонарних закладах охорони здоров'я. Телефонні розмови, користування мережею Інтернет оплачуються з особистих коштів засуджених військовослужбовців.

Засудженим військовослужбовцям дозволяється відправляти і отримувати листи та телеграми без обмеження їх кількості. Вручення листів, що надходять засудженим військовослужбовцям, проводиться командиром дисциплінарної роти (командиром групи утримання офіцерів) або старшиною дисциплінарної роти (заступником командира групи утримання офіцерів), у присутності якого засуджений військовослужбовець зобов’язаний їх розпечатати, крім листів, які засуджені отримують від Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, Європейського суду з прав людини, а також інших відповідних органів міжнародних організацій, членом або учасником яких є Україна, уповноважених осіб таких міжнародних організацій, прокурора, захисника у справі, який здійснює свої повноваження відповідно до кримінального процесуального законодавства.

Засуджені військовослужбовці мають право на одержання посилок (передач) і бандеролей без обмеження їх кількості. Посилки (передачі) і бандеролі, що надходять на ім'я засуджених військовослужбовців, підлягають огляду. Порядок огляду та вручення їх засудженому військовослужбовцю встановлює командир дисциплінарного батальйону. У разі виявлення в посилці (передачі) чи бандеролі речей або предметів, які засудженому військовослужбовцю мати заборонено, їх вилучають, заносять до опису особистих речей засудженого і зберігають разом з іншими його особистими речами до закінчення строку відбування покарання.

Засуджені військовослужбовці мають право за рахунок коштів, що є на їхніх особових рахунках, передплачувати і одержувати газети, журнали, інші періодичні видання без обмеження їх кількості.

Засудженим військовослужбовцям за заявою та розпискою дозволяється закуповувати за рахунок коштів, що перебувають на їх особових рахунках, харчові продукти і предмети першої потреби в межах сум та порядку, встановлених кримінально-виконавчим законодавством України.

Лікарські засоби і вироби медичного призначення, які одержують засуджені відповідно до медичного висновку, перевіряються на придатність до використання (непридатні повертаються) та передаються начальнику медичної служби - начальнику медичного пункту дисциплінарного батальйону (черговому медичному працівнику закладу охорони здоров’я Збройних Сил України) для лікування засуджених військовослужбовців.

Для одержання правової допомоги за письмовою заявою засуджених військовослужбовців, їхніх близьких родичів, громадських організацій засудженим військовослужбовцям надається побачення з адвокатом або іншим фахівцем у галузі права, який за законом має право на надання правової допомоги особисто чи за дорученням юридичної особи.

Для отримання послуг адвоката засуджені військовослужбовці можуть звернутися за єдиним телефонним номером системи надання безоплатної правової допомоги.

За бажанням засудженого військовослужбовця або адвоката побачення надається наодинці. Таке побачення не обмежується в часі.

Побачення надається командиром дисциплінарного батальйону у разі пред’явлення адвокатом договору про надання правової допомоги, довіреності, ордеру чи доручення органу (установи), уповноваженого законом на надання безоплатної правової допомоги, а також документів, що посвідчують його особу. Кількість і тривалість таких побачень не обмежені.

Право на одержання правової допомоги поширюється на засуджених військовослужбовців, що перебувають в одиночних камерах та знаходяться на лікуванні в закладах охорони здоров’я Збройних Сил України.

Командир дисциплінарного батальйону сприяє реалізації права засуджених військовослужбовців на здійснення свободи сповідувати будь-яку релігію або виражати переконання, пов’язані зі ставленням до релігії, лише з обмеженнями, які передбачені Кримінально-виконавчим кодексом України.

Засуджені військовослужбовці відправляють релігійні обряди індивідуально або в обладнаному з цією метою приміщенні (куточку). Командир дисциплінарного батальйону на прохання засуджених або за зверненням релігійної організації сприяє запрошенню осіб, які мають право проводити богослужіння, відправляти релігійні таїнства та обряди, визначає місце, час та умови їх проведення.

Відправлення релігійних таїнств та обрядів не повинно порушувати розпорядок дня, а також утискати права інших осіб, які відбувають покарання у дисциплінарному батальйоні.

Заохочення та стягнення

За сумлінну поведінку і ставлення до праці та військової служби до засуджених військовослужбовців може бути застосовано такі заходи заохочення:

 • подяка;
 • зняття раніше накладеного дисциплінарного стягнення;
 • надання одного додаткового короткострокового побачення;
 • нагородження цінним подарунком або премією в розмірі місячного грошового забезпечення;
 • зарахування до числа тих, хто виправляється.

Засуджені військовослужбовці, які мають зразкову поведінку і чесно ставляться до праці та військової служби, беруть активну участь у громадській роботі, після відбуття ними не менш як однієї третьої строку покарання та обговорення їх кандидатур радою громадськості підрозділу дисциплінарного батальйону наказом командира дисциплінарного батальйону можуть бути зараховані до числа таких, що виправляються.

Після фактичного відбуття засудженим військовослужбовцем не менш як половини строку покарання за умови, що він сумлінною поведінкою і ставленням до праці та військової служби під час відбування покарання довів своє виправлення, командир дисциплінарного батальйону може внести до відповідного суду подання про його умовно-дострокове звільнення від відбування покарання або заміну невідбутої частини покарання більш м’яким покаранням.

За порушення встановленого порядку відбування покарання до засуджених військовослужбовців можуть бути застосовані такі дисциплінарні стягнення:

 • зауваження;
 • догана;
 • сувора догана;
 • призначення в наряд на роботу - до 5 днів у вільний від роботи і навчання час;
 • арешт із триманням на гауптвахті - до 10 діб;
 • виключення з числа тих, хто виправляється, яке застосовується як захід дисциплінарного впливу, коли всі попередні стягнення не дали позитивного результату.

Стягнення у виді виключення з числа тих, хто виправляється, накладається наказом командира дисциплінарного батальйону на підставі акта службового розслідування, в якому обов’язково зазначаються причини та умови, що сприяли вчиненню правопорушення, та ступінь вини засудженого військовослужбовця, на якого накладається це стягнення.

Матеріально-побутове та медичне забезпечення засуджених військовослужбовців

Забезпечення засуджених військовослужбовців речовим майном та милом здійснюється за нормами, установленими для військовослужбовців строкової служби.

Військовослужбовці, що відбувають покарання у дисциплінарному батальйоні забезпечуються харчуванням (гарячою їжею).

Засудженим військовослужбовцям дозволяється мати мило, зубну щітку, зубний порошок або пасту, гребінець, окуляри, носову хустинку, тютюнові вироби, сірники, приладдя для гоління, чищення одягу та взуття, особисті листи та папір для письма, книги, конверти, пресу, ручку та олівці, туалетний папір. Зазначені предмети, крім установлених за нормами забезпечення, закуповують організовано за рахунок особистих коштів засуджених військовослужбовців у порядку, установленому командиром дисциплінарного батальйону.

Хворих засуджених військовослужбовців у разі неможливості їх лікування в дисциплінарному батальйоні протягом доби за медичним висновком начальника медичної служби - начальника медичного пункту дисциплінарного батальйону (медичного працівника) направляють на лікування до закладів охорони здоров’я Збройних Сил України та повертають до дисциплінарного батальйону під конвоєм, призначеним наказом командира дисциплінарного батальйону. Час перебування на лікуванні зараховується до строку відбування покарання.

Звільнення з дисциплінарного батальйону

Засуджених військовослужбовців звільняють з дисциплінарного батальйону за таких підстав:

 • після відбуття строку покарання, призначеного вироком суду;
 • у зв’язку із застосуванням амністії;
 • у зв’язку з помилуванням;
 • у зв’язку з винесенням судом ухвали або постанови про звільнення від відбування покарання через хворобу, умовно-достроково і за іншими підставами, встановленими законодавством.

Засуджені військовослужбовці, які відбувають покарання у виді тримання в дисциплінарному батальйоні і визнані військово-лікарською комісією непридатними за станом здоров’я до військової служби зі зняттям з військового обліку або непридатними до військової служби у мирний час, звільняються судом від покарання за поданням командира дисциплінарного батальйону і висновком військово-лікарської комісії.

Військовослужбовці строкової військової служби, що відбули покарання або звільнені умовно-достроково, та особи, що підлягають звільненню у зв’язку з амністією або помилуванням, направляються для подальшого проходження строкової військової служби, як правило, в ті самі військові частини, де вони проходили строкову військову службу до засудження. Для супроводження військовослужбовця строкової військової служби до розташування військової частини командир (начальник) військової частини (установи) направляє до дисциплінарного батальйону свого представника.

Військовослужбовців військової служби за контрактом, осіб офіцерського складу, які проходять військову службу за призовом, військовослужбовців, призваних на військову службу під час мобілізації, на особливий період, направляють у розпорядження посадових осіб, які мають право призначення на посади, для вирішення питання щодо подальшого їх службового використання. До відповідної військової частини (установи) такі військовослужбовці прямують самостійно.