Особливості страхування цивільно-правової відповідальності окремих категорій громадян України

Матеріал з WikiLegalAid
Версія від 11:05, 6 квітня 2020, створена Natalia.zaitseva (обговореннявнесок)

(різн.) ← Попередня версія • Затверджена версія (різн.) • Поточна версія (різн.) • Новіша версія → (різн.)
Перейти до: навігація, пошук

Нормативна база

 1. Закон України "Про дорожній рух"
 2. Закон України "Про обов'язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів"
 3. Постанова Кабінету Міністрів України від 10.10.2001 № 1306 "Про правила дорожнього руху"

Загальні положення

Держава зобов’язала власників автомобілів страхувати свою цивільно-правову відповідальність відповідно до Закону України "Про обов'язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів", що забезпечує відшкодування шкоди, заподіяної життю, здоров'ю та майну потерпілих при експлуатації наземних транспортних засобів на території України.

Даним Законом встановлено особливості страхування цивільно-правової відповідальності окремих категорій громадян України, зокрема ст. 13 надано вичерпний перелік осіб, які звільняються від обов'язкового страхування, а також осіб, які мають право на 50% знижку на розмір страхового платежу за одним внутрішнім договором страхування.

100% знижка на страхування цивільно-правової відповідальності

Страхування для пільгових категорій населення

Звільняються від обов’язкового страхування цивільно-правової відповідальності:

 • учасники бойових дій;
 • постраждалі учасники Революції Гідності;
 • особи з інвалідністю внаслідок війни, що визначені законом;
 • особи з інвалідністю І групи, які особисто керують належним ним транспортним засобом, а також особи, що керують транспортним засобом, належним особі з інвалідністю І групи, в його присутності.
Відшкодування збитків від ДТП, винуватцями якої є зазначені особи, проводить Моторне (транспортне) страхове бюро України (МТСБУ).

При цьому, згідно п. 2.1 Правил дорожнього руху, затверджених Постановою Кабінету міністрів України від 10.10.2001 № 1306 , водії, які відповідно до законодавства звільняються від обов’язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів на території України, повинні мати при собі відповідні підтверджуючі документи (посвідчення).

50% знижка на страхування цивільно-правової відповідальності

Сплачують 50% розміру страхового платежу за одним договором страхування такі особи, за умови, що транспортний засіб має робочий об'єм двигуна до 2500 см3 включно та належить цьому громадянину на праві власності :

 • учасники війни;
 • особа з інвалідністю II групи;
 • особи, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, віднесені до I або II категорії;
 • пенсіонери.
Зазначена пільга надається за умови особистого керування таким транспортним засобом особою, яка належить до визначених категорій громадян України, без мети надання платних послуг з перевезення пасажирів або вантажу.

Див. додатково Страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів (автоцивілка)