Компенсація витрат на оплату за працевлаштування внутрішньо переміщених осіб внаслідок проведення бойових дій під час воєнного стану

Матеріал з WikiLegalAid
Версія від 11:26, 20 травня 2022, створена Kyiv4.kyiv (обговорення | внесок) (Створена сторінка: == Нормативно база == * [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2102-20#Text Закон України “Про затвердження Указу...)
(різн.) ← Попередня версія | Поточна версія (різн.) | Новіша версія → (різн.)

Нормативно база

Загальні положення

Кабінетом Міністрів України 20 березня 2022 року прийнято Постанову № 331, якою визначено порядок призначення компенсації витрат на оплату праці роботодавцям у випадку працевлаштування ними внутрішньо переміщених осіб на умовах строкового або безстрокового трудового договору (контракту), гіг-контракту, зокрема за сумісництвом.

Виплати компенсації здійснюється за рахунок коштів резервного фонду державного бюджету.

Розмір компенсації

Компенсація витрат роботодавцеві надається у розмірі 6500 гривень щомісяця за кожну працевлаштовану особу.

Строки призначення та виплати компенсації

Компенсація витрат призначається на період дії правового режиму воєнного стану та протягом 30 календарних днів після його скасування або припинення, щомісячно, при цьому загальна тривалість надання такої виплати не може перевищувати двох місяців з дня працевлаштування внутрішньо переміщеної особи.

Хто має право на отримання компенсації

Право на отримання компенсації мають роботодавці, які працевлаштували внутрішньо переміщених осіб під час воєнного стану в Україні, введеного Указом Президента України від 24 лютого 2022 р. № 64.

За працевлаштування яких працівників роботодавець має право на отримання компенсації

Роботодавці мають право на отримання компенсації виключно за працевлаштування працівників, які після введення воєнного стану в Україні перемістилася з території адміністративно-територіальної одиниці, на якій проводяться бойові дії та яка визначена в переліку адміністративно-територіальних одиниць, на території яких платникам єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, які перебувають на обліку на відповідній території, може надаватися допомога в рамках Програми “єПідтримка”, затвердженому розпорядженням Кабінету Міністрів України від 6 березня 2022 р. № 204, та отримали довідку внутрішньо переміщеної особи.

Не мають права на отримання компенсації

Бюджетні установи, фонди загальнообов’язкового державного соціального страхування.

Умови призначення компенсації

Компенсація призначається при дотриманні наступних умов:

  • роботодавець перебуває на обліку як платник єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування;
  • розмір заробітної плати працівника за повністю виконану місячну (годинну) норму праці не може бути нижчим за розмір мінімальної заробітної плати, встановленої законодавством;
  • подання в установленому законодавством порядку податкової звітності за IV квартал 2021 р. або річної звітності за 2021 рік;
  • особа з числа внутрішньо переміщених осіб може бути працевлаштована на визначених умовах один раз;
  • роботодавець зобов’язаний звернутись за призначенням допомоги не раніше, ніж через п’ять календарних днів після працевлаштування внутрішньо переміщеної особи.

Куди звертатись

Заява про призначення компенсації подається роботодавцем до центру зайнятості, розташованого за місцезнаходженням роботодавця в паперовій формі - особисто або на адресу електронної пошти відповідного центру зайнятості.

Заява про призначення компенсації може бути подана роботодавцем в електронній формі - через Єдиний державний веб-портал електронних послуг (Портал Дія). Для подання вказаної заяви роботодавцю необхідно створити електронний кабінет користувача на Порталі Дія, пройти електронну ідентифікацію, вказати всю необхідну та достовірну інформацію, яка вимагається та надати розрахунковий рахунок. Формування заяви в електронній формі здійснюється з урахуванням відомостей, отриманих через Портал Дія з інших електронних інформаційних ресурсів або інформаційних систем органів державної влади у порядку інформаційної взаємодії.

Перелік необхідних документів

До заяви, поданої роботодавцем до центру зайнятості в паперовій формі або на електронну адресу, додаються:

  • копія наказу про працевлаштування особи;
  • відомості про працівників, які є застрахованими особами;
  • копія довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи;
  • документ, що підтверджує працевлаштування на умовах при дотриманні яких призначається компенсація (п. 2 Порядку).

Строки прийняття рішення

Рішення щодо надання або відмови у наданні компенсації витрат приймається регіональним центром зайнятості протягом п’яти календарних днів після отримання заяви від роботодавця та надсилається протягом трьох календарних днів у спосіб, обраний роботодавцем для подання заяви,крім подання заяви через Портал Дія.

У випадку подання заяви через Портал Дія роботодавцю автоматично засобами Порталу Дія надходить повідомлення про результати обробки інформації для отримання компенсації витрат.

Підстави для відмови

Роботодавцеві може бути відмовлено у призначенні компенсації за таких умов:

  • невідповідності роботодавця вимогам, які необхідні для отримання цієї компенсації;
  • невідповідності особи критеріям, зазначеним у порядку надання компенсації.

Оскарження відмови у призначенні компенсації

Оскарження відмови у призначенні та виплаті компенсації вирішуються шляхом подання позовної заяви в порядку адміністративного судочинства.

Перевірка використання та правомірність отримання компенсації

Центр зайнятості має право перевіряти достовірність відомостей, поданих роботодавцем для отримання коштів, дотримання порядку їх використання роботодавцем.

Порядок проведення перевірки

Перевірка регіональним центром зайнятості може бути проведена:

  • за місцезнаходженням роботодавця;
  • у приміщенні центру зайнятості.

Проведення перевірки відбувається протягом 180 календарних днів після останньої виплати компенсації.

Строк та порядок виплати компенсації

Перерахування коштів за перший місяць роботи працівника здійснюється протягом п’яти робочих днів після прийняття рішення щодо надання компенсації витрат або отримання відомостей з Реєстру роботодавців отримувачів компенсації витрат через Портал Дія та протягом цього ж строку за другий місяць, у випадку надходження повідомлення про підтвердження продовження зайнятості внутрішньо переміщеної особи.

Припинення виплати компенсації

Виплата компенсації здійснюється у таких випадках:

  • закінчення строку призначення компенсації;
  • відсутність повідомлення роботодавця про підтвердження продовження зайнятості внутрішньо переміщеної особи, стосовно яких прийнято рішення щодо надання компенсації витрат (для виплати компенсації за другий місяць);
  • припинення трудових відносин;
  • подання недостовірних документів і відомостей, що є підставою для надання компенсації витрат або їх нецільове використання.

Підстави повернення отриманих коштів

Роботодавець зобов’язаний повернути суму компенсації витрат на рахунок регіонального центру зайнятості добровільно чи на підставі рішення суду з наступних підстав:

  • у разі припинення трудових відносин (в даному випадку до завершення строку виплати компенсації витрат, роботодавець протягом п’яти робочих днів з дня такого припинення зобов’язаний повернути суму невикористаної компенсації витрат на рахунок регіонального центру зайнятості. Сума, що підлягає поверненню, визначається як різниця між сумою компенсації витрат (6500 гривень) та її розміром, розрахованим пропорційно відпрацьованому працівником часу на місяць);
  • у разі подання недостовірних документів та відомостей, що стали підставою для призначення компенсмації або нецільового використання роботодавцем отриманих коштів.