Заповідальна дієздатність неповнолітніх: відмінності між версіями

Матеріал з WikiLegalAid
Перейти до навігації Перейти до пошуку
(.)
 
(Не показано 3 проміжні версії 2 користувачів)
Рядок 1: Рядок 1:
== '''Хто така малолітня та неповнолітня особа?''' ==
== Нормативна база ==
Фізична особа, яка не досягла чотирнадцяти років - '''малолітня особа''' (ч.1 ст. 31 Цивільного кодексу України).


Фізична особа у віці від чотирнадцяти до вісімнадцяти років - '''неповнолітня особа''' (ч. 1 ст. 32 Цивільного кодексу України).
* [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/435-15/conv#n187 Цивільний кодекс України]
* [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1618-15/conv#n8308 Цивільний процесуальний кодекс України]


Згідно ст. 1234 Цивільного кодексу України право на заповіт має фізична особа з повною цивільною дієздатністю. Стаття 34 Цивільного кодексу України зазначає, що повну цивільну дієздатність має фізична особа, яка досягла вісімнадцяти років (повноліття). Але є винятки.
== Хто така малолітня та неповнолітня особа ==
Фізична особа, яка не досягла чотирнадцяти років - '''малолітня особа''' ([https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/435-15/conv#n187 ч.1 ст. 31 Цивільного кодексу України]).


'''Способи набуття повної цивільної дієздатністі''':
Фізична особа у віці від чотирнадцяти до вісімнадцяти років - '''неповнолітня особа''' ([https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/435-15/conv#n193 ч. 1 ст. 32 Цивільного кодексу України]).


# '''У разі реєстрації шлюбу фізичної особи, яка не досягла повноліття.''' Момент набуття    повної цивільної дієздатності — реєстрація шлюбу. Шлюбний вік для    чоловіків і жінок встановлений у вісімнадцять років. Однак за заявою    особи, яка досягла шістнадцяти років, за рішенням суду їй може бути надано    право на шлюб, якщо буде встановлено, що це відповідає її інтересам. У разі припинення шлюбу до    досягнення фізичною особою повноліття або визнання шлюбу недійсним з    підстав, не пов'язаних з протиправною поведінкою неповнолітньої особи,    набута нею повна цивільна дієздатність зберігається.
Згідно [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/435-15/conv#n193 ст. 1234 Цивільного кодексу України] право на заповіт має фізична особа з повною цивільною дієздатністю. Стаття 34 Цивільного кодексу України зазначає, що повну цивільну дієздатність має фізична особа, яка досягла вісімнадцяти років (повноліття). Але є винятки.
[[Файл:Zrzok prezentacії 9.jpg|міні|251x251пкс]]


2.     Повна цивільна дієздатність може бути надана фізичній особі, яка досягла шістнадцяти років і працює за трудовим договором, а також неповнолітній особі, яка записана матір'ю або батьком дитини. (ч.1, ст. 35 Цивільного кодексу України)
=== Способи набуття повної цивільної дієздатністі: ===
# У разі реєстрації шлюбу фізичної особи, яка не досягла повноліття. Момент набуття повної цивільної дієздатності — реєстрація шлюбу. Шлюбний вік для чоловіків і жінок встановлений у вісімнадцять років. Однак за заявою особи, яка досягла шістнадцяти років, за рішенням суду їй може бути надано право на шлюб, якщо буде встановлено, що це відповідає її інтересам. У разі припинення шлюбу до досягнення фізичною особою повноліття або визнання шлюбу недійсним з підстав, не пов'язаних з протиправною поведінкою неповнолітньої особи, набута нею повна цивільна дієздатність зберігається.
# Повна цивільна дієздатність може бути надана фізичній особі, яка досягла шістнадцяти років і працює за трудовим договором, а також неповнолітній особі, яка записана матір'ю або батьком дитини. ([https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/435-15/conv#n218 ч.1 ст. 35 Цивільного кодексу України])


Надання повної цивільної дієздатності провадиться за рішенням органу опіки та піклування за заявою заінтересованої особи за письмовою згодою батьків (усиновлювачів) або піклувальника, а у разі відсутності такої згоди повна цивільна дієздатність може бути надана за рішенням суду. Повна цивільна дієздатність може бути надана фізичній особі, яка досягла шістнадцяти років і яка бажає займатися підприємницькою діяльністю. За наявності письмової згоди на це батьків (усиновлювачів), піклувальника або органу опіки та піклування така особа може бути зареєстрована як підприємець. У цьому разі фізична особа набуває повної цивільної дієздатності з моменту державної реєстрації її як підприємця.  
Надання повної цивільної дієздатності провадиться за рішенням органу опіки та піклування за заявою зацікавленої особи за письмовою згодою батьків (усиновлювачів) або піклувальника, а у разі відсутності такої згоди повна цивільна дієздатність може бути надана за рішенням суду. Повна цивільна дієздатність може бути надана фізичній особі, яка досягла шістнадцяти років і яка бажає займатися підприємницькою діяльністю. За наявності письмової згоди на це батьків (усиновлювачів), піклувальника або органу опіки та піклування така особа може бути зареєстрована як підприємець. У цьому разі фізична особа набуває повної цивільної дієздатності з моменту державної реєстрації її як підприємця.  


Повна цивільна дієздатність, надана фізичній особі, поширюється на усі цивільні права та обов'язки. У разі припинення трудового договору, припинення фізичною особою підприємницької діяльності надана їй повна цивільна дієздатність зберігається.
Повна цивільна дієздатність, надана фізичній особі, поширюється на усі цивільні права та обов'язки. У разі припинення трудового договору, припинення фізичною особою підприємницької діяльності надана їй повна цивільна дієздатність зберігається.


'''Судовий порядок надання повної цивільної дієздатності'''
== Судовий порядок надання повної цивільної дієздатності ==
[[Файл:Судовий порядок3.jpg|міні|292x292пкс]]
Питання про надання неповнолітньому повної цивільної дієздатності розглядаються в безспірному порядку, тобто в порядку окремого провадження ([https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1618-15/conv#n8308 ст. 301-304 Цивільного процесуального кодексу України]).


Питання про надання неповнолітньому повної цивільної дієздатності розглядаються в безспірному порядку, тобто в порядку окремого провадження (ст.301-304 Цивільного процесуального кодексу України).
У заяві про надання неповнолітній особі повної цивільної дієздатності повинні бути викладені дані про те, що неповнолітня особа працює за трудовим договором або є матір'ю чи батьком дитини відповідно до актового запису цивільного стану.
 
У заяві про надання неповнолітній особі повної цивільної дієздатності повинні бути викладені дані про те, що неповнолітня особа працює за трудовим договором або є матір'ю чи батьком дитини відповідно до актового запису цивільного стану


Справи про надання неповнолітній особі повної цивільної дієздатності суд розглядає за участю заявника, одного або обох батьків (усиновлювачів) або піклувальника, а також представників органів опіки та піклування. Участь представників органів опіки та піклування у розгляді справи є обов’язковою.
Справи про надання неповнолітній особі повної цивільної дієздатності суд розглядає за участю заявника, одного або обох батьків (усиновлювачів) або піклувальника, а також представників органів опіки та піклування. Участь представників органів опіки та піклування у розгляді справи є обов’язковою.
Рядок 26: Рядок 30:
Суд, розглянувши заяву про надання неповнолітній особі повної цивільної дієздатності по суті, ухвалює рішення, яким задовольняє або відмовляє у задоволенні вимоги заявника.
Суд, розглянувши заяву про надання неповнолітній особі повної цивільної дієздатності по суті, ухвалює рішення, яким задовольняє або відмовляє у задоволенні вимоги заявника.


 
== Судова практика ==
'''Судова практика'''
03.05.2019 року  у с[https://reyestr.court.gov.ua/Review/81681588 праві № 391/251/19]  Компаніївського районного суду Кіровоградської області прийнято рішення про надання повної цивільної дієздатності неповнолітній особі.
 
[[Категорія:Спадкове право]]
Справа № 391/251/19  Компаніївський районний суд Кіровоградської області  <nowiki>https://youcontrol.com.ua/ru/catalog/court-document/81681588/</nowiki>
[[Категорія:Діти]]

Версія за 09:46, 29 грудня 2021

Нормативна база

Хто така малолітня та неповнолітня особа

Фізична особа, яка не досягла чотирнадцяти років - малолітня особа (ч.1 ст. 31 Цивільного кодексу України).

Фізична особа у віці від чотирнадцяти до вісімнадцяти років - неповнолітня особа (ч. 1 ст. 32 Цивільного кодексу України).

Згідно ст. 1234 Цивільного кодексу України право на заповіт має фізична особа з повною цивільною дієздатністю. Стаття 34 Цивільного кодексу України зазначає, що повну цивільну дієздатність має фізична особа, яка досягла вісімнадцяти років (повноліття). Але є винятки.

Zrzok prezentacії 9.jpg

Способи набуття повної цивільної дієздатністі:

  1. У разі реєстрації шлюбу фізичної особи, яка не досягла повноліття. Момент набуття повної цивільної дієздатності — реєстрація шлюбу. Шлюбний вік для чоловіків і жінок встановлений у вісімнадцять років. Однак за заявою особи, яка досягла шістнадцяти років, за рішенням суду їй може бути надано право на шлюб, якщо буде встановлено, що це відповідає її інтересам. У разі припинення шлюбу до досягнення фізичною особою повноліття або визнання шлюбу недійсним з підстав, не пов'язаних з протиправною поведінкою неповнолітньої особи, набута нею повна цивільна дієздатність зберігається.
  2.  Повна цивільна дієздатність може бути надана фізичній особі, яка досягла шістнадцяти років і працює за трудовим договором, а також неповнолітній особі, яка записана матір'ю або батьком дитини. (ч.1 ст. 35 Цивільного кодексу України)

Надання повної цивільної дієздатності провадиться за рішенням органу опіки та піклування за заявою зацікавленої особи за письмовою згодою батьків (усиновлювачів) або піклувальника, а у разі відсутності такої згоди повна цивільна дієздатність може бути надана за рішенням суду. Повна цивільна дієздатність може бути надана фізичній особі, яка досягла шістнадцяти років і яка бажає займатися підприємницькою діяльністю. За наявності письмової згоди на це батьків (усиновлювачів), піклувальника або органу опіки та піклування така особа може бути зареєстрована як підприємець. У цьому разі фізична особа набуває повної цивільної дієздатності з моменту державної реєстрації її як підприємця.

Повна цивільна дієздатність, надана фізичній особі, поширюється на усі цивільні права та обов'язки. У разі припинення трудового договору, припинення фізичною особою підприємницької діяльності надана їй повна цивільна дієздатність зберігається.

Судовий порядок надання повної цивільної дієздатності

Судовий порядок3.jpg

Питання про надання неповнолітньому повної цивільної дієздатності розглядаються в безспірному порядку, тобто в порядку окремого провадження (ст. 301-304 Цивільного процесуального кодексу України).

У заяві про надання неповнолітній особі повної цивільної дієздатності повинні бути викладені дані про те, що неповнолітня особа працює за трудовим договором або є матір'ю чи батьком дитини відповідно до актового запису цивільного стану.

Справи про надання неповнолітній особі повної цивільної дієздатності суд розглядає за участю заявника, одного або обох батьків (усиновлювачів) або піклувальника, а також представників органів опіки та піклування. Участь представників органів опіки та піклування у розгляді справи є обов’язковою.

Суд, розглянувши заяву про надання неповнолітній особі повної цивільної дієздатності по суті, ухвалює рішення, яким задовольняє або відмовляє у задоволенні вимоги заявника.

Судова практика

03.05.2019 року у справі № 391/251/19  Компаніївського районного суду Кіровоградської області прийнято рішення про надання повної цивільної дієздатності неповнолітній особі.