Відмінності між версіями «Дії у випадку оформлення кредиту на втрачений (викрадений) паспорт»

Матеріал з WikiLegalAid
Перейти до навігації Перейти до пошуку
(Створена сторінка: == Нормативна база == * [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/254%D0%BA/96-%D0%B2%D1%80 Конституція України] * [https://zakon.rad...)
 
(Не показані 11 проміжних версій 3 користувачів)
Рядок 3: Рядок 3:
* [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2341-14 Кримінальний кодекс України]
* [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2341-14 Кримінальний кодекс України]
* [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/435-15 Цивільний кодекс України]
* [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/435-15 Цивільний кодекс України]
* [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1618-15 Цивільно процесуальний кодекс України]
* [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1618-15 Цивільний процесуальний кодекс України]
*[https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1734-19#Text Закон України «Про споживче кредитування»]
*[https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z0223-19#Text Порядок ведення єдиного обліку в органах (підрозділах) поліції заяв і повідомлень про кримінальні правопорушення та інші події]


== Загальна інформація ==
== Загальна інформація ==
В останні роки набула розповсюдження ситуація, коли на [[Поновлення загублених документів: паспорт, водійські права, свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу (технічний паспорт)|викрадений (втрачений паспорт)]] або з використанням копії відповідного документи на громадян в банках або фінансових установах укладаються [[Кредитний договір: порядок укладення, його зміна, розірвання та виконання|кредитні договори]]. Як наслідок, на громадян лягає тягар доказування, що вони такий кредит не оформлювали.
Часта ситуація, коли на [[Поновлення загублених документів: паспорт, водійські права, свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу (технічний паспорт)|викрадений (втрачений) паспорт]] або з використанням копії відповідного документи на громадян в банках або фінансових установах укладаються [[Кредитний договір: порядок укладення, його зміна, розірвання та виконання|кредитні договори.]] Як наслідок, на громадян лягає тягар доказування, що вони такий кредит не оформлювали.


== Алгоритм дій у випадку втрати паспорта, щоб унеможливити його використання в шахрайських цілях ==
== Алгоритм дій у випадку втрати паспорта, щоб унеможливити його використання в шахрайських цілях ==
♦ Звернутися до поліції із заявою про втрату паспорта та отримати витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань.
В випадку втрати паспорта чи якщо вам стало відомо що шахраї оформили на вас кредит вам слід:


Звернутися до [https://dmsu.gov.ua/pro-dms/struktura-ta-kontakti/teritorialni-organi-dms.html територіального органу Державної міграційної служби України] з метою отримання нового паспорта.  
# '''Невідкладно звернутись до поліції із заявою про втрату паспорта''' та отримати витяг з [https://uk.wikipedia.org/wiki/Єдиний_реєстр_досудових_розслідувань Єдиного реєстру досудових розслідувань], при цьому поліція повинна ввести даний паспорт до реєстру втрачених чи викрадених документів. Якщо інформація про викрадений (втрачений) паспорт відсутня в  даній базі, необхідно запросити відповідну інформацію в територіальному органі Державної міграційної служби України. Також є можливість внести інформацію про скомпрометований паспорт в своїй кредитній історії на сайті [https://www.ubki.ua/ru/lost-passport Українського бюро кредитних історій] в розділі "Реєстрація загубленого паспорта" ('''Увага!''' це не заміняє звернення в поліцію, ці дії можна проводити паралельно з зверненням в поліцію). Перевірити внесення паспорта до бази втрачених документів можна за посиланнями:
{| class="wikitable"
#* Сервіс Міністерства внутрішніх справ https://wanted.mvs.gov.ua/passport/
|'''Увага!''' З метою мінімізацію майбутніх ризиків продовження використання викраденого  (втраченого) паспорта можна пересвідчитися про його внесення до бази викрадених та втрачених документів за посиланням: https://wanted.mvs.gov.ua/passport/.  
#* Сервіс Державної Міграційної служби https://nd.dmsu.gov.ua
# '''Перевірити власну кредитну історію''', запросивши таку інформацію он-лайн на веб сторінці бюро (вона покаже чи робили банки/МФО запити до вашої кредитної перед оформленням на вас кредиту, та покаже перелік організацій в які звернулись шахраї. За допомогою сервісів перевірки можна отримати інформацію (довідку) яка може надаватися безкоштовно раз на рік, повторно – від 25 до 50 гривень. Також сповіщення про перевірку кредитної історії з 4 січня 2022 р. надходять в до додатку [https://uk.wikipedia.org/wiki/Дія_(сервіс) '''Дія''']'''.''' Існує декілька сервісів перевірки кредитної історії:
## [https://www.ubki.ua/ru/ Українського бюро кредитних історій] (безкоштовна перевірка кредитної історії раз в рік, наступні платні);
## [https://credithistory.com.ua/ua/# Міжнародного бюро кредитних історій];
## [https://www.pvbki.com/ukr/ Першого українського бюро кредитних історій];
## [https://creditua.com/ Українського кредитного бюро].
# Якщо вам стало відомо що на вас взяли кредит необхідно '''негайно звернутися до банківської установи, де зареєстрована відповідна заборгованість''', з’ясувати на якій підставі вона утворилася та повідомити цю установу що від вашого іменні діють шахраї, просіть негайно закрити кредитну лінію, закрити ліміти (оскільки шахраї намагаються збільшити кредитні ліміти і вивести як змога більше грошей). Потрібно письмово повідомити банк про втрату паспорту та про те що справа перебуває на розслідувані поліції (оскільки ви не брали кредит) шляхом написання відповідної заяви.
#'''Можете звернутись із заявою до регулятора- Національного банку України''' і Національної комісії з фондового ринку та цінних паперів про підроблені документи для укладення договору онлайн – кредиту на ваше ім’я.
# '''Звернутися для отримання нового паспорта''' на вибір до: [https://dmsu.gov.ua/pro-dms/struktura-ta-kontakti/teritorialni-organi-dms.html 1) територіального органу Державної міграційної служби України] 2) [https://uk.wikipedia.org/wiki/Центр_надання_адміністративних_послуг ЦНАП] 3) Центру обслуговування «Паспортний сервіс» ДП «Документ» (вартість паспорта  в «Паспортний сервіс» ДП «Документ» вища ніж через ДМС чи ЦНАП).
Дуже часто шахраї оформляють кредити одразу в декількох банках чи МФО, і по кредитах намагаються збільшити кредитний ліміт, часто їм це вдається навіть після того як зареєстрована заява в поліції. Бюро кредитних історій мають [https://www.ubki.ua/statuskontrol-ua платні послуги] які заморожують вашу кредитну історію для показу та вибивають повідомлення банкам що ви не бажаєте кредитуватись (при цьому чи давати кредит все одно залежить від банку, але це мінімізує ризики і слугуватиме додатковим доказом що для суду).


У випадку, якщо інформація про викрадений (втрачений) паспорт відсутня в даній базі, необхідно запросити відповідну інформацію в територіальному  органі Державної міграційної служби України.
Що варто знати про розгляд справи в поліції щодо шахрайства:  
|}
[[Файл:Використання банківської картки.png|міні]]


♦ Перевірити власну кредитну історію, запросивши таку інформацію он-лайн на вебсторінці:
* проблеми юрисдикції між [https://cyberpolice.gov.ua Кіберполіцією] та відділком поліції, дуже часто [https://uk.wikipedia.org/wiki/Кіберполіція_України Кіберполіція] перенаправляє справи на розслідування в районі відділки поліції;  
# [https://www.ubki.ua/ru/ Українського бюро кредитних історій];
* якщо поліція не відкриватиме кримінальну справу за вашою заявою щодо шахрайства ви можете звертатись до суду і оскаржувати невнесення відомостей в [https://uk.wikipedia.org/wiki/Єдиний_реєстр_досудових_розслідувань ЄРДР,] найперше у вас повинен бути процесуальний документ з поліції;  
# [https://credithistory.com.ua/ua/# Міжнародного бюро кредитних історій];  
* в випадку закриття кримінальної справи поліцією ви можете оскаржувати постанову про закриття кримінальної справи до суду на протязі 10 днів (строк в окремих випадках можна продовжити і рахувати з моменту вручення  такої постанови, проте не затягуйте, оскільки суд може відмовитись розглядати вашу заяву у зв'язку з пропуском строку оскарження).
# [https://www.pvbki.com/ukr/ Першого українського бюро кредитних історій];  
* в випадку бездіяльності поліції можна скаржитись начальнику відділку поліції, головному управлінню поліції області (направити поштою листа в якому чи на безкоштовну гарячу лінію поліції 0-800-50-02-02;
# [https://creditua.com/ Українського кредитного бюро].  
Така інформація (довідка) може надаватися безкоштовно раз на рік, повторно – від '''25 до 50 гривень.'''


♦ У випадку виявлення в кредитній історій заборгованості, до якої громадянин не має відношення, необхідно негайно звернутися до банківської установи, де зареєстрована відповідна заборгованість, з’ясувати на якій підставі вона утворилася. У разі виявлення, що кредитна заборгованість виникла з використанням втраченого паспорта, потрібно письмово повідомити банк про втрату паспорту шляхом написання відповідної заяви.  
Якщо банк відмовляється зняти заборгованість, особа має право захистити свої права звернувшись до суду з позовною заявою про визнання недійсним кредитного договору (договору позики). При зверненні до суду рекомендується мати певну доказову базу, найкраще якщо кримінальна справа в поліції позитивно для вас вирішиться і в рамках кримінальної справи дійде до суду (кримінальну справу передати в суд по завершенні досудового розслідування може тільки поліція). Від кримінальної справи в поліції в високій долі ймовірності залежать шанси визнання кредитного договору недійсним.


♦ Якщо банк відмовляється зняти заборгованість, особа має право захистити свої права звернувшись до суду з позовною заявою про визнання недійсним кредитного договору (договору позики).
У випадку задоволення судом вимог щодо визнання договору недійсним потрібно повідомити банк, МФО, бюро кредитних історій (зокрема ви може на основі рішення суду вимагати вилучення запису про шахрайський кредит з вашої кредитної історії щоб не нашкодити своєму кредитному рейтингу наприклад ви будете брати іпотеку), додавши як доказ копію рішення суду.  
 
У випадку задоволення судом вимог щодо визнання договору недійсним потрібно повідомити бюро кредитних історій з метою оскарження наявної, додавши як доказ копію рішення суду.


== Зразок позовної заяви про визнання кредитного договору недійсним ==
== Зразок позовної заяви про визнання кредитного договору недійсним ==
[[Файл:Зразок позовна заява.docx|міні]]
* [[Файл:Зразок клопотання про проведення почеркознавчої експертизи.docx|міні]]
* [[Файл:Зразок клопотання про проведення почеркознавчої експертизи.docx|міні]]


== Судова практика ==
== Судова практика ==
* [http://www.reyestr.court.gov.ua/Review/86271880 Рішення Франківського районного суду м. Львова від 06 грудня 2019 року у справі № 465/520/19]
* [https://reyestr.court.gov.ua/Review/86271880 Рішення Франківського районного суду м. Львова від 06 грудня 2019 року у справі № 465/520/19]
[[Категорія:Договірне (зобов’язальне) право]]
 
== Див. також: ==
 
* [https://wiki.legalaid.gov.ua/index.php/Кредитна_історія:_організація,_формування_та_обігу._Бюро_кредитних_історій Кредитна історія: організація, формування та обігу. Бюро кредитних історій]
* [https://wiki.legalaid.gov.ua/index.php/Стягнення_боргу_за_онлайн_кредитом Стягнення боргу за онлайн кредитом]
* [https://wiki.legalaid.gov.ua/index.php/Алгоритим_дій_у_разі_оформлення_шахрайського_онлайн-кредиту_на_ім%27я_іншої_особи Алгоритим дій у разі оформлення шахрайського онлайн-кредиту на ім'я іншої особи]
* [https://wiki.legalaid.gov.ua/index.php/Види_мобільних_шахрайств_та_методи_їх_протидії Види мобільних шахрайств та методи їх протидії]
* [https://wiki.legalaid.gov.ua/index.php/Шахрайство Шахрайство]
 
[[Категорія:Адміністративне право]]
[[Категорія:Адміністративне право]]
[[Категорія:Цивільне процесуальне право]]
[[Категорія:Цивільне процесуальне право]]
[[Категорія:Позика, кредит, банківський вклад]]

Версія за 10:22, 17 січня 2022

Нормативна база

Загальна інформація

Часта ситуація, коли на викрадений (втрачений) паспорт або з використанням копії відповідного документи на громадян в банках або фінансових установах укладаються кредитні договори. Як наслідок, на громадян лягає тягар доказування, що вони такий кредит не оформлювали.

Алгоритм дій у випадку втрати паспорта, щоб унеможливити його використання в шахрайських цілях

В випадку втрати паспорта чи якщо вам стало відомо що шахраї оформили на вас кредит вам слід:

 1. Невідкладно звернутись до поліції із заявою про втрату паспорта та отримати витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань, при цьому поліція повинна ввести даний паспорт до реєстру втрачених чи викрадених документів. Якщо інформація про викрадений (втрачений) паспорт відсутня в даній базі, необхідно запросити відповідну інформацію в територіальному органі Державної міграційної служби України. Також є можливість внести інформацію про скомпрометований паспорт в своїй кредитній історії на сайті Українського бюро кредитних історій в розділі "Реєстрація загубленого паспорта" (Увага! це не заміняє звернення в поліцію, ці дії можна проводити паралельно з зверненням в поліцію). Перевірити внесення паспорта до бази втрачених документів можна за посиланнями:
 2. Перевірити власну кредитну історію, запросивши таку інформацію он-лайн на веб сторінці бюро (вона покаже чи робили банки/МФО запити до вашої кредитної перед оформленням на вас кредиту, та покаже перелік організацій в які звернулись шахраї. За допомогою сервісів перевірки можна отримати інформацію (довідку) яка може надаватися безкоштовно раз на рік, повторно – від 25 до 50 гривень. Також сповіщення про перевірку кредитної історії з 4 січня 2022 р. надходять в до додатку Дія. Існує декілька сервісів перевірки кредитної історії:
  1. Українського бюро кредитних історій (безкоштовна перевірка кредитної історії раз в рік, наступні платні);
  2. Міжнародного бюро кредитних історій;
  3. Першого українського бюро кредитних історій;
  4. Українського кредитного бюро.
 3. Якщо вам стало відомо що на вас взяли кредит необхідно негайно звернутися до банківської установи, де зареєстрована відповідна заборгованість, з’ясувати на якій підставі вона утворилася та повідомити цю установу що від вашого іменні діють шахраї, просіть негайно закрити кредитну лінію, закрити ліміти (оскільки шахраї намагаються збільшити кредитні ліміти і вивести як змога більше грошей). Потрібно письмово повідомити банк про втрату паспорту та про те що справа перебуває на розслідувані поліції (оскільки ви не брали кредит) шляхом написання відповідної заяви.
 4. Можете звернутись із заявою до регулятора- Національного банку України і Національної комісії з фондового ринку та цінних паперів про підроблені документи для укладення договору онлайн – кредиту на ваше ім’я.
 5. Звернутися для отримання нового паспорта на вибір до: 1) територіального органу Державної міграційної служби України 2) ЦНАП 3) Центру обслуговування «Паспортний сервіс» ДП «Документ» (вартість паспорта в «Паспортний сервіс» ДП «Документ» вища ніж через ДМС чи ЦНАП).

Дуже часто шахраї оформляють кредити одразу в декількох банках чи МФО, і по кредитах намагаються збільшити кредитний ліміт, часто їм це вдається навіть після того як зареєстрована заява в поліції. Бюро кредитних історій мають платні послуги які заморожують вашу кредитну історію для показу та вибивають повідомлення банкам що ви не бажаєте кредитуватись (при цьому чи давати кредит все одно залежить від банку, але це мінімізує ризики і слугуватиме додатковим доказом що для суду).

Що варто знати про розгляд справи в поліції щодо шахрайства:

 • проблеми юрисдикції між Кіберполіцією та відділком поліції, дуже часто Кіберполіція перенаправляє справи на розслідування в районі відділки поліції;
 • якщо поліція не відкриватиме кримінальну справу за вашою заявою щодо шахрайства ви можете звертатись до суду і оскаржувати невнесення відомостей в ЄРДР, найперше у вас повинен бути процесуальний документ з поліції;
 • в випадку закриття кримінальної справи поліцією ви можете оскаржувати постанову про закриття кримінальної справи до суду на протязі 10 днів (строк в окремих випадках можна продовжити і рахувати з моменту вручення такої постанови, проте не затягуйте, оскільки суд може відмовитись розглядати вашу заяву у зв'язку з пропуском строку оскарження).
 • в випадку бездіяльності поліції можна скаржитись начальнику відділку поліції, головному управлінню поліції області (направити поштою листа в якому чи на безкоштовну гарячу лінію поліції 0-800-50-02-02;

Якщо банк відмовляється зняти заборгованість, особа має право захистити свої права звернувшись до суду з позовною заявою про визнання недійсним кредитного договору (договору позики). При зверненні до суду рекомендується мати певну доказову базу, найкраще якщо кримінальна справа в поліції позитивно для вас вирішиться і в рамках кримінальної справи дійде до суду (кримінальну справу передати в суд по завершенні досудового розслідування може тільки поліція). Від кримінальної справи в поліції в високій долі ймовірності залежать шанси визнання кредитного договору недійсним.

У випадку задоволення судом вимог щодо визнання договору недійсним потрібно повідомити банк, МФО, бюро кредитних історій (зокрема ви може на основі рішення суду вимагати вилучення запису про шахрайський кредит з вашої кредитної історії щоб не нашкодити своєму кредитному рейтингу наприклад ви будете брати іпотеку), додавши як доказ копію рішення суду.

Зразок позовної заяви про визнання кредитного договору недійсним

Судова практика

Див. також: