Дії у разі втрати паспорта для виїзду за кордон під час перебування за межами України. Посвідчення особи на повернення в Україну: відмінності між версіями

Матеріал з WikiLegalAid
(Створена сторінка: == Нормативна база == Постанова Кабінету Міністрів України від 05.04.2017 № 285 «Про затвердже...)
 
(Не показані 10 проміжних версій 3 користувачів)
Рядок 1: Рядок 1:


== Нормативна база ==
== Нормативна база ==
Постанова Кабінету Міністрів України від 05.04.2017 № 285 «Про затвердження зразка бланка, технічного опису та Порядку оформлення та видачі посвідчення особи на повернення в Україну»
* [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/5492-17#Text Закон України "Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус"]
[https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/285-2017-%D0%BF/conv/paran99]<br>
* [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/3857-12#Text Закон України "Про порядок виїзду з України і в'їзду в Україну громадянином України"]
* [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/285-2017-%D0%BF#Text Постанова Кабінету Міністрів України від 05 квітня 2017 року № 285 "Про затвердження зразка бланка, технічного опису та Порядку оформлення та видачі посвідчення особи на повернення в Україну"]
* [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/651-2012-%D0%BF#Text Постанова Кабінету Міністрів України від 11 липня 2012 року № 651 "Про затвердження Порядку формування і використання закордонними дипломатичними установами України коштів державного бюджету для здійснення заходів щодо захисту прав та інтересів громадян України за кордоном і внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 23 квітня 2001 р. № 381"]
*[https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z0610-18#top Наказ Міністерства закордонних справ України від 23 квітня 2018 року № 182 "Про затвердження Положення про консульський збір України та Інструкції про порядок справляння сум консульського збору за вчинення консульських дій, обліку сум консульських надходжень та проведення звірок фактичних консульських надходжень в закордонних дипломатичних установах України"]


Закон України “Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус 01.01.2018 року №  5492-VI
== Загальні положення ==
[https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/ru/5492-17/ed20130101]<br>
'''Паспорт громадянина України для виїзду за кордон''' (закордонний паспорт) — документ, що посвідчує особу громадянина України під час перетинання державного кордону України та перебування за кордоном.


Постанова Кабінету Міністрів України від 19.02.2019 року № 651-2012-п «Про затвердження Порядку формування і використання закордонними дипломатичними установами України коштів державного бюджету для здійснення заходів щодо захисту прав та інтересів громадян України за кордоном і внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 23 квітня 2001 р. № 381»
У разі втрати або викрадення під час перебування за межами України паспорта громадянином України, посольство або консульська установа України оформлюють та видають йому посвідчення особи на повернення в Україну.
[https://zakon.rada.gov.ua/rada/show/ru/651-2012-%D0%BF/paran10]<br>


Закон України «Про порядок виїзду з України і в'їзду в Україну громадянином України » від 28.08.2018 року № 3857-XII
'''Посвідчення особи на повернення в Україну''' (далі - посвідчення) є документом, що посвідчує особу, підтверджує громадянство України (крім випадків, передбачених законами), дає право на в’їзд в Україну, оформляється і видається закордонними дипломатичними установами України.
[https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/ru/3857-12/conv]


== Куди звернутись, перелік необхідних документів ==
У разі втрати громадянином України паспорта для виїзду за кордон під час перебування за межами України необхідно звернутись до найближчого відділення поліції для складення '''заяви про втрату або крадіжку паспорта'''. В тексті заяви доцільно перерахувати всі візи та відмітки, які були проставлені у паспорті в країні перебування (якщо це можливо), навести перелік усіх втрачених документів, якщо крім паспорта зникло ще щось, та обставини виявлення пропажі. За результатами прийому такої заяви особі має бути виданий '''протокол або довідка про тимчасову відсутність закордонного паспорта'''.


З  цією довідкою або протоколом необхідно звернутися до [https://mfa.gov.ua/diplomatichni-ustanovi/inozemni-diplomatichni-ustanovi-v-ukrayini дипломатичної установи України] за кордоном.


За загальним правилом, процедура звернення до уповноважених органів внаслідок втрати закордонного паспорту є однаковою в різних країнах близького і далекого зарубіжжя.
== Перелік необхідних документів ==
Паспорт громадянина України для виїзду за кордон (закордонний паспорт) — документ, що посвідчує особу громадянина України під час перетинання державного кордону України та перебування за кордоном. Починаючи з моменту офіційного визнання України як сувереної та незалежної держави на міжнародній арені, перед офіційною владою постало завдання забезпечити власних громадян відповідними документами, що гарантували б їхнє право на перетин державного кордону з метою відвідин будь-якої країни чи території світу.
Дипломатичній установі необхідно надати наступні документи:


== Куди звернутись, перелік необхідних документів ==
# [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z1586-14#n13 заяву-анкету] встановленого зразка (формується представником посольства чи консульської установи);
Необхідно звернутись до найближчого відділення поліції для складення заяви про втрату або крадіжку паспорта. В тексті заяви доцільно перерахувати всі візи та відмітки, які були проставлені у паспорті в країні вашого перебування (якщо це можливо), навести перелік усіх втрачених документів, якщо крім паспорта зникло ще щось, та обставини виявлення пропажі. За результатами прийому такої заяви вам має бути виданий протокол або довідка про тимчасову відсутність закордонного паспорта.
# документ (протокол, довідку тощо), виданий компетентним органом іноземної держави, що підтверджує факт звернення особи щодо втрати або викрадення паспорта;
З  цією довідкою або протоколом необхідно звернутися в місцеве посольство України. На даному етапі може виникнути складність, якщо в посольстві документи оформлюються лише англійською мовою – в такому випадку необхідно буде зробити нотаріально засвідчений переклад довідки/протоколу.
# документ, що посвідчує особу, підтверджує громадянство України та/або дає право на виїзд з України і в’їзд в Україну (у разі наявності);
У посольстві, за загальним правилом, заповнюється заява-анкета для отримання тимчасового посвідчення особи на повернення в Україну. Службовцям посольства необхідно надати всю запитувану документацію та інформацію про себе: поліцейську довідку або протокол, документи, які підтверджують вашу особу та громадянство (наприклад, копію внутрішнього або закордонного паспорта, водійські права, студентський квиток тощо), квитанцію про оплату консульського збору.
# одну кольорову фотокартку розміром 10 х 15 сантиметрів для внесення відцифрованого образу обличчя особи шляхом сканування (у разі оформлення посвідчення особі, яка не може пересуватися самостійно у зв’язку із тривалим розладом здоров’я, або у разі наявності обґрунтованих обставин, які доводять неспроможність заявника прибути до найближчої дипломатичної установи);документ, що посвідчує особу законного представника, та документ, що підтверджує повноваження особи як законного представника (у разі подання документів законним представником);
Постанова Кабміну №651 встановлює: у разі грабежу, розбою, аварії або нещасного випадку, які трапляються з українцями за кордоном, фінансову допомогу має забезпечити держава. Для цього дипломатичним установам виділяються гроші з бюджету.  
# квитанція про сплату консульського збору або оригінал документа про звільнення від його сплати. За рішенням керівника дипломатичної установи у разі наявності обставин, що доводять неспроможність заявника сплатити консульський збір, посвідчення оформляється без стягнення консульського збору.
 
Посвідчення особи на повернення в Україну може бути видано особам без громадянства, які мають право на постійне проживання в Україні, іноземцям та особам без громадянства, яких в Україні визнано біженцями або особами, які потребують додаткового захисту, у разі втрати або викрадення ними під час перебування за кордоном виданих в Україні документів, що посвідчують особу та дають право на виїзд/в'їзд  в Україну.


== Вартість ==
== Вартість ==
За оформлення паспорта (у тому числі замість втраченого або викраденого), його обмін справляється консульський збір у порядку та у розмірах, встановлених законодавством.
За видачу посвідчення особи на повернення в Україну справляється консульський збір у <u>розмірі 28 євро (30 доларів США)</u>.
Документи, що підтверджують здійснення встановлених платежів, додаються до заяви-анкети.
 
За видачу паспорта справляється консульський збір 120 євро (складається з суми у 83 євро за оформлення паспорта та 37 євро за обробку даних). У випадку втрати паспорта або його пошкодження збір також складає 120 євро. За видачу паспорта дитині, яка не досягла 16 років (у разі потреби її самостійного виїзду за кордон), стягується лише збір за обробку даних при оформленні паспорта (37 євро).
За оформлення посвідчення особі, яка не досягла шістнадцятирічного віку, внесення даних про дитину до посвідчення законного представника, на звернення компетентного органу іноземної держави або в інших випадках, передбачених законодавством, консульський збір <u>не стягується</u>.


== Строки розгляду питань ==
== Строки розгляду питань ==
Якщо все зробили вірно, то свідоцтво про повернення видадуть день у день. Воно може бути видано особисто, або законному представнику. Якщо ж процес з ідентифікацією затягнеться, її отримання може скласти і кілька днів, оскільки консульство буде надсилати запит в Україну і збирати інформацію про вас. Коли свідоцтво буде на руках зможете повернутися додому.
Оформлення та видача посвідчення здійснюються протягом '''одного робочого дня''', але не більш як п’яти робочих днів з дня подання всіх документів і отримання консульською посадовою особою дипломатичної установи відомостей, передбачених [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/285-2017-%D0%BF#Text Порядком], та сплати консульського збору.
По поверненню в Україну, потрібно буде оформити новий закордонний паспорт, оформлення буде здійснюватись протягом 10-30 днів. Потрібно буде звернутися у відділ у справах громадянства, імміграції та реєстрації фізичних осіб, здати свідоцтво та отримати новий паспорт.
 
== Мінімізація ризиків ==
- вивчити інформацію про країну, до якої прямуєте;<br>


- мати при собі електронні версії та ксерокопії важливих документів;<br>
У разі необхідності надсилання письмового запиту строк оформлення посвідчення може бути продовжено до часу отримання відповіді на такий запит, але не більш як 30 днів.


- заздалегідь запишіть телефони і адреси дипломатичних представництв України;<br>
По поверненню в Україну, необхідно звернутися до відділу [https://dmsu.gov.ua/pro-dms/zagalna-informacziya.html Державної міграційної служби] та оформити новий паспорт для виїзду за кордон.


- вивчіть ключові фрази про допомогу англійською мовою;<br>
== Практичні поради щодо мінімізації ризиків втрати документа, що посвідчує особу ==
Перш ніж подорожувати до іншої країни варто:


- тримати закордонний паспорт при собі, гроші зберігайти в різних місцях;<br>
# вивчити інформацію про країну, до якої прямуєте;
# мати при собі електронні версії та ксерокопії важливих документів;
# заздалегідь записати телефони і адреси дипломатичних представництв України;
# вивчити ключові фрази про необхідність отримати допомогу англійською мовою;
# тримати закордонний паспорт при собі, гроші зберігати в різних місцях;
# при втраті документів відразу ж викликати поліцію і прямувати до дипломатичної установи України.


- при втраті документів відразу ж викликати поліцію і прямувати до посольства України.
[[Категорія:Адміністративне право]]
[[Категорія:Міжнародне право]]

Версія за 13:18, 20 грудня 2021

Нормативна база

Загальні положення

Паспорт громадянина України для виїзду за кордон (закордонний паспорт) — документ, що посвідчує особу громадянина України під час перетинання державного кордону України та перебування за кордоном.

У разі втрати або викрадення під час перебування за межами України паспорта громадянином України, посольство або консульська установа України оформлюють та видають йому посвідчення особи на повернення в Україну.

Посвідчення особи на повернення в Україну (далі - посвідчення) є документом, що посвідчує особу, підтверджує громадянство України (крім випадків, передбачених законами), дає право на в’їзд в Україну, оформляється і видається закордонними дипломатичними установами України.

Куди звернутись, перелік необхідних документів

У разі втрати громадянином України паспорта для виїзду за кордон під час перебування за межами України необхідно звернутись до найближчого відділення поліції для складення заяви про втрату або крадіжку паспорта. В тексті заяви доцільно перерахувати всі візи та відмітки, які були проставлені у паспорті в країні перебування (якщо це можливо), навести перелік усіх втрачених документів, якщо крім паспорта зникло ще щось, та обставини виявлення пропажі. За результатами прийому такої заяви особі має бути виданий протокол або довідка про тимчасову відсутність закордонного паспорта.

З цією довідкою або протоколом необхідно звернутися до дипломатичної установи України за кордоном.

Перелік необхідних документів

Дипломатичній установі необхідно надати наступні документи:

  1. заяву-анкету встановленого зразка (формується представником посольства чи консульської установи);
  2. документ (протокол, довідку тощо), виданий компетентним органом іноземної держави, що підтверджує факт звернення особи щодо втрати або викрадення паспорта;
  3. документ, що посвідчує особу, підтверджує громадянство України та/або дає право на виїзд з України і в’їзд в Україну (у разі наявності);
  4. одну кольорову фотокартку розміром 10 х 15 сантиметрів для внесення відцифрованого образу обличчя особи шляхом сканування (у разі оформлення посвідчення особі, яка не може пересуватися самостійно у зв’язку із тривалим розладом здоров’я, або у разі наявності обґрунтованих обставин, які доводять неспроможність заявника прибути до найближчої дипломатичної установи);документ, що посвідчує особу законного представника, та документ, що підтверджує повноваження особи як законного представника (у разі подання документів законним представником);
  5. квитанція про сплату консульського збору або оригінал документа про звільнення від його сплати. За рішенням керівника дипломатичної установи у разі наявності обставин, що доводять неспроможність заявника сплатити консульський збір, посвідчення оформляється без стягнення консульського збору.

Посвідчення особи на повернення в Україну може бути видано особам без громадянства, які мають право на постійне проживання в Україні, іноземцям та особам без громадянства, яких в Україні визнано біженцями або особами, які потребують додаткового захисту, у разі втрати або викрадення ними під час перебування за кордоном виданих в Україні документів, що посвідчують особу та дають право на виїзд/в'їзд  в Україну.

Вартість

За видачу посвідчення особи на повернення в Україну справляється консульський збір у розмірі 28 євро (30 доларів США).

За оформлення посвідчення особі, яка не досягла шістнадцятирічного віку, внесення даних про дитину до посвідчення законного представника, на звернення компетентного органу іноземної держави або в інших випадках, передбачених законодавством, консульський збір не стягується.

Строки розгляду питань

Оформлення та видача посвідчення здійснюються протягом одного робочого дня, але не більш як п’яти робочих днів з дня подання всіх документів і отримання консульською посадовою особою дипломатичної установи відомостей, передбачених Порядком, та сплати консульського збору.

У разі необхідності надсилання письмового запиту строк оформлення посвідчення може бути продовжено до часу отримання відповіді на такий запит, але не більш як 30 днів.

По поверненню в Україну, необхідно звернутися до відділу Державної міграційної служби та оформити новий паспорт для виїзду за кордон.

Практичні поради щодо мінімізації ризиків втрати документа, що посвідчує особу

Перш ніж подорожувати до іншої країни варто:

  1. вивчити інформацію про країну, до якої прямуєте;
  2. мати при собі електронні версії та ксерокопії важливих документів;
  3. заздалегідь записати телефони і адреси дипломатичних представництв України;
  4. вивчити ключові фрази про необхідність отримати допомогу англійською мовою;
  5. тримати закордонний паспорт при собі, гроші зберігати в різних місцях;
  6. при втраті документів відразу ж викликати поліцію і прямувати до дипломатичної установи України.