Дії у разі втрати паспорта для виїзду за кордон під час перебування за межами України. Посвідчення особи на повернення в Україну

Матеріал з WikiLegalAid
Ця консультація не перевірена досвідченим користувачем. Правова консультація не є офіційним роз'ясненням, носить інформаційний характер та не може безумовно застосовуватися в кожному конкретному випадку.

Нормативна база

Загальні положення

Паспорт громадянина України для виїзду за кордон (закордонний паспорт) — документ, що посвідчує особу громадянина України під час перетинання державного кордону України та перебування за кордоном.

У разі втрати або викрадення під час перебування за межами України паспорта громадянином України, посольство або консульська установа України оформлюють та видають йому посвідчення особи на повернення в Україну.

Посвідчення особи на повернення в Україну (далі - посвідчення) є документом, що посвідчує особу, підтверджує громадянство України (крім випадків, передбачених законами), дає право на в’їзд в Україну, оформляється і видається закордонними дипломатичними установами України.

Куди звернутись, перелік необхідних документів

У разі втрати громадянином України паспорта для виїзду за кордон під час перебування за межами України необхідно звернутись до найближчого відділення поліції для складення заяви про втрату або крадіжку паспорта. В тексті заяви доцільно перерахувати всі візи та відмітки, які були проставлені у паспорті в країні перебування (якщо це можливо), навести перелік усіх втрачених документів, якщо крім паспорта зникло ще щось, та обставини виявлення пропажі. За результатами прийому такої заяви особі має бути виданий протокол або довідка про тимчасову відсутність закордонного паспорта. З цією довідкою або протоколом необхідно звернутися до дипломатичної установи України за кордоном де за загальним правилом заповнюється заява-анкета для отримання тимчасового посвідчення особи на повернення в Україну.

На підставі поданих документів та відомостей, після встановлення вашої особи та громадянства, співробітниками консульства буде оформлене тимчасове посвідчення особи на повернення в Україну.

Важливо! Тимчасове свідоцтво особи, видане в посольстві, дає право тільки на повернення в Україну. Придбати з цим актом авіаквитки і перетнути кордони інших країн не можливо.

Зверніть увагу! Постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 2022 року № 1201 "Про реалізацію експериментального проекту щодо оформлення на території України посвідчення особи на повернення в Україну" передбачено можливість видачі посвідчення особи на повернення в Україну не тільки у консульській установі, а й на території України.

Процедуру реалізації експериментального проекту щодо оформлення на території України посвідчення особи на повернення в Україну визначає Порядок реалізації експериментального проекту щодо оформлення на території України посвідчення особи на повернення в Україну (далі - Порядок) затверджений зазначеною постановою Кабінету Міністрів України, для осіб, що примусово переміщені на територію держави, визнаної Україною державою-агресором або державою окупантом.

Оформлення посвідчення особі (без її присутності) здійснюється Державною міграційною службою України на підставі звернення:

● одного з батьків або іншого законного представника особи у віці до 18 років;

● одного з батьків, одного з подружжя, повнолітньої дитини, рідного (повнорідного, неповнорідного) брата/сестри;

● офіційного звернення Мінреінтеграції.

Див. детальніше: Оформлення посвідчення особи на повернення в Україну особам, які примусово переміщені на територію держави-агресора

Перелік необхідних документів

Дипломатичній установі (у разі втрати громадянином України паспорта для виїзду за кордон) необхідно надати наступні документи:

 1. заяву-анкету встановленого зразка (формується представником посольства чи консульської установи);
 2. документ (протокол, довідку тощо), виданий компетентним органом іноземної держави, що підтверджує факт звернення особи щодо втрати або викрадення паспорта;
 3. документ, що посвідчує особу, підтверджує громадянство України та/або дає право на виїзд з України і в’їзд в Україну (у разі наявності);
 4. одну кольорову фотокартку розміром 10 х 15 сантиметрів для внесення відцифрованого образу обличчя особи шляхом сканування (у разі оформлення посвідчення особі, яка не може пересуватися самостійно у зв’язку із тривалим розладом здоров’я, або у разі наявності обґрунтованих обставин, які доводять неспроможність заявника прибути до найближчої дипломатичної установи);документ, що посвідчує особу законного представника, та документ, що підтверджує повноваження особи як законного представника (у разі подання документів законним представником);
 5. квитанція про сплату консульського збору або оригінал документа про звільнення від його сплати. За рішенням керівника дипломатичної установи у разі наявності обставин, що доводять неспроможність заявника сплатити консульський збір, посвідчення оформляється без стягнення консульського збору.

Посвідчення особи на повернення в Україну може бути видано особам без громадянства, які мають право на постійне проживання в Україні, іноземцям та особам без громадянства, яких в Україні визнано біженцями або особами, які потребують додаткового захисту, у разі втрати або викрадення ними під час перебування за кордоном виданих в Україні документів, що посвідчують особу та дають право на виїзд/в'їзд  в Україну.

До територіального органу Державної міграційної служби України (далі - ДМС) законний представник, член сім’ї особи, що примусово переміщена на територію держави, визнаної Україною державою-агресором або державою окупантом, подає такі документи:

 1. письмову заяву із зазначенням відомостей про особу, на ім’я якої оформляється посвідчення, а також обставин, які зумовлюють необхідність оформлення посвідчення, та способу подальшої передачі посвідчення такій особі;
 2. свідоцтво про народження або документ про реєстрацію народження (у разі відсутності свідоцтва про народження такі відомості вносяться працівником ДМС на підставі інформації, зазначеної у письмовій заяві, яка в подальшому перевіряється працівником ДМС);
 3. документ, що посвідчує особу законного представника, члена сім’ї (у разі відсутності документів, які підтверджують їх повноваження або факт родинних стосунків, такі відомості вносяться працівником ДМС на підставі інформації, зазначеної у письмовій заяві, яка в подальшому перевіряється працівником ДМС за даними Державного реєстру актів цивільного стану громадян);
 4. дві кольорові фотокартки особи, на ім’я якої оформляється посвідчення.

Вартість

За видачу посвідчення особи на повернення в Україну справляється консульський збір у розмірі 28 євро (30 доларів США).

За оформлення посвідчення особі, яка не досягла шістнадцятирічного віку, внесення даних про дитину до посвідчення законного представника, на звернення компетентного органу іноземної держави або в інших випадках, передбачених законодавством, консульський збір не стягується.

На території України оформлення посвідчення особи на повернення в Україну здійснюється безоплатно, відповідно до п.3 Порядку.

Строки розгляду питань

Оформлення та видача посвідчення здійснюються протягом одного робочого дня, але не більш як п’яти робочих днів з дня подання всіх документів і отримання консульською посадовою особою дипломатичної установи відомостей, передбачених Порядком оформлення та видачі посвідчення особи на повернення в Україну, та сплати консульського збору.

У разі необхідності надсилання письмового запиту строк оформлення посвідчення може бути продовжено до часу отримання відповіді на такий запит, але не більш як 30 днів.

По поверненню в Україну, необхідно звернутися до відділу Державної міграційної служби та оформити новий паспорт для виїзду за кордон. Для цього потрібні внутрішній паспорт громадянина України та квитанція про сплату послуги. Терміновий документ оформлюється 7 робочих днів, а нетерміновий - 20.

Оформлення посвідчення на території України здійснюється протягом п’яти робочих днів з дня подання заяви-анкети та строком дії до трьох місяців.

Підстави для відмови у видачі посвідчення ДМС:

 1. повноваження законного представника або член сім’ї щодо отримання посвідчення не підтверджено відомостями Державного реєстру актів цивільного стану громадян або документально;
 2. документи та інформацію, необхідні для оформлення посвідчення, подано законним представником, членом сім’ї, Мінреінтеграції не в повному обсязі;
 3. дані, отримані з відомчих інформаційних систем, баз даних Реєстру, відомчої системи ДМС, не підтверджують інформації, поданої законним представником, членом сім’ї, Мінреінтеграції, або її обсяг недостатній для ідентифікації особи.

Практичні поради щодо мінімізації ризиків втрати документа, що посвідчує особу

Перш ніж подорожувати до іншої країни варто:

 1. вивчити інформацію про країну, до якої прямуєте;
 2. мати при собі електронні версії та ксерокопії важливих документів;
 3. заздалегідь записати телефони і адреси дипломатичних представництв України;
 4. вивчити ключові фрази про необхідність отримати допомогу англійською мовою;
 5. тримати закордонний паспорт при собі, гроші зберігати в різних місцях;
 6. при втраті документів відразу ж викликати поліцію і прямувати до дипломатичної установи України.