Державна реєстрація фізичної особи – підприємця

Матеріал з WikiLegalAid
Версія від 16:35, 20 грудня 2016, створена Alla.peretiatko (обговорення | внесок) (Створена сторінка: == Нормативна база == * [http://zakon3.rada.gov.ua/laws/show/254к/96-вр Конституція України]; * [http://zakon5.rada.gov.ua/...)
(різн.) ← Попередня версія | Поточна версія (різн.) | Новіша версія → (різн.)
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Нормативна база

Куди звернутися

Зареєструватися підприємцем можна (ч. 1 ст. 1 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб — підприємців та громадських формувань»):

 • безкоштовно у виконавчих органи сільських, селищних місцевих рад, Київська та Севастопольська міські, районні, районні у містах Києві та Севастополі державні адміністрації, якщо прийнято відповідне рішення про це;
 • у нотаріусів. Не дивлячись на те, що державна реєстрація безкоштовна, потрібно буде заплатити за послуги нотаріуса.
 • в акредитованих суб’єктів (у державних органах, які мають акредитацію Міністерства Юстиції).

Акредитованим суб’єктом може бути юридична особа публічного права, у трудових відносинах з якою перебуває не менше ніж три державні реєстратори та яка до початку здійснення повноважень у сфері державної реєстрації уклала:

 • договір страхування цивільно-правової відповідальності з мінімальним розміром страхової суми у тисячу мінімальних розмірів заробітної плати, встановленої законом на 1 січня календарного року;
 • договір з іншим суб’єктом державної реєстрації та/або нотаріусом (у разі коли акредитований суб’єкт здійснює повноваження виключно в частині забезпечення прийняття та видачі документів у сфері державної реєстрації).

Реєстрацію підприємців - переселенців з території антитерористичної операції в період її проведення здійснює державний реєстратор за адресою їх тимчасового проживання, і підтверджувати реєстрацію місця проживання за місцем проведення реєстрації вони не зобов'язані. Тобто довідку з таких переселенців не вимагають (ст. 4 Закон України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції»).

Якщо підприємцем реєструється переселенець із Криму, то він це робить у державного реєстратора за місцем фактичного проживання за спрощеною процедурою, за заявою, на підставі довідки «переселенця» про взяття на облік особи, переміщеної з тимчасово окупованої території України (ч. 6 ст. 7 Закон України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб»).

Підстави проведення державної реєстрації

Державна реєстрація та інші реєстраційні дії проводяться на підставі:

 1. документів, що подаються заявником для державної реєстрації;
 2. судових рішень, що набрали законної сили та тягнуть за собою зміну відомостей в Єдиному державному реєстрі, а також що надійшли в електронній формі від суду або державної виконавчої служби відповідно до Закону України "Про виконавче провадження";
 3. рішень, прийнятих за результатами оскарження в адміністративному порядку відповідно до статті 34 Закону України “Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб — підприємців та громадських формувань”.

Порядок проведення державної реєстрації та інших реєстраційних дій на підставі документів, що подаються заявником для державної реєстрації, включає:

 1. заповнення форми заяви про державну реєстрацію - у разі подання документів особисто заявником (за бажанням заявника);
 2. прийом документів за описом - у разі подання документів у паперовій формі;
 3. виготовлення копій документів в електронній формі - у разі подання документів у паперовій формі;
 4. внесення копій документів в електронній формі до Єдиного державного реєстру;
 5. перевірку документів на наявність підстав для зупинення розгляду документів;
 6. перевірку документів на наявність підстав для відмови в державній реєстрації;
 7. прийняття рішення про проведення реєстраційної дії - для громадських формувань, символіки та засвідчення факту наявності всеукраїнського статусу громадського об’єднання;
 8. проведення реєстраційної дії (у тому числі з урахуванням принципу мовчазної згоди) за відсутності підстав для зупинення розгляду документів та відмови в державній реєстрації шляхом внесення запису до Єдиного державного реєстру;
 9. формування та оприлюднення на порталі електронних сервісів виписки, результатів надання адміністративних послуг у сфері державної реєстрації та установчих документів;
 10. видача за бажанням заявника виписки з Єдиного державного реєстру у паперовій формі за результатами проведеної реєстраційної дії (у разі подання заяви про державну реєстрацію у паперовій формі).


Виписка з Єдиного державного реєстру у паперовій формі надається з проставленням підпису та печатки державного реєстратора.

Подання документів для державної реєстрації

Способи подачі документів державному реєстратору

 • Особисто - окрім пакета документів, при собі необхідно мати оригінал паспорта та ідентифікаційного номеру.
 • Через уповноважену особу - довірена особа подає документи майбутнього підприємця, довіреність та оригінал свого паспорта для ідентифікації особи.
 • В електронній формі через портал електронних сервісів. Але незважаючи на те, що законодавство передбачає можливість подання документів на проведення державної реєстрації в електронному вигляді, на сьогодні портал електронних сервісів фактично не створений.
 • Укрпоштою - пакет документів можна надіслати державному реєстратору цінним листом з описом вкладення та повідомленням про вручення. Достовірність підпису на заповненій заяві про реєстрацію повинен бути засвідчений нотаріально. На копії ідентифікаційного номеру — підпис і напис «копія вірна».

Документи, що подаються для державної реєстрації фізичних осіб-підприємців особисто

 1. заява про державну реєстрацію фізичної особи підприємцем;
 2. копія ідентифікаційного номеру. Якщо його немає — копія сторінки паспорта з відповідною відміткою.
 3. заява про обрання фізичною особою спрощеної системи оподаткування та/або реєстраційна заява про добровільну реєстрацію як платника податку на додану вартість за формою, затвердженою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної податкової і митної політики, - за бажанням заявника;
 4. нотаріально засвідчена письмова згода батьків (усиновлювачів) або піклувальника чи органу опіки та піклування - для фізичної особи, яка досягла шістнадцяти років і має бажання займатися підприємницькою діяльністю, але не має повної цивільної дієздатності.

Для державної реєстрації включення відомостей про фізичну особу - підприємця, зареєстровану до 1 липня 2004 року, відомості про яку не містяться в Єдиному державному реєстрі, подається заява про державну реєстрацію включення відомостей про фізичну особу - підприємця до Єдиного державного реєстру.

Заяву про застосування спрощеної системи оподаткування можна подати і до фіскальної служби:

 1. протягом 10 днів від дати державної реєстрації — 3-я група платників єдиного податку;
 2. до закінчення місяця, в якому відбулася державна реєстрація, —1-а та 2-а група.

Якщо в цей строк підприємець не став платником єдиного податку, він вважається платником податків на загальній системі.

Також при реєстрації фізичної особи - підприємця можна подати заяву про реєстрацію платником ПДВ.

Строк розгляду документів, поданих для державної реєстрації

Розгляд документів, поданих для державної реєстрації та проведення інших реєстраційних дій щодо фізичних осіб - підприємців - протягом 24 годин після надходження документів, поданих для державної реєстрації та проведення інших реєстраційних дій, крім вихідних та святкових днів.

Державна реєстрація може проводитися у скорочені строки.

Розмір плати за проведення державної реєстрації особи фізичних осіб - підприємців у скорочені строки

 1. змін до відомостей про фізичних осіб — підприємців, крім внесення змін до інформації про здійснення зв’язку з юридичною особою; змін до відомостей про прізвище, ім’я, по батькові або місцезнаходження фізичної особи - підприємця протягом шести годин після надходження документів, поданих для державної реєстрації, крім вихідних та святкових днів, - у подвійному розмірі адміністративного збору за відповідну реєстрацію;
 2. змін до відомостей про фізичних осіб - підприємців, крім внесення змін до інформації про здійснення зв’язку з юридичною особою; змін до відомостей про прізвище, ім’я, по батькові або місцезнаходження фізичної особи - підприємця протягом двох годин після надходження документів, поданих для державної реєстрації, крім вихідних та святкових днів, - у п’ятикратному розмірі адміністративного збору за відповідну реєстрацію.

Плата за проведення державної реєстрації у скорочені строки справляється у відповідному розрахунку від мінімальної заробітної плати у місячному розмірі, встановленому законом на 1 січня календарного року, в якому проводиться державна реєстрація, та округлюється до найближчих 10 гривень.

Державна реєстрація у скорочені строки проводитися виключно за бажанням заявника у разі внесення ним додатково до адміністративного збору відповідної плати у розмірах, передбачених пунктом 1 Постанови Кабінету Міністрів України “Про надання послуг у сфері державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань у скорочені строки”.

Плата за проведення державної реєстрації у скорочені строки повертається заявникові виключно у разі ненадання послуг з державної реєстрації у строки, передбачені пунктом 1 цієї Постанови Кабінету Міністрів України “Про надання послуг у сфері державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань у скорочені строки”, з вини суб’єкта державної реєстрації, нотаріуса.

Розмір плати за проведення державної реєстрації особи фізичних осіб - підприємців у скорочені строки

 1. змін до відомостей про фізичних осіб — підприємців, крім внесення змін до інформації про здійснення зв’язку з юридичною особою; змін до відомостей про прізвище, ім’я, по батькові або місцезнаходження фізичної особи - підприємця протягом шести годин після надходження документів, поданих для державної реєстрації, крім вихідних та святкових днів, - у подвійному розмірі адміністративного збору за відповідну реєстрацію;
 2. змін до відомостей про фізичних осіб - підприємців, крім внесення змін до інформації про здійснення зв’язку з юридичною особою; змін до відомостей про прізвище, ім’я, по батькові або місцезнаходження фізичної особи - підприємця протягом двох годин після надходження документів, поданих для державної реєстрації, крім вихідних та святкових днів, - у п’ятикратному розмірі адміністративного збору за відповідну реєстрацію.

Плата за проведення державної реєстрації у скорочені строки справляється у відповідному розрахунку від мінімальної заробітної плати у місячному розмірі, встановленому законом на 1 січня календарного року, в якому проводиться державна реєстрація, та округлюється до найближчих 10 гривень.

Державна реєстрація у скорочені строки проводитися виключно за бажанням заявника у разі внесення ним додатково до адміністративного збору відповідної плати у розмірах, передбачених пунктом 1 Постанови Кабінету Міністрів України “Про надання послуг у сфері державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань у скорочені строки”.

Плата за проведення державної реєстрації у скорочені строки повертається заявникові виключно у разі ненадання послуг з державної реєстрації у строки, передбачені пунктом 1 цієї Постанови Кабінету Міністрів України “Про надання послуг у сфері державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань у скорочені строки”, з вини суб’єкта державної реєстрації, нотаріуса.

Форма документів, що подаються для державної реєстрації фізичних осіб-підприємців

Документи для державної реєстрації можуть подаватися у паперовій або електронній формі.

У паперовій формі документи подаються особисто заявником або поштовим відправленням. Якщо документи подаються особисто, заявник пред’являє свій паспорт громадянина України або тимчасове посвідчення громадянина України, або паспортний документ іноземця, або посвідчення особи без громадянства, або посвідку на постійне або тимчасове проживання. У разі подання документів представником додатково подається примірник оригіналу (нотаріально засвідчена копія) документа, що засвідчує його повноваження. Документи в паперовій формі приймаються за описом, примірник якого в день їх надходження видається заявнику з відміткою про дату їх отримання та кодом доступу в той спосіб, відповідно до якого були подані документи. У разі подання заяви для державної реєстрації поштовим відправленням справжність підпису заявника повинна бути нотаріально засвідчена.

Документи в електронній формі подаються заявником через портал електронних сервісів.

Державний реєстратор у строки, визначені законом, здійснює перевірку зареєстрованих в Єдиному державному реєстрі документів на наявність підстав для зупинення їх розгляду та на наявність підстав для відмови в державній реєстрації.

Якщо за результатами здійсненої перевірки поданих документів державним реєстратором встановлено наявність підстав як для зупинення їх розгляду, так і для відмови у державній реєстрації, які не пов’язані одна з одною, та усунення підстав для зупинення розгляду документів не матиме наслідком проведення державної реєстрації, державний реєстратор формує повідомлення про відмову в проведенні державної реєстрації із зазначенням виключного переліку підстав для відмови та із зазначенням підстав для зупинення їх розгляду.

Документи, що потребують усунення підстав для зупинення розгляду документів, повертаються (видаються, надсилаються поштовим відправленням) заявнику не пізніше наступного робочого дня з дня надходження від заявника заяви про їх повернення за описом, сформованим за допомогою програмних засобів ведення Єдиного державного реєстру. Відомості про повернення документів вносяться до Єдиного державного реєстру.

Якщо заявником протягом установленого законом строку не подано документів, необхідних для усунення підстав для зупинення розгляду документів, державний реєстратор відмовляє у державній реєстрації.

У разі відмови у державній реєстрації документи, подані для державної реєстрації, зберігаються суб’єктом державної реєстрації, державним реєстратором якого розглядалися такі документи, або нотаріусом, яким розглядалися такі документи, протягом трьох років.

Документи для державної реєстрації у паперовій формі долучаються до реєстраційної справи, сформованої після внесення до Єдиного державного реєстру запису про державну реєстрацію фізичної особи – підприємця.

Особливості проведення державної реєстрації за заявами в електронній формі

Заява у електронній формі формується за допомогою програмних засобів ведення Єдиного державного реєстру на порталі електронних сервісів.

Заява формується заявником у електронній формі з обов’язковим долученням до неї електронних копій оригіналів документів для державної реєстрації, виготовлених шляхом сканування, або оригіналів таких електронних документів, а також документів, що підтверджують сплату адміністративного збору, опису поданих заявником документів для державної реєстрації, сформованого за допомогою програмних засобів ведення Єдиного державного реєстру.

Заява та документи для державної реєстрації в електронній формі подаються з обов’язковим накладенням заявником власного електронного цифрового підпису.

Документи для державної реєстрації, що містять більше однієї сторінки, скануються в один файл. Електронні копії оригіналів документів для державної реєстрації повинні бути придатні для сприйняття їх змісту.

Після формування заяви та долучення до неї документів для державної реєстрації в електронній формі такі заява та документи за допомогою програмних засобів ведення Єдиного державного реєстру блокуються для можливості редагування.

Моментом прийняття заяви та документів вважається дата і час реєстрації заяви у Єдиному державному реєстрі.

За результатом розгляду заяви в електронній формі документи для державної реєстрації, подані для такої реєстрації, не підлягають поверненню заявнику.

Заява в електронній формі з накладеним заявником власним електронним цифровим підписом роздруковується в одному примірнику, який долучається до відповідної реєстраційної справи.

Заява та документи для державної реєстрації в електронній формі, документи та/або відомості, сформовані державним реєстратором за допомогою програмних засобів ведення Єдиного державного реєстру під час державної реєстрації, зберігаються в електронній формі у цьому реєстрі.

Особливості проведення державної реєстрації через фронт-офіси

Державна реєстрація може проводитись за заявою заявника шляхом звернення до фронт-офісів (центрів адміністративних послуг), що забезпечують прийняття та видачу документів під час державної реєстрації.

У разі подання документів для державної реєстрації до фронт-офісу уповноважена особа такого фронт-офісу здійснює усі дії щодо прийняття та видачі документів для державної реєстрації та здійснення яких покладається на державного реєстратора, уповноважену особу суб’єкта державної реєстрації.

Зареєстрована заява та електронні копії оригіналів документів для державної реєстрації, виготовлені шляхом сканування та долучені до такої заяви, за допомогою програмних засобів ведення Єдиного державного реєстру передаються на розгляд суб’єкту державної реєстрації.

Центри надання адміністративних послуг, утворені відповідно до Закону України «Про адміністративні послуги», передають заяву та електронні копії оригіналів документів для державної реєстрації, виготовлені шляхом сканування, відповідним виконавчим органам міських рад (міст обласного та/або республіканського Автономної Республіки Крим значення), Київській, Севастопольській міським, районним, районним у містах Києві та Севастополі державним адміністраціям, при яких вони утворені.

За результатом проведеної державної реєстрації за бажанням заявника уповноважена особа фронт-офісу, що забезпечував прийняття, зберігання та видачу документів для державної реєстрації, надає виписку з Єдиного державного реєстру у паперовій формі з проставленим підписом та печаткою державного реєстратора. У такому випадку суб’єкт державної реєстрації зобов’язаний невідкладно передати фронт-офісу відповідну виписку з Єдиного державного реєстру в паперовій формі з проставленими підписом та печаткою державного реєстратора.

У разі відмови у державній реєстрації документи, подані для державної реєстрації, зберігаються фронт-офісом, що забезпечував прийняття та зберігання таких документів, протягом трьох років.

Вимоги до оформлення документів, що подаються для державної реєстрації

Документи, що подаються для державної реєстрації, повинні відповідати таким вимогам:

 1. документи мають бути викладені державною мовою та додатково, за бажанням заявника, - іншою мовою (крім заяви про державну реєстрацію);
 2. текст документів має бути написаний розбірливо (машинодруком або від руки друкованими літерами);
 3. документи не повинні містити підчищення або дописки, закреслені слова та інші виправлення, не обумовлені в них, орфографічні та арифметичні помилки, заповнюватися олівцем, а також містити пошкодження, які не дають змоги однозначно тлумачити їх зміст;
 4. документи в електронній формі мають бути оформлені згідно з вимогами, визначеними законодавством;
 5. заява про державну реєстрацію підписується заявником. У разі подання заяви про державну реєстрацію поштовим відправленням справжність підпису заявника повинна бути нотаріально засвідчена.

Відомості, що містяться про фізичну особу-підприємця в Єдиному державному реєстрі

 1. прізвище, ім’я, по батькові;
 2. дата народження;
 3. реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку в паспорті про право здійснювати платежі за серією та номером паспорта);
 4. країна громадянства;
 5. місцезнаходження (місце проживання або інша адреса, за якою здійснюється зв’язок з фізичною особою - підприємцем);
 6. види діяльності;
 7. дата та номер запису в Єдиному державному реєстрі;
 8. інформація для здійснення зв’язку з фізичною особою - підприємцем: телефон та адреса електронної пошти;
 9. підстави для зупинення розгляду документів;
 10. інформація про направлення повідомлення правоохоронним органам у разі виникнення сумнівів щодо справжності поданих документів;
 11. підстави для відмови у державній реєстрації;
 12. дата прийняття, дата набрання законної сили та номер судового рішення, на підставі якого проведено реєстраційну дію;
 13. прізвище, ім’я, по батькові, реєстраційний номер облікової картки платника податків особи або серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку в паспорті про право здійснювати платежі за серією та номером паспорта), яка призначена управителем майна фізичної особи - підприємця;
 14. відомості про осіб, які можуть вчиняти дії від імені фізичної особи - підприємця, у тому числі підписувати договори, подавати документи для державної реєстрації тощо: прізвище, ім’я, по батькові, дата народження, реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку в паспорті про право здійснювати платежі за серією та номером паспорта), дані про наявність обмежень щодо представництва від імені фізичної особи - підприємця;
 15. дані про оприлюднення результатів розгляду документів, поданих для державної реєстрації;
 16. місце зберігання реєстраційної справи в паперовій формі;
 17. відомості про суб’єкта державної реєстрації та державного реєстратора;
 18. дані про надання відомостей з Єдиного державного реєстру;
 19. відомості, отримані в порядку інформаційної взаємодії між Єдиним державним реєстром та інформаційними системами державних органів;
 20. відомості про ліцензування виду господарської діяльності суб’єкта господарювання:
 21. відомості про видачу документів дозвільного характеру:
 22. відомості про смерть фізичної особи - підприємця, визнання її безвісно відсутньою або оголошення її померлою;
 23. інформація про виправлення помилок, допущених у відомостях Єдиного державного реєстру.

Дії, які потрібно виконати після реєстрації

Після того як фізична особа зареєструвалася підприємцем їй потрібно:

 1. Зареєструвати книгу обліку доходів. Для цього подається заява на ім'я начальника Державної Фіскальної Служби, де особа перебуває на обліку, складена в довільній формі, а також сама книга.
 2. Щоб подавати звітність через інтернет потрібно отримати ключ електронного цифрового підпису, безкоштовно в Акредитованих центрах сертифікованих ключів (далі – АЦСК) податкової чи в будь-якому іншому АЦСК за гроші.
 3. Якщо особа планує отримувати дохід у безготівковій формі, потрібно відкрити поточний рахунок підприємця.

Зупинення розгляду документів, поданих для державної реєстрації

Підставами для зупинення розгляду документів, поданих для державної реєстрації, є:

 1. подання документів або відомостей не в повному обсязі;
 2. невідповідність документів вимогам;
 3. невідповідність відомостей, зазначених у заяві про державну реєстрацію, відомостям, зазначеним у документах, поданих для державної реєстрації, або відомостям, що містяться в Єдиному державному реєстрі;
 4. невідповідність відомостей, зазначених у документах, поданих для державної реєстрації, відомостям, що містяться в Єдиному державному реєстрі;
 5. невідповідність реєстраційного номера облікової картки платника податків або серії та номера паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку в паспорті про право здійснювати платежі за серією та номером паспорта) відомостям;
 6. несплата адміністративного збору або сплата не в повному обсязі, у випадках передбачених Законом України “Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб — підприємців та громадських формувань”;
 7. подання документів з порушенням встановленого законодавством строку для їх подання.


Розгляд документів зупиняється на строк, що становить 15 календарних днів з дати їх зупинення.

Державна реєстрація змін щодо відомостей про фізичну особу-підприємця

Документи, що подаються для державної реєстрації змін щодо відомостей про фізичну особі-підприємця:

 1. заява про державну реєстрацію змін до відомостей про фізичну особу - підприємця, що містяться в Єдиному державному реєстрі;
 2. документ про сплату адміністративного збору - у випадках, передбачених цим Законом;
 3. копія довідки про зміну реєстраційного номера облікової картки - у разі внесення змін, пов’язаних із зміною реєстраційного номера облікової картки платника податків;
 4. копія першої сторінки паспорта та сторінки з відміткою про наявність права здійснювати будь-які платежі за серією та номером паспорта - у разі внесення змін, пов’язаних із зміною серії та номера паспорта, - для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку в паспорті про право здійснювати платежі за серією та номером паспорта.

Державна реєстрація припинення підприємницької діяльності фізичної особи-підприємця

Статус фізичної особи-підприємця припиняється з моменту внесення інформації до Єдиного державного реєстру (ст. 4 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб — підприємців та громадських формувань»).

Державна реєстрація припинення підприємницької діяльності фізичної особи — підприємця проводиться у разі

 1. прийняття фізичною особою - підприємцем рішення про припинення підприємницької діяльності;
 2. смерті фізичної особи - підприємця;
 3. постановлення судового рішення про оголошення фізичної особи померлою або визнання безвісно відсутньою;
 4. постановлення судового рішення про визнання фізичної особи, яка є підприємцем, недієздатною або про обмеження її цивільної дієздатності;
 5. постановлення судового рішення про припинення підприємницької діяльності фізичної особи — підприємця.

Документи, що подаються для державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичної особи-підприємця (один з документів)

 1. заява про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця за її рішенням - у разі державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця за її рішенням;
 2. ксерокопія свідоцтва про смерть фізичної особи, судове рішення про визнання фізичної особи безвісно відсутньою - у разі державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця у зв’язку з її смертю, визнанням її безвісно відсутньою або оголошенням померлою.


Вимагати інші документи державний реєстратор не має права (п. 7 ст. 18 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб — підприємців та громадських формувань»).

Якщо відсутні підстави для відмови, протягом 24 годин державний реєстратор вносить у Державний реєстр дані про припинення підприємницької діяльності та надсилає цю інформацію до податкової, органів статистики, Пенсійного фонду.

За законом реєстрацію платника єдиного податку Державна фіскальна служба анулює з дати припинення діяльності суб’єкта підприємницької діяльності на підставі даних, отриманих від державного реєстратора (пп. 65.10.3 Податкового кодексу України, пп. 2 п. 299.10 Податкового Кодексу України). Така сама позиція викладена в Порядку № 1588. Виходячи з цього, можна зробити висновок, що додатково подавати заяву до податкової не потрібно. Але є позиція фіскальної служби, за якою фізична особа-підприємець, платник єдиного податку самостійно має подати заяву про відмову від спрощеної системи, зазначивши в ній дату припинення діяльності (п.7 пп. 298.3.1 Податкового Кодексу України). У цьому випадку останнім звітним періодом буде вважатися той, у якому подано заяву (п. 294.6 Податкового Кодексу України).

Окрім цього платникам 1-ї та 2-ї груп єдиний податок треба буде сплатити за весь календарний місяць, навіть якщо реєстрацію платника анульовано на початку або в середині місяця.

Щодо зняття з обліку в податковій, підставою для цього є відомості в Єдиному державному реєстрі про припинення діяльності. Дата зняття з обліку в Державній Фіскальній Службі — це дата отримання відомостей про державну реєстрацію припинення діяльності (пп. 1 п. 11.22 Порядку № 1588).

При цьому особу не знімуть з обліку в податковій, якщо є заборгованість зі сплати єдиного податку.

Надалі вона особа перебуватимете на обліку у фіскальній службі як платник податків, який раніше отримував дохід від підприємницької діяльності.

Звітність

Декларація платника єдиного податку за звітний рік, в якому припинено діяльність, подається в строки, передбачені для певної групи:

 • підприємцями 1–2-ї груп — протягом 60 календарних днів після завершення звітного періоду;
 • платниками 3-ї групи — протягом 40 календарних днів після закінчення звітного періоду.

Декларація надається в паперовому вигляді, з написом від руки «Ліквідаційна».

Зняття з обліку з Пенсійного Фонду України та Фонду соціального страхування

Управління Пенсійного фонду інформацію про припинення діяльності суб’єкта підприємницької діяльності отримує від державного реєстратора і ухвалює рішення чи проводити позапланову документальну перевірку нарахування та сплати єдиного соціального внеску.

Підприємці, в яких немає найманих працівників, подають до правління Пенсійного фонду звіт за формою Д5 (із типом «ліквідаційна») про нараховані суми єдиного соціального внеску за період роботи у звітному році та копію акта перевірки податкової, а якщо є заборгованість, погашають її (п. 5.2 Порядку № 21-6).

Фізична особа-підприємець буде знятий з обліку як платник єдиного соціального внеску, тільки якщо не має заборгованості зі сплати внеску, після проведення передбачених законодавством перевірок.

Дата знаття з обліку — це дата внесення запису в реєстр страхувальників.

Рахунки в банках

Якщо у фізичної особи-підприємця відкрито підприємницькі рахунки, їх треба закрити, подавши відповідну заяву. Якщо особа не закрила рахунок самостійно, податкова направляє інформацію про дату закриття фізичної особи-підприємця і номер відповідного запису до Єдиного державного реєстру, а також про дату зняття з обліку платника податків у контролюючому органі (п. 7 п. 11.22 Порядку № 1588).