Встановлення лічильника тепла. Загальнобудинкові та квартирні лічильники

Матеріал з WikiLegalAid
Версія від 14:12, 24 березня 2020, створена Olena.vdovyka (обговорення | внесок) (Створена сторінка: == Нормативна база == * [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2189-19 Закон України “Про житлово-комунальні по...)
(різн.) ← Попередня версія | Поточна версія (різн.) | Новіша версія → (різн.)
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Нормативна база

Порядок оснащення будівель вузлами комерційного обліку та відшкодування витрат на таке оснащення

Правовідносини між виконавцем/виробником послуг з централізованого опалення та споживачем фізичною особою регулюється Законом України «Про житлово-комунальні послуги» та Правилами надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення та типовим договором про надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.2005 №630 (далі — Правила).
Порядок оснащення будівель вузлами комерційного обліку визначено статтею 3 Закону України «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання». Відповідно до частини першої статті 3 Закону оснащення будівель вузлами комерційного обліку та обладнанням інженерних систем для забезпечення такого обліку здійснюється відповідно до проектної документації з дотриманням будівельних норм і правил у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства (Міністерство регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України).
Пунктом 2 розділу IV «Прикінцеві та перехідні положення» Закону встановлено, що оператор зовнішніх інженерних мереж зобов'язаний здійснити оснащення вузлами комерційного обліку будівель, що на день набрання чинності цим Законом були приєднані до зовнішніх інженерних мереж і не були оснащені такими вузлами обліку, або якщо такі вузли обліку на день набрання чинності цим Законом вийшли з ладу, у строк:
- теплової енергії - протягом року з дня набрання чинності цим Законом;
Законом України від 07.06.2018 № 2454-VІІІ відтерміновано до 1 серпня 2020 року дію пункту 1 частини першої статті 14 Закону щодо застосування до операторів зовнішніх інженерних мереж штрафів за порушення строків встановлення або заміни вузлів комерційного обліку теплової енергії.
Згідно із статтею 12 Закону України «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання» моніторинг стану оснащеності вузлами комерційного обліку здійснюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері ефективного використання паливно-енергетичних ресурсів та енергозбереження , на підставі інформації обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до частин шостої - одинадцятої статті 3Закону України «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання» витрати на оснащення будівлі вузлами комерційного обліку, здійснені оператором зовнішніх інженерних мереж, відшкодовуються споживачами відповідних комунальних послуг, а також власниками (співвласниками) приміщень, обладнаних індивідуальними системами опалення та/або гарячого водопостачання у такій будівлі, шляхом сплати внеску за встановлення вузла комерційного обліку, який сплачується виконавцеві відповідної послуги.
При цьому передбачено, що власник (співвласники) будівлі, яка на день набрання чинності цим Законом була приєднана до зовнішніх інженерних мереж або яка приєднується до зовнішніх інженерних мереж, має право самостійно обладнати таку будівлю вузлами комерційного обліку в установленому законодавством порядку. У такому разі внесок за встановлення вузла комерційного обліку таким споживачам не нараховується.
Органи місцевого самоврядування згідно із затвердженими відповідно до законодавства програмами можуть приймати рішення про виділення коштів з місцевого бюджету на оснащення вузлами комерційного обліку будівель, які на день набрання чинності Закону України «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання» були приєднані до зовнішніх інженерних мереж, а також на забезпечення охорони вузлів комерційного обліку. На такі вузли обліку після їх встановлення поширюється дія законодавства про спільне майно багатоквартирного будинку. Внесок за встановлення вузла комерційного обліку, встановленого відповідно до цієї частини, споживачами не сплачується. Розмір внесків за встановлення комерційних вузлів обліку визначається окремо для кожної будівлі. Сплата внесків розстрочується на п'ять років або на інший строк за згодою сторін.
Для будівлі, де налічуються два та більше споживачів, внески за встановлення вузлів комерційного обліку розподіляються пропорційно до кількості приміщень, які є самостійними об'єктами нерухомого майна.

Різновиди засобів обліку тепла, відмінності між ними.

Для багатоквартирних будинків закон виділяє два види вузлів обліку теплової енергії: вузол комерційного обліку (загальнобудинковий) і вузли розподільного обліку (квартирні). Вузол комерційного обліку слугує для вимірювання обсягу всієї теплової енергії спожитої у будівлі. Для визначення, хто скільки послуг спожив і скільки повинен за них заплатити використовуються квартирні лічильники. Вони доступні лише в багатоквартирних будинках з горизонтальною двотрубною системою опалення. Таких в українському житловому фонді меншість. В цій ситуації альтернативним варіантом можуть стати розподілювачі тепла, або т. зв. лічильники на батарею. По суті, це не лічильник, як попередні пристрої. Він вимірює не об’єм і температуру теплоносія, а температуру повітря біля поверхні окремого радіатора. Як вимагає згаданий вище закон, платити за показниками розподілювача тепла можна лише в тому разі, якщо ним обладнано не менше половини квартир в будинку.

Алгоритм встановлення лічильника тепла на багатоквартирний будинок:

 1. Проведення зборів мешканців будинку про встановлення будинкового лічильника та визначається відповідальний уповноважений, який візьме на себе роль організатора процесу .
 2. Отримання технічних умов (ТУ)
 3. Виготовлення проектно-кошторисної документації.
 4. На підставі отриманих технічних умов організація, яка має відповідну ліцензію на виконання проектних робіт, розробляє проектно-кошторисну документацію та погоджує його із теплопостачальним підприємством та з територіальним органом виконавчої влади.
 5. Вибір підрядника на встановлення лічильника та монтажні роботи
 6. Після погодження проектно-кошторисної документації спеціалізована монтажна організація проводить встановлення вузла обліку відповідно до проектних рішень.
 7. Введення в експлуатацію , взяття на баланс.
 8. Допуск до експлуатації вузла обліку після проведення проектних, монтажних та пусконалагоджувальних робіт здійснюється представником надавачі послуг з теплопостачання у присутності представників споживача та територіального органу Центрального органу виконавчої влади у сфері метрології, про що складається відповідний акт.
 9. Порядок розрахунків.

Алгоритм встановлення квартирного лічильника тепла:

 1. Отримати дозвіл на встановлення квартирного теплового лічильника від балансоутримувача будинку – ЖЕО, ОСББ, ЖБК, Керуючої компанії тощо. Для цього потрібно заповнити заяву і подати її на розгляд;
 2. Отримати технічні умови на встановлення квартирного тепло лічильника у теплопостачальної організації.
 3. Розробити проект, згідно виданих технічних умов. Для цього потрібно звернутися до організації, яка має ліцензію на даний вид діяльності;
 4. Монтувати лічильник, відповідності до погодженої проектної документації встановити. Спеціалізовану організацію Ви можете обрати самостійно;
 5. Зареєструвати лічильник та взяти на баланс.

Технічна можливість регулювання споживання теплової енергії у квартирі споживача, повинна бути передбачена схемою системи опалення будинку. При цьому має бути забезпечена безперебійна робота інженерного обладнання будинку та вжиті заходи щодо дотримання в суміжних приміщеннях вимог будівельних норм і правил з питань проектування житлових будинків, опалення, вентиляції, кондиціонування, будівельної теплотехніки; державних будівельних норм а також норм проектування реконструкції та капітального ремонту в частині опалення.

Порядок оплати послуг відповідно до показників лічильника

Для того, щоб оплачувати послуги з централізованого опалення за показами встановленого теплового лічильника, споживачу необхідно укласти відповідний договір з виконавцем послуг з централізованого опалення (теплопостачальною організацією).
Оплата послуги з централізованого опалення місць загального користування будинку здійснюється відповідно до Методики розподілу між споживачами обсягів спожитих у будівлі комунальних послуг, затвердженої Наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України 22 листопада 2018 року № 315.