Єдина судова інформаційно-телекомунікаційна система (ЄСІТС) – "Електронний суд".

Матеріал з WikiLegalAid
Перейти до: навігація, пошук

Нормативна база

Єдина судова інформаційно-телекомунікаційна система

Єдина судова інформаційно-телекомунікаційна система (ЄСІТС) — організаційно-технічна система, що забезпечує функціонування електронного судочинства в Україні після прийняття нових процесуальних кодексів 2017 року.

Відповідно до змін після прийняття нових процесуальних кодексів 2017 року Єдина судова інформаційно-телекомунікаційна система почне свою роботу в судах України, а також Вищій раді правосуддя, Вищій кваліфікаційній комісії суддів України, Державній судовій адміністрації України, їх органах. Законом, також передбачено, що в ЄСІТС обов'язково реєструватимуть свої офіційні електронні адреси:

 • адвокати,
 • приватні виконавці,
 • нотаріуси,
 • судові експерти,
 • арбітражні керуючі,
 • державні органи,
 • органи місцевого самоврядування,
 • суб'єкти господарювання державного та комунального секторів економіки.

Інші особи матимуть право зробити те саме в добровільному порядку.

Тим, хто зареєструє офіційні електронні адреси в системі, суд надсилатиме документи виключно в електронній формі на ці електронні адреси. Вони, в свою чергу, надсилають документи до суду через ЄСІТС з обов’язковим використанням електронного цифрового підпису (далі - ЕЦП).

Положення про ЄСІТС затверджується Вищою радою правосуддя за поданням Державної судової адміністрації України та після консультацій з Радою суддів України. Система починає функціонувати через 90 днів з дня опублікування Державною судовою адміністрацію України у газеті «Голос України» та на веб-порталі судової влади відповідного оголошення. З 4 червня 2018 введено в тестову експлуатацію підсистему ЄСІТС «Електронний суд», до якої початково приєднанні 18 пілотних судів.

У «Голосі України» від 1 грудня 2018 року опубліковано оголошення про створення та забезпечення функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи. З 1 січня 2019 року ЄСІТС буде функціонувати в тестовому режимі, а дослідна експлуатація системи розпочнеться з 1 березня 2019 року у складі вісьмох підсистем (модулів).

Модулі ЄСІТС

 1. Офіційний веб-портал «Судова влада України»;
 2. Єдиний державний реєстр судових рішень;
 3. Офіційна електронна адреса (Електронний кабінет);
 4. Єдина підсистема управління фінансово-господарськими процесами;
 5. Єдиний контакт-центр судової влади України;
 6. Модуль «Автоматизований розподіл»;
 7. Підсистема «Електронний суд»;
 8. Модуль «Судова статистика».

До її складу ЄСІТС має увійти, також і Єдиний державний реєстр судових рішень, і система автоматизованого арешту коштів у рамках виконавчого провадження, а адміністратор ЄСІТС матиме доступ до інформації Єдиного державного демографічного реєстру.

Функції системи ЄСІТС:

 1. Ведення електронного діловодства;
 2. Захищене зберігання, автоматизована аналітична і статистична обробка інформації;
 3. Дентралізоване зберігання документів та інформації в єдиній базі даних;
 4. Збереження справ в електронному архіві;
 5. Обмін документами та інформацією в електронній формі, а також проведення відеоконференцій у режимі реального часу;
 6. Автоматизація роботи органів правосуддя;
 7. Віддалений доступ користувачів цієї системи до будь-якої інформації, що в ній зберігається;
 8. Формування і ведення суддівського досьє в електронній формі;
 9. Добір присяжних;
 10. Розподіл справ у Вищій кваліфікаційній комісії суддів України, Вищій раді правосуддя, її органах;
 11. Визначення судді для розгляду конкретної справи;
 12. Ведення Єдиного державного реєстру судових рішень;
 13. Аудіо- та відеофіксація судових засідань, засідань інших органів правосуддя, їх транслювання в мережі Інтернет;
 14. Функціонування офіційного веб-порталу судової влади України, веб-сайтів Вищої ради правосуддя та Вищої кваліфікаційної комісії суддів України;
 15. Можливість автоматизованої взаємодії цієї системи з іншими автоматизованими системами державних органів, інше.
 16. Функціонування єдиного контакт-центру для управління зверненнями;

Варто зазначити, що електронний суд дасть громадянам України такі можливості:

 • самостійно подавати позови через інтернет;
 • контролювати свого представника, а саме, своєчасність його дій;
 • миттєво отримувати повідомлення про те, що проти вас подали позов;
 • відслідковувати хід справи і подані процесуальні заяви;
 • оплачувати судовий збір через інтернет.

З'явиться можливість платити судовий збір та інші платежі в режимі онлайн, за допомогою електронного кабінету при формуванні відповідного документа. У такому випадку інформація про платіж буде автоматично додаватися до документа, який відправляється.

В електронному кабінеті буде відображатися календар судових проваджень, в яких людина бере участь і інформація про представлені їм непроцесуальні звернення. З огляду на використання підсистеми ЕСІТС «Електронний суд», це однозначно плюс для судової системи в цілому, так як процес формування позовних заяв стане більш зрозумілим для заявника.

ЕСІТС повинна полегшити підготовку до судового процесу і його безпосереднього проведення, але, поки ЕСІТС не запрацює в повному обсязі, робити висновки про доцільність такої системи в цілому, виходячи з пілотної підсистеми "Електронний суд", передчасно. В цілому ж, до ЕСІТС ставляться позитивно і з нетерпінням чекають початку повноцінної роботи ЕСІТС.

Порядок реєстрації в сервісі «Електронний суд»

«Електронний суд» — це офіційний державний сервіс, за допомогою якого можна подавати позовні заяви онлайн та мати повний доступ до електронних копій всіх матеріалів справи, стороною якої є користувач кабінету цього сервісу.

Згідно з Наказом Державної Судової Адміністрації від 22 грудня 2018 року № 628, передбачено, що у частині функціонування підсистеми «Електронний суд» судам у ході її експлуатації в тестовому режимі необхідно керуватися вимогами Положення про автоматизовану систему документообігу суду, затвердженого рішенням Ради суддів України від 26.11.2010 № 30 (у редакції рішення Ради суддів України від 02.03.2018 № 17 зі змінами).

Згідно з вимогами Положення надсилання в електронному вигляді процесуальних документів до суду має здійснюватися з використанням сервісу Електронний суд, розміщеному за посиланням: https://cabinet.court.gov.ua.

Для можливості користування сервісом Електронного суду спочатку необхідно пройти передбачений підсистемою порядок реєстрації офіційної електронної адреси (Електронного кабінету) з обов’язковим використанням власного електронного підпису.

Для реєстрації користувача в «Електронному кабінеті» необхідно перейти за посиланням https://id.court.gov.ua/ .

У вікні форми обрати тип ключа під яким виконуватиметься реєстрація «Файловий ключ» чи «Апаратний ключ». Заповнити поле «Сервер АЦСК», обрати ключ в полі «Ключ» та ввести пароль у полі «Пароль».

Якщо все виконано коректно, система перейде до сторінки підтвердження реєстраційних даних, де поля «Прізвище», «Ім’я», «По-батькові» та «Реєстраційний номер облікової картки платника податків (раніше ІПН)» будуть заповнені автоматично (зчитуються з Вашого ЕЦП/КЕП).

Поля «Дата народження», чек-бокс «Фізична особа-підприємець», «Телефон» та «Електронна адреса» заповнюються користувачем.

Заповнивши поля «Телефон» та «Електронна адреса», користувачеві надійдуть коди авторизації, які необхідно ввести у відповідні поля. Проставивши відмітку в полі «Я погоджуюсь…» та натиснувши «Підтвердити», користувач перейде до «Електронного кабінету».

Корисні посилання