Порядок проведення зовнішнього незалежного оцінювання

Матеріал з WikiLegalAid
Версія від 13:04, 16 грудня 2016, створена Mykola.kravchenko (обговорення | внесок) (Створена сторінка: == Нормативна база == * [http://zakon0.rada.gov.ua/laws/show/1556-18 Закон України «Про вищу освіту»] * [http://zakon5...)
(різн.) ← Попередня версія | Поточна версія (різн.) | Новіша версія → (різн.)

Нормативна база

Поняття Зовнішнього незалежного оцінювання

Зовнішнє незалежне оцінювання (ЗНО) - це оцінювання результатів навчання, здобутих на певному освітньому рівні, яке здійснюється спеціально уповноваженою державою установою (частина 1 статті 45 Закону України «Про вищу освіту»).

Зовнішнє незалежне оцінювання проводиться з метою забезпечення права осіб на рівний доступ до освіти (пункт 2 Порядку проведення зовнішнього незалежного оцінювання та моніторингу якості освіти).

Створення Українського центру оцінювання якості освіти

Український центр оцінювання якості за своєю правовою формою є бюджетною організацією з регіональними представництвами в містах: Вінниця, Дніпропетровськ, Донецьк, Івано-Франківськ, Київ, Львів, Одеса, Сімферополь та Харків(пункт 2 Постанови Кабінету Міністрів України №1095)

Український центр оцінювання якості за своєю правовою формою є бюджетною організацією з регіональними представництвами в містах: Вінниця, Дніпропетровськ, Донецьк, Івано-Франківськ, Київ, Львів, Одеса, Сімферополь та Харків(пункт 2 Постанови Кабінету Міністрів України №1095).

Суб’єкти

Суб’єктами зовнішнього незалежного оцінювання та моніторингу якості освіти є:

  • МОН;
  • Український центр оцінювання якості освіти;
  • регіональні центри оцінювання якості освіти;
  • орган виконавчої влади Автономної Республіки Крим у сфері освіти, структурні підрозділи з питань освіти і науки обласних, Київської та Севастопольської міських держадміністрацій (далі - обласні органи управління освітою (пункт 12 Порядку проведення зовнішнього незалежного оцінювання та моніторингу якості освіти).

Повноваження кожного з цих суб’єктів закріплені у статтях 13-16 Порядку проведення зовнішнього незалежного оцінювання та моніторингу якості освіти.

Учасники Зовнішнього незалежного оцінювання

Участь у зовнішньому незалежному оцінюванні може взяти особа, яка є випускником навчального закладу системи загальної середньої освіти або має певний освітній рівень і зареєструвалася для проходження зовнішнього незалежного оцінювання в установленому порядку (далі - учасник зовнішнього оцінювання(пункт 6 Порядку проведення зовнішнього незалежного оцінювання та моніторингу якості освіти).

Обов’язки учасників зовнішнього оцінювання наведені у пункті 9 Порядку проведення зовнішнього незалежного оцінювання та моніторингу якості освіти.

Реєстрація учасників

Для участі в зовнішньому незалежному оцінюванні результатів навчання, здобутих на основі повної загальної середньої освіти (далі - зовнішнє оцінювання), можуть зареєструватися особи, які мають повну загальну середню освіту або є випускниками навчальних закладів системи загальної середньої освіти поточного навчального року(пункт 2 розділу 1 Наказу Міністерства освіти і науки України №1278).

Суб’єктами проведення реєстрації є:

  • Український центр оцінювання якості освіти (далі - Український центр);
  • апеляційна комісія при Українському центрі оцінювання якості освіти (далі - апеляційна комісія);
  • регіональні центри оцінювання якості освіти (далі - регіональні центри);
  • регламентні комісії при регіональних центрах оцінювання якості освіти (далі - регламентні комісії);
  • органи виконавчої влади Автономної Республіки Крим у сфері освіти, структурні підрозділи з питань освіти і науки обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій (далі - обласні органи управління освітою);
  • місцеві органи управління освітою;
  • загальноосвітні навчальні заклади, що забезпечують здобуття повної загальної середньої освіти (далі - загальноосвітні навчальні заклади);
  • пункти реєстрації((пункт 1 розділу 2 Наказу Міністерства освіти і науки України №1278).

Обов’язки особи, яка бажає зареєструватися для участі в зовнішньому оцінюванні закріплюється у пункті 1 розділі 3 Наказу Міністерства освіти і науки України №1278

Реєстрація для участі в додатковій сесії зовнішнього оцінювання здійснюється відповідно до пункту 1 розділу 5 Наказу Міністерства освіти і науки України №1278

Окремі категорії осіб, які не мають можливості пройти зовнішнє оцінювання під час основної сесії, можуть у межах часу, відведеного на реєстрацію (перереєстрацію), зареєструватися для участі в додатковій сесії зовнішнього оцінювання (пункт 1 розділу 5 Наказу Міністерства освіти і науки України №1278).

Інформування про результати реєстрації

Особі, яка зареєстрована для проходження зовнішнього оцінювання (учаснику зовнішнього оцінювання), регіональний центр надсилає рекомендованим поштовим відправленням індивідуальні конверти:

  • випускникам минулих років та учням (слухачам, студентам) професійно-технічних, вищих навчальних закладів за адресою, зазначеною в реєстраційній картці;
  • випускникам поточного навчального року за адресою загальноосвітнього навчального закладу, де вони навчаються(пункт 1 розділу 6 Наказу Міністерства освіти і науки України №1278).

Підстави,відповідно до яких особі може бути відмовлено у реєстрації (перереєстрації) для участі в зовнішньому оцінюванні наводяться у пункті 1 розділі 8 Наказу Міністерства освіти і науки України №1278.

Проведення зовнішнього незалежного оцінювання

Зовнішнє незалежне оцінювання за результатами здобуття повної загальної середньої освіти проводиться щороку і використовується для прийому до вищих навчальних закладів на конкурсній основі(пункт 26 Порядку проведення зовнішнього незалежного оцінювання та моніторингу якості освіти,затверджений Кабінетом Міністрів України №1095).

Завдання сертифікаційної роботи зовнішнього незалежного оцінювання розробляються відповідно до програм зовнішнього незалежного оцінювання. Завдання для проведення зовнішнього незалежного оцінювання (банк завдань) розробляються педагогічними, науковими, науково-педагогічними працівниками. Програми зовнішнього незалежного оцінювання затверджуються МОН одночасно із затвердженням строків проведення зовнішнього незалежного оцінювання та переліку навчальних предметів за погодженням з громадськими об’єднаннями керівників вищих навчальних закладів. Перелік програм зовнішнього незалежного оцінювання для осіб, які бажають здобувати вищу освіту на основі повної загальної середньої освіти, затверджується МОН та не пізніше ніж за півтора року до проведення зовнішнього незалежного оцінювання оприлюднюється на його офіційному веб-сайті. Програми зовнішнього незалежного оцінювання за результатами здобуття повної загальної середньої освіти не можуть виходити за межі навчальних програм загальної середньої освіти, затверджених відповідно до законодавства.

Завдання сертифікаційної роботи зовнішнього незалежного оцінювання укладаються державною мовою. За бажанням особи такі завдання надаються мовою національних меншин, якщо цією мовою здійснюється навчання в системі загальної середньої освіти (крім завдань з української мови і літератури, російської мови та іноземних мов(пункт 30 Порядку проведення зовнішнього незалежного оцінювання та моніторингу якості освіти,затверджений Кабінетом Міністрів України №1095).

Перелік осіб, які беруть участь у додатковій сесії зовнішнього незалежного оцінювання міститься у пункт 32 Порядку проведення зовнішнього незалежного оцінювання та моніторингу якості освіти,затверджений Кабінетом Міністрів України №1095).

Зовнішнє незалежне оцінювання проводиться із забезпеченням створення умов конфіденційності змісту завдань сертифікаційних робіт зовнішнього незалежного оцінювання до початку їх використання за призначенням, а також доставки, обробки та зберігання. Завдання сертифікаційної роботи зовнішнього незалежного оцінювання з кожного навчального предмета належать до інформації з обмеженим доступом з моменту створення добірки таких завдань з кожного навчального предмета до моменту санкціонованого відкриття пакетів з такими завданнями(пункт 37 Порядку проведення зовнішнього незалежного оцінювання та моніторингу якості освіти,затверджений Кабінетом Міністрів України №1095).

Засоби забезпечення громадського порядку від час підготовки та проведення Зовнішнього незалежного оцінювання

Забезпечення створення безпечних умов проведення зовнішнього незалежного оцінювання, виконання заходів щодо запобігання виникненню надзвичайних ситуацій здійснюється місцевими органами виконавчої влади разом з ДСНС та її територіальними органами, які проводять профілактичні огляди пунктів проведення зовнішнього незалежного оцінювання щодо наявності вибухонебезпечних та отруйних речовин.

Громадський порядок, громадську безпеку в місцях проведення зовнішнього незалежного оцінювання забезпечують МВС, його органи та підрозділи(пункт 39,40 Порядку проведення зовнішнього незалежного оцінювання та моніторингу якості освіти,затверджений Кабінетом Міністрів України №1095).

Національна поліція України, Департамент поліції охорони як міжрегіональний територіальний орган Національної поліції, начальники територіальних органів поліції охорони забезпечують виконання Інструкцій з охорони пунктів проведення зовнішнього незалежного оцінювання працівниками поліції охорони Національної поліції України під час виконання функцій з охорони та забезпечення публічної безпеки і порядку в пунктах проведення зовнішнього незалежного оцінювання на підставі укладених договорів(пункт 2 Наказу Міністерства освіти і науки України,Міністерства Внутрішніх Справ №288/189).

Результати Зовнішнього незалежного оцінювання

Результати зовнішнього незалежного оцінювання використовуються для:

  1. прийому на навчання до навчальних закладів на наступний освітній рівень;
  2. вивчення стану функціонування системи освіти та прогнозування її подальшого розвитку(пункт 54 Порядку проведення зовнішнього незалежного оцінювання та моніторингу якості освіти,затверджений Кабінетом Міністрів України №1095)

Підтвердженням результатів зовнішнього незалежного оцінювання є відповідні відомості, що формуються за підсумками проведення зовнішнього незалежного оцінювання з кожного навчального предмета (сесії) як персоніфікований реєстр результатів учасників зовнішнього оцінювання, укладений в алфавітному порядку. Така відомість повинна бути затверджена керівником Українського центру оцінювання якості освіти(пункт 56 Порядку проведення зовнішнього незалежного оцінювання та моніторингу якості освіти,затверджений Кабінетом Міністрів України №1095).

Результати зовнішнього незалежного з певного навчального предмета можуть бути анульовані на підставах, які закріплені у пункт 59 Порядку проведення зовнішнього незалежного оцінювання та моніторингу якості освіти,затверджений Кабінетом Міністрів України №1095).

Результати зовнішнього незалежного оцінювання з певного навчального предмета анулюються рішенням Українського центру оцінювання якості освіти за поданням регламентних комісій регіональних центрів оцінювання якості освіти(пункт 57 Порядку проведення зовнішнього незалежного оцінювання та моніторингу якості освіти,затверджений Кабінетом Міністрів України №1095).

Офіційне оголошення результатів зовнішнього незалежного оцінювання здійснюється не пізніше ніж через три тижні з дня проведення зовнішнього незалежного оцінювання з певного навчального предмета(пункт 59 Порядку проведення зовнішнього незалежного оцінювання та моніторингу якості освіти,затверджений Кабінетом Міністрів України №1095).

Апеляція

Предметом апеляції є:

  1. відмова в реєстрації для участі в зовнішньому незалежному оцінюванні;
  2. порушення під час проведення зовнішнього незалежного оцінювання в пункті його проведення, що може вплинути на об’єктивність результату зовнішнього незалежного оцінювання;
  3. результат зовнішнього незалежного оцінювання(пункт 60 Порядку проведення зовнішнього незалежного оцінювання та моніторингу якості освіти,затверджений Кабінетом Міністрів України №1095).

Розгляд апеляційної заяви щодо порушень під час реєстрації для участі в зовнішньому незалежному оцінюванні здійснюють регламентні комісії при регіональних центрах оцінювання якості освіти. Прийом апеляційних заяв здійснюється протягом чотирнадцяти календарних днів з дня завершення реєстрації(пункт 61 Порядку проведення зовнішнього незалежного оцінювання та моніторингу якості освіти,затверджений Кабінетом Міністрів України №1095).

Особа може оскаржити рішення регламентної комісії, прийняте щодо неї, шляхом подання заяви до апеляційної комісії при Українському центрі оцінювання якості освіти. Відповідна заява подається до апеляційної комісії не пізніше ніж через п’ять робочих днів з моменту отримання рішення, що оскаржується, та розглядається протягом десяти робочих днів з дня її надходження(пункт 64 Порядку проведення зовнішнього незалежного оцінювання та моніторингу якості освіти,затверджений Кабінетом Міністрів України №1095).

Розгляд апеляційної заяви щодо результатів виконання завдань сертифікаційної роботи зовнішнього незалежного оцінювання здійснює апеляційна комісія при Українському центрі оцінювання якості освіти. Прийом відповідних заяв здійснюється протягом п’яти календарних днів з дня офіційного оголошення результатів зовнішнього незалежного оцінювання з певного навчального предмета.

За результатами розгляду апеляційної заяви комісія приймає рішення про її задоволення та перегляд кількості балів або про відмову в задоволенні заяви у зв’язку з недостатністю підстав для зміни результату((пункт 65 Порядку проведення зовнішнього незалежного оцінювання та моніторингу якості освіти,затверджений Кабінетом Міністрів України №1095).

Права Апеляційної комісії закріплені у пункті 6 Положення про апеляційну комісію при Українському центрі оцінювання якості освіти затверджене Наказом Міністерства освіти і науки України №1526).

Склад апеляційної комісії міститься у пункті 7 Положення про апеляційну комісію при Українському центрі оцінювання якості освіти, затверджене Наказом Міністерства освіти і науки України №1526).

Рішення апеляційної комісії приймається більшістю голосів за умови присутності на засіданні не менш як двох третин від загальної кількості членів апеляційної комісії. У разі рівної кількості голосів «за» та «проти» приймається рішення, яке підтримав голова апеляційної комісії. Рішення апеляційної комісії оформлюється протоколом(пункт 14 Положення про апеляційну комісію при Українському центрі оцінювання якості освіти затверджене Наказом Міністерства освіти і науки України №1526).