Отримання житла військовослужбовцями
Нормативна база.
Житловий Кодекс Української РСР
Закон України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»
Закон України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей»
Право на житло.
Кожен має право на житло. Держава створює умови, за яких кожний громадянин матиме змогу побудувати житло, придбати його у власність або взяти в оренду. Громадянам, які потребують соціального захисту, житло надається державою та органами місцевого самоврядування безоплатно або за доступну для них плату відповідно до закону (стаття 47 Конституції України ).
Особами з числа учасників АТО, які мають право на житло, є:
- учасники бойових дій;
- інваліди війни;
- члени сімей загиблих.
Даним особам надаються такі пільги:
- першочергове забезпечення жилою площею осіб, які потребують поліпшення житлових умов;
- першочергове відведення земельних ділянок для індивідуального житлового будівництва, садівництва і городництва;
- першочерговий ремонт жилих будинків і квартир цих осіб та забезпечення їх паливом.
- одержання позики на будівництво, реконструкцію або капітальний ремонт жилих будинків і подвірних будівель, приєднання їх до інженерних мереж, комунікацій, а також позики на будівництво або придбання дачних будинків і благоустрій садових ділянок з погашенням її протягом 10 років починаючи з п'ятого року після закінчення будівництва. Зазначені позики надаються у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України.
Органи виконавчої влади, виконавчі комітети місцевих рад зобов'язані подавати допомогу інвалідам війни і сім'ям загиблих військовослужбовців у будівництві індивідуальних жилих будинків.
Земельні ділянки для індивідуального житлового будівництва, садівництва і городництва відводяться зазначеним особам у першочерговому порядку (пункти 14, 15 статті 12, пункти 18, 19 статті 13, пункти 15, 16 статті 15 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» ).
Учасники бойових дій, які дістали поранення, контузію або каліцтво під час участі в бойових діях чи при виконанні обов'язків військової служби, забезпечуються жилою площею, у тому числі за рахунок жилої площі, що передається міністерствами, іншими центральними органами виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями у розпорядження місцевих рад та державних адміністрацій, - протягом двох років з дня взяття на квартирний облік, а інваліди I групи з числа учасників бойових дій на території інших країн - протягом року.
Підстави отримання житла у позачерговому порядку.
У позачерговому порядку в разі потреби поліпшення житлових умов жилі приміщення надаються:
- сім’ям військовослужбовців, які загинули (померли) або пропали безвісти під час проходження військової служби, за місцем їх перебування на обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов (частина 3 статті 12 ЗУ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей»);
- військовослужбовцям, що перебувають на обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, при звільненні з військової служби в запас або у відставку за віком, станом здоров'я, а також у зв'язку із скороченням штатів або проведенням інших організаційних заходів;
- у разі смерті особи, звільненої з військової служби в запас або у відставку, яка відповідно до законодавства мала право на позачергове одержання житла, її сім'ї в тому самому порядку (частина 9 статті 12 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» ).
Квартирний облік осіб, які потребують поліпшення житлових умов.
З підставами для поліпшення житлових умов, порядком постановки на облік та необхідних документах більш детально можна ознайомитися в статті: «Квартирний облік, установлення черговості на одержання жилої площі та її розподіл».
Грошова компенсація за неотримане житло.
Члени сімей загиблих та інваліди війни І та ІІ групи мають право на грошову компенсацію в разі неотримання житла. Детальну інформацію можна отримати у статті: «Грошова компенсація на житло учасникам антитерористичної операції».
Порядок відведення земельних ділянок для індивідуального житлового будівництва, садівництва і городництва.
Учасники бойових дій та особи прирівняні до них відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», у тому числі учасники антитерористичної операції, мають право на першочергове відведення земельних ділянок для індивідуального житлового будівництва, садівництва і городництва, про що детально описано в статті: «Виділення земельної ділянки учаснику антитерористичної операції».
Отримання довгострокових кредитів для індивідуальних забудовників на селі.
Хто може отримати довгостроковий кредит?
Позичальниками кредитів за рахунок кредитних ресурсів фондів можуть бути громадяни України, які постійно проживають (або переселилися для постійного проживання), будують об'єкти кредитування в сільській місцевості і працюють в органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах та організаціях сільського господарства, в особистих селянських господарствах, інших господарських формуваннях, що функціонують у сільській місцевості, соціальній сфері села, а також на підприємствах, в установах та організаціях переробних і обслуговуючих галузей агропромислового комплексу, навчальних закладах, закладах культури та охорони здоров'я, розташованих у межах району, а також особи, на яких поширюється дія пунктів 19 і 20 частини першої статті 6 та абзацу четвертого пункту 1 статті 10 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», та громадяни України, які перебувають на обліку внутрішньо переміщених осіб (далі - індивідуальні забудовники).
Тобто, учасники бойових дій, члени сім’ї осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ України, поліцейських, які загинули або померли внаслідок поранення, контузії чи каліцтва, одержаних під час участі в антитерористичній операції, які постійно проживають (або переселилися для постійного проживання) в сільську місцевість та працюють на підприємствах, установах, що функціонують в сільській місцевості мають право на першочергове отримання кредиту.
Право одержання кредиту відповідно до Правил надання довгострокових кредитів індивідуальним забудовникам житла на селі (далі - Правил), надається індивідуальному забудовникові тільки один раз (пункт 4 Правил надання довгострокових кредитів індивідуальним забудовникам житла на селі).
Які суми кредитування?
Сума кредиту визначається фондом з урахуванням рівня платоспроможності позичальника і не може перевищувати кошторисної вартості об’єкта кредитування та граничного розміру кредиту в сумі 300 тис. гривень для спорудження нового житлового будинку, 150 тис. гривень для реконструкції житлового будинку або добудови незавершеного будівництвом житла, 200 тис. гривень для придбання житла та 50 тис. гривень для спорудження інженерних мереж та підключення їх до існуючих комунікацій.
Сума кредиту може змінюватися відповідно до змін вартості будівництва, що виникли за період будівництва. У зв'язку з цим виконуються додаткові розрахунки та в установленому порядку вносяться зміни до кредитного договору (пункт 9 Правил надання довгострокових кредитів індивідуальним забудовникам житла на селі).
Які умови надання кредиту?
- Пільгова відсоткова ставка – 3% річних, для багатодітних сімей (троє та більше дітей) – 0%;
- Військовослужбовцям, подружжю, в якомучоловік або дружина є військовослужбовцем, щопідтверджується копією військового квитка, – зпочатку і до закінчення особливого періоду відсоткиза користування кредитом не нараховуються;
- Резервістам та військовозобов’язаним, подружжю,в якому чоловік або дружина є резервістом чи військовозобов’язаним, – з моменту призову під час мобілізації і до закінчення проходження військової служби в особливий період відсотки за користування кредитом не нараховуються;
- Довгостроковий термін кредиту – до 20 років, а для молодих сімей (подружжя, в якому вік чоловіка та дружини не перевищує 35 років) або неповним сім’ям (мати (батько) віком до 35 років) – до 30 років;
- Відсутність початкового внеску;
- Можливість вибору періодичності погашення кредиту щоквартальними платежами або до 30 листопада поточного року;
- Розрахунок максимальної суми кредиту і терміну погашення провадиться з урахуванням сукупного доходу сім’ї;
- Дострокове погашення кредиту здійснюється без застосування штрафних санкцій;
- Обмежень за віком немає – подати заявку на кредит можуть дієздатні громадяни України від 18 років і старші (пункт 6 Правил надання довгострокових кредитів індивідуальним забудовникам житла на селі).
Куди і які документи подаються для отримання кредиту?
Особа, яка виявила бажання отримати довгостроковий кредит, подає до відповідного фонду підтримки індивідуального житлового будівництва на селі такі документи:
- заяву на ім’я керівника виконавчого органу фонду про надання кредиту;
- клопотання органу місцевого самоврядування про надання кредиту;
- паспорт громадянина України;
- довідку про склад сім’ї;
- довідку про доходи позичальника і членів його сім’ї,одержані за попередні шість місяців, та/або довідку,видану органом місцевого самоврядування, проведення особистого селянського господарства;
- довідку, видану органом, що здійснює державну реєстрацію прав на нерухоме майно, про наявність(або відсутність) приватного житла;
- копію документа, що підтверджує право власності чи користування земельною ділянкою (крім випадків придбання житла);
- проектно-кошторисну документацію або будівельний паспорт, вартість виготовлення яких може входити за згодою позичальника до суми кредиту (крім випадків придбання житла);
- довідку про працевлаштування на підприємстві, в установі та організації, що функціонує в сільській місцевості;
- заяву власника житла чи об’єкта незавершеного житлового будівництва про згоду продати його із зазначенням погоджених із позичальником ціни та інших істотних умов договору купівлі-продажу (в разі придбання житла);
- документи, що підтверджують статус осіб, на яких поширюється дія пунктів 19 і 20 частини першої статті 6 та абзацу четвертого пункту 1 статті 10 Закон України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» (пункт 11 Правил надання довгострокових кредитів індивідуальним забудовникам житла на селі).
Який строк для прийняття рішення про надання кредиту?
Рішення про надання або про відмову у наданні індивідуальному забудовникові кредиту приймає виконавчий орган фонду на підставі поданих документів у термін не пізніше 30 днів з дати реєстрації заяви забудовника.
У разі прийняття рішення про відмову у наданні кредиту виконавчий орган або відділення фонду в місячний термін у письмовій формі повідомляє про це індивідуального забудовника з обґрунтуванням причин відмови.
У разі прийняття виконавчим органом фонду позитивного рішення щодо надання кредиту на придбання житла зазначений орган надсилає на ім’я власника такого житла гарантійний лист про перерахування на його особистий рахунок, відкритий фондом у банку, суми кредиту, отриманої позичальником до оформлення в установленому порядку договору купівлі-продажу житла (пункт 12 Правил надання довгострокових кредитів індивідуальним забудовникам житла на селі).
Які способи забезпечення кредитного договору?
Зобов'язання позичальника за кредитним договором мають забезпечуватися такими способами:
- договором поруки, оформленим в установленому порядку;
- договором про іпотеку будівель, що споруджуються за рахунок кредиту, а у разі коли житло будується на земельній ділянці, яка належить позичальнику за правом приватної власності, - також про іпотеку земельної ділянки;
- договором застави іншого майна та майнових прав (пункт 14 Правил надання довгострокових кредитів індивідуальним забудовникам житла на селі).
Який порядок погашення кредиту?
Погашення кредиту та внесення плати за користування ним розпочинається позичальником через два місяці після завершення терміну використання кредиту, встановленого в пункті 18 цих Правил. Погашення кредиту та внесення плати за користування ним може проводитися коштами та/або частково чи повністю сільськогосподарською продукцією власного виробництва за цінами та на умовах, визначених кредитним договором, рівними частинами щоквартально, до 15 числа місяця, що настає за звітним періодом, або до 30 листопада поточного року. Погашення позики в останній рік повинно бути проведено до закінчення терміну кінцевого погашення кредиту (пункти 20, 21 Правил)
За несвоєчасне погашення кредиту застосовуються штрафні санкції відповідно до укладеного кредитного договору.
Так, у разі порушення умов кредитних договорів, в тому числі у разі використання кредиту не за призначенням, фонди мають право вимагати дострокового погашення кредиту та дострокового внесення позичальниками інших платежів, передбачених цими договорами. За прострочення платежу нараховується пеня з розрахунку подвійної річної облікової ставки Національного банку України, що діє на день виникнення боргу. За прострочення платежу пеня не нараховується таким позичальникам (за умови звернення їх або повнолітніх членів їх сімей з відповідною заявою):
- військовослужбовцям, подружжю, в якому чоловік або дружина є військовослужбовцем, що підтверджується копією військового квитка, - з початку і до закінчення особливого періоду;
- резервістам та військовозобов’язаним, подружжю, в якому чоловік або дружина є резервістом чи військовозобов’язаним, що підтверджується довідкою військового комісаріату або військової частини про перебування на військовій службі, - з моменту призову під час мобілізації і до закінчення проходження військової служби в особливий період (пункт 23 Правил надання довгострокових кредитів індивідуальним забудовникам житла на селі).