Міжнародний реєстр збитків завданих агресією Російської Федерації проти України
Нормативна база
- Конвенція про захист прав людини і основоположних свобод
- Протокол до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод
- Закон України "Про приєднання України до Розширеної часткової угоди про Реєстр збитків, завданих агресією Російської Федерації проти України"
- Правила, що регулюють подання, обробку та реєстрацію претензій, Затверджено Конференцією Учасників Реєстру збитків, завданих агресією Російської Федерації проти України 26 березня 2024 року
Загальні положення
Реєстр збитків, завданих агресією Російської Федерації проти України (далі - Реєстр), слугує для документального обліку доказів та інформації, що стосуються заяв про відшкодування збитків, втрат чи шкоди, завданих 24 лютого 2022 року або пізніше на території України в межах її міжнародно-визнаних кордонів, включаючи її територіальні води, всім зацікавленим фізичним і юридичним особам, а також державі Україна, включаючи її регіональні та місцеві органи влади, державні чи підконтрольні установи, міжнародно-протиправними діями Російської Федерації в Україні або проти України (стаття 1 Статут Реєстру збитків, завданих агресією Російської Федерації проти України (далі – Статут реєстру)).
Реєстр створюється на початковий період терміном у три роки.
Хто має право подати заяви
Заяви до Реєстру можуть подавати:
♦ Фізичні особи – самостійно або через представника;
♦ Юридичні особи – через представника;
♦ Держава Україна (включаючи її органи регіонального та місцевого самоврядування, підприємства державної чи підконтрольної власності) – через представника.
Представник повинен бути належним чином уповноважений та/або ідентифікований в Дії ( стаття 11 Правил подання, обробки та внесення Заяв (далі – Правила)).
Категорії заяв
Заяви подаються щодо певних категорій, визначених відповідними правилами. Для кожної конкретної категорії заяв затверджуються окремо правила їх подання. Заяви можна подати в різних категоріях, також можна подати більше однієї заяви в одній категорії, якщо правилами відповідної категорії не зазначено інше.
Перелік категорій заяв, які можна подавати до Реєстру, широкий і включає різні види збитків, збитків або збитків, зокрема:
Назва категорії | Назва підкатегорії |
Категорія А – заяви фізичних осіб | підкатегорія А1 – заяви пов’язані з вимушеним переміщенням;
підкатегорія А2 – заяви пов’язані з порушенням особистої недоторканності; підкатегорія А3 – заяви, пов’язані з втратою майна, доходу або засобів до існування; підкатегорія А4 – втрати доступу до державних послуг. |
Категорія В – заяви з боку держави Україна | підкатегорія B1 - пошкодження або знищення майна;
підкатегорія B2 – втрата історичної, культурної та релігійної спадщини; підкатегорія В3 – шкода навколишньому середовищу та природним ресурсам; підкатегорія В4 – державні гуманітарні витрати на підтримку постраждалого населення в Україні; підкатегорія В5 – розмінування та очищення від нерозірваних боєприпасів |
Категорія С – заяви юридичних осіб (крім тих, що включені до категорії В) | підкатегорія С1 - пошкодження або знищення майна;
підкатегорія С2 – втрата історичної, культурної та релігійної спадщини; підкатегорія С3 – збитки бізнесу та інші економічні витрати; підкатегоря С4 – гуманітарні видатки |
Категорії Заяв можуть змінюватися та/або уточнюватися. Будь-які зміни до категорій приймаються відповідно до Статуту Реєстру та Правил подання, обробки та внесення Заяв.
Як подати заяву про пошкодження або знищення житлового нерухомого майна
Реєстр запускатимуть поетапно. Наразі можливо подати заяву за категорією А3.1 – Пошкодження або знищення житлового нерухомого майна.
Зверніть увагу! Рішення про те, чи може Ваша Заява бути внесена до Реєстру, приймається Радою Реєстру.
Таке рішення не означає, що Заяву було розглянуто по суті або проведено її оцінку, присуджено будь-яку компенсацію або встановлено, що Вам має бути здійснена будь-яка виплата. Розгляд вашої заяви по суті та присудження будь-якої компенсації буде здійснюватися мойбутнім компенсаційним механізмом (в розумінні Статуту Реєстру), який належить створити. |
Особливості подання заяви:
▶ подати заяву до Реєстру можуть ті, хто звернувся за допомогою за програмою «єВідновлення» та отримав від органів місцевого самоврядування Акт комісійного огляду пошкодженого та зруйнованого житла;
▶ заяву може подати лише власник майна, а право власності має бути зареєстроване в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно. Якщо право власності на ваше житло не зареєстроване в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, необхідно звернутися до державного реєстратора чи нотаріуса або зареєструвати його через Дію, якщо така є у вашому регіоні;
▶заява до Реєстру може бути подано виключно в електронній формі. Це можна зробити через мобільний додаток Дія.
▶ усі заяви повинні бути подані за допомогою Форми Заяви. Ніякі інші формати подання не допускаються. Ця форма призначена для подання фізичними особами заяви про пошкодження або знищення житлового нерухомого майна, яке було заподіяно 24 лютого 2022 року або після цієї дати на території України в межах її міжнародно визнаних кордонів внаслідок міжнародно-протиправних діянь Російської Федерації в Україні або проти України.
▶потрібно переконатися, що файли, які подаються як частина Заяви, є доступними, читабельними і не заражені комп'ютерними вірусами або будь-яким шкідливим програмним забезпеченням. Якщо Реєстр виявить, що подані файли недоступні, нечитабельні або заражені, то Заява може бути не внесена до Реєстру;
▶не обов'язково завершувати заповнення Заяви одразу, можна зберегти чернетку Заяви та заповнити її пізніше. Однак чернетка Заяви зберігатиметься в системі Дія лише 5 днів і буде видалена. Якщо Заяву буде видалено після 5 днів, то потрібно буде розпочати процес з самого початку. Тому бажано подбати про те, щоб уся необхідна інформація була підготовлена і доступна.
Заява буде вважатися заповненою та поданою:
- після заповнення всієї інформації та надання документації, що вимагається у формі заяви в Дії
- підписання Форми Заяви в електронному вигляді в Дії.
Після завершення подання заяви Заявник отримає через Дію підтвердження про те, що Заяву подано, яке містить унікальний номер заявника та номер заяви, а також автоматично згенерований перелік інформації та Доказів, поданих разом із Заявою. Це слугуватиме підтвердженням завершення подання Заяви та дати її подання до Реєстру (стаття 13 Правил).
Розгляд заяв, зміна та їх відкликання
Рада Реєстру має найвищі повноваження у визначенні прийнятності заяв для внесення їх до Реєстру.
При прийнятті рішень Рада може брати до уваги рішення або постанови національних або міжнародних судів, трибуналів та інших судових органів з урахуванням мандату Реєстру, але не є зобов'язаною враховувати такі рішення або постанови.
Рада розглядає заяви та приймає рішення щодо прийнятності заяв для внесення до Реєстру під час особистих засідань, які проводяться не рідше ніж щоквартально.
Відповідно до статті 15 Правил заява може бути доповнена або змінена шляхом надання Заявником додаткової інформації та Доказів через Дію в будь-який час до того, як заяву буде направлено виконавчим директором до Ради. Заява, подана до Реєстру, може бути відкликана Заявником через Дію в будь-який час до прийняття Радою остаточного рішення щодо заяви.
Відкликання Заяви не впливає на можливість її повторного подання до Реєстру в майбутньому. Якщо Заява відкликана після прийняття Радою рішення про внесення такої Заяви до Реєстру, така Заява залишається в Реєстрі, але зі статусом "Відкликана".