Міжнародний реєстр збитків завданих агресією Російської Федерації проти України
Нормативна база
- Конвенція про захист прав людини і основоположних свобод
- Протокол до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод
- Закон України "Про приєднання України до Розширеної часткової угоди про Реєстр збитків, завданих агресією Російської Федерації проти України"
- Правила, що регулюють подання, обробку та реєстрацію претензій, Затверджено Конференцією Учасників Реєстру збитків, завданих агресією Російської Федерації проти України 26 березня 2024 року
Загальні положення
Реєстр збитків, завданих агресією Російської Федерації проти України (далі - Реєстр), слугує для документального обліку доказів та інформації, що стосуються заяв про відшкодування збитків, втрат чи шкоди, завданих 24 лютого 2022 року або пізніше на території України в межах її міжнародно-визнаних кордонів, включаючи її територіальні води, всім зацікавленим фізичним і юридичним особам, а також державі Україна, включаючи її регіональні та місцеві органи влади, державні чи підконтрольні установи, міжнародно-протиправними діями Російської Федерації в Україні або проти України (стаття 1 Статут Реєстру збитків, завданих агресією Російської Федерації проти України (далі – Статут реєстру)).
Реєстр створюється на початковий період терміном у три роки.
Хто має право подати заяви
Заяви до Реєстру можуть подавати:
♦ Фізичні особи – самостійно або через представника;
♦ Юридичні особи – через представника;
♦ Держава Україна (включаючи її органи регіонального та місцевого самоврядування, підприємства державної чи підконтрольної власності) – через представника.
Представник повинен бути належним чином уповноважений та/або ідентифікований в Дії ( стаття 11 Правил подання, обробки та внесення Заяв (далі – Правила)).
Категорії заяв
Заяви подаються щодо певних категорій, визначених відповідними правилами. Для кожної конкретної категорії заяв затверджуються окремо правила їх подання. Заяви можна подати в різних категоріях, також можна подати більше однієї заяви в одній категорії, якщо правилами відповідної категорії не зазначено інше.
Перелік категорій заяв, які можна подавати до Реєстру, широкий і включає різні види збитків, збитків або збитків, зокрема:
Назва категорії | Назва підкатегорії |
Категорія А – заяви фізичних осіб | підкатегорія А1 – заяви пов’язані з вимушеним переміщенням;
підкатегорія А2 – заяви пов’язані з порушенням особистої недоторканності; підкатегорія А3 – заяви, пов’язані з втратою майна, доходу або засобів до існування; підкатегорія А4 – втрати доступу до державних послуг. |
Категорія В – заяви з боку держави Україна | підкатегорія B1 - пошкодження або знищення майна;
підкатегорія B2 – втрата історичної, культурної та релігійної спадщини; підкатегорія В3 – шкода навколишньому середовищу та природним ресурсам; підкатегорія В4 – державні гуманітарні витрати на підтримку постраждалого населення в Україні; підкатегорія В5 – розмінування та очищення від нерозірваних боєприпасів |
Категорія С – заяви юридичних осіб (крім тих, що включені до категорії В) | підкатегорія С1 - пошкодження або знищення майна;
підкатегорія С2 – втрата історичної, культурної та релігійної спадщини; підкатегорія С3 – збитки бізнесу та інші економічні витрати; підкатегоря С4 – гуманітарні видатки |
Категорії Заяв можуть змінюватися та/або уточнюватися. Будь-які зміни до категорій приймаються відповідно до Статуту Реєстру та Правил подання, обробки та внесення Заяв.
Як подати заяву про пошкодження або знищення житлового нерухомого майна
Реєстр запускатимуть поетапно. Наразі можливо подати заяву за категорією А3.1 – Пошкодження або знищення житлового нерухомого майна.