Отримання недоотриманої пенсії за життя пенсіонера в порядку спадкування

Матеріал з WikiLegalAid

Нормативна база

Закон України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне забезпечення» (№ 1058-IV), Закон України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» ( № 1669-18) , декрет КМУ «Про державне мито», ЦПК України.

Опис суттєвих аспектiв, що впливають на один iз варiантiв вирiшення проблеми (добровiльний, позасудовий та судовий порядок)

Статтею 52 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне забезпечення» передбачено:


Виплата недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера.

  1. Сума пенсії, що належала пенсіонерові і залишилася недоотриманою у зв'язку з його смертю, виплачується - по місяць смерті включно членам його сім'ї, які проживали разом з пенсіонером на день його смерті, у тому числі непрацездатним членам сім'ї, зазначеним у частині другій статті 36 цього Закону, які знаходилися на його утриманні, незалежно від того, проживали вони разом з померлим пенсіонером чи не проживали.
  2. Члени сім'ї, зазначені в частині першій цієї статті, повинні звернутися за виплатою суми пенсії померлого пенсіонера протягом шести місяців з дня відкриття спадщини. У разі звернення кількох членів сім'ї, які мають право на отримання суми пенсії, зазначеної у частині першій цієї статті, належна їм відповідно до цієї статті сума пенсії ділиться між ними порівну.
  3. У разі відсутності членів сім'ї, зазначених у частині першій цієї статті, або у разі не звернення ними за виплатою вказаної суми в установлений частиною другою цієї статті строк сума пенсії, що належала пенсіонерові і залишилася недоотриманою у зв'язку з його смертю, входить до складу спадщини. Допомога на поховання виплачується в розмірі двомісячної пенсії. Для отримання виплат спочатку необхідно отримати свідоцтво про смерть української зразку.


Для отримання свідоцтва про смерть українського зразку особи, яка померла на непідконтрольній українській владі території України необхідно:

  1. звернутися до будь-якого відділу державної реєстрації актів громадянського стану в межах території, підконтрольної Україні та отримати письмову відмову, яку необхідно використана при підготовці заяви в суд;
  2. звернутися до суду із заявою про встановлення факту смерті особи в певний час відповідно до вимог ст. 257 / 1 ЦПК України;
  3. за результатами розгляду заяви суд виносить рішення про встановлення факту смерті особи;
  4. звернутися до відділу державної реєстрації актів громадянського стану в межах території, підконтрольної Україні та отримати свідоцтво про смерть українського зразку;
  5. із отриманим свідоцтвом про смерть звернутися в органі Пенсійного фонду для отримання недоотриманої пенсії та допомоги на поховання.

Органи Пенсійного фонду можуть відмовити у виплаті недоотриманої пенсії родичам померлого якщо вони не проживали на момент смерті з померлим. У такому випадку за наявністю відмови органів ПФУ необхідно звернутися до нотаріуса, тобто отримати ці виплати у порядку спадкування.
За загальними правилами місце отримання спадщини - це місце останнього проживання померлого, але в особливих випадках місце отримання спадщини встановлюється законодавством. Такий особливий випадок встановлений Законом України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції», ст.9 / 1 Закону зазначено, що в тих випадках, коли останнім місцем проживання померлого були населені пункти, в яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, або територія населених пунктів, на яких органи державної влади здійснюють свої функції не в повному обсязі, місцем відкриття спадщини є місце подачі першої заяви, яке засвідчує про волевиявлення спадкоємців на отримання спадщини, тобто, члени сім'ї спадкодавця, подають заяву до будь-якого нотаріуса на підконтрольній українській владі території України. За цією заявою нотаріус відкриває справу, вносить відомості в спадковий реєстр і починає процедуру оформлення спадщини. Звернутися до нотаріуса необхідно не пізніше закінчення 6-місячного строку з моменту смерті. Після закінчення цього строку необхідно звернутися до нотаріуса із заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину.
Для отримання допомоги на поховання необхідно звернутися до того органів пенсійного фонду, де померлий пенсіонер знаходився на обліку (підконтрольна українській владі територія України), якщо пенсіонер за життя не був зареєстрований у пенсійному фонді на підконтрольній українській владі території, то звернутися необхідно у виведене управління пенсійного фонду за місцем реєстрації, яке зазначено у паспорті померлого пенсіонера.

       Інформація про переведення територіальних управлінь пенсійного фонду з тимчасово не підконтрольній українській владі території можна отримати в Головному  управлінні пенсійного фонду України. 


Куди звернутися

До органів ПФУ, до нотаріату.

Вартiсть

Звернення до органів ПФУ безкоштовне. Щодо оформлення свідоцтва про право на спадщину, то вартість розраховується відповідно до декрету КМУ «Про державне мито»