Відшкодування шкоди, завданої внаслідок нападу собаки
Нормативна база
- Цивільний кодекс України
- Кодекс України про адміністративні правопорушення
- Закон України «Про захист тварин від жорстокого поводження»
- Постанова Кабінету Міністрів України від 09 липня 2002 року № 944 «Про затвердження Порядку і правил проведення обов'язкового страхування відповідальності власників собак за шкоду, яка може бути заподіяна третім особам»
- Правила тримання собак, котів і хижих тварин у населених пунктів Української РСР, затверджені Міністерством житлово-комунального господарства УРСР, Міністерством сільського господарства УРСР, Міністерством охорони здоров'я УРСР від 17 червня 1980 року
- Постанова Пленуму Верховного Суду України від 27 березня 1992 року № 6 «Про практику розгляду судами цивільних справ за позовами про відшкодування шкоди»
Яка шкода може бути відшкодована
Особа має право вимагати відшкодування майнової та моральної шкоди, завданої внаслідок нападу собаки у випадку, якщо мало місце пошкодження її особистого майна (одяг тощо), а також, якщо внаслідок такого нападу їй було завдано каліцтво, інше ушкодження здоров’я (статті 1167, 1187, 1195 Цивільного кодексу України).
Підстава відшкодування шкоди
Заподіяння особі шкоди (нанесення тілесних ушкоджень, пошкодження майна) службовою собакою або собакою бійцівської породи, утримання яких відноситься до джерела підвищеної небезпеки (стаття 1187 Цивільного кодексу України). Інші домашні тварини не визнаються такими, що створюють підвищену небезпеку (судова практика).
Важливо!
Перелік порід собак, які відносяться до бійцівських законодавством не встановлено. |
Куди звернутися
Шкода, завдана внаслідок нападу службової собаки або собаки бійцівської породи відшкодовується в добровільному або судовому порядку.
Позовна заява про відшкодування майнової шкоди подається в порядку цивільного судочинства до районних, районних у містах, міських та міськрайонних судів за зареєстрованим місцем проживанням або перебуванням відповідача.
Вартість
За подання позовної заяви у справах про відшкодування шкоди, завданої внаслідок нападу собаки, якщо особі було завдано каліцтво, інше ушкодження здоров'я, позивач звільняється від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях (стаття 5 Закону України «Про судовий збір»).
У випадку, якщо в позовній заяві міститься вимога про відшкодування майнової шкоди, яка обґрунтовується пошкодження особистих речей, позивачем сплачується судовий збір у розмірі 1 відсотку ціни позову, але не менше 0,4 розміру прожиткового мінімуму на одну працездатну особу та не більше 5 розмірів прожиткового мінімуму на одну працездатну особу (пункт 1 частини другої статті 4 Закону України «Про судовий збір»).
Автоматичний розрахунок на сайті "Судова влада" |
Перелік та зразки необхідних документів
До позовної заяви, оформленої відповідно до вимог Цивільного процесуального кодексу України, додаються докази, що обґрунтовують позовні вимоги (напад собаки), наприклад:
- довідка травмпункту, в якій зафіксовано характер нанесених тілесних ушкоджень і вид наданої медичної допомоги;
- копія картки звернення за антирабічною допомогою (форма № 045/о);
- висновок фахівця в галузі судової медицини, що встановлює тяжкість тілесних ушкоджень;
- копія протоколу про адміністративне правопорушення;
- квитанції за придбані лікарські препарати, бинти тощо;
- фото/відео нападу собаки;
- квитанції за ремонт пошкоджених речей або докази вартості речей;
- прізвище, ім’я, по батькові, контактні дані свідків тощо (приклад позовної заяви).
Строки розгляду питання
Цивільна справа розглядається судом протягом розумного строку, але не більше 2 місяців з дня відкриття провадження справі.
Порядок оскарження
Особа у випадку прийняття судом рішення про відмову у задоволенні її позовних вимог щодо відшкодування майнової шкоди має право протягом 10 днів з дня проголошення рішення подати апеляційну скаргу до суду апеляційної інстанції через суд, який ухвалив таке рішення.
Адміністративна відповідальність
За порушення правил тримання собак і котів особа може бути притягнута до адміністративної відповідальності (стаття 154 Кодексу України про адміністративні правопорушення).