Відшкодування шкоди, завданої внаслідок нападу собаки

Матеріал з WikiLegalAid
Правова консультація не є офіційним роз'ясненням, носить інформаційний характер та не може безумовно застосовуватися в кожному конкретному випадку. Редакція затверджена Maryna.shapoval.

Нормативна база

Яка шкода може бути відшкодована

Шкода, заподіяна особі або майну фізичної особи, а також шкода, заподіяна майну юридичної особи твариною, підлягає відшкодуванню в повному обсязі особою, яка її утримує (частина четверта статті 12 Закон України «Про захист тварин від жорстокого поводження»).

Особа має право вимагати відшкодування майнової та моральної шкоди, завданої внаслідок нападу собаки у випадку, якщо мало місце пошкодження її особистого майна (одяг тощо), а також, якщо внаслідок такого нападу їй було завдано каліцтво, інше ушкодження здоров’я (статті 1167, 1187, 1195 Цивільного кодексу України).

Підстава відшкодування шкоди

Американский стаффордширский терьер.jpg

Підставою є заподіяння особі шкоди (нанесення тілесних ушкоджень, пошкодження майна) службовою собакою або собакою бійцівської породи, утримання яких відноситься до джерела підвищеної небезпеки (стаття 1187 Цивільного кодексу України). Інші домашні тварини не визнаються такими, що створюють підвищену небезпеку.

Важливо!

Перелік небезпечних порід собак, затверджено Кабінету Міністрів України від 10 листопада 2021 року № 1164.

Власники таких собак повинні в установленому порядку укласти договір обов'язкового страхування відповідальності власників собак за шкоду, яка може бути заподіяна третім особам (постанова Кабінету Міністрів України від 09 липня 2002 року № 944 «Про затвердження Порядку і правил проведення обов'язкового страхування відповідальності власників собак за шкоду, яка може бути заподіяна третім особам»).Куди звернутися

Шкода, завдана внаслідок нападу службової собаки або собаки бійцівської породи відшкодовується в добровільному або судовому порядку.

Позовна заява про відшкодування шкоди подається в порядку цивільного судочинства до районних, районних у містах, міських та міськрайонних судів за зареєстрованим місцем проживанням або перебуванням відповідача, а у випадку відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров’я − за зареєстрованим місцем проживання / перебування позивача або за місцем заподіяння шкоди (за бажанням позивача) (частина третя статті 28 Цивільного процесуального кодексу України).

Вартість

За подання позовної заяви у справах про відшкодування шкоди, завданої внаслідок нападу собаки, якщо особі було завдано каліцтво, інше ушкодження здоров'я, позивач звільняється від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях (стаття 5 Закону України «Про судовий збір»).

У випадку, якщо в позовній заяві міститься вимога про відшкодування майнової шкоди, яка обґрунтовується пошкодження особистих речей, позивачем сплачується судовий збір у розмірі 1 відсотку ціни позову, але не менше 0,4 розміру прожиткового мінімуму на одну працездатну особу та не більше 5 розмірів прожиткового мінімуму на одну працездатну особу (пункт 1 частини другої статті 4 Закону України «Про судовий збір»).

Автоматичний розрахунок на сайті "Судова влада"

Перелік та зразки необхідних документів

До позовної заяви, оформленої відповідно до вимог Цивільного процесуального кодексу України, додаються докази, що обґрунтовують позовні вимоги (напад собаки), наприклад:

  • довідка травмпункту, в якій зафіксовано характер нанесених тілесних ушкоджень і вид наданої медичної допомоги;
  • копія картки звернення за антирабічною допомогою (форма № 045/о);
  • висновок фахівця в галузі судової медицини, що встановлює тяжкість тілесних ушкоджень;
  • копія протоколу про адміністративне правопорушення;
  • квитанції за придбані лікарські препарати, бинти тощо;
  • фото/відео нападу собаки;
  • квитанції за ремонт пошкоджених речей або докази вартості речей;
  • прізвище, ім’я, по батькові, контактні дані свідків тощо.

Файл:Позовна заява-Відшкодування шкоди, завданої внаслідок нападу собаки.docx

Строки розгляду питання

Суд розглядає справу по суті протягом тридцяти днів з дня початку розгляду справи по суті. Водночас суд має розпочати розгляд справи по суті не пізніше ніж через шістдесят днів з дня відкриття провадження у справі, а у випадку продовження строку підготовчого провадження - не пізніше наступного дня з дня закінчення такого строку (частина перша статті 210 Цивільного процесуального кодексу України).

Порядок оскарження

Особа у випадку прийняття судом рішення про відмову у задоволенні її позовних вимог щодо відшкодування майнової шкоди має право протягом 30 днів з дня проголошення рішення подати апеляційну скаргу безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

Адміністративна відповідальність

За порушення правил тримання собак і котів особа може бути притягнута до адміністративної відповідальності (стаття 154 Кодексу України про адміністративні правопорушення).

Судова практика

Див.також