Дії у випадку оформлення кредиту на втрачений (викрадений) паспорт
Нормативна база
- Конституція України
- Кримінальний кодекс України
- Цивільний кодекс України
- Цивільний процесуальний кодекс України
Загальна інформація
В останні роки набула розповсюдження ситуація, коли на викрадений (втрачений) паспорт або з використанням копії відповідного документи на громадян в банках або фінансових установах укладаються кредитні договори. Як наслідок, на громадян лягає тягар доказування, що вони такий кредит не оформлювали.
Алгоритм дій у випадку втрати паспорта, щоб унеможливити його використання в шахрайських цілях
В таких випадах слід невідкладно вжити дії які унеможливлять вчинення шахрайських дій:
- Невідкладно звернутись до поліції із заявою про втрату паспорта та отримати витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань, при цьому поліція повинна ввести даний паспорт до реєстру втрачених чи викрадених документів. Пересвідчитися про його внесення до бази можливо за посиланнями:
- Сервіс Міністерства внутрішніх справ https://wanted.mvs.gov.ua/passport/
- Сервіс Державної Міграційної служби https://nd.dmsu.gov.ua У випадку, якщо інформація про викрадений (втрачений) паспорт відсутня в даній базі, необхідно запросити відповідну інформацію в територіальному органі Державної міграційної служби України. Також є можливість внести інформацію про скомпрометований паспорт в своїй кредитній історії на сайті Українського бюро кредитних історій в розділі "Реєстрація загубленого паспорта" (Увага! це не заміняє звернення в поліцію, ці дії можна проводити паралельно з зверненням в поліцію)
- Перевірити власну кредитну історію, запросивши таку інформацію он-лайн на веб сторінці (вона покаже чи робили банки/МФО запити до вашої кредитної перед оформленням на вас кредиту, та покаже перелік організацій в які звернулись шахраї, сервісів перевірки кредитної історії є декілька:
- Українського бюро кредитних історій;
- Міжнародного бюро кредитних історій;
- Першого українського бюро кредитних історій;
- Українського кредитного бюро. Така інформація (довідка) може надаватися безкоштовно раз на рік, повторно – від 25 до 50 гривень. Також сповіщення про перевірку кредитної історії з 4 січня 2022 р. надходять в до додатку Дія.
- У випадку виявлення в кредитній історій заборгованості, до якої громадянин не має відношення, необхідно негайно звернутися до банківської установи, де зареєстрована відповідна заборгованість, з’ясувати на якій підставі вона утворилася та повідомити цю установу що від вашого іменні діють шахраї, просіть негайно закрити кредитну лінію (оскільки шахраї намагаються збільшити кредитні ліміти і вивести як змога більше грошей). У разі виявлення, що кредитна заборгованість виникла з використанням втраченого паспорта, потрібно письмово повідомити банк про втрату паспорту шляхом написання відповідної заяви.
- Звернутися для отримання нового паспорта слід звернутись на вибір: 1) територіального органу Державної міграційної служби України 2) ЦНАП 3) Центру обслуговування «Паспортний сервіс» ДП «Документ» (вартість послуг з отримання в центрі обслуговування вища ніж ДМС чи ЦНАП) з метою отримання нового паспорта.
Якщо банк відмовляється зняти заборгованість, особа має право захистити свої права звернувшись до суду з позовною заявою про визнання недійсним кредитного договору (договору позики). При зверненні до суду рекомендується мати певну доказову базу насамперед зібрану поліцією в рамках досудового розслідування та подальшого розгляду справи переданої поліцією до суду (при цьому такі кримінальні справи дуже часто можуть не дійти до суду). У випадку задоволення судом вимог щодо визнання договору недійсним потрібно повідомити бюро кредитних історій з метою оскарження наявної, додавши як доказ копію рішення суду.