Спеціальна конфіскація
Визначення
Спеціальна конфіскація - це примусове безоплатне вилучення за рішенням суду у власність держави грошей, цінностей та іншого майна за умови вчинення злочину у випадках, передбачених в Особливій частині Кримінального кодексу України.
Нормативно-правове регулювання
- ст. 96-1, 96-2 КК України; - ч.9 ст. 100, ст. 568 КПК України;
- Конвенція про відмивання, пошук, арешт та конфіскацію доходів, одержаних злочинним шляхом;
- Європейська конвенція про взаємну допомогу у кримінальних справах;
- Конвенція Організації Об'єднаних Націй проти корупції;
- Інші міжнародні договори України.
Застосування
Спеціальна конфіскація застосовується у разі, якщо гроші, цінності та інше майно
- одержані внаслідок вчинення злочину та/або є доходами від такого майна;
- призначалися (використовувалися) для схиляння особи до вчинення злочину, фінансування та/або матеріального забезпечення злочину або винагороди за його вчинення, були предметом злочину, крім тих, що повертаються власнику (законному володільцю), а у разі, коли його не встановлено, - переходять у власність держави;
- були підшукані, виготовлені, пристосовані або використані як засоби чи знаряддя вчинення злочину, крім тих, що повертаються власнику (законному володільцю), який не знав і не міг знати про їх незаконне використання.
Хто уповноважений виносити рішення про конфіскацію
Питання про застосування спеціальної конфіскації вирішується виключно судом під час постановлення рішення, яким закінчується кримінальне провадження:
- Обвинувальний вирок суду;
- ухвала суду про звільнення від кримінальної відповідальності;
- ухвала суду про застосування заходів медичного характеру;
- ухвала суду про застосування заходів виховного характеру;
- У випадку закриття провадження слідчим або прокурором спеціальна конфіскація застосовується ухвалою слідчого судді на підставі відповідного клопотання;
Спеціальна конфіскація може бути застосована за умови вчинення таких злочинів:
злочини, за які передбачено основне покарання у виді позбавлення волі або штрафу понад три тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, - злочини, передбачені частиною першою статті 150, статтею 154, частинами другою і третьою статті 159-1 , частиною першою статті 190, статтею 192, частиною першою статей 204, 209-1 , 210, частинами першою і другою статей 212, 212-1 , частиною першою статей 222, 229, 239-1 , 239-2 , частиною другою статті 244, частиною першою статей 248, 249, частинами першою і другою статті 300, частиною першою статей 301, 302, 310, 311, 313, 318, 319, 362, статтею 363, частиною першою статей 363-1 , 364-1 , 365
Спеціальна конфіскація може застосовуватися також до майна ТРЕТІХ ОСІБ . Це випадки коли доведено що особа набула таке майно безоплатно, за ринкову ціну або за ціну вищу чи нижчу ринкової вартості та знала або повинна була і могла знати, що таке майно одержане незаконним шляхом (відповідає будь-якій із ознак майна, що передбачені у пунктах 1-4 ч.1 ст. 96-1 КК України); майно, яке було отримане у власність у період незаконної діяльності; майно, яке було отримано безоплатно від особи, яка здійснювала незаконну діяльність; майно, яке було отримане у власність після повідомлення особі про підозру від такої особи; майно, грошові кошти на придбання якого були отримані від особи, яка здійснювала незаконну діяльність.
Спеціальна конфіскація може застосовуватися на майно за кордоном згідно ч. 9 ст. 100 КПК України. Спеціальна конфіскація не може бути застосована до майна, яке перебуває у власності добросовісного набувача за наявності доказів добросовісності набуття у власність майна третьою особою.