Відстрочка виконання постанови про накладення адміністративного стягнення
Нормативна база
Кодекс України про адміністративні правопорушення
Поняття відстрочки виконання постанови про накладення адміністративного стягнення
Згідно зі ст. 299 постанова про накладення адміністративного стягнення підлягає виконанню з моменту її винесення, якщо інше не встановлено КпАП або іншими законами України.
В ст. 301 КпАП саме встановлюються, що у виключних випадках можлива відстрочка виконання постанови про накладення адміністративного стягнення. За наявності обставин, що ускладнюють виконання постанови про накладення адміністративного стягнення у вигляді адміністративного арешту чи виправних робіт або роблять її виконання неможливим, орган (посадова особа), який виніс постанову, може відстрочити її виконання.
Однак відстрочити можливо лише виконання постанови про накладення адміністративного стягнення у вигляді: 1) адміністративного арешту; 2) виправних робіт.
Строк відстрочки виконання постанови про накладення адміністративного стягнення
Виконання постанови про накладення адміністративного стягнення може бути відстрочено на термін до одного місяця
Органи, які можуть відстрочити виконання постанови про накладення адміністративного стягнення
Відстрочити виконання постанови про накладення адміністративного стягнення може той орган (посадова особа), яка її винесла.
До органів, які можуть відстрочити постанову про накладення адміністративного стягнення належать:
- адміністративні комісії при виконавчих комітетах сільських, селищних, міських рад;
- виконавчі комітети сільських, селищних, міських рад та їх посадові особами, уповноважені на те КпАП;
- районні, районні у місті, міські чи міськрайонні суди (судді), а у випадках, передбачених КпАП , місцеві адміністративні та господарські суди, апеляційні
- суди, вищі спеціалізовані суди та Верховний Суд України;
- органи Національної поліції, органи державних інспекцій та інші органи (посадові особи), уповноважені на те КпАП.
Суб’єкти ініціювання відстрочки
Законодавством не передбачено, хто саме може звертатися до органу, що виніс постанову, з клопотанням про відстрочку. Із цього виходить, що таким правом наділена будь-яка особа, організація, орган, а також орган, що приймає постанову про адміністративне стягнення, теж має право на власний розсуд прийняти рішення про відстрочку у межах закону.
Підстави для ухвалення рішення про відстрочку
Відстрочку виконання постанови слід розглядати як виняток із загального правила. Вона можлива, наприклад, у зв'язку з важкою хворобою особи, притягнутої до відповідальності, якщо цей факт підтверджується довідкою лікувального закладу. Допускається відстрочка у зв'язку із складними сімейними чи особистими обставинами, або у зв'язку з іншими поважними причинами, які дійсно перешкоджають негайному виконанню постанови.
Особливі випадки
Відстрочка виконання постанови про накладення адміністративного стягнення у вигляді штрафу (за винятком стягнення штрафу на місці вчинення адміністративного правопорушення) здійснюється в порядку, встановленому Законом України "Про державну виконавчу службу". Глава 27 КпАП визначає, який саме порядок виконання постанови про накладення штрафу.