Порядок передачі вільних земель із державної у комунальну власність
Нормативно-правова база
- Закон України "Про місцеве самоврядуваняння"
- Земельний Кодекс України
- Розпорядження Кабінету міністрів України 31 січня 2018 р. № 60-р «Про передачу земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності у комунальну власність об’єднаних територіальних громад"
Загальний порядок передачі земель з державної у комунальну власність
Загальний порядок передачі земель з державної у комунальну власність визначено статтею 117 Земельного кодексу України. Передача земельних ділянок з державної власності у комунальну власність здійснюється за рішеннями відповідних органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування, які здійснюють розпорядження землями відповідно до повноважень, визначених Кодексом. Такими суб’єктами є:
- Головні управління Держгеокадастру
- міські, селищні, сільські ради, що представляють об’єднані територіальні громади, відповідно до частини першої статті 12 Земельного кодексу України.
У рішенні органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування про передачу земельної ділянки у комунальну власність зазначаються:
- кадастровий номер земельної ділянки;
- її місце розташування;
- площа;
- цільове призначення;
- відомості про обтяження речових прав на земельну ділянку;
- обмеження у її використанні.
На підставі рішення органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування про передачу земельної ділянки у комунальну власність складається акт приймання-передачі такої земельної ділянки. Рішення органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування про передачу земельної ділянки у комунальну власність разом з актом приймання-передачі такої земельної ділянки є підставою для державної реєстрації права власності територіальної громади на неї.
Основні варіанти передачі земель із державної у комунальну власність
Передачу земельних ділянок сільськогосподарського призначення можна здійснювати за одним із варіантів:
- після проведення інвентаризації земель в межах території всієї територіальної громади або адміністративно-територіальної одиниці (такий варіант дозволить провести інвентаризацію одночасно всієї території, але є довготривалим та дороговартісним);
- поетапно, шляхом проведення інвентаризації земель територіальної громади по частинам (такий варіант є більш гнучким та дозволить в короткі строки отримати вже земельні ділянки у комунальну власність.
Алгоритм передачі земель із державної у комунальну власність
У першому випадку:
- Орган місцевого самоврядування (міські, селищні, сільські ради, що представляють об’єднані територіальні громади) на сесії приймає рішення про ініціювання передачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності у комунальну.
- Головне Управління Держгеокадастру розробляє відповідну документацію із землеустрою щодо інвентаризації земель частини території сільської ради та приймає наказ про передачу земельних ділянок сільськогосподарського призначення з державної до комунальної власності.
- Після прийняття відповідного наказу ГУ Держгеокадастру області ОМС приймає рішення про прийняття таких земель у комунальну власність.
- ОМС та ГУ Держгеокадастру області підписують акт приймання передачі земельних ділянок.
- ОМС реєструє право власності територіальної громади на такі земельні ділянки в реєстрі речових прав на нерухоме майно.
Передачу земельних ділянок за другим варіантом може бути реалізовані як послідовно, так і паралельно.
- ОМС міські, селищні, сільські ради, що представляють об’єднані територіальні громади) звертається до ГУ Держгеокадастру із клопотанням передати в першу чергу, до проведення інвентаризації земель сільськогосподарського призначення держаної власності у комунальну, земельних ділянок, які є вже сформовані та/або зареєстровані в Державному земельному кадастрі.
- ГУ Держгеокадастру приймає наказ про передачу земельних ділянок сільськогосподарського призначення з державної до комунальної власності .
- Після прийняття відповідного наказу ГУ Держгеокадастру відповідної області ОМС приймає рішення про прийняття таких земель у комунальну власність ОМС та ГУ Держгеокадастру відповідної області підписують акт приймання передачі земельних ділянок.
- ОМС реєструє право власності територіальної громади на такі земельні ділянки в реєстрі речових прав на нерухоме майно. ОМС вчиняє дії щодо внесення змін до договорів оренди землі в частині заміни сторони договору.