Компенсація коштів, витрачених на ремонт під'їзду/даху багатоквартирного будинку
Нормативна база
- Житловий Кодекс Української УРСР
- Закон України "Про житлово-комунальні послуги"
- Закон України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку"
- Постанова Кабінету міністрів України від 05.09.2018 № 712 "Про затвердження Правил надання послуги з управління багатоквартирним будинком та Типового договору про надання послуги з управління багатоквартирним будинком"
- Правила утримання жилих будинків та прибудинкових територій затвердженні наказом Державного комітету України з питань житлово-комунального господарства від 17.05.2005 № 76
Загальні положення
Багатоквартирний будинок - житловий будинок, в якому розташовано три чи більше квартири.
У багатоквартирному будинку можуть також бути розташовані нежитлові приміщення, які є самостійними об’єктами нерухомого майна.
Надання житлово-комунальних послуг здійснюється виключно на договірних засадах.
Договори про надання житлово-комунальних послуг укладаються відповідно до типових або примірних договорів, затверджених Кабінетом Міністрів України або іншими уповноваженими законом державними органами відповідно до закону. Такі договори можуть затверджуватися окремо для різних моделей організації договірних відносин (індивідуальний договір та колективний договір про надання комунальних послуг) та для різних категорій споживачів (індивідуальний споживач, колективний споживач).
Істотними умовами договору про надання житлово-комунальної послуги є:
- перелік послуг;
- вимоги до якості послуг;
- права і обов’язки сторін;
- відповідальність сторін за порушення договору;
- ціна послуги;
- порядок оплати послуги;
- порядок і умови внесення змін до договору, в тому числі щодо ціни послуги;
- строк дії договору, порядок і умови продовження його дії та розірвання.
Відповідно до ч.2 ст. 24 https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/5464-10#Text, ч.2 ст. 13 Основ житлового законодавства Союзу РСР і союзних республік, затверджених постановою Президії Верховної Ради від 24.06.1981, № 5150-X, діючих на даний час, житлово-експлуатаційні організації забезпечують схоронність житлового фонду і належне його використання, високий рівень обслуговування громадян, а також контролюють додержання громадянами правил користування жилими приміщеннями, утримання жилого будинку і придомової території.
Згідно із Законом України «Про житлово-комунальні послуги» учасниками відносин у сфері житлово-комунальних послуг є:
- власник,
- споживач,
- виконавець,
- виробник.
Особливими учасниками відносин у сфері житлово-комунальних послуг є балансоутримувач та управитель, які залежно від цивільно-правових угод можуть бути споживачем, виконавцем або виробником.
Відповідно до ст.1 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» балансоутримувач будинку - це власник або юридична особа, яка за договором з власником утримує на балансі відповідне майно, а також веде бухгалтерську, статистичну та іншу передбачену законодавством звітність, здійснює розрахунки коштів, необхідних для своєчасного проведення капітального і поточного ремонтів та утримання, а також забезпечує управління цим майном і несе відповідальність за його експлуатацію згідно з законом.
Управитель - це особа, яка за договором з власником чи балансоутримувачем здійснює управління будинком і забезпечує його належну експлуатацію відповідно до закону та умов договору.
Згідно з ч.ч. 1-3 ст. 176 https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/5464-10#Text наймодавець зобов'язаний своєчасно провадити ремонт жилих будинків, забезпечувати безперебійну роботу інженерного обладнання будинків і жилих приміщень, належне утримання під'їздів, інших місць загального користування будинків і придомової території.
Капітальний ремонт жилих будинків, технічне обслуговування їх інженерного обладнання, а також поточний ремонт жилих приміщень, що його зобов'язаний проводити наймодавець, здійснюються відповідно до правил користування жилим приміщеннями, утримання жилого будинку і придомової території, правил і норм технічної експлуатації житлового фонду.
Невиконання наймодавцем обов'язків по ремонту жилого приміщення у випадках, викликаних невідкладною необхідністю, дає наймачеві жилого приміщення право провести ремонт і стягнути з наймодавця вартість ремонту або зарахувати її в рахунок квартирної плати.
Судовий порядок
Для захисту своїх прав необхідно звернутися до суду з позовною заявою про компенсацію коштів, витрачених на ремонт під'їзду/даху багатоквартирного будинку. Порядок звернення до суду наведено в статті звернення до суду.