Умови обміну/повернення товару належної якості

Матеріал з WikiLegalAid

Нормативна база:

Добровільний порядок

Права споживачів при придбанні непродовольчого товару належної якості (ст.9):

  • обміняти товар належної якості на аналогічний, якщо куплений товар не підійшов за формою, габаритами, фасоном, кольором, розміром або з інших причин не може бути використаний за призначенням;
  • придбати будь-які інші товари з наявного асортименту з відповідним перерахуванням вартості, якщо відсутній аналогічний товар;
  • здійснити обмін товару на аналогічний при першому ж надходженні відповідного товару в продаж;
  • розірвати договір та одержати назад гроші у розмірі вартості повернутого товару.

Строк обміну :

  • протягом 14 днів, не рахуючи дня купівлі.

Умова обміну:

  • якщо товар не використовувався;
  • збережено його товарний вигляд, споживчі властивості, пломби, ярлики;
  • збережено розрахунковий документ з датою продажу.

Перелік товарів, які не підлягають обміну (поверненню) затверджені постановою КМУ від 19 березня 1994 року № 172 «Про реалізацію окремих положень Закону України «Про захист прав споживачів».

Права Споживача при розірванні договору купівлі-продажу:

  • розрахунки із споживачем провадяться виходячи з вартості товару на час його купівлі.
  • гроші, сплачені за товар, повертаються споживачеві у день розірвання договору,
  • в разі неможливості повернути гроші у день розірвання договору - в інший строк за домовленістю сторін, але не пізніше ніж протягом семи днів.

Позасудовий порядок

Куди звернутись

До продавця. Також, захист прав споживачів здійснюють центральний орган виконавчої влади, що формує та забезпечує реалізацію державної політики у сфері захисту прав споживачів, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів, місцеві державні адміністрації, інші органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування згідно із законом.

Зразок заяви-претензії

(Зразок створений 10.01.2017 р) при повернені товару належної якості Директору (магазина, фірми) або приватному підприємцю ____________________________ П.І.П (підприємця)

назва магазину _______________

адреса магазину_______________

від __________________________

що мешкає за адресою: ________

тел. ___________________


З А Я В А

Я, _____П.І.П. споживача_____, «__» __________ 20__ року придбав у Вашому магазині (на торгівельному місці) ___повна назва товару___, який коштував ______ грн., що
підтверджує копія ________ (чека, квитанції, або будь-який інший документ, що засвідчить факт купівлі –продажу), в присутності свідків __П.І.П._____.

Після більш детального огляду я зрозумів, що цей товар не задовольняє мене _______за формою, габаритами, фасоном, кольором, розміром або з інших причин__ і не може бути мною використаний за призначенням.

Хочу зазначити, що ___повна назва товару__ мною не використовувався і збережено його товарний вигляд, споживчі властивості, пломби, ярлики, а також розрахунковий документ, виданий разом з проданим товаром також вищезазначений товар не входить до Переліку товарів, що не підлягають обміну (поверненню) .

Тому відповідно до ст. 9 ЗУ «Про захист прав споживачів» я прошу:

  1. Обміняти товар на товар аналогічної якості;
  2. За умови , якщо на момент обміну аналогічного товару немає у продажу,
  • згодна придбати будь-які інші товари з наявного асортименту з відповідним

перерахуванням вартості,

  • розірвати договір та одержати назад гроші у розмірі вартості повернутого товару,
  • дійснити обмін товару на аналогічний при першому ж надходженні відповідного

товару в продаж. (при виборі даної вимоги продавець зобов'язаний у день надходження товару в продаж повідомити про це споживача, який вимагає обміну товару).

У разі відмови з Вашого боку у позитивному вирішенні мого питання стосовно товару, я буду вимушений звернутися до суду ст. 22 ЗУ „Про захист прав споживачів” або до Державної інспекції з питань захисту прав споживачів у Донецькій області.

Письмову відповідь в термін передбачений ст. 20 Закону України «Про звернення громадян» прошу надати мені на адресу: ___________________________________________.

Додатки:

  1. Копія касового чеку.
  2. Копія гарантійного талону.
  3. Копія акту експертизи.

Строки розгляду питання.

Звернення розглядаються і вирішуються у термін не більше одного місяця від дня їх надходження, а ті, які не потребують додаткового вивчення, - невідкладно, але не пізніше п'ятнадцяти днів від дня їх отримання. Якщо в місячний термін вирішити порушені у зверненні питання неможливо, керівник відповідного органу, підприємства, установи, організації або його заступник встановлюють необхідний термін для його розгляду, про що повідомляється особі, яка подала звернення. При цьому загальний термін вирішення питань, порушених у зверненні, не може перевищувати сорока п'яти днів. На обґрунтовану письмову вимогу громадянина термін розгляду може бути скорочено.
Звернення громадян, які мають встановлені законодавством пільги, розглядаються у першочерговому порядку.

Підстави для відмови.

  1. Товар використовувався і не збережено його товарний вигляд, споживчі властивості, пломби, ярлики, а також розрахунковий документ, виданий споживачеві разом з проданим товаром.
  2. Минуло, не рахуючи дня купівлі, більше 14 днів.
  3. Товар належить до одного із видів товару який зазначено у додатку 3 Постанови КМУ "Про реалізацію окремих положень Закону України "Про захист прав споживачів" від 19 березня 1994 р. N 172.
  4. Звернення не відповідає встановленим вимогам до звернення передбачених Законом України "Про звернення громадян.

Порядок оскарження

Звернення до суду.

Судовий порядок

Куди звернутися

До місцевого загального суду. Споживачі за своїм вибором пред'являють позови в суд по місцю свого проживання або по місцезнаходженню відповідача, по місцю заподіяння збитку або по місцю виконання договору. Громадянин може вести свої справи в суді особисто або через своїх представників. Особиста участь у справі громадянина не позбавляє його права мати по цій справі представника (ст. 110 ЦПК України).

Вартість

Відповідно до ст.22ч.3 ЗУ «Про захист прав споживачів» споживачі звільняються від сплати судового збору за позовами, що пов'язані з порушенням їх прав.

Подача позовної заяви до суду

Судова діяльність по захисту прав споживачів, як і в інших випадках, порушується, як правило, за допомогою позову, у якому зацікавлена особа (позивач) викладає свої вимоги до порушника його цивільних прав (відповідачу). Позовна заява складається в довільній формі, однак, статтею 137 Цивільного процесуального кодексу (ЦПК) України встановлені обов'язкові її реквізити:

  • найменування суду, у який воно пред'являється;
  • точне найменування позивача і відповідача, їх місця проживання або перебування, а також найменування представника позивача, якщо заява подається представником;
  • зміст позовних вимог;
  • викладення обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги;
  • вказівка доказів, що підтверджують позов;
  • вказівка ціни позову;
  • підпис позивача або його представника з вказівкою часу подачі заяви.

Крім того, стаття 138 ЦПК України зобов'язує позивача подати заяву з копіями по числу відповідачів. Суддя має право, якщо він визнає необхідним, у залежності від складності і характеру справи зажадати в позивача копії всіх документів, що прилучаються до заяви, відповідно числу відповідачів. При недотриманні заявником вимог, викладених у статтях 137, 138 ЦПК України, суддя виносить визначення про залишення заяви без руху, про що сповіщає заявника і призначає йому термін для усунення недоліків заяви. Якщо заявник у встановлений термін усуне недоліки, заяву вважається поданим у день первісного пред'явлення його в суд. В противному випадку заява вважається неподаною і повертається позивачу, про що суддя виносить мотивоване визначення (ст. 139 ЦПК України).

Зразок позовної заяви

Петропавлівський районний суд

Дніпропетровської області

вул. Героїв України, 74а


Позивач: Петрук Ольга Петрівна,

зареєстрована та проживаюча за адресою:

Відповідач: ________________,

ПОЗОВНА ЗАЯВА

про обмін товару належної якості

“__” _______ 200_ року в ___________________________ (найменування торговельної організації)я придбав _______________ , за який сплатив _______ грн. __ коп.(вказати, який товар)Згодом я переконався, що придбаний товар, хоча й відповідає вимогам щодо якості, але мені не підходить і не може бути використаний мною за призначенням, оскільки .(вказати причини)“__” _______ 200_ року я звернувся до працівника магазину зпроханням обміняти куплений мною товар на аналогічний.
Мені буловідмовлено в обміні товару (мої звернення до адміністрації магазину за­лишились без обґрунтованої відповіді) _____________________ .(вказати причини)Придбаний мною товар не включений до переліку товарів, що не підлягають обміну. Він не був у використанні, збережено його товарний вигляд, пломби (ярлики тощо), а також мною збережено розрахунковий документ, що був виданий мені разом з товаром.На підставі вищевикладеного, керуючись ЦКУ ст. 9 Закону України “Про захист прав споживачів”,

ПРОШУ:

Зобов’язати _______________________________________ (найменування Відповідача)здійснити обмін купленого мною _____________________ (найменування товару)на аналогічний товар.

Додатки:

  1. Документ, що підтверджує укладання договору купівлі-продажу: касовий, товарний чек, квитанція.
  2. Технічний паспорт чи інший документ, що його замінює.
  3. Копія позовної заяви.


Строки розгляду питання

Цивільна справа в порядку позовного провадження розглядається судом протягом розумного строку, але не більше 2 місяців з дня відкриття провадження у справі (ч.1 ст. 157 ЦПКУ)

Порядок оскарження

Оскарження рішення суду першої інстанції в апеляційному порядку у відповідності до ст.ст. 292, 294 ЦПКУ.


Пам’ятка споживача:

Головна заповідь покупця: завжди зберігайте документи, що підтверджують факт купівлі-продажу. Це можуть бути договори, чеки, жетони, акти виконаних робіт, свідоцтва суб’єктів підприємницької діяльності, рекламні обіцянки в газетах, буклетах, правила, наприклад, правила страхової діяльності, фотографії, відеокадри, запис на диктофон, медичні документи, рецепти і т.д. З документів. Які ви маєте у паперовому вигляді, слід зробити ксерокопії. Чим більше у вас буде таких документальних доказів, тим більше шансів на успіх матимете для відстоювання своїх прав споживача у разі їх порушення. На ринку продавець зобов’язаний на вимогу споживача виписати товарний чек встановленого зразка. У разі відмови видачі чека слід звернутися до адміністрації ринку для відновлення своїх прав, а у разі ігнорування – до територіального органу з питань захисту прав споживачів із письмовою скаргою. У кожному магазині повинен обов’язково міститися «Куточок споживача», де відображені права й обов’язки продавця і покупця, відомості про продавця ( адреса, телефон, ПІБ директора ), адреса і телефони контролюючих органів, Закон України «Про захист прав споживачів», відповідні правила торгівлі тощо; «Книга відгуків і пропозицій» у доступному місці. Продавець і касир мусять мати значки ( « бейджики »), на яких вказані їх посади й імена. Перш ніж оплачувати обраний товар чи послугу, перевірте: відповідність названої продавцем ціні тій, яка вказана у ціннику чи прейскуранті; якщо товар штучний – чи не пошкоджена упаковка і чи дійсно в ній той товар, за який ви сплачуєте гроші; комплектність товару; наявність супроводжувальної документації. При цьому попросіть у продавця продемонструвати, як працює товар і як ним користуватися; якщо товар ваговий – чи правильно працюють ваги; наявність необхідної інформації на упаковці та у супроводжувальній документації. Слід детально ознайомитися з цією інформацією, перш за все – зі строком придатності, гарантійними зобов’язаннями виробника тощо. Під час покупки товару ( оплати послуг, роботи ), прослідкуйте, щоб вам видали касовий чек ( якщо товар тривалого зберігання, попросіть також виписати товарний чек ) і щоб на чеку було видно сплачену суму; щоб у паспорті виробу було точно вказано дату покупки і назву магазину-продавця.