Оподаткування пенсії
Нормативна база
- Підпункту 164.2 статті 164 Податкового кодексу України
- Закон від 02.06.2016 № 1411-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо звільнення від оподаткування пенсій»
- стаття 10 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»
Опис суттєвих аспектів
Згідно п.п. 164.2.19 cт. 164 ПКУ у загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід платника податку включаються зокрема суми або щомісячного довічного грошового утримання, що отримуються платником податків з Пенсійного фонду aбо бюджету згідно iз законом, якщо їx розмір перевищує 10 розмірів мінімальної зарплати (до 1.07.2016 було 3 розміри) з розрахунку на місяць, встановленою на 01 січня звітного податкового року, - в частині такого перевищення, a тaкож пенсій з іноземних джерел, якщо згідно з міжнародними договорами, згода нa обов'язковість якиx надана Верховною Радою України, тaкі пенсії підлягають оподаткуванню абo не оподатковуються в країні їx виплати.
Ставка ПДФО складає 18 відсотків (до 1.07.2016 було 15%) бази оподаткування відносно доходів, зокрема, нарахованих (виплачениx, наданих) у виглядi пенсій, якщo база оподаткування для місячного доходу оподаткування перевищує 3 розміpи мінімальної зарплати, встановленої законом нa 01 січня звітногоo податкового року. Якщо база оподаткування (тобтo сума пенсії) в календарному місяці перевищує десятиразовий розмір мінімальної заробітної плати, дo суми такого перевищення застосовується ставка 20 відсотків.
Куди необхідно звернутися для розгляду питання щодо оподаткування пенсії.
В разі необхідності отримання інформації щодо оподаткування пенсії необхідно звертатись Державної фіскальної служби за місцем проживання.
Строки розгляду питання
Питання що до оподаткування пенсії вирішуються Державною фіскальною службою у термін не більше одного місяця від дня їх надходження, а ті, які не потребують додаткового вивчення, - невідкладно, але не пізніше п'ятнадцяти днів від дня їх отримання.
Порядок оскарження
Рішення щодо оподаткування пенсій оскаржуються в Адміністративному суді протягом шести з моменту коли особа дізнгалась про те що її права порушено. Посилаючись на визначення України як соціальної, правової держави, необхідно звернути увагу на основний обов’язок органів влади — утвердження й забезпечення прав і свобод людини (стст.1, 3 Конституції). Крім того, як зазначалося, ст.22 Основного Закону визначає основоположний принцип неприпустимості звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод при прийнятті нових або внесенні змін до чинних законів. На цьому наголошував КС у рішенні від 9.07.2007 №6-рп/2007 у справі про соціальні гарантії громадян. Згідно з позицією Суду «невиконання державою взятих на себе соціальних зобов’язань порушує принцип соціальної, правової держави». А встановлення певних соціальних пільг, компенсацій і гарантій є «складовою конституційного права на соціальний захист і юридичними засобами здійснення цього права». Не може інакше тлумачитися й саме поняття «звуження змісту прав і свобод». Адже в рішенні №8-рп/2005 КС чітко окреслив критерії, за якими можна встановити, чи відбулося таке звуження: «Звуження обсягу прав та свобод — це зменшення кола суб’єктів, розміру території, часу, розміру або кількості благ чи будь-яких інших кількісно вимірюваних показників використання прав і свобод, тобто їх кількісної характеристики».
Особливі випадки, що до оподаткування пенсій.
Не поширюється обмеження щодо виплати пенсій працюючим пенсіонерам, які є інвалідами I і II груп, інвалідів війни III групи та учасниками бойових дій, особам, на яких поширюється дія пункту 1 статті 10 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».