Переведення приміщення житлового фонду в нежитловий фонд (нежитлове приміщення)
Нормативна база
- Житловий Кодекс Української РСР від 30.06.1983 № 5464-X;
- Постанова Вищого господарського суду «Про переведення квартири з житлового до нежитлового фонду» від 17.03.2005 № 41/242;
- Постанова Ради Міністрів УРСР від 26 квітня 1984 р. N 189 «Про порядок обстеження стану жилих будинків з метою встановлення їх відповідності санітарним та технічним вимогам та визнання жилих будинків і жилих приміщень непридатними для проживання»;
- Лист Мінжитлокомунгосп від 12.05.2008 № 8/7-336 «Щодо переведення житлового приміщення в нежитлове»;
- Роз'яснення Мінбуд України від 03.04.2006 «Щодо переведення житлових приміщень у нежитлові» ;
- Лист Держкомпідприємництво від 28.01.2005 № 561/0/2-05 «Щодо можливості переведення нежитлового приміщення в житлове»;
Опис суттєвих аспектiв, що впливають на один iз варiантiв вирiшення проблеми (добровiльний, позасудовий та судовий порядок)
Згідно з статтею 4 ЖК Української РСР, житловий фонд становлять житлові будинки і приміщення в них, віднесені до державного житлового фонду, громадського житлового фонду, житлового фонду житлово-будівельних кооперативів, приватного житлового фонду, а також житлового фонду соціального призначення.
До житлового фонду не входять нежилі приміщення в жилих будинках, призначені для торговельних, побутових та інших потреб непромислового характеру.
Статею 6 ЖК Української РСР встановлено, що жилі будинки і жилі приміщення призначаються для постійного або тимчасового проживання громадян, а також для використання у встановленому порядку як службових жилих приміщень і гуртожитків. Надання приміщень у жилих будинках для потреб промислового характеру забороняється.
Періодично, у строки, встановлювані Кабінетом Міністрів України, провадиться обстеження стану жилих будинків державного і громадського житлового фонду.
Непридатні для проживання жилі будинки і жилі приміщення переобладнуються для використання в інших цілях або такі будинки зносяться за рішенням виконавчого комітету обласної, міської ради.
Непридатні для проживання жилі приміщення в будинках житлово-будівельних кооперативів може бути переобладнено в нежилі за рішенням загальних зборів членів кооперативу, затвердженим виконавчим комітетом районної, міської, районної в місті ради.
Порядок обстеження стану жилих будинків з метою встановлення їх відповідності санітарним і технічним вимогам та визнання жилих будинків і жилих приміщень непридатними для проживання встановлюється КМУ.
Згідно з ст. 8 ЖК Української РСР, переведення житлових приміщень в нежитлові, як правило, не допускається. Однак у виняткових випадках рішенням відповідної місцевої ради житлове приміщення може бути переведено в нежитловий фонд. При цьому прийняття рішення має передувати внесення відповідної пропозиції від міністерства, держкомітету, відомства чи громадської організації (щодо об'єктів відомчого і громадського житлового фонду).
Таким чином, переведення житлового приміщення в нежитлове здійснюється в порядку, встановленому місцевою владою, так як саме органи місцевого самоврядування уповноважені вирішувати це питання (будинок або визнається непридатним для проживання, або змінюється його функціональне призначення).
На сьогоднішній день, порядок переведення житлового фонду у нежитловий на законодавчому рівні не визначений. Тому в регіонах такі відносини регулюються локальними нормативно-правовими актами.
Так у м. Києві діє Порядок переведення жилих будинків і жилих приміщень у нежилі у м. Києві, затверджений розпорядженням Київської міської державної адміністрації від 1 жовтня 2002 р. N 1825. В Харкові діє Положення про порядок переведення жилих приміщень та жилих будинків в нежилі, затверджене рішенням виконкому Харківської міської ради від 4 червня 2003 р. N 572 тощо.
Добровільний порядок переведення житлового фонду в нежитловий фонд (нежитлове приміщення)
Куди звернутися
Для вирішення питання переведення житлого фонду в нежитлове відповідно до статті 8 Житлового кодексу Української РСР власник житлого будинку (приміщення) або уповноважена ним особа звертається до виконавчого комітету районної, міської, районної в місті ради, шляхом подання заяви про переведення житлого будинку (приміщення) у нежитловий (нежитлове).
Вартість
Встановлюється порядком який приймається місцевою владою, так як саме органи місцевого самоврядування уповноважені вирішувати це питання.
Відповідно до Порядку переведення жилих будинків і жилих приміщень у нежилі в місті Києв,і затвердженого Розпорядженням виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) від 6 серпня 2013 року N 1355, переведення придатного для проживання жилого будинку, жилого приміщення у нежилий, нежиле здійснюється на безоплатній основі, якщо інше не передбачено законодавством України.
Перелiк та зразки необхiдних документiв
Перелік необхідних документів передбачений локальними нормативно-правовими актами в кожному регіоні окремо.
Наприклад, відповідно до Порядку переведення жилих будинків і жилих приміщень у нежилі в місті Києві, затвердженого розпорядженням виконавчого органу Київської міської ради (Київська міська державна адміністрація) від 06.08.2013 року № 1355, до заяви про переведення жилого будинку, жилого приміщення у нежилий, нежиле заявником додаються такі документи:
- нотаріально завірена копія документа, що підтверджує право власності на жилий будинок, жиле приміщення;
- копія технічного паспорта жилого будинку, жилого приміщення, виданого уповноваженим суб'єктом;
- довідка балансоутримувача будинку про те, що у жилому будинку, жилому приміщенні ніхто не зареєстрований;
- копія паспорта - для фізичних осіб;
- оригінал або завірена в установленому порядку копія довідки про сплату пайової участі у створенні соціальної та інженерно-транспортної інфраструктури (у випадку звільнення від сплати пайової участі - відповідне рішення);
- документ, що підтверджує можливість влаштування окремого входу до жилого будинку, жилого приміщення (передпроектна розробка влаштування окремого входу тощо), який надається в разі відсутності такого входу на момент подачі заяви;
- згода власників (співвласників) суміжних житлових приміщень;
- видана у встановленому порядку довіреність та/або інший документ, що підтверджує повноваження особи (у разі подання документів уповноваженою особою).
Строки розгляду питання
Строки розгляду питання про переведення приміщення житлового фонду в нежитловий фонд встановлюються порядком, який приймається місцевою владою, так як саме органи місцевого самоврядування уповноважені вирішувати це питання.
Відповідно до Порядку переведення жилих будинків і приміщень (квартир) у нежилі у м. Кривому Розі, затвердженого рішенням міської ради від 24.12.2008 року № 2926 термін прийняття рішення виконкому міськради про переведення жилого будинку або приміщення (квартири) із житлового в нежитловий фонд чи відмову в цьому не повинен перевищувати 30 робочих днів від дня надходження до управління житлово-комунального господарства виконкому міськради повного пакета документів.
Пiдстави для вiдмови
Встановлюється порядком який приймається місцевою владою, так як саме органи місцевого самоврядування уповноважені вирішувати це питання.
Відповідно до Порядку переведення жилих приміщень та жилих будинків у нежилі у м.Дніпродзержиську , який затверджений Дніпродзерджинською міською радою 41 сесія VІ скликання, рішення від 27.09.2013 року № 902-41/VІ переведенні придатного для проживання приміщення, жилого будинку в нежиле (нежилий) може бути відмовлено з таких підстав:
- подання заявником не у повному обсязі документів;
- виявлення в поданих документах недостовірних відомостей;
- невідповідність приміщень вимогам.
Згідно Положення про порядок переведення житлового приміщення (житлового будинку) у нежитлове під розміщення об'єктів невиробничої сфери та нежитлового приміщення у житлове в місті Чернівцях, що затверджено Чернівецькою міською радою 32 сесії VІ скликання, рішення від 31.01.2013 року № 741 підставою для відмови у наданні дозволу на переведення житлових приміщень в нежитлові під розміщення об'єктів невиробничої сфери і нежитлових приміщень у житлові приміщення є:
- Якщо приміщення є предметом забезпечення позову в суді або під заставою;
- Відсутність документів;
- Заборгованість заявника (заявників) за житлово-комунальні послуги;
- Невідповідність пропонованого переведення приміщень (будинку) державним будівельним нормам.
Порядок оскарження
У разі незгоди заявників з рішенням виконавчого комітету районної, міської, районної в місті ради спірні питання вирішуються в судовому порядку.
Відмову можливо оскаржити в судовому порядку.
Судовий порядок переведення житлового фонду в нежитловий фонд (нежитлове приміщення)
Куди звернутися
Спірні питання переведення житлового фонду в не житловий у виключних випадках вирішується в адміністративних або господарських судах.