Діяльність офіційних спостерігачів під час виборів Президента України
Нормативна база
- Закон України «Про місцеві вибори» 28.02.2019 р.
- Положення про статус офіційних спостерігачів від інших держав та міжнародних організацій, а також громадських організацій України та кандидатів у народні депутати на виборах народних депутатів України від 13 січня 1998 року N 8/98-ВР
- Закон України "Про вибори президента” 28.02.2019 р.
- Закон України «Про вибори народних депутатів України»
Хто може стати офіційним спостерігачем
Офіційним спостерігачем може бути дієздатний громадянин України, якому виповнилося 18 років. Для цього громадянинові України потрібно звернутися до одного з суб'єктів висунення:
- громадської організації, яка отримала дозвіл мати спостерігачів;
- партії, що висунула кандидата на виборах;
- кандидата на посаду президента.
Для реєстрації потрібні наступні документи:
- Заява про згоду бути спостерігачем.
- Ксерокопія першої та другої сторінки паспорта.
- ПІБ, дата народження, місце проживання, місце роботи (посада), контактні телефони.
Хто не може бути спостерігачем
Офіційні спостерігачі реєструються Центральною виборчою комісією або відповідною територіальною виборчою комісією. Не може бути офіційним спостерігачем член виборчої комісії, посадова або службова особа органів виконавчої влади, органів влад Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, суду, військовослужбовець, службовець рядового та начальницького складу органів внутрішніх справ, Служби безпеки України, особа рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби України та особа, яка проходить альтернативну (невійськову) службу. Офіційним спостерігачем від іноземної держави, міжнародної організації не може бути громадянин України. Суб'єкт виборчого процесу має право у будь-який час відкликати офіційного спостерігача, звернувшись із заявою до відповідної виборчої комісії про припинення його повноважень. Центральна виборча комісія може достроково припинити повноваження офіційних спостерігачів у разі порушення ними закону.
Порядок реєстрації офіційних спостерігачів
Пропозиції щодо участі офіційних спостерігачів від громадських організацій України, кандидатів у народні депутати подаються до окружних виборчих комісій. Громадські організації України за рішенням їх статутних органів подають до окружної виборчої комісії багатомандатного загальнодержавного виборчого округу пропозиції щодо реєстрації спостерігачів (по одній особі) із зазначенням прізвища, імені, по батькові, службової і домашньої адреси, номера телефону.
Повноваження офіційних спостерігачів
В день проведення виборів офіційні спостерігачі (крім іноземних) повинні:
- Бути присутніми на засіданнях (із дотриманням вимог закону) дільничних та окружної виборчкомів (у тому числі при підрахунку голосів та встановлення підсумків голосування у територіальному виборчому окрузі).
- Бути присутніми при видачі виборчих бюлетенів членам виборчкому, у тому числі для організації голосування вдома та при проведенні такого голосування.
Мають право:
- Робити фото, проводити аудіо та відео фіксацію, не порушуючи таємниці голосування.
- Звертатися із заявою чи скаргою у виборчком або суд для усунення порушень закону.
- Отримувати копії протоколів про передачу бюлетенів, про підрахунок голосів і встановлення підсумків голосування у випадках, передбачених законом.
- Реалізовувати інші права.
Відповідальність та гарантії діяльності офіційних спостерігачів
Матеріально-фінансове забезпечення діяльності офіційних спостерігачів здійснюється за рахунок коштів тих держав і міжнародних організацій, які направили їх в Україну, або за власні кошти цих спостерігачів. Робоча група забезпечення перебування в Україні офіційних спостерігачів від інших держав та міжнародних організацій, Міністерство закордонних справ України, місцеві органи виконавчої влади, органи місцевого cамоврядування, відповідні виборчі комісії сприяють спостерігачам у здійсненні ними їх повноважень. Офіційні спостерігачі не мають права:
- втручатися в роботу виборчих комісій;
- використовувати свій статус для дій, не пов'язаних зі спостереженням за ходом виборів.
Центральна виборча комісія може достроково припинити повноваження офіційного спостерігача за порушення ним законодавства України, загальновизнаних принципів і норм міжнародного права.