Працевлаштування дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування
Нормативна база
- Конституція України
- Кодекс законів про працю України
- Закон України “Про зайнятість населення”
- Закон України “Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування”
- Закон України “Про професійно-технічну освіту”
- Постанова Кабінету Міністрів України від 5 квітня 1994 р. № 226 "Про поліпшення виховання, навчання, соціального захисту та матеріального забезпечення дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування"
Державні гарантії
Для осіб із числа дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, держава гарантує:
- забезпечити працевлаштування;
- надати їм перше робоче місце,
- надати інформацію, професійні консультації, послуги з професійної підготовки і перепідготовки відповідно до законодавства(ст. 23 Закону України “Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування”);
- працевлаштування за набутою професією та забезпечення житлом для випускників професійно-технічних навчальних закладів Закону України "Про зайнятість населення" (ст. 196 КзпП України, Ст. 43 Закону України “Про професійно-технічну освіту”).
Категорії громадян
До категорій громадян, що мають додаткові гарантії у сприянні працевлаштуванню, належать діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування, особи, яким виповнилося 15 років та які за згодою одного з батьків або особи, яка їх замінює, можуть, як виняток, прийматися на роботу (п. 2 ч.1 ст.14 “Про зайнятість населення”).
Матеріальне та грошове забезпечення
При працевлаштуванні надається матеріальне забезпечення та одноразова грошова допомога відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 5 квітня 1994 р. №226 "Про поліпшення виховання, навчання, соціального захисту та матеріального забезпечення дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування"
Категорія | Матеріальне забезпечення | Одноразова грошова допомога |
---|---|---|
учням, студентам з числа дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування, а також учням, студентам, які в період навчання у віці від 18 до 23 років залишились без батьків, що навчалися або виховувалися в навчально-виховних та вищих навчальних закладах і перебували на повному державному утриманні | видається одяг, взуття, м'який інвентар і обладнання на суму, не менш як 40 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. За бажанням випускникам навчальних закладів може бути виплачена грошова компенсація у розмірі, необхідному для придбання одягу і взуття | в розмірі шести прожиткових мінімумів |
діти-сироти і діти, позбавлені батьківського піклування, що перебувають під опікою (піклуванням) | видається одяг і взуття на суму не менш як 16 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. За бажанням випускникам навчальних закладів може бути виплачена грошова компенсація у розмірі, необхідному для придбання одягу і взуття | в розмірі шести прожиткових мінімумів |
Органи, що сприяють працевлаштуванню дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування
Місцеві державні адміністрації, виконавчі органи міських чи районних у містах, сільських, селищних рад
- згідно законодавства:
- бронюють робочі місця для їх працевлаштування;
- забезпечують їх першочергове працевлаштування на наявні вакантні робочі місця.
- за участю центрів зайнятості населення для забезпечення тимчасової зайнятості залучають до оплачуваних громадських робіт на підприємствах, в установах і організаціях комунальної власності та за договорами - на інших підприємствах, в установах і організаціях.
Відповідальність за працевлаштування вихованців закладів для дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, та осіб з їх числа покладається на місцеві державні адміністрації і на керівника закладу, де перебувала дитина.
Державна служба зайнятості
Державна служба зайнятості разом з місцевими органами виконавчої влади, центрами соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді надає учням, студентам та аспірантам денної форми навчання із числа випускників закладів для дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, а також іншим особам із числа дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, допомогу в працевлаштуванні у позанавчальний час. Молодіжні центри праці, а також молодіжні громадські організації з питань працевлаштування (агентства, біржі, бюро тощо) сприяють працевлаштуванню випускників закладів для дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, а також інших осіб із числа дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, у тому числі учнів, студентів, аспірантів, у позанавчальний час, надають послуги, пов'язані з профорієнтацією та підготовкою до роботи за новою професією (Ст. 39-7 Закону України “Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування”).