Порядок проведення атестації працівників

Матеріал з WikiLegalAid

Нормативна база

1. Конституція України.
2. Кодекс законів про працю України.
3. Закон України "Про професійний розвиток працівників" .
4. Закон України "Про наукову і науково-технічну діяльність" .
5. Закон України"Про загальну середню освіту" .
6. Закон України "Про службу в органах місцевого самоврядування" .
7. Постанова Кабінету Міністрів України від 13 серпня 1999 року № 1475 "Про затвердження Положення про атестацію наукових працівників".
8. Наказ Міністерства освіти і науки України від 06.10.2010 року № 930 "Про затвердження Типового положення про атестацію педагогічних працівників".
9. Постанова Кабінету Міністрів України від 26 жовтня 2001 року № 1440 "Про затвердження Типового положення про проведення атестації посадових осіб місцевого самоврядування".
10. Постанова Кабінету Міністрів України від 27 серпня 1999 року № 1571 “Про порядок проведення атестації працівників керівного складу державних підприємств".

Добровільний порядок

Куди звертатися

Відповідно до ч. 1 ст. 11 Закону України "Про професійний розвиток працівників" роботодавці можуть проводити атестацію працівників. Категорії працівників, які підлягають атестації, та періодичність її проведення визначаються колективним договором. На підприємствах, в установах та організаціях, у яких не укладаються колективні договори, категорії працівників, які підлягають атестації, строки та графік її проведення визначаються роботодавцем за погодженням з виборним органом первинної профспілкової організації.
Не допускається проведення оцінки професійного рівня та кваліфікації працівника за ознаками, що безпосередньо не пов’язані з виконуваною роботою.
Рішення атестаційної комісії приймається відкритим голосуванням простою більшістю голосів присутніх на засіданні членів комісії. Засідання атестаційної комісії вважається правоможним, якщо на ньому присутні не менш як дві третини її складу.

Категорії працівників, які не підлягають атестації. Атестації не підлягають: працівники, які відпрацювали на відповідній посаді менше одного року; вагітні жінки; особи, які здійснюють догляд за дитиною віком до трьох років або дитиною-інвалідом, інвалідом дитинства; одинокі матері або одинокі батьки, які мають дітей віком до чотирнадцяти років; неповнолітні; особи, які працюють за сумісництвом.
Законом чи колективним договором можуть установлюватися інші категорії працівників, які не підлягають атестації.

Результати атестації. Атестаційна комісія приймає рішення про відповідність або невідповідність працівника займаній посаді або виконуваній роботі.
У разі прийняття рішення про відповідність працівника займаній посаді або виконуваній роботі комісія може рекомендувати роботодавцеві зарахувати його до кадрового резерву, присвоїти чергову категорію, встановити надбавку до заробітної плати або збільшити її розмір, організувати стажування на більш високій посаді або направити на підвищення кваліфікації з метою просування по роботі.
У разі прийняття рішення про невідповідність працівника займаній посаді або виконуваній роботі комісія може рекомендувати роботодавцеві перевести працівника за його згодою на іншу посаду чи роботу, що відповідає його професійному рівню, або направити на навчання з подальшою (не пізніше ніж через рік) повторною атестацією. Рекомендації комісії з відповідним обґрунтуванням доводяться до відома працівника у письмовій формі.
У разі відмови працівника від переведення на іншу посаду чи роботу, що відповідає його кваліфікаційному рівню, або від професійного навчання за рахунок коштів роботодавця роботодавець за результатами атестації має право звільнити працівника відповідно до Кодексу законів про працю України.

Перелік необхідних документів для проведення атестації

Підготовка необхідних документів на працівників, які підлягають атестації, передбачає заповнення атестаційних листів у двох примірниках та складання відгуків-характеристик на кожного працівника, що підлягає черговій атестації.
На працівника, який підлягає атестації, безпосередній керівник складає характеристику, що подається атестаційній комісії після ознайомлення з нею працівника.

Для різних категорій працівників установлені різні терміни передачі характеристик до атестаційних комісій! Так, на кожного державного службовця, який підлягає атестації, складається характеристика, що підписуються його безпосереднім керівником, затверджується керівником вищого рівня і подається до атестаційної комісії не пізніше ніж за тиждень до проведення атестації. Водночас відповідно до пункту 12 Постанови Кабінету Міністрів України від 13 серпня 1999 р. N 1475 "Про затвердження Положення про атестацію наукових працівників" характеристика на наукового працівника подається до атестаційної комісії не пізніше ніж за два тижні до проведення атестації, а на працівника керівного складу державних підприємств — не пізніше ніж за три дні до проведення атестації.

Строки проведення атестації

Атестація працівників проводиться не частіше ніж один раз на три роки за рішенням роботодавця, яким затверджуються положення про проведення атестації, склад атестаційної комісії, графік проведення атестації.
Зверніть увагу!
Для державних службовців, працівників керівного складу державних підприємств запроваджена періодична підсумкова (один раз на три роки) атестація. Для посадових осіб місцевого самоврядування цей термін становить 4 роки. Педагогічні та наукові працівники проходять атестацію, як правило, один раз на п'ять років.
Інформація про проведення атестації доводиться до відома працівників не пізніше ніж за два місяці до її проведення.
Атестаційна комісія формується з висококваліфікованих фахівців та представника виборного органу первинної профспілкової організації. Атестація працівника проводиться тільки в його присутності.

Позасудовий порядок

Куди звернутися

Законодавством передбачено оскарження рішень атестаційних комісій, але необхідно зауважити особливості кожної з категорій. Так, рішення щодо результатів атестації наукових працівників може бути оскаржене працівником керівнику наукової установи чи установи або організації вищого рівня протягом одного місяця з дня його прийняття, що не зупиняє його виконання. Згідно пункту 23 Постанови Кабінету Міністрів України від 26 жовтня 2001 р. N 1440 "Про затвердження Типового положення про проведення атестації посадових осіб місцевого самоврядування" рішення комісії може бути оскаржене посадовою особою в установленому законодавством порядку протягом 10 днів з дня його прийняття без урахування терміну тимчасової непрацездатності.
Відповідно до пункту 6.4. розділу VI Наказу Міністерства освіти і науки України від 06.10.2010 N 930 "Про затвердження Типового положення про атестацію педагогічних працівників" педагогічний працівник, який атестується у десятиденний строк з дня вручення атестаційного листа має право оскаржити рішення атестаційної комісії до атестаційної комісії вищого рівня. Відповідно до Положення про порядок проведення атестації працівників керівного складу державних підприємств, рішення комісії може бути оскаржене працівником, який пройшов атестацію, відповідно керівнику органу управління майном, об'єднання, державного підприємства, філіалу протягом 10 днів з дня його прийняття.

Перелік необхідних документів

Апеляція подається у письмовій формі або направляється рекомендованим листом. В апеляції на рішення атестаційної комісії має бути зазначено: найменування атестаційної комісії, до якої подається апеляція; прізвище, ім'я, по батькові та посада (місце роботи) особи, яка подає апеляцію, її місце проживання; у чому полягає необґрунтованість рішення атестаційної комісії, що оскаржується; перелік документів та інших матеріалів, що додаються; дата подання апеляції. Апеляція підписується особою, яка її подає. До апеляції додається копія атестаційного листа (додаток).

Судовий порядок

Трудові спори, пов'язані з атестацією персоналу, в тому числі з питань звільнення працівників, визнаних такими, що не відповідають займаній посаді, вирішуються згідно із законодавством про порядок розгляду індивідуальних трудових спорів.

Куди звернутися

Працівник, відносно якого проводилась атестація та який визнаний таким, що не відповідає займаній посаді чи звільнений із посади на підставі проведеної атестації, має право звернутися до місцевого суду із позовною заявою про визнання протиправним та скасування рішення атестаційної комісії, наказу про звільнення (у разі звільнення працівника).

Вартість

Ставка судового збору у справах позовного провадження немайнового характеру, згідно статті 4 Закону України “Про судовий збір” становить 0,4 розміру від прожиткового мінімуму встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява подається до суду. Якщо працівник звільнений із посади на підставі проведеної атестації та звертається до суду з приводу оскарження рішення атестаційної комісії та поновлення на роботі, відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 5 Закону України “Про судовий збір” - звільняються від сплати судового збору.

Порядок оскарження

Особа має право оскаржити в апеляційному порядку рішення суду першої інстанції повністю або частково протягом десяти днів з дня його проголошення через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.