Внесення змін до паспорта громадянина України у зв'язку із зміною назви вулиці

Матеріал з WikiLegalAid
Версія від 08:02, 22 травня 2024, створена Olha.hlechyk (обговорення | внесок)
(різн.) ← Попередня версія | Поточна версія (різн.) | Новіша версія → (різн.)

Нормативна база

Підстави внесення змін до паспорта громадянина України у зв'язку із зміною назви вулиці

Законодавство не передбачає обов'язку вносити подібні відомості, оскільки зміна назви вулиці не є зміною реєстрації місця проживання. Перереєстрацію місця проживання особи можна здійснити під час обміну паспорта чи зміни прізвища, тобто коли виникає безпосередня потреба.

Зазначені відомості за бажанням особи вносяться до документів, до яких вносяться відомості про місце проживання/перебування. Обов’язку особи звертатися до органів реєстрації для внесення таких відомостей до документів законодавством не передбачено.

Відповідно до статті 37 Закону України “Про місцеве самоврядування”, підготовка і внесення на розгляд ради питань щодо найменування (перейменування) вулиць, провулків, проспектів, площ, парків, скверів, мостів та інших споруд, розташованих на території відповідного населеного пункту, повідомлення про прийняті рішення з таких питань адміністратора інформаційної системи Міністерства юстиції України, з питань найменування (перейменування) вулиць, провулків, проспектів, площ тощо - національного оператора поштового зв’язку, органу ведення Державного реєстру виборців належать до власних (самоврядних) повноважень виконавчих органів сільських, селищних, міських рад.  Прийняття рішень про присвоєння, зміну, коригування, анулювання адрес об’єктів нерухомого майна у випадках та порядку, встановлених Законом України "Про регулювання містобудівної діяльності".

Порядок внесення змін

Відповідно до законодавства, відомості про зареєстроване або задеклароване місце проживання (перебування) особи зберігаються у Єдиному державному демографічному реєстрі (ЄДДР).

Згідно пункту 26 Порядку створення, ведення та адміністрування реєстрів територіальних громад, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 7 лютого 2022 р. № 265, у разі прийняття рішення про зміну нумерації будинків, перейменування географічних об’єктів, населених пунктів, адміністративно-територіальних одиниць, зміни в адміністративно-територіальному устрої в порядку, встановленому законом, вносяться зміни до реєстру територіальної громади із збереженням попередніх даних про дату реєстрації/декларування місця проживання (перебування) із подальшим внесенням такої інформації до відомчої інформаційної системи ДМС та ЄДДР.

Окрім того, до паспорта громадянина України, який виготовлений у формі картки, взагалі не вноситься інформація щодо місця проживання (перебування) особи (частина сьома статті 21 Закону України "Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус"). Ця інформація також не вноситься і до: паспорта громадянина України для виїзду за кордон, дипломатичного та службового паспорта, посвідчення моряка та члена екіпажу, посвідчення водія, посвідках на тимчасове та постійне проживання. Водночас, інформація про місце проживання вказується у тимчасовому посвідченні громадянина України а також посвідченні біженця.

Таким чином, оскільки зміна назви вулиці не є зміною реєстрації місця проживання (а в цьому випадку особа, зобов’язана протягом 30 календарних днів після прибуття до нового місця проживання/перебування задекларувати або зареєструвати його), громадянин може у будь-який зручний для себе час внести зміни до паспорта у формі книжечки під час обміну паспорта чи зміни прізвища. У разі, якщо громадянин має паспорт у формі картки, то інформація про його місце проживання (перебування), у разі перейменування вулиці, змінюється автоматично у ЄДДР на підставі інформації, поданої органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування.

Див. також