Щорічні та додаткові відпустки
Нормативна база
- Конституція України
- Кодекс законів про працю
- Закон України "Про відпустки"
- Закон України «Про державну службу»
Право на відпустки
Стаття 45 Конституції України гарантує кожному, хто працює, право на відпочинок. Це право забезпечується, у тому числі, наданням оплачуваної щорічної відпустки. Мінімальна тривалість оплачуваної щорічної відпустки, а також інші умови здійснення цього права визначаються законом.
Відповідно до ст. 2 ЗУ "Про відпустки" право на відпустки мають громадяни України, які перебувають у трудових відносинах з підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності, виду діяльності та галузевої належності, а також працюють за трудовим договором у фізичної особи.
Іноземці та особи без громадянства, які працюють в Україні, мають право на відпустки нарівні з громадянами України.
Право на відпустки забезпечується:
гарантованим наданням відпустки визначеної тривалості із збереженням на її період місця роботи (посади), заробітної плати (допомоги) у випадках, передбачених [ЗУ " Про відпустки"https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/504/96-%D0%B2%D1%80]
забороною заміни відпустки грошовою компенсацією, крім випадків, передбачених статтею 24 [ЗУ " Про відпустки"[1]
Види відпусток
Згідно ст.4 ЗУ "Про відпустки" установлюються такі види відпусток:
- щорічні відпустки (основна та додаткові);
- додаткові відпустки у зв'язку з навчанням;
- творча відпустка;
- відпустка для підготовки та участі в змаганнях;
- соціальні відпустки;
- відпустки без збереження заробітної плати.
Законодавством, колективним договором, угодою та трудовим договором можуть установлюватись інші види відпусток.
Соціальні відпустки
ЗУ "Про відпустки" передбачає такі види соціальних відпусток:
- відпустка у зв'язку з вагітністю та пологами;
- відпустка для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку;
- відпустка у зв'язку з усиновленням дитини;
- додаткова відпустка працівникам, які мають дітей або повнолітню дитину - особу з інвалідністю з дитинства підгрупи А I групи.
Відпустка у зв'язку з вагітністю та пологами
У ст. 17 ЗУ "Про відпустки" передбачено, що на підставі медичного висновку жінкам надається оплачувана відпустка у зв'язку з вагітністю та пологами.
Відпустка | До пологів | Після пологів | Сумарно |
---|---|---|---|
У разі народження однієї дитини за відсутності ускладнення пологів | 70 | 56, починаючи з дня пологів | 126 |
У разі народження двох і більше дітей та у разі ускладнення пологів | 70 | 70, починаючи з дня пологів | 140 |
Тривалість відпустки у зв'язку з вагітністю та пологами обчислюється сумарно. Вона надається повністю незалежно від кількості днів, фактично використаних до пологів.
До відпустки у зв'язку з вагітністю та пологами власник або уповноважений ним орган зобов'язаний за заявою жінки приєднати щорічну відпустку незалежно від тривалості її роботи в поточному робочому році.
Особам, які усиновили новонароджених дітей безпосередньо з пологового будинку, надається відпустка:
- при усиновленні одної дитини - тривалістю 56 календарних днів з дня усиновлення;
- при усиновленні двох і більше дітей - тривалістю 70 календарних днів з дня усиновлення
У разі усиновлення дитини (дітей) обома батьками вказана відпустка надається одному з батьків на їх розсуд.
Відпустка для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку
Докладніше: Відпустка по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку
Згідно ст. 18 ЗУ "Про відпустки" після закінчення відпустки у зв'язку з вагітністю та пологами за бажанням жінки їй надається відпустка для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
Підприємство за рахунок власних коштів може надавати жінкам частково оплачувану відпустку та відпустку без збереження заробітної плати для догляду за дитиною більшої тривалості.
Ця відпустка може бути використана повністю або частинами також батьком дитини, бабою, дідом чи іншими родичами, які фактично доглядають за дитиною, або особою, яка усиновила чи взяла під опіку дитину, одним із прийомних батьків чи батьків-вихователів.
За бажанням жінки або вищезазначених осіб період перебування їх у відпустці для догляду за дитиною вони можуть працювати на умовах неповного робочого часу або вдома.
Відпустка для догляду за дитиною до досягнення нею віку трьох років не надається працівнику, якщо дитина перебуває на державному утриманні (крім прийомних дітей у прийомних сім’ях та вихованців у дитячих будинках сімейного типу).
Відпустка у зв'язку з усиновленням дитини
Відповідно до ст. 181 ЗУ "Про відпустки" особі, яка усиновила дитину з числа дітей-сиріт або дітей, позбавлених батьківського піклування, старше трьох років, надається одноразова оплачувана відпустка у зв'язку з усиновленням дитини:
- при усиновленні одної дитини - тривалістю 56 календарних днів без урахування святкових і неробочих днів після набрання законної сили рішенням про усиновлення дитини;
- при усиновленні двох і більше дітей - тривалістю 70 календарних днів без урахування святкових і неробочих днів після набрання законної сили рішенням про усиновлення дитини.
Якщо усиновлювачами є подружжя, відпустка надається одному з них на їх розсуд.
Особа, яка усиновила дитину, має право на відпустку у зв'язку з усиновленням дитини за умови, якщо заява про надання відпустки надійшла не пізніше 3 місяців з дня набрання законної сили рішенням про усиновлення дитини.
Вказана відпустка надається за заявою особи, яка усиновила дитину, на підставі рішення про усиновлення дитини та оформляється наказом (розпорядженням) власника або уповноваженого ним органу.
Додаткова відпустка працівникам, які мають дітей або повнолітню дитину - особу з інвалідністю з дитинства підгрупи А I групи
Докладніше: Додаткова відпустка працівникам, які мають дітей або повнолітню дитину з інвалідністю
Згідно ст. 19 ЗУ "Про відпустки" право на щорічну додаткову оплачувану відпустку тривалістю 10 календарних днів без урахування святкових і неробочих днів має:
- жінка, яка працює і має двох або більше дітей віком до 15 років;
- жінка, яка працює і має дитину з інвалідністю;
- жінка, яка працює і усиновила дитину;
- матір особи з інвалідністю з дитинства підгрупи А I групи;
- одинока матір дитини або особи з інвалідністю з дитинства підгрупи А I групи;
- батько дитини або особи з інвалідністю з дитинства підгрупи А I групи, який виховує їх без матері (у тому числі у разі тривалого перебування * матері в лікувальному закладі);
- особа, яка взяла під опіку дитину або особу з інвалідністю з дитинства підгрупи А I групи;
- один із прийомних батьків дитини або особи з інвалідністю з дитинства підгрупи А I групи.
За наявності декількох підстав для надання вищезазначеної відпустки її загальна тривалість не може перевищувати 17 календарних днів.
Додаткові відпустки працівникам, які мають дітей або повнолітню дитину - особу з інвалідністю з дитинства підгрупи А I групи надаються понад щорічні основну та додаткові відпустки і переносяться на інший період або продовжуються у визначеному законом порядку.