Щорічні та додаткові відпустки
Нормативна база
- Конституція України
- Кодекс законів про працю
- Закон України "Про відпустки"
- Закон України «Про державну службу»
- Закон України «Про службу в органах місцевого самоврядування»
- Закон України «Про судоустрій і статус суддів»
- Закон України «Про прокуратуру»
- Закон України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»
- Закон України «Про протидію поширенню хвороб, зумовлених вірусом імунодефіциту людини (ВІЛ), та правовий і соціальний захист людей, які живуть з ВІЛ»
- Закон України «Про охорону дитинства»
- Закон України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей»
- Закон України «Основи законодавства України про охорону здоров'я»
- Закон України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту"
- Закон України «Про реабілітацію жертв репресій комуністичного тоталітарного режиму 1917-1991 років»
- Постанова КМУ від 09.06.1997 р. № 570 «Про затвердження Списку робіт, професій і посад працівників лісової промисловості та лісового господарства, державних заповідників, національних парків, що мають лісові площі, лісомисливських господарств, постійних лісозаготівельних і лісогосподарських підрозділів інших підприємств, а також лісництв, яким надається щорічна основна відпустка тривалістю 28 календарних днів, і Порядку його застосування»
- Постанова КМУ від 14.04.1997 р. № 346 «Про затвердження Порядку надання щорічної основної відпустки тривалістю до 56 календарних днів керівним працівникам навчальних закладів та установ освіти, навчальних (педагогічних) частин (підрозділів) інших установ і закладів, педагогічним, науково-педагогічним працівникам та науковим працівникам»
- Постанова КМУ від 17.11.1997 року №1290 "Про затвердження Списків виробництв, робіт, цехів, професій і посад, зайнятість працівників в яких дає право на щорічні додаткові відпустки за роботу із шкідливими і важкими умовами праці та за особливий характер праці"
- Постанова КМУ від 28.06.1997 року №634 «Про затвердження Порядку, тривалості та умов надання щорічних відпусток працівникам, які навчаються у вищих навчальних закладах з вечірньою та заочною формами навчання, де навчальний процес має свої особливості»
- Постанова КМУ від 19.01.1998 р. № 45 «Про затвердження умов, тривалості, порядку надання та оплати творчих відпусток»
- Постанова КМУ від 01.06.2011 р. № 565 «Про затвердження Порядку надання та оплати відпусток для підготовки та участі у всеукраїнських і міжнародних спортивних змаганнях»
- Наказ Міністерства праці та соціальної політики України від 10.10.1997 р. №7 «Про затвердження Рекомендацій щодо порядку надання працівникам з ненормованим робочим днем щорічної додаткової відпустки за особливий характер праці»
- Наказ Міністерства праці та соціальної політики України від 30.01.1998 р. №16 «Про затвердження Порядків застосування Списків виробництв, робіт, цехів, професій і посад, зайнятість працівників в яких дає право на щорічні додаткові відпустки за роботу із шкідливими і важкими умовами праці та за особливий характер праці»
Кому належить право на відпустки
Стаття 45 Конституції України гарантує кожному, хто працює, право на відпочинок. Це право забезпечується, у тому числі, наданням оплачуваної щорічної відпустки. Мінімальна тривалість оплачуваної щорічної відпустки, а також інші умови здійснення цього права визначаються законом.
Відповідно до ст. 2 ЗУ "Про відпустки" право на відпустки мають громадяни України, які перебувають у трудових відносинах з підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності, виду діяльності та галузевої належності, а також працюють за трудовим договором у фізичної особи.
Іноземці та особи без громадянства, які працюють в Україні, мають право на відпустки нарівні з громадянами України. Законом України "Про відпуски" встановлено, що щорічні відпустки складаються з основної та додаткових відпусток.
Соціальні відпустки
ЗУ "Про відпустки" передбачає такі види соціальних відпусток:
- відпустка у зв'язку з вагітністю та пологами;
- відпустка для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку;
- відпустка у зв'язку з усиновленням дитини;
- додаткова відпустка працівникам, які мають дітей або повнолітню дитину - особу з інвалідністю з дитинства підгрупи А I групи.
Відпустка у зв'язку з вагітністю та пологами
У ст. 17 ЗУ "Про відпустки" передбачено, що на підставі медичного висновку жінкам надається оплачувана відпустка у зв'язку з вагітністю та пологами.
Відпустка | До пологів | Після пологів | Сумарно |
---|---|---|---|
У разі народження однієї дитини за відсутності ускладнення пологів | 70 | 56, починаючи з дня пологів | 126 |
У разі народження двох і більше дітей та у разі ускладнення пологів | 70 | 70, починаючи з дня пологів | 140 |
Тривалість відпустки у зв'язку з вагітністю та пологами обчислюється сумарно. Вона надається повністю незалежно від кількості днів, фактично використаних до пологів.
До відпустки у зв'язку з вагітністю та пологами власник або уповноважений ним орган зобов'язаний за заявою жінки приєднати щорічну відпустку незалежно від тривалості її роботи в поточному робочому році.
Особам, які усиновили новонароджених дітей безпосередньо з пологового будинку, надається відпустка:
- при усиновленні одної дитини - тривалістю 56 календарних днів з дня усиновлення;
- при усиновленні двох і більше дітей - тривалістю 70 календарних днів з дня усиновлення
У разі усиновлення дитини (дітей) обома батьками вказана відпустка надається одному з батьків на їх розсуд.
Відпустка для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку
Докладніше: Відпустка по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку
Згідно ст. 18 ЗУ "Про відпустки" після закінчення відпустки у зв'язку з вагітністю та пологами за бажанням жінки їй надається відпустка для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
Підприємство за рахунок власних коштів може надавати жінкам частково оплачувану відпустку та відпустку без збереження заробітної плати для догляду за дитиною більшої тривалості.
Ця відпустка може бути використана повністю або частинами також батьком дитини, бабою, дідом чи іншими родичами, які фактично доглядають за дитиною, або особою, яка усиновила чи взяла під опіку дитину, одним із прийомних батьків чи батьків-вихователів.
За бажанням жінки або вищезазначених осіб період перебування їх у відпустці для догляду за дитиною вони можуть працювати на умовах неповного робочого часу або вдома.
Відпустка для догляду за дитиною до досягнення нею віку трьох років не надається працівнику, якщо дитина перебуває на державному утриманні (крім прийомних дітей у прийомних сім’ях та вихованців у дитячих будинках сімейного типу).
Відпустка у зв'язку з усиновленням дитини
Відповідно до ст. 181 ЗУ "Про відпустки" особі, яка усиновила дитину з числа дітей-сиріт або дітей, позбавлених батьківського піклування, старше трьох років, надається одноразова оплачувана відпустка у зв'язку з усиновленням дитини:
- при усиновленні одної дитини - тривалістю 56 календарних днів без урахування святкових і неробочих днів після набрання законної сили рішенням про усиновлення дитини;
- при усиновленні двох і більше дітей - тривалістю 70 календарних днів без урахування святкових і неробочих днів після набрання законної сили рішенням про усиновлення дитини.
Якщо усиновлювачами є подружжя, відпустка надається одному з них на їх розсуд.
Особа, яка усиновила дитину, має право на відпустку у зв'язку з усиновленням дитини за умови, якщо заява про надання відпустки надійшла не пізніше 3 місяців з дня набрання законної сили рішенням про усиновлення дитини.
Вказана відпустка надається за заявою особи, яка усиновила дитину, на підставі рішення про усиновлення дитини та оформляється наказом (розпорядженням) власника або уповноваженого ним органу.
Додаткова відпустка працівникам, які мають дітей або повнолітню дитину - особу з інвалідністю з дитинства підгрупи А I групи
Докладніше: Додаткова відпустка працівникам, які мають дітей або повнолітню дитину з інвалідністю
Згідно ст. 19 ЗУ "Про відпустки" право на щорічну додаткову оплачувану відпустку тривалістю 10 календарних днів без урахування святкових і неробочих днів має:
- жінка, яка працює і має двох або більше дітей віком до 15 років;
- жінка, яка працює і має дитину з інвалідністю;
- жінка, яка працює і усиновила дитину;
- матір особи з інвалідністю з дитинства підгрупи А I групи;
- одинока матір дитини або особи з інвалідністю з дитинства підгрупи А I групи;
- батько дитини або особи з інвалідністю з дитинства підгрупи А I групи, який виховує їх без матері (у тому числі у разі тривалого перебування * матері в лікувальному закладі);
- особа, яка взяла під опіку дитину або особу з інвалідністю з дитинства підгрупи А I групи;
- один із прийомних батьків дитини або особи з інвалідністю з дитинства підгрупи А I групи.
За наявності декількох підстав для надання вищезазначеної відпустки її загальна тривалість не може перевищувати 17 календарних днів.
Додаткові відпустки працівникам, які мають дітей або повнолітню дитину - особу з інвалідністю з дитинства підгрупи А I групи надаються понад щорічні основну та додаткові відпустки і переносяться на інший період або продовжуються у визначеному законом порядку.
Відпустки без збереження заробітної плати
Стаття 25 ЗУ "Про відпустки" передбачає перелік категорій працівників, яким за їх бажанням надається відпустка без збереження заробітної плати в обов'язковому порядку:
№ | Категорія працівників | Тривалість відпустки |
---|---|---|
1 | Матір або батько, який виховує дітей без матері (в тому числі й у разі тривалого перебування матері в лікувальному закладі), що має двох і більше дітей віком до 15 років або дитину з інвалідністю | До 14 календарних днів щорічно |
2 | Чоловік, дружина якого перебуває у післяпологовій відпустці | До 14 календарних днів |
3 | Матір або інші особи, зазначені у ч. 3 ст. 18 та ч. 1 ст. 19 ЗУ "Про відпустки", в разі якщо дитина потребує домашнього догляду | На період, визначений у медичному висновку, але не більш як до досягнення дитиною 6-річного віку |
4 | Матір або інші особи, зазначені у ч. 3 ст. 18 та ч. 1 ст. 19 ЗУ "Про відпустки", в разі якщо дитина хвора на цукровий діабет I типу (інсулінозалежний) | Не більш як до досягнення дитиною 16-річного віку |
5 | Матір або інші особи, зазначені у ч. 3 ст. 18 та ч. 1 ст. 19 ЗУ "Про відпустки", якщо дитині встановлено категорію "дитина з інвалідністю підгрупи А" | До досягнення дитиною 18-річного віку |
6 | Матір або інша особа, зазначена у ч. 3 ст. 18 ЗУ "Про відпустки", для догляду за дитиною віком до 14 років | На період оголошення карантину на відповідній території |
7 | Учасники війни, особи, на яких поширюється чинність ЗУ "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" | До 14 календарних днів щорічно |
8 | Особи, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, статус яких встановлений відповідно до ЗУ "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" | До 21 календарного дня щорічно |
9 | Особи, які мають особливі трудові заслуги перед Батьківщиною | До 21 календарного дня щорічно |
10 | Пенсіонери за віком | До 30 календарних днів щорічно |
11 | Особи з інвалідністю III групи | До 30 календарних днів щорічно |
12 | Особи з інвалідністю I та II груп | До 60 календарних днів щорічно |
13 | Особи, які одружуються | До 10 календарних днів |
14 | Працівники у разі смерті рідних по крові або по шлюбу: чоловіка (дружини), батьків (вітчима, мачухи), дитини (пасинка, падчірки), братів, сестер | До 7 календарних днів без урахування часу, необхідного для проїзду до місця поховання та назад |
15 | Працівники у разі смерті інших рідних | До 3 календарних днів без урахування часу, необхідного для проїзду до місця поховання та назад |
16 | Працівники для догляду за хворим рідним по крові або по шлюбу, який за висновком медичного закладу потребує постійного стороннього догляду | На період, визначений у медичному висновку, але не більше 30 календарних днів |
17 | Працівники, що потребують завершення санаторно-курортного лікування | На період, визначений у медичному висновку |
18 | Працівники, допущені до вступних іспитів у вищі навчальні заклади | 15 календарних днів без урахування часу, необхідного для проїзду до місцезнаходження навчального закладу та назад |
19 | Працівники, допущені до складання вступних іспитів в аспірантуру з відривом або без відриву від виробництва | Тривалість, необхідна для проїзду до місцезнаходження вищого навчального закладу або закладу науки і назад |
20 | Працівники, які навчаються без відриву від виробництва в аспірантурі та успішно виконують індивідуальний план підготовки | Тривалість, необхідна для проїзду до місцезнаходження вищого навчального закладу або закладу науки і назад |
21 | Сумісники | На термін до закінчення відпустки за основним місцем роботи |
22 | Ветерани праці | До 14 календарних днів щорічно |
23 | Працівники, які не використали за попереднім місцем роботи щорічну основну та додаткові відпустки повністю або частково і одержали за них грошову компенсацію | До 24 календарних днів у перший рік роботи на даному підприємстві до настання шестимісячного терміну безперервної роботи |
24 | Працівники, діти яких у віці до 18 років вступають до навчальних закладів, розташованих в іншій місцевості | 12 календарних днів на кожну таку дитину без урахування часу, необхідного для проїзду до місцезнаходження навчального закладу та у зворотному напрямі |
25 | Працівники у населених пунктах, у котрих проводиться антитерористична операція, заходи із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях | На період їх проведення з урахуванням часу, необхідного для повернення до місця роботи, але не більш як сім календарних днів після прийняття рішення про їх припинення |
26 | Працівники, які навчаються без відриву від виробництва в аспірантурі | Один вільний від роботи день на тиждень протягом четвертого року навчання |
За сімейними обставинами та з інших причин працівнику може надаватися відпустка без збереження заробітної плати на термін, обумовлений угодою між працівником та власником або уповноваженим ним органом, але не більше 15 календарних днів на рік.