Оплата листка непрацездатності фізичній особі-підприємцю: відмінності між версіями

Матеріал з WikiLegalAid
Немає опису редагування
(додавання інформації щодо Оподаткування допомоги по тимчасовій непрацездатності нарахованої (виплаченої) фізичній особі – підприємцю Фондом)
Рядок 60: Рядок 60:


Якщо податківці виявлять, що під час "лікарняного"  здійнювалась  діяльність у вигляді надання послуг або виконання робіт, заповнювалась книга обліку,  на рахунок надходили оплати,  то  втрачається  право на звільнення від сплати ЄП.
Якщо податківці виявлять, що під час "лікарняного"  здійнювалась  діяльність у вигляді надання послуг або виконання робіт, заповнювалась книга обліку,  на рахунок надходили оплати,  то  втрачається  право на звільнення від сплати ЄП.
== '''Оподаткування  допомоги по тимчасовій непрацездатності нарахованої (виплаченої) фізичній особі – підприємцю  Фондом'''  ==
Оподаткування доходів фізичних осіб – підприємців передбачено [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2755-17#n7038 ст. 177 Податкового кодексу України.]
Допомога по тимчасовій непрацездатності нарахована (виплачена) фізичній особі – підприємцю  Фондом, не є доходом, отриманим від здійснення підприємницької діяльності.
Відповідно до [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2755-17#n7038 п. 177.6 ст. 177 Податкового кодексу України] у разі якщо фізична особа - підприємець отримує інші доходи, ніж від провадження підприємницької діяльності, у межах обраних ним видів такої діяльності, такі доходи оподатковуються за загальними правилами, встановленими цим Кодексом для платників податку - фізичних осіб.
Згідно підпункту [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2755-17#n7038 4 п. 292.11 ст. 292 ПКУ] - до складу доходу ФОП – платника єдиного податку, визначеного [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2755-17#n7038 ст. 292 ПКУ], не включаються, зокрема суми коштів цільового призначення, що надійшли від Пенсійного фонду та інших фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Отже, допомога по тимчасовій непрацездатності (включаючи догляд за хворою дитиною) нарахована (виплачена) фізичній особі – підприємцю Фондом соціального страхування України є об’єктом оподаткування податком на доходи фізичних осіб  (ставка податку становить 18 %)  та військовим збором (ставка військового збору становить 1,5 %).  Фонд соціального страхування України є податковим агентом щодо такого доходу.


[[Категорія:Законодавство у сфері соціального захисту]]
[[Категорія:Законодавство у сфері соціального захисту]]

Версія за 11:24, 27 жовтня 2021

Нормативна база

Право фізичних осіб-підприємців на матеріальне забезпечення та соціальні послуги за страхуванням у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності

Підприємці на загальній системі й на єдиному податку зобов'язані платити ЄСВ (єдиний соціальний внесок) не менше мінімального розміру, у 2021 році він становить 1320 грн. на місяць (його нараховують щомісяця за ставкою 22% від мінімальної заробітної плати).
Відповідно до статті 18 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» фізичні особи - підприємці підлягають страхуванню у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності.
Відповідно до абзацу другого частини першої статті 19 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» право громадян на матеріальне забезпечення та соціальні послуги за страхуванням у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності виникає з настанням страхового випадку в період зайняття підприємницькою діяльністю, якщо інше не передбачено законом.
Згідно статті 20 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» одним з видів матеріального забезпечення та соціальних послуг за страхуванням у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності є допомога по тимчасовій непрацездатності (включаючи догляд за хворою дитиною).
Отже, фізичні особи-підприємці, які сплачують ЄСВ та за якими не обліковується заборгованість по сплаті ЄСВ, мають право на одержання від Фонду соціального страхування України (далі за текстом – Фонд) «лікарняних виплат» в разі хвороби, в тому числі догляду за хворою дитиною.
Підприємці з інвалідністю й пенсіонери за віком звільнені від сплати ЄСВ, тому на виплати від Фонду їм годі розраховувати. Але вони можуть платити внесок у добровільному порядку, тоді, якщо занедужають, Фонд гроші на «лікарняні» перерахує.

Порядок отримання «лікарняних виплат»

Листок непрацездатності

Згідно із частиною 1 статті 31 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» підставою для призначення допомоги по тимчасовій непрацездатності є виданий у встановленому порядку листок непрацездатності. Порядок і умови видачі, продовження та обліку листків непрацездатності, здійснення контролю за правильністю їх видачі встановлюються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров’я, за погодженням з Фондом. Без «лікарняного листка» виплати від Фонду особа не отримає. Тому, якщо особа захворіла, або здійснює догляд за хворою дитиною, необхідно звернутись до закладу охорони здоров’я для відкриття листа непрацездатності та в подальшому його отримати.
Наказом Міністерства охорони здоров’я України, Міністерства праці та соціальної політики України, Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України від 03.11.2004 № 532/274/136-ос/1406 «Про затвердження зразка, технічного опису листка непрацездатності та Інструкції про порядок заповнення листка непрацездатності» затверджено зразок листка непрацездатності, його технічний опис та інструкцію про порядок заповнення листка непрацездатності.

Перелік документів, які необхідно надати до Фонду для отримання виплат

Для отримання виплат по тимчасовій непрацездатності необхідно звернутись до Фонду та подати наступні документи:

Розмір виплат по тимчасовій непрацездатності

Розмір виплат по тимчасовій непрацездатності залежить від наявного страхового стажу фізичної особи-підприємця:

  • 50% від середньоденного доходу - якщо страховий стаж до 3 років;
  • 60% від середньоденного доходу - якщо страховий стаж від 3 до 5 років;
  • 70% від середньоденного доходу - якщо страховий стаж від 5 до 8 років;
  • 100% від середньоденного доходу - якщо страховий стаж більше 8 років.

Для отримання інформації щодо наявного страхового стажу можна звернутися до відділення Пенсійного фонду за місцем реєстрації для отримання довідки, форма якої наведена у додатку № 9 до Положення про реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування.

Обчислення виплат по тимчасовій непрацездатності фізичної особи-підприємця

Підприємець самостійно обчислює свої «лікарняні виплати». Потрібно порахувати середній дохід і розмір денної виплати, яка залежить від стажу. Обчислення середньоденного доходу: сума, з якої розраховували ЄСВ останні 12 місяців до настання хвороби, ділимо на календарні дні підприємницької діяльності — 365/366 днів. Якщо до цього періоду потрапили дні, коли особа була на лікарняному через хворобу або у відпустці у зв'язку з вагітністю та пологами, ці дні не враховуємо.
ФОП на спрощеній системі: якщо ЄСВ сплачували від мінімальної заробітної плати, у розрахунковому періоді використовуємо дохід, що дорівнює мінімальній зарплаті — 4173 грн. у 2019 році, 4723 грн. - у 2020 році.
ФОП на загальній системі сплачують ЄСВ із чистого доходу, тому і для розрахунків беруть чистий дохід. Якщо доходу не було, або він менше від мінімальної заробітної плати, для розрахунку береться до уваги мінімальна зарплата.
Для розрахунку денної виплати необхідно помножити середньоденний дохід на відсоток оплати «лікарняного листка».

Тривалість виплат по тимчасовій непрацездатності

Оплата перших п’яти днів тимчасової непрацездатності внаслідок захворювання здійснюється за рахунок коштів фізичної особи-підприємця (частина 2 статті 22 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування»).
Фонд оплачує «лікарняні» з 6-го дня, тому якщо листок непрацездатності закрили через п'ять днів після відкриття, допомога не виплачується.
Допомога по тимчасовій непрацездатності по догляду за хворою дитиною віком до 14 років виплачується застрахованій особі з першого дня за період, протягом якого дитина за висновком лікаря потребує догляду, але не більш як за 14 календарних днів (абзац 1 частини 3 статті 22 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування»).

Розгляд документів Фондом

Після подачі документів до Фонду, там перевірять інформацію, правильність заповнення заяви-розрахунку, протягом 10 днів, і якщо все гаразд, Фонд приймає рішення про виплату грошей і перераховує допомогу по тимчасовій непрацездатності.
Фонд може надіслати запит на уточнення даних у розрахунку, а якщо знайде помилки — розрахунок повернуть, можна буде виправити помилки й подати повторно.

Після отримання «лікарняних», необхідно подати до Фонду повідомлення про виплату коштів застрахованим особам (форма повідомлення наведена у додатку № 2 Порядку фінансування страхувальників для надання матеріального забезпечення застрахованим особам у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та окремих виплат потерпілим на виробництві за рахунок коштів Фонду соціального страхування України).

Звільнення від сплати єдиного податку (ЄП)

Платники єдиного податку першої і другої груп, які не використовують працю найманих осіб, звільняються від сплати єдиного податку протягом одного календарного місяця на рік на час хвороби, яка триває 30 і більше календарних днів (п. 295.5 статті 295 Податкового кодексу України).

Для цього вже після хвороби та отримання лікарняного листка потрібно подати в податкову заяву, указати в ній період хвороби й прикласти копію "лікарняного". Якщо лікарняний відкритий до 20-го числа місяця й закритий у наступних місяцях, єдиний податок не сплачується за повний календарний місяць хвороби, а за місяць, у якому лікарняний закрили, ЄП треба сплатити.

Якщо сплатили ЄП шляхом здійснення авансового внеску, суму податку за період перебування на "лікарняному" зарахують в рахунок майбутніх платежів з ЄП, для цього треба подати відповідну заяву в податкову службу (п. 295.6 статті 295 ПКУ).

Якщо податківці виявлять, що під час "лікарняного" здійнювалась діяльність у вигляді надання послуг або виконання робіт, заповнювалась книга обліку, на рахунок надходили оплати, то втрачається право на звільнення від сплати ЄП.

Оподаткування  допомоги по тимчасовій непрацездатності нарахованої (виплаченої) фізичній особі – підприємцю  Фондом

Оподаткування доходів фізичних осіб – підприємців передбачено ст. 177 Податкового кодексу України.

Допомога по тимчасовій непрацездатності нарахована (виплачена) фізичній особі – підприємцю  Фондом, не є доходом, отриманим від здійснення підприємницької діяльності.

Відповідно до п. 177.6 ст. 177 Податкового кодексу України у разі якщо фізична особа - підприємець отримує інші доходи, ніж від провадження підприємницької діяльності, у межах обраних ним видів такої діяльності, такі доходи оподатковуються за загальними правилами, встановленими цим Кодексом для платників податку - фізичних осіб.

Згідно підпункту 4 п. 292.11 ст. 292 ПКУ - до складу доходу ФОП – платника єдиного податку, визначеного ст. 292 ПКУ, не включаються, зокрема суми коштів цільового призначення, що надійшли від Пенсійного фонду та інших фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Отже, допомога по тимчасовій непрацездатності (включаючи догляд за хворою дитиною) нарахована (виплачена) фізичній особі – підприємцю Фондом соціального страхування України є об’єктом оподаткування податком на доходи фізичних осіб  (ставка податку становить 18 %)  та військовим збором (ставка військового збору становить 1,5 %).  Фонд соціального страхування України є податковим агентом щодо такого доходу.