Виховний вплив на засуджених до позбавлення волі: відмінності між версіями

Матеріал з WikiLegalAid
Немає опису редагування
Немає опису редагування
Рядок 24: Рядок 24:
У колоніях відповідно до законів України [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2145-19 "Про освіту"] і [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/463-20 "Про повну загальну середню освіту"] для засуджених забезпечується доступність і '''безоплатність''' здобуття повної загальної середньої освіти.
У колоніях відповідно до законів України [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2145-19 "Про освіту"] і [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/463-20 "Про повну загальну середню освіту"] для засуджених забезпечується доступність і '''безоплатність''' здобуття повної загальної середньої освіти.


Засудженим, які бажають підвищувати свій загальноосвітній рівень, незалежно від віку створюються умови для самоосвіти, надається можливість навчання в загальноосвітніх навчальних закладах колоній, які створюються місцевими органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування відповідно до потреб у них і за наявності необхідної матеріально-технічної та науково-методичної бази, педагогічних кадрів ([https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z0629-14 Порядок організації навчання у загальноосвітніх навчальних закладах при виправних колоніях та слідчих ізоляторах, що належать до сфери управління Державної пенітенціарної служби України, затверджений наказом Міністерства освіти і науки України, Міністерства юстиції України від 10 червня 2014 року № 691/897/5]).<br />У виховних колоніях утворюються середні загальноосвітні школи трьох ступенів. <u>Засуджені, які навчаються в них, підручниками, зошитами та письмовим приладдям забезпечуються безоплатно.</u><br />Для засуджених, які не мають робітничої професії, за якою вони можуть бути працевлаштовані в даній колонії, надається можливість підготовки на курсах професійного навчання робітників на виробництві ([https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z2192-13 Положення про навчальний центр при кримінально-виконавчій установі закритого типу, затверджене наказом Міністерства освіти і науки України, Міністерства юстиції України від 19 грудня 2013 року № 1794/2691/5]).<br />На період проходження державної підсумкової атестації засуджені, які навчаються, звільняються від роботи на строк, передбачений законодавством. <u>Заробітна плата їм за цей період не нараховується, харчування надається безоплатно.</u><br />Засудженим, які займаються самоосвітою, адміністрація колонії створює необхідні умови для занять у <u>вільний від роботи час</u>.<br />Загальноосвітнє і професійно-технічне навчання засуджених заохочується і враховується при визначенні ступеня їхнього виправлення.<br />Педагогічні працівники загальноосвітніх і професійно-технічних навчальних закладів надають допомогу адміністрації колонії в соціально-виховній роботі із засудженими (стаття 126 [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1129-15#n917 КВК]).
Засудженим, які бажають підвищувати свій загальноосвітній рівень, незалежно від віку створюються умови для самоосвіти, надається можливість навчання в загальноосвітніх навчальних закладах колоній, які створюються місцевими органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування відповідно до потреб у них і за наявності необхідної матеріально-технічної та науково-методичної бази, педагогічних кадрів відповідно до [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/526-2020-%D0%BF#Text Порядку організації здобуття повної загальної середньої освіти засудженими до позбавлення волі на певний строк або довічного позбавлення волі, а також неповнолітніми особами, взятими під варту, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 25 червня 2020 року № 526].
 
У виховних колоніях утворюються середні загальноосвітні школи трьох ступенів. <u>Засуджені, які навчаються в них, підручниками, зошитами та письмовим приладдям забезпечуються безоплатно.</u>
 
Для засуджених, які не мають робітничої професії, за якою вони можуть бути працевлаштовані в даній колонії, надається можливість підготовки на курсах професійного навчання робітників на виробництві ([https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z2192-13 Положення про навчальний центр при кримінально-виконавчій установі закритого типу, затверджене наказом Міністерства освіти і науки України, Міністерства юстиції України від 19 грудня 2013 року № 1794/2691/5]).
 
На період проходження державної підсумкової атестації засуджені, які навчаються, звільняються від роботи на строк, передбачений законодавством. <u>Заробітна плата їм за цей період не нараховується, харчування надається безоплатно.</u><br />Засудженим, які займаються самоосвітою, адміністрація колонії створює необхідні умови для занять у <u>вільний від роботи час</u>.
 
Загальноосвітнє і професійно-технічне навчання засуджених заохочується і враховується при визначенні ступеня їхнього виправлення.
 
Педагогічні працівники загальноосвітніх і професійно-технічних навчальних закладів надають допомогу адміністрації колонії в соціально-виховній роботі із засудженими (стаття 126 [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1129-15#n917 КВК]).


== Самодіяльні організації засуджених до позбавлення волі ==
== Самодіяльні організації засуджених до позбавлення волі ==
Самодіяльні організації засуджених до позбавлення волі створюються в колоніях з метою розвитку в засуджених корисної ініціативи, соціальної активності, здорових міжособових взаємовідносин, участі у вирішенні питань організації праці, навчання, відпочинку, побуту, впливу на виправлення засуджених, розвитку корисних соціальних зв'язків.<br />Участь у самодіяльних організаціях є добровільною справою кожного засудженого, його соціально корисна активність заохочується адміністрацією колонії і враховується при визначенні ступеня його виправлення.<br />У колоніях із числа засуджених, які зарекомендували себе позитивно, створюються ради колективів колоній і відділень соціально-психологічної служби. <br />Засуджені, які входять до складу самодіяльних організацій, <u>не користуються додатковими пільгами і не звільняються від основної роботи</u> (стаття 127 [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1129-15#n917 КВК]).
Самодіяльні організації засуджених до позбавлення волі створюються в колоніях з метою розвитку в засуджених корисної ініціативи, соціальної активності, здорових міжособових взаємовідносин, участі у вирішенні питань організації праці, навчання, відпочинку, побуту, впливу на виправлення засуджених, розвитку корисних соціальних зв'язків.
 
Участь у самодіяльних організаціях є добровільною справою кожного засудженого, його соціально корисна активність заохочується адміністрацією колонії і враховується при визначенні ступеня його виправлення.
 
У колоніях із числа засуджених, які зарекомендували себе позитивно, створюються ради колективів колоній і відділень соціально-психологічної служби.  
 
Засуджені, які входять до складу самодіяльних організацій, <u>не користуються додатковими пільгами і не звільняються від основної роботи</u> (стаття 127 [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1129-15#n917 КВК]).


== Богослужіння і релігійні обряди в колоніях ==
== Богослужіння і релігійні обряди в колоніях ==
У колоніях здійснення свободи сповідувати будь-яку релігію або виражати переконання, пов'язані із ставленням до релігії, підлягає лише тим обмеженням, які необхідні для забезпечення ізоляції, громадської безпеки і встановлені [http://zakon5.rada.gov.ua/laws/show/1129-15 КВК].<br />Богослужіння і релігійні обряди в колоніях проводяться за проханням засуджених або за зверненням релігійної організації '''в неробочий час'''.<br />Адміністрація колонії сприяє у запрошенні священнослужителів, бере участь у визначенні місця, часу та інших умов проведення богослужіння, обряду або церемонії. Адміністрація колонії <u>не має виявляти свого ставлення</u> до певної релігії чи конфесії.<br />Засуджені мають право на придбання і користування релігійною літературою, іншими предметами і матеріалами релігійного призначення, використання яких не суперечить інтересам забезпечення ізоляції засуджених, а також іншим умовам виконання покарання.<br />Засуджені <u>не мають права</u>, посилаючись на свої релігійні переконання, ухилятися від виконання своїх обов'язків, а також установлених вимог режиму відбування покарання.<br />Відправлення релігійних обрядів не повинно порушувати розпорядок дня в колоніях, а також утискати права інших осіб, які відбувають покарання.<br />У колонії для відправлення релігійних обрядів можуть допускатися тільки представники релігійних організацій, які офіційно зареєстровані у встановленому законом порядку (стаття 128 [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1129-15#n917 КВК]).
У колоніях здійснення свободи сповідувати будь-яку релігію або виражати переконання, пов'язані із ставленням до релігії, підлягає лише тим обмеженням, які необхідні для забезпечення ізоляції, громадської безпеки і встановлені [http://zakon5.rada.gov.ua/laws/show/1129-15 КВК].
 
Богослужіння і релігійні обряди в колоніях проводяться за проханням засуджених або за зверненням релігійної організації '''в неробочий час'''.
 
Адміністрація колонії сприяє у запрошенні священнослужителів, бере участь у визначенні місця, часу та інших умов проведення богослужіння, обряду або церемонії. Адміністрація колонії <u>не має виявляти свого ставлення</u> до певної релігії чи конфесії.<br />Засуджені мають право на придбання і користування релігійною літературою, іншими предметами і матеріалами релігійного призначення, використання яких не суперечить інтересам забезпечення ізоляції засуджених, а також іншим умовам виконання покарання.
 
Засуджені <u>не мають права</u>, посилаючись на свої релігійні переконання, ухилятися від виконання своїх обов'язків, а також установлених вимог режиму відбування покарання.
 
Відправлення релігійних обрядів не повинно порушувати розпорядок дня в колоніях, а також утискати права інших осіб, які відбувають покарання.
 
У колонії для відправлення релігійних обрядів можуть допускатися тільки представники релігійних організацій, які офіційно зареєстровані у встановленому законом порядку (стаття 128 [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1129-15#n917 КВК]).


=== Організація душпастирської опіки засуджених ===
=== Організація душпастирської опіки засуджених ===
'''Душпастирська опіка засуджених''' - діяльність в установах виконання покарань священнослужителів (капеланів), уповноважених релігійними організаціями, статути (положення) яких зареєстровані у встановленому законом порядку, спрямована на задоволення релігійних потреб засуджених, їх духовне виховання.<br />Зустрічі священнослужителів (капеланів) із засудженими надаються <u>у час, вільний від роботи (навчання) засуджених, без обмеження кількості зустрічей у місці, визначеному адміністрацією установи виконання покарань.</u><br />Адміністрація установ виконання покарань сприяє забезпеченню конфіденційності зустрічей засуджених із священнослужителями (капеланами).<br />Священнослужителі (капелани) можуть відвідувати установи виконання покарань для проведення заходів душпастирської опіки '''за спеціальним дозволом''' адміністрації таких установ у завчасно погоджений з адміністрацією установи час.<br /><u>Таємниця сповіді є недоторканною і охороняється законом</u>. Забороняється оприлюднювати, фіксувати технічними засобами та відтворювати будь-яку інформацію, отриману зі сповіді. Відомості, отримані зі сповіді, не можуть бути предметом досудового розслідування, досудового слідства чи кримінального провадження, використовуватися як доказ. Ніхто в жодному разі не може допитувати священнослужителя, перекладача чи іншу особу з питань, пов’язаних з конфіденційністю сповіді (стаття 128<sup>1</sup> [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1129-15#n917 КВК]).
'''Душпастирська опіка засуджених''' - діяльність в установах виконання покарань священнослужителів (капеланів), уповноважених релігійними організаціями, статути (положення) яких зареєстровані у встановленому законом порядку, спрямована на задоволення релігійних потреб засуджених, їх духовне виховання.
 
Зустрічі священнослужителів (капеланів) із засудженими надаються <u>у час, вільний від роботи (навчання) засуджених, без обмеження кількості зустрічей у місці, визначеному адміністрацією установи виконання покарань.</u>
 
Адміністрація установ виконання покарань сприяє забезпеченню конфіденційності зустрічей засуджених із священнослужителями (капеланами).
 
Священнослужителі (капелани) можуть відвідувати установи виконання покарань для проведення заходів душпастирської опіки '''за спеціальним дозволом''' адміністрації таких установ у завчасно погоджений з адміністрацією установи час.
 
<u>Таємниця сповіді є недоторканною і охороняється законом</u>. Забороняється оприлюднювати, фіксувати технічними засобами та відтворювати будь-яку інформацію, отриману зі сповіді. Відомості, отримані зі сповіді, не можуть бути предметом досудового розслідування, досудового слідства чи кримінального провадження, використовуватися як доказ. Ніхто в жодному разі не може допитувати священнослужителя, перекладача чи іншу особу з питань, пов’язаних з конфіденційністю сповіді (стаття 128<sup>1</sup> [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1129-15#n917 КВК])


== Вільний час засуджених до позбавлення волі ==
== Вільний час засуджених до позбавлення волі ==
Рядок 51: Рядок 85:
* дозвіл додатково витрачати гроші для придбання продуктів харчування і предметів першої потреби в сумі до п’ятдесяти відсотків мінімального розміру заробітної плати;
* дозвіл додатково витрачати гроші для придбання продуктів харчування і предметів першої потреби в сумі до п’ятдесяти відсотків мінімального розміру заробітної плати;
* збільшення тривалості прогулянки засудженим, які тримаються в дільницях посиленого контролю колоній і приміщеннях камерного типу виправних колоній максимального рівня безпеки, до двох годин.
* збільшення тривалості прогулянки засудженим, які тримаються в дільницях посиленого контролю колоній і приміщеннях камерного типу виправних колоній максимального рівня безпеки, до двох годин.
При заохоченні до засудженого застосовується '''один захід заохочення'''.<br />Грошова премія приєднується до заробітку і зараховується на особовий рахунок засудженого, подарунок передається на зберігання до звільнення засудженого або за його проханням надсилається родичам.<br />У порядку заохочення засудженим протягом року може бути надано додатково <u>одне короткострокове чи тривале побачення.</u><br />До засуджених, які тримаються в дільницях посиленого контролю колоній і приміщеннях камерного типу виправних колоній максимального рівня безпеки, заохочення у виді збільшення тривалості прогулянки застосовується на строк до одного місяця.<br />Із засудженого може бути <u>достроково знято, як правило, лише одне раніше накладене стягнення</u>.<br />Заохочення у виді подяки і дострокового зняття раніше накладеного стягнення застосовуються усно або письмово, інші заохочення - тільки письмово (стаття 131 [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1129-15#n917 КВК])..
При заохоченні до засудженого застосовується '''один захід заохочення'''.
 
Грошова премія приєднується до заробітку і зараховується на особовий рахунок засудженого, подарунок передається на зберігання до звільнення засудженого або за його проханням надсилається родичам.
 
У порядку заохочення засудженим протягом року може бути надано додатково <u>одне короткострокове чи тривале побачення.</u>
 
До засуджених, які тримаються в дільницях посиленого контролю колоній і приміщеннях камерного типу виправних колоній максимального рівня безпеки, заохочення у виді збільшення тривалості прогулянки застосовується на строк до одного місяця.
 
Із засудженого може бути <u>достроково знято, як правило, лише одне раніше накладене стягнення</u>.
 
Заохочення у виді подяки і дострокового зняття раніше накладеного стягнення застосовуються усно або письмово, інші заохочення - тільки письмово (стаття 131 [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1129-15#n917 КВК]).


== Заходи стягнення, що застосовуються до осіб, позбавлених волі та порядок їх застосування ==
== Заходи стягнення, що застосовуються до осіб, позбавлених волі та порядок їх застосування ==
Рядок 63: Рядок 107:
* поміщення засуджених, які тримаються в приміщеннях камерного типу виправних колоній максимального рівня безпеки, у карцер без виведення на роботу на строк до чотирнадцяти діб;
* поміщення засуджених, які тримаються в приміщеннях камерного типу виправних колоній максимального рівня безпеки, у карцер без виведення на роботу на строк до чотирнадцяти діб;
* переведення засуджених, які тримаються у виправних колоніях, крім засуджених, які тримаються у виправних колоніях мінімального рівня безпеки з полегшеними умовами тримання, до приміщення камерного типу (одиночної камери) на строк до трьох місяців.
* переведення засуджених, які тримаються у виправних колоніях, крім засуджених, які тримаються у виправних колоніях мінімального рівня безпеки з полегшеними умовами тримання, до приміщення камерного типу (одиночної камери) на строк до трьох місяців.
При призначенні заходів стягнення враховуються причини, обставини і мотиви вчинення порушення, поведінка засудженого до вчинення проступку, кількість і характер раніше накладених стягнень, а також пояснення засудженого щодо суті проступку. Стягнення, що накладаються, мають відповідати тяжкості і характеру проступку засудженого.<br />За кілька проступків, вчинених одночасно, накладається '''одне стягнення'''.<br />Стягнення може бути накладене лише на особу, яка вчинила проступок, і <u>не пізніше десяти діб</u> з дня виявлення проступку, а якщо у зв'язку з проступком проводилась перевірка, то з дня її закінчення, але <u>не пізніше шести місяців</u> з дня вчинення проступку.<br />Накладене стягнення звертається до виконання <u>негайно, а у виняткових випадках - у строк не пізніше одного місяця з дня його накладення</u>. Якщо протягом місяця з дня накладення стягнення воно не було звернено до виконання, то це стягнення не виконується.<br />Стягнення накладається лише '''письмово'''.
При призначенні заходів стягнення враховуються причини, обставини і мотиви вчинення порушення, поведінка засудженого до вчинення проступку, кількість і характер раніше накладених стягнень, а також пояснення засудженого щодо суті проступку.
 
Стягнення, що накладаються, мають відповідати тяжкості і характеру проступку засудженого.
 
За кілька проступків, вчинених одночасно, накладається '''одне стягнення'''.
 
Стягнення може бути накладене лише на особу, яка вчинила проступок, і <u>не пізніше десяти діб</u> з дня виявлення проступку, а якщо у зв'язку з проступком проводилась перевірка, то з дня її закінчення, але <u>не пізніше шести місяців</u> з дня вчинення проступку.
 
Накладене стягнення звертається до виконання <u>негайно, а у виняткових випадках - у строк не пізніше одного місяця з дня його накладення</u>. Якщо протягом місяця з дня накладення стягнення воно не було звернено до виконання, то це стягнення не виконується.
 
Стягнення накладається лише '''письмово'''.


== Див. також ==
== Див. також ==

Версія за 11:47, 10 вересня 2021

Нормативна база

Загальна інформація

Соціально-виховна робота - цілеспрямована діяльність персоналу органів і установ виконання покарань та інших соціальних інституцій для досягнення мети виправлення і ресоціалізації засуджених.

Соціально-виховна робота спрямована на формування та закріплення в засуджених прагнення до заняття суспільно корисною діяльністю, сумлінного ставлення до праці, дотримання вимог законів та інших прийнятих у суспільстві правил поведінки, підвищення їх загальноосвітнього і культурного рівнів.

Участь засуджених у виховних заходах, які проводяться в колоніях, враховується при визначенні ступеня їхнього виправлення, а також при застосуванні заходів заохочення і стягнення.

Розпорядком дня колоній можуть бути передбачені виховні заходи, участь в яких для засуджених є обов'язковою.

Стимулювання правослухняної поведінки засуджених здійснюється за допомогою програм диференційованого виховного впливу з урахуванням їхньої поведінки, психічного стану і ступеня соціальної занедбаності.

Соціально-виховна робота із засудженими організовується в індивідуальних, групових і масових формах на основі психолого-педагогічних принципів і методів (стаття 123 КВК).

Загальноосвітнє і професійно-технічне навчання засуджених до позбавлення волі

У колоніях відповідно до законів України "Про освіту" і "Про повну загальну середню освіту" для засуджених забезпечується доступність і безоплатність здобуття повної загальної середньої освіти.

Засудженим, які бажають підвищувати свій загальноосвітній рівень, незалежно від віку створюються умови для самоосвіти, надається можливість навчання в загальноосвітніх навчальних закладах колоній, які створюються місцевими органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування відповідно до потреб у них і за наявності необхідної матеріально-технічної та науково-методичної бази, педагогічних кадрів відповідно до Порядку організації здобуття повної загальної середньої освіти засудженими до позбавлення волі на певний строк або довічного позбавлення волі, а також неповнолітніми особами, взятими під варту, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 25 червня 2020 року № 526.

У виховних колоніях утворюються середні загальноосвітні школи трьох ступенів. Засуджені, які навчаються в них, підручниками, зошитами та письмовим приладдям забезпечуються безоплатно.

Для засуджених, які не мають робітничої професії, за якою вони можуть бути працевлаштовані в даній колонії, надається можливість підготовки на курсах професійного навчання робітників на виробництві (Положення про навчальний центр при кримінально-виконавчій установі закритого типу, затверджене наказом Міністерства освіти і науки України, Міністерства юстиції України від 19 грудня 2013 року № 1794/2691/5).

На період проходження державної підсумкової атестації засуджені, які навчаються, звільняються від роботи на строк, передбачений законодавством. Заробітна плата їм за цей період не нараховується, харчування надається безоплатно.
Засудженим, які займаються самоосвітою, адміністрація колонії створює необхідні умови для занять у вільний від роботи час.

Загальноосвітнє і професійно-технічне навчання засуджених заохочується і враховується при визначенні ступеня їхнього виправлення.

Педагогічні працівники загальноосвітніх і професійно-технічних навчальних закладів надають допомогу адміністрації колонії в соціально-виховній роботі із засудженими (стаття 126 КВК).

Самодіяльні організації засуджених до позбавлення волі

Самодіяльні організації засуджених до позбавлення волі створюються в колоніях з метою розвитку в засуджених корисної ініціативи, соціальної активності, здорових міжособових взаємовідносин, участі у вирішенні питань організації праці, навчання, відпочинку, побуту, впливу на виправлення засуджених, розвитку корисних соціальних зв'язків.

Участь у самодіяльних організаціях є добровільною справою кожного засудженого, його соціально корисна активність заохочується адміністрацією колонії і враховується при визначенні ступеня його виправлення.

У колоніях із числа засуджених, які зарекомендували себе позитивно, створюються ради колективів колоній і відділень соціально-психологічної служби.

Засуджені, які входять до складу самодіяльних організацій, не користуються додатковими пільгами і не звільняються від основної роботи (стаття 127 КВК).

Богослужіння і релігійні обряди в колоніях

У колоніях здійснення свободи сповідувати будь-яку релігію або виражати переконання, пов'язані із ставленням до релігії, підлягає лише тим обмеженням, які необхідні для забезпечення ізоляції, громадської безпеки і встановлені КВК.

Богослужіння і релігійні обряди в колоніях проводяться за проханням засуджених або за зверненням релігійної організації в неробочий час.

Адміністрація колонії сприяє у запрошенні священнослужителів, бере участь у визначенні місця, часу та інших умов проведення богослужіння, обряду або церемонії. Адміністрація колонії не має виявляти свого ставлення до певної релігії чи конфесії.
Засуджені мають право на придбання і користування релігійною літературою, іншими предметами і матеріалами релігійного призначення, використання яких не суперечить інтересам забезпечення ізоляції засуджених, а також іншим умовам виконання покарання.

Засуджені не мають права, посилаючись на свої релігійні переконання, ухилятися від виконання своїх обов'язків, а також установлених вимог режиму відбування покарання.

Відправлення релігійних обрядів не повинно порушувати розпорядок дня в колоніях, а також утискати права інших осіб, які відбувають покарання.

У колонії для відправлення релігійних обрядів можуть допускатися тільки представники релігійних організацій, які офіційно зареєстровані у встановленому законом порядку (стаття 128 КВК).

Організація душпастирської опіки засуджених

Душпастирська опіка засуджених - діяльність в установах виконання покарань священнослужителів (капеланів), уповноважених релігійними організаціями, статути (положення) яких зареєстровані у встановленому законом порядку, спрямована на задоволення релігійних потреб засуджених, їх духовне виховання.

Зустрічі священнослужителів (капеланів) із засудженими надаються у час, вільний від роботи (навчання) засуджених, без обмеження кількості зустрічей у місці, визначеному адміністрацією установи виконання покарань.

Адміністрація установ виконання покарань сприяє забезпеченню конфіденційності зустрічей засуджених із священнослужителями (капеланами).

Священнослужителі (капелани) можуть відвідувати установи виконання покарань для проведення заходів душпастирської опіки за спеціальним дозволом адміністрації таких установ у завчасно погоджений з адміністрацією установи час.

Таємниця сповіді є недоторканною і охороняється законом. Забороняється оприлюднювати, фіксувати технічними засобами та відтворювати будь-яку інформацію, отриману зі сповіді. Відомості, отримані зі сповіді, не можуть бути предметом досудового розслідування, досудового слідства чи кримінального провадження, використовуватися як доказ. Ніхто в жодному разі не може допитувати священнослужителя, перекладача чи іншу особу з питань, пов’язаних з конфіденційністю сповіді (стаття 1281 КВК)

Вільний час засуджених до позбавлення волі

Час, вільний від основної трудової діяльності і виконання обов'язкових заходів, передбачених розпорядком дня для засуджених у колонії, є їх вільним часом.
Вільний час засуджених повинен тривати не менш як дві години на добу і передбачається розпорядком дня колонії (стаття 129 КВК).

Заходи заохочення та порядок їх застосування до осіб, позбавлених волі

За виконання покладених обов’язків та додержання правил поведінки, встановлених КВК та правилами внутрішнього розпорядку колонії, дотримання правил трудового розпорядку та вимог безпеки праці до осіб, які відбувають покарання у виді позбавлення волі, можуть застосовуватися такі заходи заохочення:

  • подяка;
  • дострокове зняття раніше накладеного стягнення;
  • нагородження похвальною грамотою;
  • присвоєння почесного звання "кращий за поведінкою", "активний учасник самодіяльності" тощо;
  • виплата грошової премії;
  • нагородження подарунком;
  • переведення на поліпшені умови тримання;
  • надання дозволу для виїзду за межі колонії з метою відвідування рідних до семи діб засудженим, які тримаються у дільницях соціальної реабілітації виправних колоній мінімального рівня безпеки із загальними умовами тримання та середнього рівня безпеки;
  • надання додаткового короткострокового або тривалого побачення;
  • дозвіл додатково витрачати гроші для придбання продуктів харчування і предметів першої потреби в сумі до п’ятдесяти відсотків мінімального розміру заробітної плати;
  • збільшення тривалості прогулянки засудженим, які тримаються в дільницях посиленого контролю колоній і приміщеннях камерного типу виправних колоній максимального рівня безпеки, до двох годин.

При заохоченні до засудженого застосовується один захід заохочення.

Грошова премія приєднується до заробітку і зараховується на особовий рахунок засудженого, подарунок передається на зберігання до звільнення засудженого або за його проханням надсилається родичам.

У порядку заохочення засудженим протягом року може бути надано додатково одне короткострокове чи тривале побачення.

До засуджених, які тримаються в дільницях посиленого контролю колоній і приміщеннях камерного типу виправних колоній максимального рівня безпеки, заохочення у виді збільшення тривалості прогулянки застосовується на строк до одного місяця.

Із засудженого може бути достроково знято, як правило, лише одне раніше накладене стягнення.

Заохочення у виді подяки і дострокового зняття раніше накладеного стягнення застосовуються усно або письмово, інші заохочення - тільки письмово (стаття 131 КВК).

Заходи стягнення, що застосовуються до осіб, позбавлених волі та порядок їх застосування

За невиконання покладених обов’язків та порушення встановлених заборон до осіб, які відбувають покарання у виді позбавлення волі, можуть застосовуватися такі заходи стягнення:

  • попередження (письмове застереження про притягнення до дисциплінарної відповідальності певного виду у разі повторного порушення);
  • догана;
  • сувора догана;
  • грошовий штраф до двох мінімальних розмірів заробітної плати;
  • скасування поліпшених умов тримання;
  • поміщення засуджених чоловіків, які тримаються у виправних колоніях, у дисциплінарний ізолятор з виведенням або без виведення на роботу чи навчання на строк до чотирнадцяти діб, а засуджених жінок - до десяти діб;
  • поміщення засуджених, які тримаються в приміщеннях камерного типу виправних колоній максимального рівня безпеки, у карцер без виведення на роботу на строк до чотирнадцяти діб;
  • переведення засуджених, які тримаються у виправних колоніях, крім засуджених, які тримаються у виправних колоніях мінімального рівня безпеки з полегшеними умовами тримання, до приміщення камерного типу (одиночної камери) на строк до трьох місяців.

При призначенні заходів стягнення враховуються причини, обставини і мотиви вчинення порушення, поведінка засудженого до вчинення проступку, кількість і характер раніше накладених стягнень, а також пояснення засудженого щодо суті проступку.

Стягнення, що накладаються, мають відповідати тяжкості і характеру проступку засудженого.

За кілька проступків, вчинених одночасно, накладається одне стягнення.

Стягнення може бути накладене лише на особу, яка вчинила проступок, і не пізніше десяти діб з дня виявлення проступку, а якщо у зв'язку з проступком проводилась перевірка, то з дня її закінчення, але не пізніше шести місяців з дня вчинення проступку.

Накладене стягнення звертається до виконання негайно, а у виняткових випадках - у строк не пізніше одного місяця з дня його накладення. Якщо протягом місяця з дня накладення стягнення воно не було звернено до виконання, то це стягнення не виконується.

Стягнення накладається лише письмово.

Див. також