Компенсація витрат за тимчасове розміщення внутрішньо переміщених осіб: відмінності між версіями

Матеріал з WikiLegalAid
мНемає опису редагування
Немає опису редагування
Рядок 1: Рядок 1:
== Нормативна база ==
== Нормативна база ==
* [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/389-19#Text Закон України "Про правовий режим воєнного стану"]
* [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/389-19#Text Закон України "Про правовий режим воєнного стану"]
* [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/64/2022#Text Указ Президента України від 24.02.2022 № 64 "Про введення воєнного стану в Україні»]
* [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/64/2022#Text Указ Президента України від 24 лютого 2022 року № 64 "Про введення воєнного стану в Україні»]
* [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/333-2022-%D0%BF#Text Постанова Кабінету Міністрів України від 19.03.2022 № 333 "Про затвердження Порядку компенсації витрат за тимчасове розміщення внутрішньо переміщених осіб, які перемістилися у період воєнного стану"]
* [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/333-2022-%D0%BF#Text Постанова Кабінету Міністрів України від 19 березня 2022 року № 333 "Про затвердження Порядку компенсації витрат за тимчасове розміщення внутрішньо переміщених осіб, які перемістилися у період воєнного стану"]
* [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/204-2022-%D1%80#Text Розпорядження Кабінету Міністрів України від 06.03 2022 № 204-р «Про затвердження переліку адміністративно-територіальних одиниць, на території яких надається допомога застрахованим особам в рамках Програми "єПідтримка"]
{| class="wikitable sortable"
|-
| style="background-color:#98FB98;" |'''Увага!!!''' З 24 лютого 2022 року, відповідно до [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/389-19#Text Закону України "Про правовий режим воєнного стану"], в Україні введено режим воєнного стану!
Після введення воєнного стану власникам житла, які безкоштовно прихистили внутрішньо переміщених осіб з території адміністративно-територіальної одиниці, на якій проводяться бойові дії та яка визначена в переліку, затвердженому [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/204-2022-%D1%80#Text розпорядженням Кабінету Міністрів України від 6 березня 2022 р. № 204] запроваджено гарантовану державну підтримку в розмірі близько 450 грн. на місяць за кожну прийняту особу, незалежно від віку.


[https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/333-2022-%D0%BF#Text Постановою Кабінету Міністрів України від 19.03.2022 № 333 затверджено Порядок компенсації витрат за тимчасове розміщення внутрішньо переміщених осіб, які перемістилися у період воєнного стану" (далі - Порядок № 333).]
== Загальні положення ==
Компенсація витрат, що пов'язані з безоплатним тимчасовим розміщенням (перебуванням) внутрішньо переміщених осіб (далі - ВПО), які після введення [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/64/2022#Text Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64 "Про введення воєнного стану в Україні"] воєнного стану перемістилися з території адміністративно-територіальної одиниці, на якій проводяться воєнні (бойові) дії, або які перебувають/перебували в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні), а саме Дніпропетровської, Донецької, Житомирської, Запорізької та Київської областей, м. Києва, Луганської, Миколаївської, Одеської, Сумської, Харківської, Херсонської та Чернігівської областей (далі - компенсація) надається відповідно до  [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/333-2022-%D0%BF#Text Порядку компенсації витрат за тимчасове розміщення (перебування) внутрішньо переміщених осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19 березня 2022 року № 333] (далі - Порядок).


'''Корисно!''' [https://prykhystok.gov.ua Веб-ресурс "Прихисток"] - через цей сайт можна знайти безкошовне житло для внутрішньо переміщених осіб, а також подати оголошення та компенсувати вартість комунальних послуг громадянам, які приймають у себе переселенців.
== Хто має право на компенсацію ==
|}
== Кому надається компенсація ==
[[Файл:Компенсація за ком.пос..jpg|міні]]
[[Файл:Компенсація за ком.пос..jpg|міні]]
Відповідно до [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/333-2022-%D0%BF#Text Порядку № 333] компенсація надається:  
Відповідно до пункту 2 [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/333-2022-%D0%BF#Text Порядку] компенсація надається:  
* фізичним особам громадянам України віком від 18 років,
* фізичним особам - громадянам України,
* які є власниками житла або їх представниками, наймачами (орендарями) житла державної або комунальної власності, спадкоємцями, які прийняли спадщину,
* які є власниками житла, або їх представниками, наймачами (орендарями) житла державної або комунальної власності, спадкоємцями, які прийняли спадщину,
* '''безоплатно''' розміщували в цих приміщеннях внутрішньо переміщених осіб, ''крім членів своєї сім’ї ''у розумінні [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2947-14#Text Сімейного кодексу України] .  
* '''безоплатно''' розміщували у своїх приміщеннях ВПО, ''крім членів своєї сім’ї ''у розумінні [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2947-14#Text Сімейного кодексу України].
Компенсація надається для покриття понесених власниками жилих приміщень витрат, пов'язаних з таким розміщенням.
Компенсація надається для покриття витрат, пов'язаних з безоплатним розміщенням ВПО.


'''Важливо!''' Компенсація надається '''за умови відсутності заборгованості власника жилого приміщення за житлово-комунальні послуги.''' Факт відсутності заборгованості за житлово-комунальні послуги особа, що розмістила внутрішньо переміщених осіб, підтверджує своїм підписом, що проставляється у заяві про отримання компенсації ([https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/333-2022-%D0%BF?fbclid=IwAR0V1DahCUW0RYJ_NK5pLYyZw-Q_nC8qDXYUfQ_WFSZUCKA2JqxK2wS8gIQ#Text додаток 1]).
'''Важливо!''' Компенсація надається '''за умови відсутності заборгованості власника жилого приміщення за житлово-комунальні послуги.''' Факт відсутності заборгованості за житлово-комунальні послуги особа, що розмістила внутрішньо переміщених осіб, підтверджує своїм підписом, що проставляється у заяві про отримання компенсації ([https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/333-2022-%D0%BF?fbclid=IwAR0V1DahCUW0RYJ_NK5pLYyZw-Q_nC8qDXYUfQ_WFSZUCKA2JqxK2wS8gIQ#Text додаток 1]).
== Умови надання компенсації ==
== Алгоритм надання компенсації ==
Особи, що розмістили внутрішньо переміщених осіб, зобов’язані ''не пізніше ніж протягом наступного робочого дня'' ''з дня розміщення'' внутрішньо переміщених осіб подати заяву в довільній формі до виконавчого органу сільської, селищної, міської ради, районної в м. Києві держадміністрації, відповідної військової адміністрації за місцем розташування житлового приміщення, у якій зазначається прізвище, ім’я та по батькові (за наявності) кожної з розміщених осіб.
Особи, які виявили бажання розмістити у своїх житлових приміщеннях ВПО, вносять відомості щодо таких приміщень, доступних для безоплатного розміщення у відповідній адміністративно-територіальній одиниці, до [https://prykhystok.gov.ua/ вебресурсу "Прихисток"] або подають таку інформацію до виконавчого органу сільської, селищної, міської ради, районної в м. Києві держадміністрації, відповідної військової адміністрації (далі - уповноважені органи).


Особи, що розмістили внутрішньо переміщених осіб, також зобов’язані ''в день припинення розміщення'' внутрішньо переміщених осіб або ''зміни їх кількості ''подати в довільній формі заяву з інформацією про зміну переліку осіб, розміщених у житловому приміщенні, із зазначенням можливості у подальшому розміщувати внутрішньо переміщених осіб у цьому житловому приміщенні.
На підставі поданих відомостей уповноважені органи формують перелік житлових приміщень, доступних для безоплатного розміщення ВПО у відповідній адміністративно-територіальній одиниці.  
[[Файл:Алгоритм отримання компенсації за розміщення в приватному житлі ВПО.png|міні|300x300пкс]]
На підставі зазначених заяв виконавчий орган сільської, селищної, міської ради, районні в м. Києві держадміністрації, відповідні військові адміністрації вносять зміни до реєстру житлових приміщень, доступних для безоплатного розміщення внутрішньо переміщених осіб у відповідній адміністративно-територіальній одиниці та/або громаді.


Заяви можуть бути подані в паперовій формі або в електронній формі на електронну адресу, визначену виконавчим органом сільської, селищної, міської ради, районною в м. Києві держадміністрацією, відповідною військовою адміністрацією.
'''Увага!''' Наявність відомостей про житлові приміщення у зазначеному переліку не є обов'язковою умовою отримання компенсації особами, що розмістили ВПО.


Виконавчі органи сільських, селищних, міських рад, районні в м. Києві держадміністрації, відповідні військові адміністрації або особи, що розмістили внутрішньо переміщених осіб, вносять відомості щодо приміщень приватного житлового фонду, доступних для безоплатного розміщення внутрішньо переміщених осіб у відповідній адміністративно-територіальній одиниці та/або громаді, до '''[https://prykhystok.gov.ua веб-ресурсу “Прихисток”]'''. На підставі зазначених відомостей виконавчий орган сільської, селищної, міської ради, районні в м. Києві держадміністрації, відповідні військові адміністрації ''формують реєстр житлових приміщень'', доступних для безоплатного розміщення внутрішньо переміщених осіб, у відповідній адміністративно-територіальній одиниці та/або громаді.
⇒ <u>Не пізніше ніж протягом наступного робочого дня</u> з дня розміщення ВПО особи, які їх розмістили, зобов'язані подати '''повідомлення''' ([https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/333-2022-%D0%BF#top додатк 1]) в паперовій або електронній формі на електронну адресу уповноважених органів <u>за місцем розташування житлового приміщення</u>.  


'''Зверніть увагу!''' Наявність відомостей про житлові приміщення у зазначеному реєстрі не є обов’язковою умовою отримання компенсації особами, що розмістили внутрішньо переміщених осіб.
'''У повідомленні зазначається така інформація:'''  
== Як отримати компенсацію ==
Для отримання компенсації власник жилого приміщення ''не пізніше п'яти днів з дня закінчення звітного місяця'' подає до виконавчого комітету сільської, селищної, міської ради, районної в м. Києві держадміністрації, відповідної військової адміністрації за місцем розташування житлового приміщення [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/333-2022-%D0%BF?fbclid=IwAR0V1DahCUW0RYJ_NK5pLYyZw-Q_nC8qDXYUfQ_WFSZUCKA2JqxK2wS8gIQ#Text заяву за формою згідно з додатком 1 до Порядку № 333] (далі — заява).


Заява подається в паперовій формі або в електронній формі (на електронну адресу, визначену виконавчим органом сільської, селищної, міської ради, районною в м. Києві держадміністрацією, відповідною військовою адміністрацією).
* ''щодо особи, яка розмістила ВПО:''


У разі подання заяви ''паперовій формі''' особа, що розмістила внутрішньо переміщених осіб, пред’являє:
# прізвище, власне ім'я, по батькові (за наявності);
* документ, який посвідчує його особу;
# серія (за наявності), номер паспорта громадянина України та унікальний номер запису в Єдиному державному демографічному реєстрі (за наявності), реєстраційний номер облікової картки платника податків);
# контактний номер;
# реквізити документа, що підтверджує право власності/користування нерухомим майном;
# адреса місцезнаходження об'єкта нерухомого майна.


* документ, що підтверджує право власності або користування житловим приміщенням, або документ, що підтверджує повноваження представника власника.
* ''щодо кожного ВПО:''
У разі подання заяви '''в електронній формі''' до такої заяви додаються електронні копії (фотокопії):
* документа, який посвідчує особу, що розмістила внутрішньо переміщених осіб;


* документа, що підтверджує право власності або користування житловим приміщенням, або документа, що підтверджує повноваження представника власника.
# прізвище, власне ім'я, по батькові (за наявності);
Заява розглядається виконавчим органом сільської, селищної, міської ради, районною в м. Києві держадміністрацію, відповідною військовою адміністрацією '''протягом п’яти робочих днів з дня її отримання'''. Перебіг п’яти робочих днів розпочинається з дня, що настає за днем отримання такої заяви.
# серія (за наявності), номер паспорта громадянина України та унікальний номер запису в Єдиному державному демографічному реєстрі (за наявності), реєстраційний номер облікової картки платника податків);
# [[Порядок реєстрації місця проживання/перебування, у тому числі новонародженої дитини|зареєстроване]]/[[Порядок електронного декларування місця проживання|задеклароване]] місце проживання;
# дата і номер [[Встановлення факту внутрішнього переміщення особи та отримання відповідної довідки|довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи]];
# контактний номер.


'''Важливо!''' Заяви, які містять інформацію про розміщення чотирьох і більше внутрішньо переміщених осіб, осіб з інвалідністю, осіб старше шістдесяти років, одиноких матерів, членів багатодітних сімей, членів сімей загиблих (померлих) захисників і захисниць України, інших вразливих груп населення, формуються в перелік за формою згідно з [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/333-2022-%D0%BF?fbclid=IwAR0V1DahCUW0RYJ_NK5pLYyZw-Q_nC8qDXYUfQ_WFSZUCKA2JqxK2wS8gIQ#Text додатком 2 до Порядку № 333] .
У разі подання повідомлення в паперовій формі особа, що розмістила ВПО, подає зазначену інформацію із пред'явленням підтвердних документів. У разі подання повідомлення в електронній формі до такого повідомлення додаються електронні копії (фотокопії або сканкопії) таких документів.


Протягом строку розгляду заяви уповноважені особи виконавчого комітету сільської, селищної, міської ради, районної в м. Києві держадміністрації, відповідної військової адміністрації проводять '''перевірку''' наведених у заяві відомостей '''з відвідуванням (у разі потреби) місця розміщення внутрішньо переміщених осіб''', зокрема з метою перевірки:
'''Увага!''' Особи, що розмістили ВПО, зобов'язані <u>в день припинення</u> розміщення таких осіб або зміни їх кількості подати '''повідомлення''' ([https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/333-2022-%D0%BF#top додатк 1]) разом з інформацією про зміну переліку осіб, розміщених у житловому приміщенні, із зазначенням можливості у подальшому розміщувати ВПО у такому приміщенні.
* факту такого розміщення,
* його безоплатності,
* кількості розміщених осіб та умов їх проживання,
* паперових та електронних документів, що посвідчують особу, а також свідоцтва про народження внутрішньо переміщеної особи,
* довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи,
* документів, що підтверджують приналежність до вразливих груп населення або їх соціальний статус.
За результатами перевірки виконавчий орган сільської, селищної, міської ради, районні в м. Києві держадміністрації, відповідні військові адміністрації узагальнюють надану у заявах інформацію у переліки згідно з [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/333-2022-%D0%BF?fbclid=IwAR0V1DahCUW0RYJ_NK5pLYyZw-Q_nC8qDXYUfQ_WFSZUCKA2JqxK2wS8gIQ#Text додатками 2 і 3] (далі - переліки), визначають обсяг та джерело компенсації особам, що розмістили внутрішньо переміщених осіб, та подають переліки до відповідної обласної військової адміністрації, Київської міської військової адміністрації ''до 12 числа місяця, що настає за звітним''.


Обласні військові адміністрації, Київська міська військова адміністрація ''протягом п’яти робочих днів'' після отримання переліків від виконавчих органів сільських, селищних, міських рад, районних в м. Києві держадміністрацій, відповідних військових адміністрацій надсилають узагальнену інформацію за формою згідно з [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/333-2022-%D0%BF?fbclid=IwAR0V1DahCUW0RYJ_NK5pLYyZw-Q_nC8qDXYUfQ_WFSZUCKA2JqxK2wS8gIQ#Text додатком 4] до Мінрегіону для опрацювання питання виділення фінансування із зазначенням інформації щодо виділення коштів з відповідного бюджету (джерела) та за формою згідно з [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/333-2022-%D0%BF?fbclid=IwAR0V1DahCUW0RYJ_NK5pLYyZw-Q_nC8qDXYUfQ_WFSZUCKA2JqxK2wS8gIQ#Text додатком 5] до відповідної міжнародної організації, благодійної організації та громадського об’єднання для здійснення компенсації за рахунок їх коштів.
⇒ <u>Не пізніше ніж протягом 5 днів з дня закінчення звітного місяця</u> особа, яка розмістила ВПО, для отримання компенсації подає в паперовій або електронній формі на електронну адресу уповноваженого органу за місцем розташування житлового приміщення '''заяву''' ([https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/333-2022-%D0%BF#top додатк 2]).


'''Зверніть увагу!''' Персональні дані особи, що розмістила внутрішньо переміщених осіб, за її згодою, можуть бути передані відповідній міжнародній організації, благодійній організації та громадському об’єднанню для здійснення компенсації за їх рахунок. Обробка персональних даних осіб здійснюється відповідно до законодавства про захист персональних даних.
'''Важливо!''' Особи, що розміщували ВПО у <u>серпні 2022 року</u>, для отримання компенсації не пізніше ніж протягом 5 днів з дня закінчення звітного місяця у вересні 2022 року, подають заяву за формою згідно з [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/333-2022-%D0%BF#top додатком 3].


Мінрегіон узагальнює інформацію, подану обласними військовими адміністраціями, Київською міською військовою адміністрацією,та готує проект рішення Кабінету Міністрів України про виділення коштів з державного бюджету (зокрема резервного фонду бюджету).  
У разі подання заяви в паперовій формі особа, що розмістила ВПО, подає зазначену інформацію із пред'явленням підтвердних документів. У разі подання заяви в електронній формі до такої заяви додаються електронні копії (фотокопії або сканкопії) таких документів.[[Файл:Алгоритм отримання компенсації за розміщення в приватному житлі ВПО.png|міні|300x300пкс]]⇒ Заява розглядається уповноваженими органами <u>протягом 5 робочих днів</u> з дня, що настає за днем надходження такої заяви, протягом яких проводиться перевірка наведених у заяві відомостей з відвідуванням (у разі потреби) місця розміщення ВПО, зокрема з метою перевірки факту такого розміщення, його безоплатності, кількості розміщених осіб та умов їх проживання, документів, що посвідчують особу, свідоцтва про народження малолітньої дитини, яка є ВПО (у тому числі електронне відображення інформації, що міститься у таких документах), довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи або електронної довідки, яка підтверджує [[Встановлення факту внутрішнього переміщення особи та отримання відповідної довідки|факт внутрішнього переміщення і взяття на облік такої особи]].
== Підстави для відмови у виплаті компенсації ==
У разі, коли за результатами перевірки встановлено факт надання у заяві недостовірної інформації, виконавчий орган сільської, селищної, міської ради, районні в м. Києві держадміністрації, відповідні військові адміністрації приймають рішення про відмову у виплаті компенсації.
== Як розраховується сума компенсації ==
Сума компенсації розраховується з урахуванням кількості днів, протягом яких житлове приміщення надавалося для розміщення внутрішньо переміщеної особи (далі - людино-день), з дня її розміщення, але не раніше дати взяття на облік внутрішньо переміщених осіб відповідним органом або через [https://diia.gov.ua Єдиний державний вебпортал електронних послуг (далі - Портал Дія).]


Кількість людино-днів визначається шляхом додавання кількості внутрішньо переміщених осіб, які проживали у житловому приміщенні власника, в кожний день місяця.
У разі коли за результатами перевірки встановлено факт наведення у заяві недостовірної інформації, уповноважені органи приймають <u>рішення про відмову у виплаті компенсації</u>.
 
== Розрахунок розміру компенсації ==
Сума компенсації розраховується з урахуванням кількості днів, протягом яких житлове приміщення надавалося для розміщення внутрішньо переміщеної особи (далі - людино-день), з дня її розміщення, але не раніше дати взяття на облік ВПО відповідним органом або через [https://diia.gov.ua Єдиний державний вебпортал електронних послуг (далі - Портал Дія).]
 
Кількість людино-днів визначається шляхом додавання кількості ВПО, які проживали у житловому приміщенні власника, в кожний день місяця.


Сума компенсації за кожен людино-день визначається на рівні''' 14,77 гривні'''.  
Сума компенсації за кожен людино-день визначається на рівні''' 14,77 гривні'''.  
Рядок 78: Рядок 66:
'''''Приклад:''' якщо 1 людина проживала 30 днів, то компенсація складатиме: 14.77 грн. х 30 днів = 443,10 грн. ''
'''''Приклад:''' якщо 1 людина проживала 30 днів, то компенсація складатиме: 14.77 грн. х 30 днів = 443,10 грн. ''
== Порядок виплати компенсації особам, що розмістили внутрішньо переміщених осіб ==
== Порядок виплати компенсації особам, що розмістили внутрішньо переміщених осіб ==
'''Компенсація особам, що розмістили внутрішньо переміщених осіб, виплачується за рахунок:'''
'''Компенсація особам, що розмістили внутрішньо переміщених осіб, виплачується''' '''у безготівковій формі''' за зазначеними у заяві банківськими реквізитами за умови відсутності заборгованості за житлово-комунальні послуги '''за рахунок:'''
* коштів державного та місцевих бюджетів (зокрема резервного фонду бюджету),
* коштів державного та місцевих бюджетів (зокрема резервного фонду бюджету),
* коштів підприємств, установ та організацій незалежно від форми власності,
* коштів підприємств, установ та організацій незалежно від форми власності,
Рядок 84: Рядок 72:
* добровільних пожертвувань фізичних і юридичних осіб,
* добровільних пожертвувань фізичних і юридичних осіб,
* благодійних організацій та громадських об’єднань,
* благодійних організацій та громадських об’єднань,
* інших не заборонених законодавством джерел
* інших не заборонених законодавством джерел.
'''у безготівковій формі''' за зазначеними у заяві банківськими реквізитами ''до кінця місяця'' з дня закінчення звітного місяця за умови відсутності заборгованості за житлово-комунальні послуги.
'''Важливо!''' Компенсація особам, що розмістили чотирьох і більше внутрішньо переміщених осіб, а також осіб з інвалідністю, осіб старше шістдесяти років, одиноких матерів, членів багатодітних сімей, членів сімей загиблих (померлих) захисників і захисниць України, інших вразливих груп населення, виплачується за рахунок наявних коштів міжнародних організацій, благодійних організацій та громадських об’єднань в рамках домовленостей, узгоджених з Мінрегіоном, відповідно до узагальненої інформації, наведеної у [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/333-2022-%D0%BF?fbclid=IwAR0V1DahCUW0RYJ_NK5pLYyZw-Q_nC8qDXYUfQ_WFSZUCKA2JqxK2wS8gIQ#Text додатку 5]. У разі відсутності коштів у таких організацій компенсація здійснюється за рахунок інших передбачених [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/333-2022-%D0%BF#top Порядком] джерел.
 
'''Важливо!''' Компенсація особам, що розмістили чотирьох і більше внутрішньо переміщених осіб, а також осіб з інвалідністю, осіб старше шістдесяти років, одиноких матерів, членів багатодітних сімей, членів сімей загиблих (померлих) захисників і захисниць України, інших вразливих груп населення, виплачується за рахунок наявних коштів міжнародних організацій, благодійних організацій та громадських об’єднань в рамках домовленостей, узгоджених з Мінрегіоном, відповідно до узагальненої інформації, наведеної у [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/333-2022-%D0%BF?fbclid=IwAR0V1DahCUW0RYJ_NK5pLYyZw-Q_nC8qDXYUfQ_WFSZUCKA2JqxK2wS8gIQ#Text додатку 5].


У разі відсутності коштів міжнародних організацій, благодійних організацій та громадських об’єднань компенсація особам, що розмістили чотирьох і більше внутрішньо переміщених осіб, а також осіб з інвалідністю, осіб старше шістдесяти років, одиноких матерів, членів багатодітних сімей, членів сімей загиблих (померлих) захисників і захисниць України, інших вразливих груп населення, здійснюється за рахунок інших передбачених цим Порядком джерел.
Виділення та використання коштів для надання компенсації здійснюється відповідно до [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/175-2022-%D0%BF#Text постанови Кабінету Міністрів України від 1 березня 2022 року № 175 "Тимчасовий порядок виділення та використання коштів з резервного фонду бюджету в умовах воєнного стану".]
Виділення та використання коштів для надання компенсації здійснюється відповідно до [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/175-2022-%D0%BF#Text постанови Кабінету Міністрів України від 1 березня 2022 р. № 175 “Тимчасовий порядок виділення та використання коштів з резервного фонду бюджету в умовах воєнного стану”.]
{| class="wikitable"
{| class="wikitable"
|[[Файл:Лого_Рада_Європи.jpg|праворуч|безрамки|70x70пкс|посилання=https://wiki.legalaid.gov.ua/index.php/%D0%A4%D0%B0%D0%B9%D0%BB:%D0%9B%D0%BE%D0%B3%D0%BE_%D0%A0%D0%B0%D0%B4%D0%B0_%D0%84%D0%B2%D1%80%D0%BE%D0%BF%D0%B8.jpg]]<center>'''''<span style="color:#0000EE">Консультацію перевірено за підтримки проєкту Ради Європи</span>''''' '''''<span style="color:#0000EE">"Внутрішнє переміщення в Україні: розробка тривалих рішень. Фаза ІІ"'''''</center>
|[[Файл:Лого_Рада_Європи.jpg|праворуч|безрамки|70x70пкс|посилання=https://wiki.legalaid.gov.ua/index.php/%D0%A4%D0%B0%D0%B9%D0%BB:%D0%9B%D0%BE%D0%B3%D0%BE_%D0%A0%D0%B0%D0%B4%D0%B0_%D0%84%D0%B2%D1%80%D0%BE%D0%BF%D0%B8.jpg]]<center>'''''<span style="color:#0000EE">Консультацію перевірено за підтримки проєкту Ради Європи</span>''''' '''''<span style="color:#0000EE">"Внутрішнє переміщення в Україні: розробка тривалих рішень. Фаза ІІ"'''''</center>

Версія за 15:29, 5 вересня 2022

Нормативна база

Загальні положення

Компенсація витрат, що пов'язані з безоплатним тимчасовим розміщенням (перебуванням) внутрішньо переміщених осіб (далі - ВПО), які після введення Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64 "Про введення воєнного стану в Україні" воєнного стану перемістилися з території адміністративно-територіальної одиниці, на якій проводяться воєнні (бойові) дії, або які перебувають/перебували в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні), а саме Дніпропетровської, Донецької, Житомирської, Запорізької та Київської областей, м. Києва, Луганської, Миколаївської, Одеської, Сумської, Харківської, Херсонської та Чернігівської областей (далі - компенсація) надається відповідно до Порядку компенсації витрат за тимчасове розміщення (перебування) внутрішньо переміщених осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19 березня 2022 року № 333 (далі - Порядок).

Хто має право на компенсацію

Компенсація за ком.пос..jpg

Відповідно до пункту 2 Порядку компенсація надається:

  • фізичним особам - громадянам України,
  • які є власниками житла, або їх представниками, наймачами (орендарями) житла державної або комунальної власності, спадкоємцями, які прийняли спадщину,
  • безоплатно розміщували у своїх приміщеннях ВПО, крім членів своєї сім’ї у розумінні Сімейного кодексу України.

Компенсація надається для покриття витрат, пов'язаних з безоплатним розміщенням ВПО.

Важливо! Компенсація надається за умови відсутності заборгованості власника жилого приміщення за житлово-комунальні послуги. Факт відсутності заборгованості за житлово-комунальні послуги особа, що розмістила внутрішньо переміщених осіб, підтверджує своїм підписом, що проставляється у заяві про отримання компенсації (додаток 1).

Алгоритм надання компенсації

⇒ Особи, які виявили бажання розмістити у своїх житлових приміщеннях ВПО, вносять відомості щодо таких приміщень, доступних для безоплатного розміщення у відповідній адміністративно-територіальній одиниці, до вебресурсу "Прихисток" або подають таку інформацію до виконавчого органу сільської, селищної, міської ради, районної в м. Києві держадміністрації, відповідної військової адміністрації (далі - уповноважені органи).

⇒ На підставі поданих відомостей уповноважені органи формують перелік житлових приміщень, доступних для безоплатного розміщення ВПО у відповідній адміністративно-територіальній одиниці.

Увага! Наявність відомостей про житлові приміщення у зазначеному переліку не є обов'язковою умовою отримання компенсації особами, що розмістили ВПО.

Не пізніше ніж протягом наступного робочого дня з дня розміщення ВПО особи, які їх розмістили, зобов'язані подати повідомлення (додатк 1) в паперовій або електронній формі на електронну адресу уповноважених органів за місцем розташування житлового приміщення.

У повідомленні зазначається така інформація:

  • щодо особи, яка розмістила ВПО:
  1. прізвище, власне ім'я, по батькові (за наявності);
  2. серія (за наявності), номер паспорта громадянина України та унікальний номер запису в Єдиному державному демографічному реєстрі (за наявності), реєстраційний номер облікової картки платника податків);
  3. контактний номер;
  4. реквізити документа, що підтверджує право власності/користування нерухомим майном;
  5. адреса місцезнаходження об'єкта нерухомого майна.
  • щодо кожного ВПО:
  1. прізвище, власне ім'я, по батькові (за наявності);
  2. серія (за наявності), номер паспорта громадянина України та унікальний номер запису в Єдиному державному демографічному реєстрі (за наявності), реєстраційний номер облікової картки платника податків);
  3. зареєстроване/задеклароване місце проживання;
  4. дата і номер довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи;
  5. контактний номер.

У разі подання повідомлення в паперовій формі особа, що розмістила ВПО, подає зазначену інформацію із пред'явленням підтвердних документів. У разі подання повідомлення в електронній формі до такого повідомлення додаються електронні копії (фотокопії або сканкопії) таких документів.

Увага! Особи, що розмістили ВПО, зобов'язані в день припинення розміщення таких осіб або зміни їх кількості подати повідомлення (додатк 1) разом з інформацією про зміну переліку осіб, розміщених у житловому приміщенні, із зазначенням можливості у подальшому розміщувати ВПО у такому приміщенні.

Не пізніше ніж протягом 5 днів з дня закінчення звітного місяця особа, яка розмістила ВПО, для отримання компенсації подає в паперовій або електронній формі на електронну адресу уповноваженого органу за місцем розташування житлового приміщення заяву (додатк 2).

Важливо! Особи, що розміщували ВПО у серпні 2022 року, для отримання компенсації не пізніше ніж протягом 5 днів з дня закінчення звітного місяця у вересні 2022 року, подають заяву за формою згідно з додатком 3.

У разі подання заяви в паперовій формі особа, що розмістила ВПО, подає зазначену інформацію із пред'явленням підтвердних документів. У разі подання заяви в електронній формі до такої заяви додаються електронні копії (фотокопії або сканкопії) таких документів.

Алгоритм отримання компенсації за розміщення в приватному житлі ВПО.png

⇒ Заява розглядається уповноваженими органами протягом 5 робочих днів з дня, що настає за днем надходження такої заяви, протягом яких проводиться перевірка наведених у заяві відомостей з відвідуванням (у разі потреби) місця розміщення ВПО, зокрема з метою перевірки факту такого розміщення, його безоплатності, кількості розміщених осіб та умов їх проживання, документів, що посвідчують особу, свідоцтва про народження малолітньої дитини, яка є ВПО (у тому числі електронне відображення інформації, що міститься у таких документах), довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи або електронної довідки, яка підтверджує факт внутрішнього переміщення і взяття на облік такої особи.

У разі коли за результатами перевірки встановлено факт наведення у заяві недостовірної інформації, уповноважені органи приймають рішення про відмову у виплаті компенсації.

Розрахунок розміру компенсації

Сума компенсації розраховується з урахуванням кількості днів, протягом яких житлове приміщення надавалося для розміщення внутрішньо переміщеної особи (далі - людино-день), з дня її розміщення, але не раніше дати взяття на облік ВПО відповідним органом або через Єдиний державний вебпортал електронних послуг (далі - Портал Дія).

Кількість людино-днів визначається шляхом додавання кількості ВПО, які проживали у житловому приміщенні власника, в кожний день місяця.

Сума компенсації за кожен людино-день визначається на рівні 14,77 гривні.

Загальна сума компенсації визначається шляхом визначення добутку загальної кількості людино-днів на суму компенсації за кожен людино-день.

Приклад: якщо 1 людина проживала 30 днів, то компенсація складатиме: 14.77 грн. х 30 днів = 443,10 грн.

Порядок виплати компенсації особам, що розмістили внутрішньо переміщених осіб

Компенсація особам, що розмістили внутрішньо переміщених осіб, виплачується у безготівковій формі за зазначеними у заяві банківськими реквізитами за умови відсутності заборгованості за житлово-комунальні послуги за рахунок:

  • коштів державного та місцевих бюджетів (зокрема резервного фонду бюджету),
  • коштів підприємств, установ та організацій незалежно від форми власності,
  • іноземних держав та міжнародних організацій у вигляді благодійної, гуманітарної та матеріальної допомоги,
  • добровільних пожертвувань фізичних і юридичних осіб,
  • благодійних організацій та громадських об’єднань,
  • інших не заборонених законодавством джерел.

Важливо! Компенсація особам, що розмістили чотирьох і більше внутрішньо переміщених осіб, а також осіб з інвалідністю, осіб старше шістдесяти років, одиноких матерів, членів багатодітних сімей, членів сімей загиблих (померлих) захисників і захисниць України, інших вразливих груп населення, виплачується за рахунок наявних коштів міжнародних організацій, благодійних організацій та громадських об’єднань в рамках домовленостей, узгоджених з Мінрегіоном, відповідно до узагальненої інформації, наведеної у додатку 5. У разі відсутності коштів у таких організацій компенсація здійснюється за рахунок інших передбачених Порядком джерел.

Виділення та використання коштів для надання компенсації здійснюється відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 1 березня 2022 року № 175 "Тимчасовий порядок виділення та використання коштів з резервного фонду бюджету в умовах воєнного стану".

Лого Рада Європи.jpg
Консультацію перевірено за підтримки проєкту Ради Європи "Внутрішнє переміщення в Україні: розробка тривалих рішень. Фаза ІІ"