Призначення та виплата матеріальної допомоги на оздоровлення: відмінності між версіями
(Створена сторінка: == Нормативна база == * [http://zakon5.rada.gov.ua/laws/show/504/96-%D0%B2%D1%80 Закон України «Про відпустки» від...) |
Немає опису редагування |
||
Рядок 31: | Рядок 31: | ||
== Куди звернутись == | == Куди звернутись == | ||
Щорічна основна відпустка надається працівникові на підставі його заяви або у відповідності з графіком відпусток і оформляється наказом (розпорядженням) про надання відпустки. Заява про надання матеріальної допомоги на оздоровлення працівник може написати, як одночасно із заявою на надання відпустки, так і окремо. | Щорічна основна відпустка надається працівникові на підставі його заяви або у відповідності з графіком відпусток і оформляється наказом (розпорядженням) про надання відпустки. Заява про надання матеріальної допомоги на оздоровлення працівник може написати, як одночасно із заявою на надання відпустки, так і окремо. | ||
[[Категорія: Доробити]] |
Версія за 11:54, 11 липня 2017
Нормативна база
- Закон України «Про відпустки» від 15.11.1996 року №504/96-ВР
- Закон України «Про державну службу» від 16.12.1993 року №3723-XII
- Постанова Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку обчислення середньої заробітної плати» від 08.02.1995 року №100
- Лист Міністерства праці та соціальної політики України «Щодо нарахування матеріальної допомоги для оздоровлення» від 21.08.2009 року №506/13/84-09
Найчастіше, матеріальна допомога на оздоровлення надається разом з основною щорічною відпусткою. Відповідно до ст. 12 Закону України «Про відпустки», щорічну відпустку на прохання працівника може бути поділено на частини будь-якої тривалості за умови, що основна, безперервна її частина становитиме не менше 14 календарних днів. При цьому, ця частина відпустки не обов’язково повинна бути першою її частиною. Зазначеною вище нормою передбачено можливість поділу щорічної відпустки на частини, а не обов’язок роботодавця поділити її на частини, як того бажає працівник.
Оскільки остаточне рішення щодо надання працівникові відпустки приймає роботодавець, з метою недопущення втрат робочого часу, беручи до уваги виробничі обставини, він може й не погодитися поділити відпустку так, як того бажає працівник, а також може запропонувати свої умови поділу щорічної відпустки або не поділити її взагалі. Не використану частину щорічної відпустки має бути надано працівнику, як правило, до кінця робочого року, але не пізніше 12 місяців після закінчення робочого року, за який надається відпустка. У випадку поділу щорічної відпустки на частини, допомога на оздоровлення виплачується працівникові один раз на рік при наданні будь-якої з частин щорічної відпустки.
Право на щорічну основну відпустку мають усі працівники. Вона надається пропорційно до відпрацьованого часу із збереженням працівникові на її період місця роботи та заробітної плати. Право на щорічну основну відпустку повної тривалості у перший рік роботи виникає у працівника після закінчення 6-ти місяців безперервної роботи на підприємстві. Виключення в частині надання відпусток повної тривалості до закінчення зазначеного строку для окремих категорій працівників передбачені у ч. 7 ст. 10 Закону України «Про відпустки».
Існує два варіанти надання матеріальної допомоги на оздоровлення - добровільне і обов'язкове.
Обов'язкове надання
Надання матеріальної допомоги оформляється наказом керівника, якщо виплата матеріальної допомоги на оздоровлення передбачена у колективному договорі або законодавством. Наприклад, допомогу на оздоровлення у розмірі окладу до щорічної відпустки надається держслужбовцям відповідно до ст. 35 Закону України «Про державну службу».
Добровільне надання
Якщо виплата матеріальної допомоги на оздоровлення не передбачена в обов'язковому порядку, її надання оформляється на підставі заяви працівника. У разі наявності фінансових ресурсів і позитивного рішення про надання такої допомоги видається відповідний наказ керівника.
Нарахування допомоги
Розмір матеріальної допомоги на оздоровлення залежить, перш за все, від фінансових можливостей роботодавця. При цьому в колективному договорі на розмір таких щорічних виплат можуть впливати наступні критерії:
- стаж роботи на даному підприємстві;
- наявність дітей;
- категорія працівника (керівництво підприємства, керівник підрозділу, основний виробничий персонал, допоміжний персонал і т. д.).
А можуть - і не впливати, якщо матеріальна допомога на оздоровлення встановлюється для всіх працівників в однаковому розмірі.
Якщо матеріальна допомога надається в розмірі середньої зарплати, то Міністерство праці та соціальної політики України для її вирахування рекомендує керуватися нормами Порядку обчислення середньої заробітної плати, затвердженого Кабінетом Міністрів України.
Куди звернутись
Щорічна основна відпустка надається працівникові на підставі його заяви або у відповідності з графіком відпусток і оформляється наказом (розпорядженням) про надання відпустки. Заява про надання матеріальної допомоги на оздоровлення працівник може написати, як одночасно із заявою на надання відпустки, так і окремо.