Ухвалення додаткового рішення суду у цивільному процесі. Виправлення описок та арифметичних помилок у судовому рішенні: відмінності між версіями

Матеріал з WikiLegalAid
(Створена сторінка: == Нормативна база. == [http://zakon0.rada.gov.ua/laws/show/1618-15 Цивільно — процесуальний кодекс України,...)
 
Немає опису редагування
 
(Не показані 26 проміжних версій 5 користувачів)
Рядок 1: Рядок 1:
== Нормативна база. ==
[http://zakon0.rada.gov.ua/laws/show/1618-15 Цивільно — процесуальний кодекс України, Закон від 18.03.2004№1618-IV]


[http://zakon3.rada.gov.ua/laws/show/v0014700-09 Постанова Пленуму Верховного суду України № 14 від 18.12.2009 року “] .
== Нормативна база ==
* [http://zakon3.rada.gov.ua/laws/show/1618-15 Цивільний процесуальний кодекс України (ЦПК України)]
* [http://zakon3.rada.gov.ua/laws/show/v0014700-09 Постанова Пленуму Верховного Суду України від 18 грудня 2009 року № 14 "Про судове рішення у цивільній справі"]
* [http://zakon.rada.gov.ua/laws/show/v0012700-08 Постанова Пленуму Верховного Суду України від 24 жвотня 2008 року № 12 "Про судову практику розгляду цивільних справ в апеляційному порядку]
== Загальна інформація  ==
Виправлення описок чи арифметичних помилок, ухвалення додаткового рішення здійснюється за загальними правилами, визначеними статтями 269-270 [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1618-15#n8081 ЦПК України].


==== Галузь права ====
Рішення суду, як найважливіший акт правосуддя покликане забезпечити захист гарантованих [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/254%D0%BA/96-%D0%B2%D1%80#Text Конституцією України] прав і свобод людини та здійснення проголошеного основним Законом України принципу верховенства права. У зв'язку з цим суди повинні неухильно додержувати вимог про законність і обґрунтованість рішення у цивільній справі ([http://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1618-15 стаття 263 ЦПК України]).
( цивільно- процесуальне право).


==== Суб'єкти звернення ====
Рішення є законним тоді, коли суд, виконавши всі вимоги цивільного судочинства відповідно до [http://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1618-15 статті 2 ЦПК України], вирішив справу згідно з нормами матеріального права, що підлягають застосуванню до даних правовідносин відповідно до [http://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1618-15 статті 10 ЦПК України], а також правильно витлумачив ці норми. Якщо спірні правовідносини не врегульовані законом, суд застосовує закон, що регулює подібні за змістом відносини (аналогія закону), а за відсутності такого - суд виходить із загальних засад законодавства (аналогія права).  
(особи, які беруть участь у справі).


==== Суб'єкти розгляду звернень ====
Рішення суду повинно бути повним, тобто повинно вирішувати усі позовні вимоги та усі питання, пов'язані із розглядом спору. Способом усунення неповноти рішення суду є ухвалення додаткового рішення.
( суд, що ухвалив рішення ).
== Вирішення спору в судовому порядку про ухвалення додаткового рішення суду у цивільному процесі ==
[http://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1618-15 Статтею 270 ЦПК України] визначено, що суд, що ухвалив рішення, може за заявою учасників справи чи з власної ініціативи ухвалити додаткове рішення, якщо:
* стосовно певної позовної вимоги, з приводу якої сторони подавали докази і давали пояснення, не ухвалено рішення;
* суд, вирішивши питання про право, не зазначив точної грошової суми, присудженої до стягнення, або майно, яке підлягає передачі, або дії, що треба виконати;
* судом не вирішено питання про судові витрати;
* суд не допустив негайного виконання рішення у випадках, встановлених [http://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1618-15 статтею 430 ЦПК України].
Заяву про ухвалення додаткового рішення може бути подано <u>до закінчення строку на виконання рішення</u>.


У разі необхідності суд може викликати сторони або інших учасників справи в судове засідання. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час та місце судового засідання, не перешкоджає розгляду заяви.


=== Актуальні питання. ===
Додаткове рішення або ухвалу про відмову в прийнятті додаткового рішення може бути [[Оскарження судового рішення в цивільній справі в суді апеляційної інстанції|оскаржено]].
2.1.Куди звернутися( до суду, який ухвалив рішення).


2.2.Підстави звернення( наявність підстав ,що відображено у ст. 220 та ст. 219 ЦПК України).
Відповідно до [http://zakon.rada.gov.ua/laws/show/v0012700-08 пункту 4 Постанови Пленуму Верховного суду України від 24 жовтня 2008 року № 12 "Про судову практику розгляду цивільних справ в апеляційному порядку"] рішення суду першої інстанції, у тому числі додаткові, [[Заочний розгляд справи у цивільному процесі|заочні]], можуть бути оскаржені в апеляційному порядку як у цілому, так і в частині, а також щодо обставин (фактів), встановлених судом (незалежно від того, чи вплинули висновки суду про ці обставини (факти) на вирішення справи по суті), або резолютивної частини з питань розподілу судових витрат між сторонами, порядку та способу виконання рішення тощо.
=== Судовий збір ===
За подання заяви про ухвалення додаткового рішення - судовий збір не сплачується (пункт 5 частини другої статті 3 [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/3674-17#Text Закону України "Про судовий збір"]).
=== Строк розгляду справи ===
Згідно з [http://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1618-15 частиною третьою статті 270 ЦПК України] суд, що ухвалив рішення, ухвалює додаткове судове рішення в тому самому складі '''протягом десяти днів''' із дня надходження відповідної заяви. Додаткове судове рішення ухвалюється в тому самому порядку, що й судове рішення.
== Вирішення спору в судовому порядку про виправлення описок та арифметичних помилок у судовому рішенні ==
Згідно вимог [http://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1618-15 статті 269 ЦПК України] суд може з власної ініціативи або за заявою учасників справи виправити допущені в рішенні чи ухвалі описки чи арифметичні помилки.


Питання про внесення виправлень вирішується без повідомлення учасників справи, про що постановляється '''ухвала'''. За ініціативою суду питання про внесення виправлень вирішується в судовому засіданні за участю учасників справи, проте їхня неявка не перешкоджає розгляду питання про внесення виправлень.


Рішення  суду  як  найважливіший  акт правосуддя покликане забезпечити захист гарантованих      Конституцією      України прав  і свобод людини та здійснення проголошеного основним Законом України принципу верховенства права.  У зв'язку з цим суди  повинні  неухильно  додержувати  вимог про законність і обґрунтованість рішення у цивільній  справі  (частина  перша статті 213 ЦПК) .    Рішення є  законним  тоді,  коли суд,  виконавши  всі вимоги цивільного судочинства відповідно до статті 2  ЦПК , вирішив справу згідно з нормами матеріального права, що підлягають застосуванню до даних правовідносин відповідно  до  статті  8  ЦПК , а також правильно витлумачив ці норми. Якщо спірні правовідносини не врегульовані законом, суд застосовує закон,  що регулює подібні  за  змістом  відносини  (аналогія закону),  а за відсутності такого - суд виходить із загальних засад законодавства (аналогія права).
Ухвала про внесення виправлень надсилається всім особам, яким видавалося чи надсилалося судове рішення, що містить описки чи арифметичні помилки.
Рішення суду повинно бути повним, тобто повинно вирішувати усі позовні вимоги та усі питання, пов'язані із розглядом спору. Способом усунення неповноти рішення суду є ухвалення додаткового рішення.
==== Згідно статті 220 ЦПК України ====


1.Суд, що ухвалив рішення, може за заявою осіб, які беруть участь у справі, чи з власної ініціативи хвалити додаткове рішення, якщо:
Відповідно до пункту 19 [http://zakon.rada.gov.ua/laws/show/v0014700-09 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 18 грудня 2009 року № 14 "Про судове рішення у цивільній справі"] вирішуючи питання про виправлення описок чи арифметичних помилок, допущених у судовому рішенні (рішенні або ухвалі), суд не має права змінювати зміст судового рішення, він лише усуває такі неточності, які впливають на можливість реалізації судового рішення його правосудності. Проте якщо неправильне визначення стягнутої суми було наслідком, наприклад, застосування закону, який не підлягав застосуванню, то підстав для виправлення арифметичних помилок немає.  
1) стосовно якої-небудь позовної вимоги, з приводу якої сторони подавали докази і давали пояснення , не ухвалено додаткового рішення;
2) суд, вирішивши питання про право, не зазначив точної суми грошових коштів, які підлягають стягненню, майно, яке підлягає передачі, або які дії треба виконати ;
3)суд не допустив негайного виконання рішення у випадках, встановлених ст.376 ЦПК України;
4) судом не вирішено питання про судові витрати.
2.Заяву про ухвалення додаткового рішення може бути подано до закінчення строку на виконання рішення.
3.Суд ухвалює додаткове рішення після розгляду питання в судовому засіданні з повідомленням сторін. Їх присутність не є обов'язковою.
4.На додаткове рішення  може бути подано скаргу.
5. про відмову в ухваленні додаткового рішення суд постановляє ухвалу
      Відповідно до  Постанови Пленуму Верховного суду України № 14 від 18.12.2009 року     « Про судове рішення у цивільній справі» п.20    Додаткове рішення може бути ухвалено лише у випадках і за умов,  передбачених  статтею  220  ЦПК  ;  воно не може змінити суті основного рішення або містити  в  собі  висновки  про права  та  обов'язки  осіб, які  не  брали  участі  у справі,  чи вирішувати вимоги, не досліджені в судовому засіданні.    Додаткове рішення може  ухвалити  лише той  склад  суду, що ухвалив  рішення  в  даній  справі.  В іншому разі особа має право звернутися до суду з тими ж вимогами на загальних підставах.      При порушенні питання про  ухвалення  додаткового  рішення з інших підстав суд ухвалою відмовляє в задоволенні заяви.     У порядку, визначеному статтею 220 ЦПК , може бути ухвалено додаткове рішення й щодо заочного рішення.      Оскарження додаткового  рішення  провадиться  на  загальних підставах.  Якщо  на  рішення  суду подано апеляційну чи касаційну скаргу і разом із цим порушено питання про  ухвалення  додаткового рішення, суд повинен спочатку ухвалити додаткове рішення, а потім надсилати справу для перегляду до суду вищої інстанції.    У разі скасування рішення у справі ухвалене додаткове рішення втрачає силу.  


Неправильне зазначення реквізитів договору спотворює текст судового рішення та призводить до його неправильного сприйняття, а отже є опискою в розумінні положень ст. 379 КПК. На цьому у постанові від 7 березня 2024 року наголосила колегія суддів Першої судової палати ККС ВС по справі №446/1917/16-к.


Питання про внесення виправлень може бути вирішено судом, що ухвалив рішення, як із власної ініціативи, так і за заявою осіб, які беруть участь у справі, і <u>незалежно від того, чи виконано рішення</u>, але в межах установленого законом строку, протягом якого воно може бути пред'явлено до примусового виконання. Внесення виправлень у судове рішення, яке не підлягає примусовому виконанню, строком не обмежено.


==== Відповідно до статті 219 ЦПК України ====
Після внесення виправлень чи арифметичних помилок текст рішення змінювати не можна, проте у виконавчому листі наводяться формулювання резолютивної частини рішення в тій редакції, яку воно отримало у зв'язку з постановленням відповідної ухвали.
 
=== Судовий збір ===
Суд може з власної ініціативи або за заявою осіб, які беруть участь у справі, виправити допущені у судовому рішенні описки чи арифметичні помилки.
За подання заяви про виправлення описки у судовому рішенні - судовий збір не сплачується.
Заява про виправлення описок чи арифметичних помилок у судовому рішенні розглядається протягом десяти днів з дня її надходження.
=== Строк розгляду справи ===
Питання про внесення виправлень вирішується в судовому засіданні, про що постановляється ухвала.
Відповідно до [http://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1618-15 частини третьої статті 269 ЦПК України] заява про внесення виправлень розглядається протягом '''десяти днів''' після її надходження до суду.
Особи, які беруть участь у справі, повідомляються про час і місце засідання. Їхня неявка не перешкоджає розгляду питання про внесення виправлень.
== Зразки процесуальних документів ==
 
* [[Файл:ЗРАЗОК ЗАЯВИ ПРО УХВАЛЕННЯ ДОДАТКОВОГО РІШЕННЯ.docx|міні]]
 
* [[Файл:ЗРАЗОК ЗАЯВИ ПРО ВИПРАВЛЕННЯ ОПИСОК У СУДОВОМУ РІШЕННІ 1.docx|міні]]
 
* [[Файл:ЗРАЗОК ЗАЯВИ ПРО ВИПРАВЛЕННЯ ОПИСОК У СУДОВОМУ РІШЕННІ 2.docx|міні]]
Відповідно до  Постанови Пленуму Верховного суду України № 14 від 18.12.2009 року  «Про судове рішення у цивільній справі»  п.19, вирішуючи питання про виправлення описок чи  арифметичних помилок, допущених у судовому рішенні (рішенні або ухвалі), суд не має права змінювати зміст судового рішення,  він лише усуває  такі неточності,  які  впливають  на  можливість  реалізації  судового рішення його правосудності.  Проте якщо неправильне  визначення стягнутої  суми  було наслідком, наприклад,  застосування закону, який  не  підлягав  застосуванню,  то  підстав  для  виправлення арифметичних помилок немає.      Питання про внесення виправлень може бути вирішено судом,  що ухвалив рішення,  як із власної ініціативи,  так і за заявою осіб, які  беруть  участь  у справі,  і незалежно від того,  чи виконано рішення,  але в межах установленого законом строку, протягом якого воно  може  бути  пред'явлено  до примусового виконання.  Внесення виправлень  у  судове  рішення,  яке  не  підлягає  примусовому виконанню, строком не обмежено.
== Судова практика ==
    Після внесення   виправлень чи арифметичних помилок текст рішення змінювати не можна, проте у виконавчому листі наводяться формулювання резолютивної частини рішення в тій редакції, яку воно отримало у зв'язку з постановленням відповідної ухвали.
* [https://reyestr.court.gov.ua/Review/90111500 Постанова Верховного Суду від 24 червня 2020 року у справі № 759/9300/13-ц] (відсутність складу колегії суддів апеляційного суду, що ухвалювали у цій справі судове рішення, не є підставою для відмови у задоволенні заяви про ухвалення додаткового рішення).
 
* [https://reyestr.court.gov.ua/Review/94490072?fbclid=IwAR2gJs9IlIEMew_AQPY2p4Evr9jIzhsnZSwOJuF0H5q7IdCNQ97OFvMJLY0 Постанова Верховного Суду від 29 січня 2021 року у справі № 22-ц/354/11] (Суд може виправити лише ті арифметичні помилки, яких він сам припустився. Якщо такі помилки наявні у висновку експерта або в наданих суду документах, вони судом не виправляються. Арифметичні помилки у висновку експерта усуваються шляхом допиту експерта та уточнення ним свого висновку або враховуються судом під час оцінки цього доказу).
== Зразок заяви, як приклад № 1. ==
*[https://reyestr.court.gov.ua/Review/93666648 Постанова Верховного Суду від 11 листопада 2020 року у справі 300/765/15-ц] (Судове рішення повинно бути точним. Помилки у тексті судового рішення, зумовлені арифметичними помилками або граматичними помилками (описками), що стосуються істотних обставин або ускладнюють виконання рішення, можуть бути усунуті судом, який ухвалив рішення або ухвалу. Описки - це помилки, зумовлені неправильним написанням слів. Виправленню підлягають лише ті описки, які мають істотний характер.  До таких належить написання прізвищ та імен, адрес, найменувань спірного майна, зазначення дат та строків. Особливо це стосується резолютивної частини рішення. В резолютивній частині будь-яка описка має істотне значення, оскільки вона може утруднити виконання рішення.Не є опискою граматичні помилки, які не спотворюють текст судового рішення та не призводять до його неправильного сприйняття: неправильне розташування розділових знаків, неправильні відмінки слів, застосування русизмів та діалектизмів тощо.Вирішуючи питання про виправлення описок чи арифметичних помилок, допущених у судовому рішенні (рішенні або ухвалі), суд не має права змінювати зміст судового рішення, він лише усуває такі неточності, які впливають на можливість реалізації судового рішення чи його правосудності).
 
*[https://reyestr.court.gov.ua/Review/117721231 Постанова Першої судової палати ККС ВС  від 7 березня 2024 року у справі №446/1917/16-к] (Неправильне зазначення реквізитів договору спотворює текст судового рішення та призводить до його неправильного сприйняття, а отже є опискою в розумінні положень ст. 379 КПК.)
 
== Див. також ==
                                                                                                                                          ______________районному суду
* [[Звернення до суду: позовне провадження у цивільному процесі]]
                                                                                                                                          м. _________________________
* [[Звернення до суду: окреме провадження]]
                                                                                                                                          (П.І.Б.) _______________________________ 
* [[Звернення до суду: наказне провадження]]
                                                                                                                                          Місце проживання_____________________ 
[[Категорія: Суди]]
                                                                                                                                          поштовий індекс, засоби зв `язку  _________
[[Категорія: Цивільне процесуальне право]]
Справа №_____________________________
Суддя_______________________________ 
 
 
                                                                            Заява
                                                                  про ухвалення додаткового рішення 
 
  „____”____________20__року ___________________________  районний суд м. Кривого Рогу   задовольнив мій позов до ___________________ про стягнення боргу в сумі ________ грн.
  Однак під час цього він не вирішив питання про судові витрати, які я поніс при розгляді справи і які складаються із сплачених мною судового збору в сумі ___грн.
  У відповідності з п. 4 ч. 1 ст. 220 ЦПК України це є підставою для ухвалення додаткового рішення.
На підставі викладеного й у відповідності з п. 4 ч. 1 ст. 220 ЦПК України 
 
                                                                            прошу:
 
ухвалити додаткове рішення у справі №_________ про стягнення з _____________ на мою користь судового збору в сумі _____ грн.
 
 
Додаток: копія заяви про ухвалення додаткового рішення
 
 
„____”____________20__р.                                                                      _____________
       Підпис
 
 
 
== Зразок заяви, як приклад 2. ==
 
 
                                                                                                                          До____________________районного суду
                                                                                                                          м. _________________________________
                                                                                                                        (П.І.Б.) ____________________________
                                                                                                                          Місце проживання_____________________ 
                                                                                                                         засоби зв`язку __________  
 Справа _____________________________
  Суддя________________________________
                                                                                  ЗАЯВА
                                                              про виправлення описок у судовому рішенні
 
«_____»________  20___ року __________________районним судом м. ____________________ (суддя __________________) прийнято рішення у справі №______________  за позовом  ПІБ_______________ до__________________________________ «Зоря» про зобов’язання виконання договору_________________________. Вказаним рішенням позовні вимоги були задоволені повністю.
Проте при ознайомленні з текстом судового рішення мною виявлено, що в ньому допущені описки. А саме:
— у даті прийняття рішення — «______________________ 20______ року»;
— у резолютивній частині рішення невірно зазначено по батькові позивача — «_______________________».
Зазначені описки унеможливлюють виконання судового рішення.
У зв’язку з цим та на підставі статті 219 Цивільного процесуального кодексу України
                                                                                    ПРОШУ:
1. Виправити описку, допущену в даті прийняття рішення __________________ районним судом м.______________ у справі № ______________, та вказати правильну дату_______________ 20______ року.
2. Виправити описку, допущену в резолютивній частині рішення, вказавши правильно по батькові позивача ПІБ___________________.
Додаток: копія заяви про виправлення описок у судовому рішенні
«_____»_____________ 20______ року      ПІБ____________
 
[[Категорія:Цивільно- процесуальне право]]
[[Категорія:Постановлення додаткового рішення у цивільному процесі.Виправлення описок та арифметичних помилок]]

Поточна версія на 08:08, 15 травня 2024

Нормативна база

Загальна інформація

Виправлення описок чи арифметичних помилок, ухвалення додаткового рішення здійснюється за загальними правилами, визначеними статтями 269-270 ЦПК України.

Рішення суду, як найважливіший акт правосуддя покликане забезпечити захист гарантованих Конституцією України прав і свобод людини та здійснення проголошеного основним Законом України принципу верховенства права. У зв'язку з цим суди повинні неухильно додержувати вимог про законність і обґрунтованість рішення у цивільній справі (стаття 263 ЦПК України).

Рішення є законним тоді, коли суд, виконавши всі вимоги цивільного судочинства відповідно до статті 2 ЦПК України, вирішив справу згідно з нормами матеріального права, що підлягають застосуванню до даних правовідносин відповідно до статті 10 ЦПК України, а також правильно витлумачив ці норми. Якщо спірні правовідносини не врегульовані законом, суд застосовує закон, що регулює подібні за змістом відносини (аналогія закону), а за відсутності такого - суд виходить із загальних засад законодавства (аналогія права).

Рішення суду повинно бути повним, тобто повинно вирішувати усі позовні вимоги та усі питання, пов'язані із розглядом спору. Способом усунення неповноти рішення суду є ухвалення додаткового рішення.

Вирішення спору в судовому порядку про ухвалення додаткового рішення суду у цивільному процесі

Статтею 270 ЦПК України визначено, що суд, що ухвалив рішення, може за заявою учасників справи чи з власної ініціативи ухвалити додаткове рішення, якщо:

  • стосовно певної позовної вимоги, з приводу якої сторони подавали докази і давали пояснення, не ухвалено рішення;
  • суд, вирішивши питання про право, не зазначив точної грошової суми, присудженої до стягнення, або майно, яке підлягає передачі, або дії, що треба виконати;
  • судом не вирішено питання про судові витрати;
  • суд не допустив негайного виконання рішення у випадках, встановлених статтею 430 ЦПК України.

Заяву про ухвалення додаткового рішення може бути подано до закінчення строку на виконання рішення.

У разі необхідності суд може викликати сторони або інших учасників справи в судове засідання. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час та місце судового засідання, не перешкоджає розгляду заяви.

Додаткове рішення або ухвалу про відмову в прийнятті додаткового рішення може бути оскаржено.

Відповідно до пункту 4 Постанови Пленуму Верховного суду України від 24 жовтня 2008 року № 12 "Про судову практику розгляду цивільних справ в апеляційному порядку" рішення суду першої інстанції, у тому числі додаткові, заочні, можуть бути оскаржені в апеляційному порядку як у цілому, так і в частині, а також щодо обставин (фактів), встановлених судом (незалежно від того, чи вплинули висновки суду про ці обставини (факти) на вирішення справи по суті), або резолютивної частини з питань розподілу судових витрат між сторонами, порядку та способу виконання рішення тощо.

Судовий збір

За подання заяви про ухвалення додаткового рішення - судовий збір не сплачується (пункт 5 частини другої статті 3 Закону України "Про судовий збір").

Строк розгляду справи

Згідно з частиною третьою статті 270 ЦПК України суд, що ухвалив рішення, ухвалює додаткове судове рішення в тому самому складі протягом десяти днів із дня надходження відповідної заяви. Додаткове судове рішення ухвалюється в тому самому порядку, що й судове рішення.

Вирішення спору в судовому порядку про виправлення описок та арифметичних помилок у судовому рішенні

Згідно вимог статті 269 ЦПК України суд може з власної ініціативи або за заявою учасників справи виправити допущені в рішенні чи ухвалі описки чи арифметичні помилки.

Питання про внесення виправлень вирішується без повідомлення учасників справи, про що постановляється ухвала. За ініціативою суду питання про внесення виправлень вирішується в судовому засіданні за участю учасників справи, проте їхня неявка не перешкоджає розгляду питання про внесення виправлень.

Ухвала про внесення виправлень надсилається всім особам, яким видавалося чи надсилалося судове рішення, що містить описки чи арифметичні помилки.

Відповідно до пункту 19 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 18 грудня 2009 року № 14 "Про судове рішення у цивільній справі" вирішуючи питання про виправлення описок чи арифметичних помилок, допущених у судовому рішенні (рішенні або ухвалі), суд не має права змінювати зміст судового рішення, він лише усуває такі неточності, які впливають на можливість реалізації судового рішення його правосудності. Проте якщо неправильне визначення стягнутої суми було наслідком, наприклад, застосування закону, який не підлягав застосуванню, то підстав для виправлення арифметичних помилок немає.

Неправильне зазначення реквізитів договору спотворює текст судового рішення та призводить до його неправильного сприйняття, а отже є опискою в розумінні положень ст. 379 КПК. На цьому у постанові від 7 березня 2024 року наголосила колегія суддів Першої судової палати ККС ВС по справі №446/1917/16-к.

Питання про внесення виправлень може бути вирішено судом, що ухвалив рішення, як із власної ініціативи, так і за заявою осіб, які беруть участь у справі, і незалежно від того, чи виконано рішення, але в межах установленого законом строку, протягом якого воно може бути пред'явлено до примусового виконання. Внесення виправлень у судове рішення, яке не підлягає примусовому виконанню, строком не обмежено.

Після внесення виправлень чи арифметичних помилок текст рішення змінювати не можна, проте у виконавчому листі наводяться формулювання резолютивної частини рішення в тій редакції, яку воно отримало у зв'язку з постановленням відповідної ухвали.

Судовий збір

За подання заяви про виправлення описки у судовому рішенні - судовий збір не сплачується.

Строк розгляду справи

Відповідно до частини третьої статті 269 ЦПК України заява про внесення виправлень розглядається протягом десяти днів після її надходження до суду.

Зразки процесуальних документів

Судова практика

  • Постанова Верховного Суду від 24 червня 2020 року у справі № 759/9300/13-ц (відсутність складу колегії суддів апеляційного суду, що ухвалювали у цій справі судове рішення, не є підставою для відмови у задоволенні заяви про ухвалення додаткового рішення).
  • Постанова Верховного Суду від 29 січня 2021 року у справі № 22-ц/354/11 (Суд може виправити лише ті арифметичні помилки, яких він сам припустився. Якщо такі помилки наявні у висновку експерта або в наданих суду документах, вони судом не виправляються. Арифметичні помилки у висновку експерта усуваються шляхом допиту експерта та уточнення ним свого висновку або враховуються судом під час оцінки цього доказу).
  • Постанова Верховного Суду від 11 листопада 2020 року у справі № 300/765/15-ц (Судове рішення повинно бути точним. Помилки у тексті судового рішення, зумовлені арифметичними помилками або граматичними помилками (описками), що стосуються істотних обставин або ускладнюють виконання рішення, можуть бути усунуті судом, який ухвалив рішення або ухвалу. Описки - це помилки, зумовлені неправильним написанням слів. Виправленню підлягають лише ті описки, які мають істотний характер.  До таких належить написання прізвищ та імен, адрес, найменувань спірного майна, зазначення дат та строків. Особливо це стосується резолютивної частини рішення. В резолютивній частині будь-яка описка має істотне значення, оскільки вона може утруднити виконання рішення.Не є опискою граматичні помилки, які не спотворюють текст судового рішення та не призводять до його неправильного сприйняття: неправильне розташування розділових знаків, неправильні відмінки слів, застосування русизмів та діалектизмів тощо.Вирішуючи питання про виправлення описок чи арифметичних помилок, допущених у судовому рішенні (рішенні або ухвалі), суд не має права змінювати зміст судового рішення, він лише усуває такі неточності, які впливають на можливість реалізації судового рішення чи його правосудності).
  • Постанова Першої судової палати ККС ВС від 7 березня 2024 року у справі №446/1917/16-к (Неправильне зазначення реквізитів договору спотворює текст судового рішення та призводить до його неправильного сприйняття, а отже є опискою в розумінні положень ст. 379 КПК.)

Див. також