Захист прав споживачів електроенергії: відмінності між версіями

Матеріал з WikiLegalAid
Немає опису редагування
Немає опису редагування
 
(Не показані 14 проміжних версій 2 користувачів)
Рядок 3: Рядок 3:
* [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2019-19 Закон України "Про ринок електричної енергії"]
* [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2019-19 Закон України "Про ринок електричної енергії"]
* [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1023-12#Text Закон України “Про захист прав споживачів”]  
* [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1023-12#Text Закон України “Про захист прав споживачів”]  
* [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/3153-20#Text Закон України “Про захист прав споживачів”]  (''новий закон набирає чинності через один рік з дня його опублікування та по завершенні воєнного стану'')
* [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2210-14 Закон України "Про захист економічної конкуренції"]
* [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2210-14 Закон України "Про захист економічної конкуренції"]
* [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1818-20#n436 Закон України "Про енергетичну ефективність"]
* [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1818-20#n3 Закон України "Про енергетичну ефективність"]
* [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/v0312874-18 Постанова Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 14.03.2018  № 312 "Про затвердження Правил роздрібного ринку електричної енергії"]
* [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/v0312874-18 Постанова Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 14.03.2018  № 312 "Про затвердження Правил роздрібного ринку електричної енергії"]
* [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/v0310874-18 Постанова Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 14.03.2018  № 310 "Про затвердження Кодексу систем розподілу"]
* [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/v0310874-18 Постанова Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 14.03.2018  № 310 "Про затвердження Кодексу систем розподілу"]
Рядок 11: Рядок 10:
*[https://zakon.rada.gov.ua/rada/show/v0352874-22#Text Постанова Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 26.03.2022  №352 "Про особливості тимчасового приєднання електроустановок до системи розподілу у період дії в Україні воєнного стану"]
*[https://zakon.rada.gov.ua/rada/show/v0352874-22#Text Постанова Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 26.03.2022  №352 "Про особливості тимчасового приєднання електроустановок до системи розподілу у період дії в Україні воєнного стану"]
== Права споживачів електричної енергії ==
== Права споживачів електричної енергії ==
Споживач електричної енергії - фізична особа, у тому числі фізична особа - підприємець, або юридична особа, що купує електричну енергію для власного споживання.
Споживач - фізична особа, у тому числі фізична особа - підприємець, або юридична особа, що купує електричну енергію для власного споживання.([https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2019-19#n6 п.84 ч. 1. ст. 1 Закону України "Про ринок електричної енергії"])


Відповідно до ст. 58 [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2019-19 Закону України "Про ринок електричної енергії"] ''споживач має право'':
[https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2019-19#n1177 Саттею 58 Закону України "Про ринок елекричної енергії"] передбачено, що '''''споживач має право'':'''


1) купувати електричну енергію для власного споживання за двосторонніми договорами та на організованих сегментах ринку, за умови укладення ним договору про врегулювання небалансів та договору про надання послуг з передачі електричної енергії з оператором системи передачі, а у разі приєднання до системи розподілу - договору про надання послуг з розподілу електричної енергії з оператором системи розподілу; або купувати електричну енергію на роздрібному ринку у електропостачальників або у виробників, що здійснюють виробництво електричної енергії на об’єктах розподіленої генерації, за правилами роздрібного ринку;
1) купувати електричну енергію для власного споживання за двосторонніми договорами та на організованих сегментах ринку, за умови укладення ним договору про врегулювання небалансів та договору про надання послуг з передачі електричної енергії з оператором системи передачі, а у разі приєднання до системи розподілу - договору про надання послуг з розподілу електричної енергії з оператором системи розподілу; або купувати електричну енергію на роздрібному ринку у електропостачальників або у виробників, що здійснюють виробництво електричної енергії на об’єктах розподіленої генерації, за правилами роздрібного ринку;
Рядок 36: Рядок 35:


11) отримувати від відповідного електропостачальника повідомлення про його наміри внести зміни до будь-яких умов договору постачання електричної енергії споживачу не пізніше ніж за 20 днів до внесення та у разі незгоди із запропонованими змінами розірвати договір з електропостачальником у визначеному договором порядку;
11) отримувати від відповідного електропостачальника повідомлення про його наміри внести зміни до будь-яких умов договору постачання електричної енергії споживачу не пізніше ніж за 20 днів до внесення та у разі незгоди із запропонованими змінами розірвати договір з електропостачальником у визначеному договором порядку;
11-1) брати участь у ринку допоміжних послуг, надавати послуги з балансування та об’єднуватися (вступати) в агреговані групи з цією метою у порядку, визначеному правилами ринку;


12) інші права відповідно до законодавства та укладених договорів.
12) інші права відповідно до законодавства та укладених договорів.


Споживач також має право встановлювати такі генеруючі установки, призначені для виробництва електричної енергії:
Споживач має право встановлювати генеруючі установки, призначені для виробництва електричної енергії для покриття виключно власного споживання, без отримання ліцензії на провадження господарської діяльності з виробництва енергії, якщо такий споживач у будь-який період часу не здійснює відпуск виробленої енергії в ОЕС України або в мережі інших суб’єктів господарювання.
* побутові споживачі у своїх приватних домогосподарствах - генеруючі установки, встановлена потужність яких не перевищує 50 кВт, призначені для виробництва електричної енергії з енергії сонячного випромінювання та/або енергії вітру;
* інші споживачі, у тому числі енергетичні кооперативи, - генеруючі установки, встановлена потужність яких не перевищує 150 кВт, призначені для виробництва електричної енергії з енергії сонячного випромінювання та/або енергії вітру, з біомаси, біогазу, з гідроенергії, геотермальної енергії.
При цьому встановлена потужність генеруючих установок таких споживачів не може перевищувати потужність, дозволену до споживання за договором про приєднання. Виробництво споживачами електричної енергії з енергії сонячного випромінювання та/або енергії вітру здійснюється без відповідної ліцензії.


Захист прав споживачів електричної енергії, а також механізм реалізації захисту цих прав регулюються цим Законом, Законами України "Про захист прав споживачів[https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1023-12 ",] "Про захист економічної конкуренції[https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2210-14 "], "Про енергозбереження[https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/74/94-%D0%B2%D1%80 "], іншими нормативно-правовими актами.
Споживач має право встановлювати та використовувати установки зберігання енергії для забезпечення власних потреб без отримання ліцензії на провадження господарської діяльності із зберігання енергії, якщо такий споживач у будь-який період часу не здійснює відпуск раніше збереженої в установці зберігання енергії в ОЕС України або в мережі інших суб’єктів господарювання.
 
Споживач, генеруюча установка якого виробляє електричну енергію з відновлюваних джерел енергії для покриття виключно власного споживання, має право отримати гарантію походження електричної енергії, виробленої з відновлюваних джерел енергії, відповідно до законодавства.
 
Споживач, який є власником гарантії походження електричної енергії, виробленої з відновлюваних джерел енергії, має право відчужувати її та/або використати для підтвердження того, що відповідний обсяг спожитої ним для власних потреб електричної енергії вироблено з відновлюваних джерел енергії. Гарантія походження електричної енергії, виробленої з відновлюваних джерел енергії, засвідчує права її власника на екологічну цінність та позитивний ефект від виробництва електричної енергії з відновлюваних джерел енергії.
 
Споживач має право вступати до агрегованих груп та надавати допоміжні послуги і послуги з балансування із застосуванням власних електроустановок, призначених до споживання та/або виробництва, та/або зберігання електричної енергії.
 
Споживач має право вступати до агрегованих груп та купувати-продавати електроенергію, яка зберігається із застосуванням власних установок зберігання енергії, агрегатору. Продаж електроенергії агрегатором такому споживачу з метою її зберігання в установках зберігання енергії не вважається постачанням у розумінні цього Закону та не потребує ліцензії";
 
 
'''Побутові споживачі та малі непобутові споживачі мають право''' '''на отримання універсальних послуг'''
 
Споживачі колективного побутового споживача купують та здійснюють розрахунки за спожиту електричну енергію з колективним побутовим споживачем за тими самими цінами, за якими колективний побутовий споживач купує та здійснює розрахунки за електричну енергію з електропостачальником такого колективного побутового споживача.( [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2019-19#n1177 ч.2 ст. 58 Закону України "Про ринок електричної енергії".)]


Відносини між громадянами (споживачами електричної енергії) та енергопостачальниками (операторами) регулюються [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/v0312874-18 Правилами роздрібного ринку електричної енергії, затверджених постановою НКРЕКП від 14.03.2018 № 312 (далі – ПРРЕЕ)].
== Захист прав споживачів електричної енергії ==
== Захист прав споживачів електричної енергії ==
Відповідно до [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2019-19 статті 60 Закону України «Про ринок електричної енергії»] захист прав споживачів електричної енергії, а також механізм захисту цих прав регулюються цим [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2019-19 Законом], законами України "Про захист прав споживачів", "Про захист економічної конкуренції", іншими нормативно-правовими актами. З метою забезпечення захисту прав споживачів учасники ринку не застосовують недобросовісні методи конкуренції до споживача. Положення та умови договорів зі споживачами мають бути прозорими та доступними для розуміння.
Захист прав споживачів електричної енергії, а також механізм реалізації захисту цих прав регулюються , Законами України "Про захист прав споживачів[https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1023-12 ",] "Про захист економічної конкуренції[https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2210-14 "], " Про ринок електричної енергії"[https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2019-19#n3] іншими нормативно-правовими актами.


Згідно з вимогами [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2019-19 Закону] та [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/v0312874-18 Правил роздрібного ринку електричної енергії], затверджених постановою НКРЕКП від 14.03.2018 № 312 (далі – ПРРЕЕ) учасники роздрібного ринку під час здійснення діяльності з розподілу, передачі, постачання (продажу) електричної енергії споживачу, надання послуг комерційного обліку мають дотримуватись вимог чинного законодавства та укладених договорів.
Відносини між громадянами (споживачами електричної енергії) та енергопостачальниками (операторами) регулюються [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/v0312874-18 Правилами роздрібного ринку електричної енергії, затверджених постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 14.03.2018 № 312] .(Далі-  Правила роздрібного ринку електричної енергії )


Постачання електричної енергії споживачу здійснюється, якщо споживач є стороною діючих договорів про розподіл електричної енергії з оператором системи розподілу (далі – ОСР) та постачання електричної енергії з відповідним постачальником.
[https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2019-19#n1209 Статею 60 Закону України "Про ринок електричної енергії"] про захист прав споживачів передбачено, що з метою забезпечення захисту прав споживачів учасники ринку не застосовують недобросовісні методи конкуренції до споживача. Положення та умови договорів зі споживачами мають бути прозорими та доступними для розуміння.  


Разом із тим зазначаємо, що відповідно до [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/v0312874-18 пункту 5.1.2 глави 5.1 розділу V ПРРЕЕ] оператор системи зобов'язаний, зокрема, дотримуватись показників якості електропостачання, які характеризують рівень надійності (безперервності) електропостачання, комерційної якості надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії, а також якості електричної енергії, перелік та величини яких затверджено Регулятором; здійснювати компенсацію та/або відшкодування збитків користувачу системи передачі та користувачу системи розподілу та/або споживачу у разі недотримання оператором системи показників якості послуг, визначених Регулятором та відповідним договором про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії.
Згідно з вимогами [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2019-19 Закону України Про ринок електричної енергії] та [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/v0312874-18 Правил роздрібного ринку електричної енергії], учасники роздрібного ринку під час здійснення діяльності з розподілу, передачі, постачання (продажу) електричної енергії споживачу, надання послуг комерційного обліку мають дотримуватись вимог чинного законодавства та укладених договорів.


Оператор системи несе відповідальність у порядку, передбаченому законодавством України, за завдані споживачу збитки внаслідок порушення ним умов договору та цих [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/v0312874-18 Правил (пункт 5.1.4 глави 5.1 розділу V ПРРЕЕ).]
Постачання електричної енергії споживачу здійснюється, якщо споживач є стороною діючих договорів про розподіл електричної енергії з оператором системи розподілу  та постачання електричної енергії з відповідним постачальником.


Відповідно до [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/v0312874-18 пункту 5.1.6 глави 5.1 розділу V ПРРЕЕ] ОСР не несе відповідальності перед споживачем за розподіл електричної енергії, яка не відповідає показникам якості електричної енергії, за той час, протягом якого споживач не дотримувався встановленого договором режиму електроспоживання, допускав перевищення дозволеної (договірної) величини електричної потужності та не виконував інші умови договору, що підтверджено відповідними документами.
Разом із тим зазначаємо, що відповідно до [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/v0312874-18#n2611 пункту 5.1.2 глави 5.1 розділу V Правил роздрібного ринку електричної енергії] оператор системи зобов'язаний, зокрема, дотримуватись показників якості електропостачання, які характеризують рівень надійності (безперервності) електропостачання, комерційної якості надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії, а також якості електричної енергії, перелік та величини яких затверджено Регулятором; здійснювати компенсацію та/або відшкодування збитків користувачу системи передачі та користувачу системи розподілу та/або споживачу у разі недотримання оператором системи показників якості послуг, визначених Регулятором та відповідним договором про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії.


''<u>При цьому, положеннями [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/v0312874-18 пункту 8.2.2 глави 8.2 розділу VІІІ ПРРЕЕ] встановлено, що у разі надходження претензії/скарги споживача щодо якості електричної енергії ОСР розглядає її протягом 15 днів з дня отримання претензії/скарги, а у разі проведення вимірювань показників якості електричної енергії в точці розподілу електричної енергії – протягом 30 днів.</u>''
Оператор системи несе відповідальність у порядку, передбаченому законодавством України, за завдані споживачу збитки внаслідок порушення ним умов договору та цих Правил ([https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/v0312874-18#n2611 пункт 5.1.4 глави 5.1 розділу V Правил роздрібного ринку електричної енергії).]


Розгляд претензій та скарг споживачів щодо показників якості електричної енергії, вимірювання показників якості електричної енергії, претензій щодо відшкодування збитків, завданих внаслідок недотримання ОСР показників якості електропостачання, зокрема внаслідок недотримання показників якості електричної енергії та перерв в електропостачанні, здійснюється відповідно до [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/v0310874-18 вимог Кодексу систем розподілу, затвердженого постановою НКРЕКП від 14.03.2018 № 310] (далі – КСР).
'''Важливо!''' Відповідно до [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/v0312874-18#n2611 пункту 5.1.6 глави 5.1 розділу V Правил роздрібного ринку електричної енергії] оператор системи розподілу не несе відповідальності перед споживачем за розподіл електричної енергії, яка не відповідає показникам якості електричної енергії, за той час, протягом якого споживач не дотримувався встановленого договором режиму електроспоживання, допускав перевищення дозволеної (договірної) величини електричної потужності та не виконував інші умови договору, що підтверджено відповідними документами.


Згідно з положеннями [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/v0310874-18 пунктів 11.4.6 – 11.4.7 глави 11.4 розділу XI КСР] параметри якості електричної енергії в точках приєднання споживачів у нормальних умовах експлуатації мають відповідати параметрам, визначеним у ДСТУ ЕN 50160:2014 «Характеристики напруги електропостачання в електричних мережах загального призначення». Зміна напруги не повинна перевищувати '''± 10 %''' від величини номінальної напруги.
''<u>При цьому, положеннями [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/v0312874-18#n3052 пункту 8.2.2 глави 8.2 розділу VІІІ Правил роздрібного ринку електричної енергії] встановлено, що у разі надходження претензії/скарги споживача щодо якості електричної енергії оператор системи розподілу  розглядає її протягом 15 днів з дня отримання претензії/скарги, а у разі проведення вимірювань показників якості електричної енергії в точці розподілу електричної енергії – протягом 30 днів.</u>''
 
Розгляд претензій та скарг споживачів щодо показників якості електричної енергії, вимірювання показників якості електричної енергії, претензій щодо відшкодування збитків, завданих внаслідок недотримання оператор системи розподілу показників якості електропостачання, зокрема внаслідок недотримання показників якості електричної енергії та перерв в електропостачанні, здійснюється відповідно до [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/v0310874-18#n1902 вимог Кодексу систем розподілу, затвердженого постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 14.03.2018 № 310] .
== Особливості приєднання до електричних мереж у період дії воєнного стану ==
== Особливості приєднання до електричних мереж у період дії воєнного стану ==
У зв’язку з введенням воєнного стану в Україні з 24 лютого 2022 року, відповідно до [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/64/2022#Text Указу Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022], Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі- НКРЕКП) постановою від 26 березня 2022 року № 352 затвердила [https://zakon.rada.gov.ua/rada/show/v0352874-22#Text Порядок тимчасового приєднання електроустановок до системи розподілу у період дії в Україні воєнного стану] (далі – Порядок), а також зупинила дію розділу IV [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/v0310874-18#Text Кодексу систем розподілу] та [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/v1965874-18#Text Методики (порядку) формування плати за приєднання до системи передачі та системи розподілу].
Послуги з тимчасового приєднання електроустановок до електричних мереж надаються за єдиною процедурою, визначеною [https://zakon.rada.gov.ua/rada/show/v0352874-22#n13 Порядком тимчасового приєднання електроустановок до системи розподілу у період дії в Україні воєнного стану затвердженого] [https://zakon.rada.gov.ua/rada/show/v0352874-22#Text Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 26.03.2022  №352]  (Далі Порядок тимчасового приєднання електроустановок до системи розподілу у період дії в Україні воєнного стану) 


З дати прийняття [https://zakon.rada.gov.ua/rada/show/v0352874-22#Text Порядку] (26 березня 2022 року) до прийняття НКРЕКП відповідного рішення про скасування постанови оператори систем розподілу (далі – ОСР) послуги з приєднання надають виключно на тимчасовій основі згідно з вимогами Порядку та виключно для електроустановок призначених для споживання електричної енергії. Звертаємо увагу, що ОСР не має права відмовити в тимчасовому приєднанні електроустановок замовника до системи розподілу за умови дотримання замовником вимог [https://zakon.rada.gov.ua/rada/show/v0352874-22#Text Порядку].  
Послуга з тимчасового приєднання надається оператором системи розподілу на підставі договору про тимчасове приєднання, що укладається між замовником послуги з тимчасового приєднання та оператором системи розподілу. У договорі про тимчасове приєднання має бути визначено, зокрема, ''вартість надання послуги'' з приєднання в частині будівництва лінійної частини приєднання із зазначенням специфікації та вартості обладнання для точки приєднання на рівні напруги, заявленої замовником у заяві про тимчасове приєднання, що розташована на межі земельної ділянки замовника (на території цієї земельної ділянки), умови оплати та порядок розрахунків.


На сьогодні послуги з тимчасового приєднання електроустановок до електричних мереж надаються за єдиною процедурою, визначеною [https://zakon.rada.gov.ua/rada/show/v0352874-22#Text Порядком]. Крім того, пунктом 10 [https://zakon.rada.gov.ua/rada/show/v0352874-22#Text Порядку] визначено категорії замовників, яким послуга з тимчасового приєднання до електричних мереж надається безоплатно.
Крім того,[https://zakon.rada.gov.ua/rada/show/v0352874-22#n13 Порядоком тимчасового приєднання електроустановок до системи розподілу у період дії в Україні воєнного стану] визначено категорії замовників, яким послуга з тимчасового приєднання до електричних мереж та послуга з улаштування вузлів комерційного обліку електричної енергії надається в '''пріоритетному порядку та безоплатно''' що використовується для тимчасового розміщення переміщених (евакуйованих) осіб з метою їх тимчасового проживання в модульних містечках, та для задоволення потреб підприємств із сфери управління Мінстратегпрому та Мінекономіки, а також підприємств Акціонерного товариства «Українська оборонна промисловість», які залучені до виконання мобілізаційного завдання, Збройних Сил України, інших військових формувань України, правоохоронних органів і сил цивільного захисту.      


Так, послуга з тимчасового приєднання передбачає такі етапи:
Послуга з тимчасового приєднання передбачає такі етапи:


1. Звернення замовника до ОСР за місцем розташування його електроустановок із заявою про тимчасове приєднання за формою, наведеною у додатку 1 до Порядку та надання переліку документів, визначених у пункті 8 Порядку;
1. Звернення замовника за місцем розташування його електроустановок із заявою про тимчасове приєднання за формою, наведеною у [https://zakon.rada.gov.ua/rada/show/v0352874-22#n85 додатку 1 до Порядку] [https://zakon.rada.gov.ua/rada/show/v0352874-22#n13 тимчасового приєднання електроустановок до системи розподілу у період дії в Україні воєнного стану] та надання переліку документів, визначених у пункті 8 [https://zakon.rada.gov.ua/rada/show/v0352874-22#n13 Порядку тимчасового приєднання електроустановок до системи розподілу у період дії в Україні воєнного стану];


2. Видача ОСР не пізніше ніж на п’ятий календарний день з дати реєстрації заяви про тимчасове приєднання та всіх необхідних документів проєкту договору тимчасового приєднання, технічних умов та орієнтовного розрахунку вартості приєднання.
Сервіс «Особистий кабінет замовника». З ''метою отримання замовником інформації в режимі онлайн щодо організаційних та технічних заходів, які здійснюються оператором системи розподілу для надання послуги з тимчасового приєднання, оператор системи розподілу має не пізніше ніж на другий робочий день після реєстрації заяви забезпечити замовнику послуги з тимчасового приєднання доступ до особистого кабінету на офіційному вебсайті оператора в мережі Інтернет шляхом направлення електронною поштою або SMS повідомлення на номер мобільного телефону замовника інформації про логін та пароль для доступу до особистого кабінету замовника.''


3. Обрання замовником у строк не більше 5 календарних днів з дати отримання від ОСР проєкту договору та технічних умов однієї із запропонованих ОСР точок приєднання/альтернативних точок приєднання та повідомлення ОСР про прийняте рішення;
2. Оператор системи розподілу не пізніше ніж на ''десятий календарний день'' з дати реєстрації заяви про тимчасове приєднання та всіх необхідних документів надає замовнику проєкт договору про тимчасове приєднання, орієнтовний розрахунок вартості приєднання, а також проєкт технічних умов на тимчасове приєднання, за формою, наведеною [https://zakon.rada.gov.ua/rada/show/v0352874-22#n85 у додатку 2 Порядку тимчасового приєднання електроустановок до системи розподілу у період дії в Україні воєнного стану;] , підписані оператором системи розподілу, у зазначений у заяві про приєднання спосіб обміну інформацією.


4. Сплата замовником виставленого ОСР рахунку вартості надання послуги тимчасового приєднання (у разі обрання замовником точки приєднання на межі земельної ділянки замовника (на території цієї земельної ділянки));
Оператор системи розподілу не пізніше ніж на ''другий календарний день'' з дати реєстрації заяви про тимчасове приєднання до електричних мереж об’єкта замовника, що використовується для тимчасового розміщення переміщених (евакуйованих) осіб з метою їх тимчасового проживання в модульних містечках, та для задоволення потреб підприємств із сфери управління Мінстратегпрому та Мінекономіки, а також підприємств Державного концерну «Укроборонпром», які залучені до виконання мобілізаційного завдання, Збройних Сил України, інших військових формувань України, правоохоронних органів і сил цивільного захисту надає замовнику проєкт договору про тимчасове приєднання та проєкт технічних умов на тимчасове приєднання, за формою, наведеною [https://zakon.rada.gov.ua/rada/show/v0352874-22#n85 у додатку 2 Порядку тимчасового приєднання електроустановок до системи розподілу у період дії в Україні воєнного стану;] підписані оператором системи розподілу, у зазначений у заяві про приєднання спосіб обміну інформацією;


5. Виконання будівельно-монтажних робіт у зовнішніх електричних мережах ОСР, будівництво лінійної частини приєднання тощо згідно з умовами договору про тимчасове приєднання електроустановок до електричних мереж.
3. Замовник у строк не більше 5 календарних днів з дати отримання від оператора системи розподілу проєкту договору про тимчасове приєднання та технічних умов на тимчасове приєднання обирає із запропонованих оператором системи розподілу точок приєднання, приймає рішення про сторону, відповідальну за будівництво лінійної частини приєднання з обраною точкою приєднання, яка розташовується на межі земельної ділянки замовника (на території цієї земельної ділянки), та повідомляє оператора системи розподілу про прийняте рішення.
 
Оператор системи розподілу протягом одного календарного дня з дня отримання такого повідомлення надає замовнику скоригований та підписаний остаточний варіант договору про тимчасове приєднання з урахуванням обраної замовником точки приєднання, який підписується замовником разом з виданими технічними умовами, та повертається оператору системи розподілу для реєстрації.
 
4. Замовник сплачує виставлений оператором системи розподілу рахунок вартості надання послуги тимчасового приєднання (у разі обрання замовником точки приєднання на межі земельної ділянки замовника (на території цієї земельної ділянки) та прийняття рішення про будівництво лінійної частини приєднання оператором системи розподілу);
 
5. Виконання будівельно-монтажних робіт у зовнішніх електричних мережах оператором системи розподілу , будівництво лінійної частини приєднання тощо згідно з умовами договору про тимчасове приєднання електроустановок до електричних мереж. Про факт виконання технічних умов на тимчасове приєднання та влаштування вузла комерційного обліку електричної енергії сторони, які виконували будівельно-монтажні роботи електричних мереж лінійної частини приєднання та/або електричних мереж оператора системи розподілу та влаштування вузла обліку відповідно, письмово повідомляють іншу сторону.


6. Підписання сторонами акта надання послуги з тимчасового приєднання протягом 2 робочих днів після отримання/направлення повідомлення про виконання технічних умов на тимчасове приєднання та влаштування вузла комерційного обліку електричної енергії.
6. Підписання сторонами акта надання послуги з тимчасового приєднання протягом 2 робочих днів після отримання/направлення повідомлення про виконання технічних умов на тимчасове приєднання та влаштування вузла комерційного обліку електричної енергії.


Пунктом 21 [https://zakon.rada.gov.ua/rada/show/v0352874-22#Text Порядку] визначено, що протягом шести місяців після припинення чи скасування на території України воєнного стану тимчасово приєднані електроустановки на підставі цього [https://zakon.rada.gov.ua/rada/show/v0352874-22#Text Порядку] (у тому числі електроустановки приєднані за рахунок резерву потужності інших споживачів) мають бути приєднані до системи розподілу відповідно до вимог Кодексу систем розподілу, затвердженого постановою НКРЕКП від 14 березня 2018 року № 310.
[https://zakon.rada.gov.ua/rada/show/v0352874-22#n13 Пунктом 22 Порядку тимчасового приєднання електроустановок до системи розподілу у період дії в Україні воєнного стану]визначено, що протягом шести місяців після припинення чи скасування на території України воєнного стану тимчасово приєднані електроустановки на підставі цього Порядку (у тому числі електроустановки приєднані за рахунок резерву потужності інших споживачів) мають бути приєднані до системи розподілу відповідно до вимог [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/v0310874-18#Text Кодексу систем розподілу.]
 
== Порядок розгляду скарг/претензій споживачів щодо показників якості електричної енергії ==
== Порядок розгляду скарг/претензій споживачів щодо показників якості електричної енергії ==
Порядок розгляду скарг/претензій споживачів щодо показників якості електричної енергії визначений у пунктах [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/v0310874-18 13.2.2 – 13.2.12 глави 13.2 розділу XІІI КСР.]
Порядок розгляду скарг/претензій споживачів щодо показників якості електричної енергії визначений у [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/v0310874-18#n3395 главі 13.2 розділу XІІI Кодексу систем розподілу.]
 
У разі надходження скарги/звернення/претензії від споживача або групи споживачів (колективної скарги/звернення/претензії) щодо якості електричної енергії оператором системи розподілу розглядає її протягом 15 днів з дня отримання скарги/звернення/претензії, а у разі проведення вимірювань параметрів якості електричної енергії в точці розподілу споживача - протягом 30 днів та протягом 45 днів - для колективної скарги/звернення/претензії. Якщо протягом строку розгляду скарги/звернення/претензії споживача щодо якості електричної енергії надходять повторні скарги/звернення/претензії від такого споживача, то такі скарги/звернення/претензії розглядаються разом.


За результатами розгляду скарги (претензії) споживача щодо якості електричної енергії ОСР надає відповідь споживачу у письмовій формі, яка повинна містити інформацію щодо:
За результатами розгляду скарги (претензії) споживача щодо якості електричної енергії оператор системи розподілу надає відповідь споживачу у письмовій формі, яка повинна містити інформацію щодо:


1) у разі визнання скарги/звернення/претензії обґрунтованою:
1) у разі визнання скарги/звернення/претензії обґрунтованою:
* причин недотримання показників якості електричної енергії;
 
* заходів та строків стосовно усунення ОСР причин недотримання показників якості електричної енергії з урахуванням вимог пункту 13.2.11 цієї глави або проведених робіт, якщо причини недотримання показників якості електричної енергії було усунуто під час розгляду скарги;
* причин недотримання показників     якості електричної енергії;
* результатів вимірювання параметрів якості електричної енергії у разі його проведення;
* заходів та строків стосовно     усунення оператором системи розподілу причин недотримання показників     якості електричної енергії з урахуванням вимог [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/v0310874-18#n3395 пункту 13.2.11 глави 13.2 Кодексу систем розподілу]    або проведених робіт, якщо причини недотримання показників якості     електричної енергії було усунуто під час розгляду скарги;
* результатів вимірювання     параметрів якості електричної енергії у разі його проведення;
 
2) у разі визнання скарги/звернення/претензії такою, що не підлягає задоволенню:
2) у разі визнання скарги/звернення/претензії такою, що не підлягає задоволенню:
* документів, що підтверджують порушення споживачем вимог цього [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/v0310874-18 Кодексу] або нормативно-технічних документів, внаслідок чого параметри якості електричної енергії в точці розподілу споживача не відповідають показникам, визначеним [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/v0310874-18 цим Кодексом];
* результатів вимірювання параметрів якості електричної енергії, що підтверджують дотримання ОСР нормативних показників якості електричної енергії.
ОСР може направити свого представника в узгоджений зі споживачем час для аналізу можливих причин недотримання показників якості електричної енергії та/або проведення необхідного вимірювання й подальшого надання відповіді споживачу з урахуванням строків, указаних вище.


Представник ОСР у разі необхідності проводить вимірювання параметрів якості електричної енергії в точці розподілу протягом не менше 7 календарних днів за виключенням часу тривалості перерв в електропостачанні.
* документів, що підтверджують    порушення споживачем вимог [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/v0310874-18#n1902 Кодексу систем розподілу], зокрема якщо    установки чи прилади споживача не відповідають стандартам або технічним    умовам приєднання, що їх встановили державні органи влади або оператори    системи розподілу, нормативно-технічним документам, унаслідок чого    параметри якості електричної енергії в точці розподілу споживача не    відповідають показникам, визначеним Кодексом систем розподілу;
* результатів вимірювання     параметрів якості електричної енергії, що підтверджують дотримання    оператором системи розподілу нормативних показників якості електричної    енергії та які проведені відповідно до вимог пунктів [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/v0310874-18#n2620 6.2.1-6.2.5 глави 6.2]    та пункту [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/v0310874-18#n3395 13.2.10 глави 13.2 Кодексу систем розподілу] не менше 7     календарних днів, за виключенням часу тривалості перерв в     електропостачанні.
 
3) у разі відмови споживача від скарги/звернення/претензії щодо якості електричної енергії, що подається письмово в довільній формі, оператор системи розподілу зобов'язаний до закінчення строку її розгляду надати письмову відповідь такому споживачу із зазначенням інформації про залишення її без розгляду.


ОСР може зменшити тривалість вимірювання або не проводити вимірювання у разі визнання факту недотримання показників якості електричної енергії в точці розподілу електричної енергії споживача.
Оператор системи розподілу може направити свого представника в узгоджений зі споживачем час для аналізу можливих причин недотримання показників якості електричної енергії та/або проведення необхідного вимірювання й подальшого надання відповіді споживачу з урахуванням строків, указаних вище.


Перелік параметрів якості електричної енергії, що вимірюються за скаргою/зверненням/претензією споживача, визначає ОСР відповідно до змісту скарги/звернення/претензії.
Представник оператора систем розподілу у разі необхідності проводить вимірювання параметрів якості електричної енергії в точці розподілу протягом не менше 7 календарних днів за виключенням часу тривалості перерв в електропостачанні.


У разі неможливості встановлення вимірювального засобу в точці розподілу вимірювання проводиться якнайближче до точки розподілу. У разі проведення вимірювання на території споживача він має забезпечити відповідні умови для місця встановлення вимірювального засобу, які забезпечать захист цього засобу вимірювання від несанкціонованого втручання в його роботу протягом проведення вимірювання параметрів якості електричної енергії, а ОСР встановлює засіб вимірювання параметрів якості електричної енергії після забезпечення відповідних умов для встановлення даного засобу.
Оператор системи розподілу може зменшити тривалість вимірювання або не проводити вимірювання у разі визнання факту недотримання показників якості електричної енергії в точці розподілу електричної енергії споживача.


Усі витрати, пов’язані із вимірюванням параметрів якості електричної енергії, покриває ОСР.
Усі витрати, пов’язані із вимірюванням параметрів якості електричної енергії, покриває оператор системи розподілу.


Споживач за письмовою згодою ОСР має право сам організувати проведення таких вимірювань, при цьому проводити вимірювання може організація, яка має відповідні повноваження або дозволи. Дані, отримані за допомогою таких засобів, є доказом при розгляді скарги/звернення/претензії щодо показників якості електричної енергії. ОСР повинен відшкодувати витрати споживача на організацію проведення вимірювань у разі підтвердження факту недотримання показників якості електричної енергії.
Споживач за письмовою згодою оператора системи розподілу має право організувати проведення таких вимірювань. При цьому споживач має право залучати профільні організації, які мають необхідні засоби вимірювання параметрів якості електричної енергії, що відповідають вимогам [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/v0310874-18#n1902 Кодексу систем розподілу.] Дані, отримані за допомогою таких засобів, є доказом при розгляді скарги/звернення/претензії щодо показників якості електричної енергії. Оператор системи розподілу повинен відшкодувати витрати споживача на організацію проведення вимірювань у разі підтвердження факту недотримання показників якості електричної енергії.


У разі встановлення споживачу електронного лічильника з функцією вимірювання параметрів відхилення напруги, що здійснюється відповідно до вимог [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/v0310874-18 пункту 6.5.1 глави 6.5 розділу VI цього Кодексу], ОСР '''за згодою споживача''' використовує результати таких вимірювань при розгляді скарги/звернення/претензії щодо показників якості електричної енергії. При цьому вимірювання параметрів якості електричної енергії <u>іншими засобами не проводиться.</u>
Оператор системи розподілу зобов'язаний усунути причини недотримання показників якості електричної енергії протягом 30 днів у разі можливості їх усунення простими роботами (оперативними діями персоналу) або 180 днів у разі необхідності проведення складних робіт (будівельних робіт або заміни елементів мережі).


ОСР зобов’язаний усунути причини недотримання показників якості електричної енергії протягом '''30''' днів у разі можливості їх усунення оперативними діями персоналу ОСР або '''180''' днів у разі необхідності проведення будівельних робіт або заміни елементів мережі.
Перебіг строку усунення причин недотримання показників якості електричної енергії розпочинається з дня, наступного за днем, коли оператору системи розподілу став відомий факт недотримання показників якості електричної енергії за результатами проведення вимірювання або з дня, наступного за днем отримання скарги/звернення/претензії споживача, якщо оператору системи розподілу уже були відомі причини недотримання показників якості електричної енергії.


Перебіг строку усунення причин недотримання показників якості електричної енергії розпочинається з дня, наступного за днем, коли ОСР став відомий факт недотримання показників якості електричної енергії за результатами проведення вимірювання або з дня, наступного за днем отримання скарги/звернення/претензії споживача, якщо ОСР уже були відомі причини недотримання показників якості електричної енергії.
[https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/v0375874-18#Text Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 12.06.2018 № 375 затверджено Порядок забезпечення стандартів якості електропостачання та надання компенсацій споживачам за їх недотримання,] який визначає загальні та гарантовані стандарти якості електропостачання, встановлює порядок компенсації споживачам за недотримання компанією гарантованих стандартів якості.


Додатково зазначаємо, що постановою [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/v0375874-18 НКРЕКП від від 12.06.2018 № 375 затверджено Порядок забезпечення стандартів якості електропостачання та надання компенсацій споживачам за їх недотримання (далі – Порядок № 375),] який визначає загальні та гарантовані стандарти якості електропостачання, встановлює порядок компенсації споживачам за недотримання компанією гарантованих стандартів якості.
Оператором системи розподілу зобов’язаний здійснювати відшкодування збитків споживачу, завданих внаслідок недотримання показників якості електропостачання. Збитки, що виникли внаслідок недотримання показників якості електропостачання, не відшкодовуються, якщо оператор системи розподілу доведе, що вони викликані форс-мажорними обставинами або виникли не з його вини, а з вини споживача, в електричних мережах споживача, через недотримання вимог експлуатації електроприладів, порушення споживачем вимог [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/v0310874-18#n1902 Кодексу систем розподілу.]


Крім того, споживач зобов’язаний, зокрема, узгоджувати з оператором системи нові підключення та переобладнання внутрішньої електропроводки, здійснювані з метою збільшення споживання електричної потужності. Разом з тим, оператор системи не несе відповідальності за майнову шкоду, заподіяну споживачу або третім особам внаслідок припинення або обмеження у постачанні електричної енергії, та матеріальні збитки, які викликані, зокрема, форс-мажорними обставинами, протиправними діями третіх осіб чи з вини споживача.
Якщо оператор системи розподілу не відшкодовує споживачу збитки, завдані не з вини оператора системи розподілу, у відповіді споживачу надаються всі підтвердні матеріали, які спростовують вину оператора системи розподілу у завданні збитків, що виникли внаслідок недотримання показників якості електропостачання.  


'''Спірні питання щодо відшкодування збитків та/або визначення їх розміру вирішуються під час розгляду претензії шляхом переговорів між учасниками роздрібного ринку або в судовому порядку.'''
''У разі незгоди з результатами розгляду звернення щодо відшкодування збитків споживач може оскаржити рішення в суді.''
{| class="wikitable"
{| class="wikitable"
|Звертаємо увагу, що з метою спрощення доступу до інформації та підвищення рівня прозорості в енергетичному секторі України, та для сприяння швидкому і легкому зворотному зв’язку між споживачами та учасниками роздрібного ринку, НКРЕКП запустила мобільний додаток «Енергетика Онлайн» в якому споживач може оперативно надіслати скаргу до відповідної компанії та подати заяву на компенсацію за неякісно надані послуги у сфері електропостачання.
|Звертаємо увагу, що з метою спрощення доступу до інформації та підвищення рівня прозорості в енергетичному секторі України, та для сприяння швидкому і легкому зворотному зв’язку між споживачами та учасниками роздрібного ринку, Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, запустила мобільний додаток «Енергетика Онлайн» в якому споживач може оперативно надіслати скаргу до відповідної компанії та подати заяву на компенсацію за неякісно надані послуги у сфері електропостачання.
|}
|}
[[Категорія:Захист прав споживачів]]
[[Категорія:Захист прав споживачів]]

Поточна версія на 12:30, 21 жовтня 2024

Нормативна база

Права споживачів електричної енергії

Споживач - фізична особа, у тому числі фізична особа - підприємець, або юридична особа, що купує електричну енергію для власного споживання.(п.84 ч. 1. ст. 1 Закону України "Про ринок електричної енергії")

Саттею 58 Закону України "Про ринок елекричної енергії" передбачено, що споживач має право:

1) купувати електричну енергію для власного споживання за двосторонніми договорами та на організованих сегментах ринку, за умови укладення ним договору про врегулювання небалансів та договору про надання послуг з передачі електричної енергії з оператором системи передачі, а у разі приєднання до системи розподілу - договору про надання послуг з розподілу електричної енергії з оператором системи розподілу; або купувати електричну енергію на роздрібному ринку у електропостачальників або у виробників, що здійснюють виробництво електричної енергії на об’єктах розподіленої генерації, за правилами роздрібного ринку;

2) змінювати електропостачальника на умовах, визначених цим Законом та правилами роздрібного ринку;

3) отримувати електричну енергію належної якості згідно з умовами договору та вимогами до якості електричної енергії;

4) на компенсацію, що застосовується у разі недотримання показників якості послуг електропостачання;

5) на відшкодування збитків, завданих внаслідок невиконання його контрагентами умов договорів, укладених на ринку електричної енергії;

6) на недискримінаційний доступ до системи передачі, систем розподілу на підставі договорів з оператором системи передачі, оператором системи розподілу відповідно до вимог кодексу системи передачі, кодексу систем розподілу;

7) на доступ до інформації щодо діяльності на ринку електричної енергії у порядку та обсягах, визначених правилами ринку та іншими нормативно-правовими актами, що регулюють функціонування ринку електричної енергії;

8) подавати відповідному електропостачальнику, оператору системи розподілу звернення, скарги та претензії, зокрема щодо якості електропостачання, щодо надання послуг з постачання електричної енергії та отримувати в установленому законодавством порядку вмотивовані відповіді або повідомлення про заходи щодо усунення електропостачальником причин скарги;

9) подавати Регулятору скарги відповідно до порядку розгляду скарг та вирішення спорів;

10) отримувати від відповідного електропостачальника інформацію, передбачену законодавством та умовами договору постачання електричної енергії споживачу;

11) отримувати від відповідного електропостачальника повідомлення про його наміри внести зміни до будь-яких умов договору постачання електричної енергії споживачу не пізніше ніж за 20 днів до внесення та у разі незгоди із запропонованими змінами розірвати договір з електропостачальником у визначеному договором порядку;

11-1) брати участь у ринку допоміжних послуг, надавати послуги з балансування та об’єднуватися (вступати) в агреговані групи з цією метою у порядку, визначеному правилами ринку;

12) інші права відповідно до законодавства та укладених договорів.

Споживач має право встановлювати генеруючі установки, призначені для виробництва електричної енергії для покриття виключно власного споживання, без отримання ліцензії на провадження господарської діяльності з виробництва енергії, якщо такий споживач у будь-який період часу не здійснює відпуск виробленої енергії в ОЕС України або в мережі інших суб’єктів господарювання.

Споживач має право встановлювати та використовувати установки зберігання енергії для забезпечення власних потреб без отримання ліцензії на провадження господарської діяльності із зберігання енергії, якщо такий споживач у будь-який період часу не здійснює відпуск раніше збереженої в установці зберігання енергії в ОЕС України або в мережі інших суб’єктів господарювання.

Споживач, генеруюча установка якого виробляє електричну енергію з відновлюваних джерел енергії для покриття виключно власного споживання, має право отримати гарантію походження електричної енергії, виробленої з відновлюваних джерел енергії, відповідно до законодавства.

Споживач, який є власником гарантії походження електричної енергії, виробленої з відновлюваних джерел енергії, має право відчужувати її та/або використати для підтвердження того, що відповідний обсяг спожитої ним для власних потреб електричної енергії вироблено з відновлюваних джерел енергії. Гарантія походження електричної енергії, виробленої з відновлюваних джерел енергії, засвідчує права її власника на екологічну цінність та позитивний ефект від виробництва електричної енергії з відновлюваних джерел енергії.

Споживач має право вступати до агрегованих груп та надавати допоміжні послуги і послуги з балансування із застосуванням власних електроустановок, призначених до споживання та/або виробництва, та/або зберігання електричної енергії.

Споживач має право вступати до агрегованих груп та купувати-продавати електроенергію, яка зберігається із застосуванням власних установок зберігання енергії, агрегатору. Продаж електроенергії агрегатором такому споживачу з метою її зберігання в установках зберігання енергії не вважається постачанням у розумінні цього Закону та не потребує ліцензії";


Побутові споживачі та малі непобутові споживачі мають право на отримання універсальних послуг

Споживачі колективного побутового споживача купують та здійснюють розрахунки за спожиту електричну енергію з колективним побутовим споживачем за тими самими цінами, за якими колективний побутовий споживач купує та здійснює розрахунки за електричну енергію з електропостачальником такого колективного побутового споживача.( ч.2 ст. 58 Закону України "Про ринок електричної енергії".)

Захист прав споживачів електричної енергії

Захист прав споживачів електричної енергії, а також механізм реалізації захисту цих прав регулюються , Законами України "Про захист прав споживачів", "Про захист економічної конкуренції", " Про ринок електричної енергії"[1] іншими нормативно-правовими актами.

Відносини між громадянами (споживачами електричної енергії) та енергопостачальниками (операторами) регулюються Правилами роздрібного ринку електричної енергії, затверджених постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 14.03.2018 № 312 .(Далі- Правила роздрібного ринку електричної енергії )

Статею 60 Закону України "Про ринок електричної енергії" про захист прав споживачів передбачено, що з метою забезпечення захисту прав споживачів учасники ринку не застосовують недобросовісні методи конкуренції до споживача. Положення та умови договорів зі споживачами мають бути прозорими та доступними для розуміння.

Згідно з вимогами Закону України Про ринок електричної енергії та Правил роздрібного ринку електричної енергії, учасники роздрібного ринку під час здійснення діяльності з розподілу, передачі, постачання (продажу) електричної енергії споживачу, надання послуг комерційного обліку мають дотримуватись вимог чинного законодавства та укладених договорів.

Постачання електричної енергії споживачу здійснюється, якщо споживач є стороною діючих договорів про розподіл електричної енергії з оператором системи розподілу та постачання електричної енергії з відповідним постачальником.

Разом із тим зазначаємо, що відповідно до пункту 5.1.2 глави 5.1 розділу V Правил роздрібного ринку електричної енергії оператор системи зобов'язаний, зокрема, дотримуватись показників якості електропостачання, які характеризують рівень надійності (безперервності) електропостачання, комерційної якості надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії, а також якості електричної енергії, перелік та величини яких затверджено Регулятором; здійснювати компенсацію та/або відшкодування збитків користувачу системи передачі та користувачу системи розподілу та/або споживачу у разі недотримання оператором системи показників якості послуг, визначених Регулятором та відповідним договором про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії.

Оператор системи несе відповідальність у порядку, передбаченому законодавством України, за завдані споживачу збитки внаслідок порушення ним умов договору та цих Правил (пункт 5.1.4 глави 5.1 розділу V Правил роздрібного ринку електричної енергії).

Важливо! Відповідно до пункту 5.1.6 глави 5.1 розділу V Правил роздрібного ринку електричної енергії оператор системи розподілу не несе відповідальності перед споживачем за розподіл електричної енергії, яка не відповідає показникам якості електричної енергії, за той час, протягом якого споживач не дотримувався встановленого договором режиму електроспоживання, допускав перевищення дозволеної (договірної) величини електричної потужності та не виконував інші умови договору, що підтверджено відповідними документами.

При цьому, положеннями пункту 8.2.2 глави 8.2 розділу VІІІ Правил роздрібного ринку електричної енергії встановлено, що у разі надходження претензії/скарги споживача щодо якості електричної енергії оператор системи розподілу розглядає її протягом 15 днів з дня отримання претензії/скарги, а у разі проведення вимірювань показників якості електричної енергії в точці розподілу електричної енергії – протягом 30 днів.

Розгляд претензій та скарг споживачів щодо показників якості електричної енергії, вимірювання показників якості електричної енергії, претензій щодо відшкодування збитків, завданих внаслідок недотримання оператор системи розподілу показників якості електропостачання, зокрема внаслідок недотримання показників якості електричної енергії та перерв в електропостачанні, здійснюється відповідно до вимог Кодексу систем розподілу, затвердженого постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 14.03.2018 № 310 .

Особливості приєднання до електричних мереж у період дії воєнного стану

Послуги з тимчасового приєднання електроустановок до електричних мереж надаються за єдиною процедурою, визначеною Порядком тимчасового приєднання електроустановок до системи розподілу у період дії в Україні воєнного стану затвердженого Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 26.03.2022 №352 (Далі Порядок тимчасового приєднання електроустановок до системи розподілу у період дії в Україні воєнного стану)

Послуга з тимчасового приєднання надається оператором системи розподілу на підставі договору про тимчасове приєднання, що укладається між замовником послуги з тимчасового приєднання та оператором системи розподілу. У договорі про тимчасове приєднання має бути визначено, зокрема, вартість надання послуги з приєднання в частині будівництва лінійної частини приєднання із зазначенням специфікації та вартості обладнання для точки приєднання на рівні напруги, заявленої замовником у заяві про тимчасове приєднання, що розташована на межі земельної ділянки замовника (на території цієї земельної ділянки), умови оплати та порядок розрахунків.

Крім того,Порядоком тимчасового приєднання електроустановок до системи розподілу у період дії в Україні воєнного стану визначено категорії замовників, яким послуга з тимчасового приєднання до електричних мереж та послуга з улаштування вузлів комерційного обліку електричної енергії надається в пріоритетному порядку та безоплатно що використовується для тимчасового розміщення переміщених (евакуйованих) осіб з метою їх тимчасового проживання в модульних містечках, та для задоволення потреб підприємств із сфери управління Мінстратегпрому та Мінекономіки, а також підприємств Акціонерного товариства «Українська оборонна промисловість», які залучені до виконання мобілізаційного завдання, Збройних Сил України, інших військових формувань України, правоохоронних органів і сил цивільного захисту.

Послуга з тимчасового приєднання передбачає такі етапи:

1. Звернення замовника за місцем розташування його електроустановок із заявою про тимчасове приєднання за формою, наведеною у додатку 1 до Порядку тимчасового приєднання електроустановок до системи розподілу у період дії в Україні воєнного стану та надання переліку документів, визначених у пункті 8 Порядку тимчасового приєднання електроустановок до системи розподілу у період дії в Україні воєнного стану;

Сервіс «Особистий кабінет замовника». З метою отримання замовником інформації в режимі онлайн щодо організаційних та технічних заходів, які здійснюються оператором системи розподілу для надання послуги з тимчасового приєднання, оператор системи розподілу має не пізніше ніж на другий робочий день після реєстрації заяви забезпечити замовнику послуги з тимчасового приєднання доступ до особистого кабінету на офіційному вебсайті оператора в мережі Інтернет шляхом направлення електронною поштою або SMS повідомлення на номер мобільного телефону замовника інформації про логін та пароль для доступу до особистого кабінету замовника.

2. Оператор системи розподілу не пізніше ніж на десятий календарний день з дати реєстрації заяви про тимчасове приєднання та всіх необхідних документів надає замовнику проєкт договору про тимчасове приєднання, орієнтовний розрахунок вартості приєднання, а також проєкт технічних умов на тимчасове приєднання, за формою, наведеною у додатку 2 Порядку тимчасового приєднання електроустановок до системи розподілу у період дії в Україні воєнного стану; , підписані оператором системи розподілу, у зазначений у заяві про приєднання спосіб обміну інформацією.

Оператор системи розподілу не пізніше ніж на другий календарний день з дати реєстрації заяви про тимчасове приєднання до електричних мереж об’єкта замовника, що використовується для тимчасового розміщення переміщених (евакуйованих) осіб з метою їх тимчасового проживання в модульних містечках, та для задоволення потреб підприємств із сфери управління Мінстратегпрому та Мінекономіки, а також підприємств Державного концерну «Укроборонпром», які залучені до виконання мобілізаційного завдання, Збройних Сил України, інших військових формувань України, правоохоронних органів і сил цивільного захисту надає замовнику проєкт договору про тимчасове приєднання та проєкт технічних умов на тимчасове приєднання, за формою, наведеною у додатку 2 Порядку тимчасового приєднання електроустановок до системи розподілу у період дії в Україні воєнного стану; підписані оператором системи розподілу, у зазначений у заяві про приєднання спосіб обміну інформацією;

3. Замовник у строк не більше 5 календарних днів з дати отримання від оператора системи розподілу проєкту договору про тимчасове приєднання та технічних умов на тимчасове приєднання обирає із запропонованих оператором системи розподілу точок приєднання, приймає рішення про сторону, відповідальну за будівництво лінійної частини приєднання з обраною точкою приєднання, яка розташовується на межі земельної ділянки замовника (на території цієї земельної ділянки), та повідомляє оператора системи розподілу про прийняте рішення.

Оператор системи розподілу протягом одного календарного дня з дня отримання такого повідомлення надає замовнику скоригований та підписаний остаточний варіант договору про тимчасове приєднання з урахуванням обраної замовником точки приєднання, який підписується замовником разом з виданими технічними умовами, та повертається оператору системи розподілу для реєстрації.

4. Замовник сплачує виставлений оператором системи розподілу рахунок вартості надання послуги тимчасового приєднання (у разі обрання замовником точки приєднання на межі земельної ділянки замовника (на території цієї земельної ділянки) та прийняття рішення про будівництво лінійної частини приєднання оператором системи розподілу);

5. Виконання будівельно-монтажних робіт у зовнішніх електричних мережах оператором системи розподілу , будівництво лінійної частини приєднання тощо згідно з умовами договору про тимчасове приєднання електроустановок до електричних мереж. Про факт виконання технічних умов на тимчасове приєднання та влаштування вузла комерційного обліку електричної енергії сторони, які виконували будівельно-монтажні роботи електричних мереж лінійної частини приєднання та/або електричних мереж оператора системи розподілу та влаштування вузла обліку відповідно, письмово повідомляють іншу сторону.

6. Підписання сторонами акта надання послуги з тимчасового приєднання протягом 2 робочих днів після отримання/направлення повідомлення про виконання технічних умов на тимчасове приєднання та влаштування вузла комерційного обліку електричної енергії.

Пунктом 22 Порядку тимчасового приєднання електроустановок до системи розподілу у період дії в Україні воєнного станувизначено, що протягом шести місяців після припинення чи скасування на території України воєнного стану тимчасово приєднані електроустановки на підставі цього Порядку (у тому числі електроустановки приєднані за рахунок резерву потужності інших споживачів) мають бути приєднані до системи розподілу відповідно до вимог Кодексу систем розподілу.

Порядок розгляду скарг/претензій споживачів щодо показників якості електричної енергії

Порядок розгляду скарг/претензій споживачів щодо показників якості електричної енергії визначений у главі 13.2 розділу XІІI Кодексу систем розподілу.

У разі надходження скарги/звернення/претензії від споживача або групи споживачів (колективної скарги/звернення/претензії) щодо якості електричної енергії оператором системи розподілу розглядає її протягом 15 днів з дня отримання скарги/звернення/претензії, а у разі проведення вимірювань параметрів якості електричної енергії в точці розподілу споживача - протягом 30 днів та протягом 45 днів - для колективної скарги/звернення/претензії. Якщо протягом строку розгляду скарги/звернення/претензії споживача щодо якості електричної енергії надходять повторні скарги/звернення/претензії від такого споживача, то такі скарги/звернення/претензії розглядаються разом.

За результатами розгляду скарги (претензії) споживача щодо якості електричної енергії оператор системи розподілу надає відповідь споживачу у письмовій формі, яка повинна містити інформацію щодо:

1) у разі визнання скарги/звернення/претензії обґрунтованою:

  • причин недотримання показників якості електричної енергії;
  • заходів та строків стосовно усунення оператором системи розподілу причин недотримання показників якості електричної енергії з урахуванням вимог пункту 13.2.11 глави 13.2 Кодексу систем розподілу або проведених робіт, якщо причини недотримання показників якості електричної енергії було усунуто під час розгляду скарги;
  • результатів вимірювання параметрів якості електричної енергії у разі його проведення;

2) у разі визнання скарги/звернення/претензії такою, що не підлягає задоволенню:

  • документів, що підтверджують порушення споживачем вимог Кодексу систем розподілу, зокрема якщо установки чи прилади споживача не відповідають стандартам або технічним умовам приєднання, що їх встановили державні органи влади або оператори системи розподілу, нормативно-технічним документам, унаслідок чого параметри якості електричної енергії в точці розподілу споживача не відповідають показникам, визначеним Кодексом систем розподілу;
  • результатів вимірювання параметрів якості електричної енергії, що підтверджують дотримання оператором системи розподілу нормативних показників якості електричної енергії та які проведені відповідно до вимог пунктів 6.2.1-6.2.5 глави 6.2 та пункту 13.2.10 глави 13.2 Кодексу систем розподілу не менше 7 календарних днів, за виключенням часу тривалості перерв в електропостачанні.

3) у разі відмови споживача від скарги/звернення/претензії щодо якості електричної енергії, що подається письмово в довільній формі, оператор системи розподілу зобов'язаний до закінчення строку її розгляду надати письмову відповідь такому споживачу із зазначенням інформації про залишення її без розгляду.

Оператор системи розподілу може направити свого представника в узгоджений зі споживачем час для аналізу можливих причин недотримання показників якості електричної енергії та/або проведення необхідного вимірювання й подальшого надання відповіді споживачу з урахуванням строків, указаних вище.

Представник оператора систем розподілу у разі необхідності проводить вимірювання параметрів якості електричної енергії в точці розподілу протягом не менше 7 календарних днів за виключенням часу тривалості перерв в електропостачанні.

Оператор системи розподілу може зменшити тривалість вимірювання або не проводити вимірювання у разі визнання факту недотримання показників якості електричної енергії в точці розподілу електричної енергії споживача.

Усі витрати, пов’язані із вимірюванням параметрів якості електричної енергії, покриває оператор системи розподілу.

Споживач за письмовою згодою оператора системи розподілу має право організувати проведення таких вимірювань. При цьому споживач має право залучати профільні організації, які мають необхідні засоби вимірювання параметрів якості електричної енергії, що відповідають вимогам Кодексу систем розподілу. Дані, отримані за допомогою таких засобів, є доказом при розгляді скарги/звернення/претензії щодо показників якості електричної енергії. Оператор системи розподілу повинен відшкодувати витрати споживача на організацію проведення вимірювань у разі підтвердження факту недотримання показників якості електричної енергії.

Оператор системи розподілу зобов'язаний усунути причини недотримання показників якості електричної енергії протягом 30 днів у разі можливості їх усунення простими роботами (оперативними діями персоналу) або 180 днів у разі необхідності проведення складних робіт (будівельних робіт або заміни елементів мережі).

Перебіг строку усунення причин недотримання показників якості електричної енергії розпочинається з дня, наступного за днем, коли оператору системи розподілу став відомий факт недотримання показників якості електричної енергії за результатами проведення вимірювання або з дня, наступного за днем отримання скарги/звернення/претензії споживача, якщо оператору системи розподілу уже були відомі причини недотримання показників якості електричної енергії.

Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 12.06.2018 № 375 затверджено Порядок забезпечення стандартів якості електропостачання та надання компенсацій споживачам за їх недотримання, який визначає загальні та гарантовані стандарти якості електропостачання, встановлює порядок компенсації споживачам за недотримання компанією гарантованих стандартів якості.

Оператором системи розподілу зобов’язаний здійснювати відшкодування збитків споживачу, завданих внаслідок недотримання показників якості електропостачання. Збитки, що виникли внаслідок недотримання показників якості електропостачання, не відшкодовуються, якщо оператор системи розподілу доведе, що вони викликані форс-мажорними обставинами або виникли не з його вини, а з вини споживача, в електричних мережах споживача, через недотримання вимог експлуатації електроприладів, порушення споживачем вимог Кодексу систем розподілу.

Якщо оператор системи розподілу не відшкодовує споживачу збитки, завдані не з вини оператора системи розподілу, у відповіді споживачу надаються всі підтвердні матеріали, які спростовують вину оператора системи розподілу у завданні збитків, що виникли внаслідок недотримання показників якості електропостачання.

У разі незгоди з результатами розгляду звернення щодо відшкодування збитків споживач може оскаржити рішення в суді.

Звертаємо увагу, що з метою спрощення доступу до інформації та підвищення рівня прозорості в енергетичному секторі України, та для сприяння швидкому і легкому зворотному зв’язку між споживачами та учасниками роздрібного ринку, Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, запустила мобільний додаток «Енергетика Онлайн» в якому споживач може оперативно надіслати скаргу до відповідної компанії та подати заяву на компенсацію за неякісно надані послуги у сфері електропостачання.

Зразок позовної заяви про захист прав споживачів електроенергії, щодо відновлення електропостачання до будинку

Див. також