Відшкодування шкоди, завданої внаслідок нападу собаки: відмінності між версіями

Матеріал з WikiLegalAid
м (Відкинуто редагування Natalia.zaitseva (обговорення) до зробленого [[User:Віталій Охріменко|Віталій Охріме...)
Немає опису редагування
 
(Не показані 16 проміжних версій 5 користувачів)
Рядок 1: Рядок 1:
== Нормативна база ==
* [http://zakon5.rada.gov.ua/laws/show/435-15 Цивільний кодекс України]
* [http://zakon0.rada.gov.ua/laws/show/80731-10/page Кодекс України про адміністративні правопорушення]
* [http://zakon5.rada.gov.ua/laws/show/3447-15 Закон України "Про захист тварин від жорстокого поводження"]
* [http://zakon3.rada.gov.ua/laws/show/944-2002-%D0%BF Постанова Кабінету Міністрів України від 09 липня 2002 року № 944 "Про затвердження Порядку і правил проведення обов'язкового страхування відповідальності власників собак за шкоду, яка може бути заподіяна третім особам"]
*[https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1164-2021-п#Text Постанова Кабінету Міністрів України від 10 листопада 2021 року № 1164 "Деякі питання щодо небезпечних порід собак"]
* [http://zakon4.rada.gov.ua/laws/show/v0006700-92 Постанова Пленуму Верховного Суду України від 27 березня 1992 року № 6 "Про практику розгляду судами цивільних справ за позовами про відшкодування шкоди"]
== Яка шкода може бути відшкодована ==
Шкода, заподіяна особі або майну фізичної особи, а також шкода, заподіяна майну юридичної особи твариною, підлягає відшкодуванню в повному обсязі особою, яка її утримує ([https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/3447-15#n107 частина четверта статті 12 Закон України «Про захист тварин від жорстокого поводження»]).


== Спосіб вирішення спору в судовому або позасудовому порядку ==
Особа має право вимагати відшкодування '''майнової''' та '''моральної шкоди''', завданої внаслідок нападу собаки у випадку, якщо мало місце пошкодження її особистого майна (одяг тощо), а також, якщо внаслідок такого нападу їй було завдано каліцтво, інше ушкодження здоров’я ([https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/435-15#n5471 статті 1167], [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/435-15#n5543 1187], [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/435-15#n5579 1195 Цивільного кодексу України]).
== Підстава відшкодування шкоди ==
[[Файл:Американский стаффордширский терьер.jpg|міні|ліворуч]]
Підставою є заподіяння особі шкоди (нанесення тілесних ушкоджень, пошкодження майна) '''службовою собакою''' або '''собакою бійцівської породи''', утримання яких відноситься до джерела підвищеної небезпеки ([https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/435-15#n5543 стаття 1187 Цивільного кодексу України]). ''Інші домашні тварини'' не визнаються такими, що створюють підвищену небезпеку. <br />
{| class="wikitable"
|-
| '''Важливо!'''
[https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1164-2021-п#Text Перелік небезпечних порід собак, затверджено Кабінету Міністрів України від 10 листопада 2021 року № 1164.]


Домашні тварини, в тому числі собаки, є '''об’єктами права власності''' і за них '''несуть відповідальність їх власники'''. <br />
Власники таких собак повинні в установленому порядку укласти договір обов'язкового страхування відповідальності власників собак за шкоду, яка може бути заподіяна третім особам ([http://zakon3.rada.gov.ua/laws/show/944-2002-%D0%BF постанова Кабінету Міністрів України від 09 липня 2002 року № 944 «Про затвердження Порядку і правил проведення обов'язкового страхування відповідальності власників собак за шкоду, яка може бути заподіяна третім особам»]).  
|}<br />


Якщо особі завдано невеликої тяжкості ушкодження, і вона не має бажання подавати заяву до міліції чи позов до суду щодо відшкодування шкоди, то врегулювати ситуацію можливо домовившись із власником собаки, або надіславши йому претензію (вимогу), на яку згідно ч. 2 ст. 530 Цивільного кодексу України, власник собаки повинен відреагувати протягом семи днів. У такій претензії – вимозі, особа описує ситуацію, вказує свої пошкодження, які підтверджуються довідкою з лікарні та суму збитків, яку хоче отримати від протилежної сторони. Після нападу собаки слід зробити все, щоб зберегти здоров’я і життя (ізолювати тварину, зупини кровотечу, викликати карету швидкої допомоги, тощо). Зробити фото/відео місця нападу, собаки та її власника за допомогою будь-якого пристрою з функцією фото / відео, який є у вас або свідків чи перехожих.
Потрібно взяти дані у свідків події – телефони, прізвище, ім’я, по батькові, адреси проживання, а також у власника собаки. Обов’язково слід звернутися до лікарні, де потрібно вимагати, щоб у довідці чітко вказали причину та рівень ушкоджень. Слід зберігати всі чеки на лікарські препарати, які буде придбано для лікування.


Відшкодування шкоди шляхом подання позовної заяви
== Куди звернутися ==
Врегулювати ситуацію можна і в цивільному процесі, подавши позов до суду про відшкодування шкоди завданої джерелом підвищеної небезпеки. У ч. 1 ст. 1187 ЦК України розтлумачено, що одним із джерел підвищеної небезпеки є діяльність, пов’язана з утриманням службових собак та собак бійцівських порід, що створює підвищену небезпеку для особи, яка цю діяльність здійснює, та інших осіб.
Шкода, завдана внаслідок нападу службової собаки або собаки бійцівської породи відшкодовується в добровільному або судовому порядку.
У ч. 2 ст. 1187 ЦК України визначено, що шкода, завдана джерелом підвищеної небезпеки, відшкодовується особою, яка на відповідній правовій підставі (право власності, інше речове право, договір підряду, оренди тощо) володіє об’єктом, утримання якого створює підвищену небезпеку. Тобто, законодавчо закріплено, що власник собаки, яка здійснила напад і завдала ушкоджень, відшкодовує шкоду у повному обсязі.
Особа (позивач) може подати позовну заяву, де докладно описано подію, яка сталася та у позовних вимогах зобов’язати власника собаки (відповідача) відшкодувати позивачу вартість лікування, судовий збір, а також, відповідно до ч. 1 ст. 1167 ЦК України, моральну шкоду. Оскільки позовні вимоги викладатимуться в одній позовній заяві, подавати її слід до суду за місцезнаходженням відповідача. Дуже важливо додавати до позовної заяви копії довідок з лікарні, чеків на лікарські препарати, фото та відео докази, а також, надзвичайно важливим є надати докази того, що та чи інша конкретна особа є власником собаки, яка здійснила напад. Такими доказами можуть бути довідка з Центру ідентифікації тварин при місцевих органах влади, показання свідків, які можуть підтвердити, що конкретна особа являється власником собаки, фото та відео докази тощо.


Позовна заява про відшкодування шкоди подається в порядку цивільного судочинства до районних, районних у містах, міських та міськрайонних судів за зареєстрованим місцем проживанням або перебуванням відповідача, а у випадку відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров’я − за зареєстрованим місцем проживання / перебування позивача або за місцем заподіяння шкоди (за бажанням позивача) ([https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1618-15#n6213 частина третя статті 28 Цивільного процесуального кодексу України]).
== Вартість ==
За подання позовної заяви у справах про відшкодування шкоди, завданої внаслідок нападу собаки, якщо особі було завдано каліцтво, інше ушкодження здоров'я, позивач звільняється від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях ([https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/3674-17#n37 стаття 5 Закону України «Про судовий збір»]).


'''Приклад конкретного звернення до місцевого центру (із зазначенням центру; приналежності клієнта до категорії осіб, які мають право на БПД; де клієнт почув інформацію про безоплатну правову допомогу; актуальний стан допомоги в центрі)'''
У випадку, якщо в позовній заяві міститься вимога про відшкодування майнової шкоди, яка обґрунтовується пошкодження особистих речей, позивачем сплачується судовий збір у розмірі 1 відсотку ціни позову, але не менше 0,4 розміру прожиткового мінімуму на одну працездатну особу та не більше 5 розмірів прожиткового мінімуму на одну працездатну особу ([https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/3674-17#n32 пункт 1 частини другої статті 4 Закону України «Про судовий збір»]).
 
{| class="wikitable"
Особа, яка перебуває під юрисдикцією України, та середньомісячний сукупний дохід її сім’ї нижчий суми прожиткового мінімуму, розрахованого та затвердженого відповідно до Закону України «Про прожитковий мінімум» для осіб, які належать до основних соціальних та демографічних груп населення звернулась до Третього київського місцевого центру з надання БВПД, дізнавшись про можливості безоплатної вторинної правової допомоги через телебачення. Особа постраждала від нападу сусідського собаки бійцівської породи.
|-
Отримавши доручення, адвокат зустрівся з клієнтом та роз’яснив йому, що для подання позовної заяви потрібні дані власника собаки, оскільки такі дані відсутні, надіслано адвокатський запит до Печерського РУ МВС України в м. Києві. Наразі співпраця адвоката та клієнта у цьому напрямі продовжується.
| [https://court.gov.ua/affairs/sudytax/ Автоматичний розрахунок на сайті "Судова влада"]
 
|}
 
== Перелік та зразки необхідних документів ==
 
До позовної заяви, [[Звернення до суду: позовне провадження у цивільному процесі|оформленої відповідно до вимог]] Цивільного процесуального кодексу України, додаються докази, що обґрунтовують позовні вимоги (напад собаки), наприклад:
 
* довідка травмпункту, в якій зафіксовано характер нанесених тілесних ушкоджень і вид наданої медичної допомоги;
[[Категорія:Цивільне право|Цивільне]]
* копія картки звернення за антирабічною допомогою ([https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z0962-14#n3 форма № 045/о]);
[[Категорія:Доробити]]
* висновок фахівця в галузі судової медицини, що встановлює тяжкість тілесних ушкоджень;
* копія протоколу про адміністративне правопорушення;
* квитанції за придбані лікарські препарати, бинти тощо;
* фото/відео нападу собаки;
* квитанції за ремонт пошкоджених речей або докази вартості речей;
* прізвище, ім’я, по батькові, контактні дані свідків тощо.
[[Файл:Позовна заява-Відшкодування шкоди, завданої внаслідок нападу собаки.docx|міні|Зразок позовної заяви_відшкодування шкоди, завданої внаслідок нападу собаки]]
== Строки розгляду питання ==
Суд розглядає справу по суті ''протягом тридцяти днів'' з дня початку розгляду справи по суті. Водночас суд має розпочати розгляд справи по суті ''не пізніше ніж через шістдесят днів'' з дня відкриття провадження у справі, а у випадку продовження строку підготовчого провадження - не пізніше наступного дня з дня закінчення такого строку ([https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1618-15#n7635 частина перша статті 210 Цивільного процесуального кодексу України]).
== Порядок оскарження ==
Особа у випадку прийняття судом рішення про відмову у задоволенні її позовних вимог щодо відшкодування майнової шкоди має право протягом 30 днів з дня проголошення рішення подати апеляційну скаргу безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
== Адміністративна відповідальність ==
За порушення правил тримання собак і котів особа може бути притягнута до адміністративної відповідальності ([http://zakon.rada.gov.ua/laws/show/80731-10#n1283 стаття 154 Кодексу України про адміністративні правопорушення]).
== Судова практика ==
* [https://reyestr.court.gov.ua/Review/80303787 Постанова Київського апеляційного суду від 28 лютого 2019 року у справі № 755/7214/17]  
== Див.також ==
* [[Звернення до суду: позовне провадження у цивільному процесі]]
* [[Відшкодування моральної шкоди]]
* [[Особливості відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я чи смертю особи]]
[[Категорія:Відшкодування шкоди]]
[[Категорія:Суди]]

Поточна версія на 10:34, 27 лютого 2024

Нормативна база

Яка шкода може бути відшкодована

Шкода, заподіяна особі або майну фізичної особи, а також шкода, заподіяна майну юридичної особи твариною, підлягає відшкодуванню в повному обсязі особою, яка її утримує (частина четверта статті 12 Закон України «Про захист тварин від жорстокого поводження»).

Особа має право вимагати відшкодування майнової та моральної шкоди, завданої внаслідок нападу собаки у випадку, якщо мало місце пошкодження її особистого майна (одяг тощо), а також, якщо внаслідок такого нападу їй було завдано каліцтво, інше ушкодження здоров’я (статті 1167, 1187, 1195 Цивільного кодексу України).

Підстава відшкодування шкоди

Американский стаффордширский терьер.jpg

Підставою є заподіяння особі шкоди (нанесення тілесних ушкоджень, пошкодження майна) службовою собакою або собакою бійцівської породи, утримання яких відноситься до джерела підвищеної небезпеки (стаття 1187 Цивільного кодексу України). Інші домашні тварини не визнаються такими, що створюють підвищену небезпеку.

Важливо!

Перелік небезпечних порід собак, затверджено Кабінету Міністрів України від 10 листопада 2021 року № 1164.

Власники таких собак повинні в установленому порядку укласти договір обов'язкового страхування відповідальності власників собак за шкоду, яка може бути заподіяна третім особам (постанова Кабінету Міністрів України від 09 липня 2002 року № 944 «Про затвердження Порядку і правил проведення обов'язкового страхування відповідальності власників собак за шкоду, яка може бути заподіяна третім особам»).



Куди звернутися

Шкода, завдана внаслідок нападу службової собаки або собаки бійцівської породи відшкодовується в добровільному або судовому порядку.

Позовна заява про відшкодування шкоди подається в порядку цивільного судочинства до районних, районних у містах, міських та міськрайонних судів за зареєстрованим місцем проживанням або перебуванням відповідача, а у випадку відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров’я − за зареєстрованим місцем проживання / перебування позивача або за місцем заподіяння шкоди (за бажанням позивача) (частина третя статті 28 Цивільного процесуального кодексу України).

Вартість

За подання позовної заяви у справах про відшкодування шкоди, завданої внаслідок нападу собаки, якщо особі було завдано каліцтво, інше ушкодження здоров'я, позивач звільняється від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях (стаття 5 Закону України «Про судовий збір»).

У випадку, якщо в позовній заяві міститься вимога про відшкодування майнової шкоди, яка обґрунтовується пошкодження особистих речей, позивачем сплачується судовий збір у розмірі 1 відсотку ціни позову, але не менше 0,4 розміру прожиткового мінімуму на одну працездатну особу та не більше 5 розмірів прожиткового мінімуму на одну працездатну особу (пункт 1 частини другої статті 4 Закону України «Про судовий збір»).

Автоматичний розрахунок на сайті "Судова влада"

Перелік та зразки необхідних документів

До позовної заяви, оформленої відповідно до вимог Цивільного процесуального кодексу України, додаються докази, що обґрунтовують позовні вимоги (напад собаки), наприклад:

  • довідка травмпункту, в якій зафіксовано характер нанесених тілесних ушкоджень і вид наданої медичної допомоги;
  • копія картки звернення за антирабічною допомогою (форма № 045/о);
  • висновок фахівця в галузі судової медицини, що встановлює тяжкість тілесних ушкоджень;
  • копія протоколу про адміністративне правопорушення;
  • квитанції за придбані лікарські препарати, бинти тощо;
  • фото/відео нападу собаки;
  • квитанції за ремонт пошкоджених речей або докази вартості речей;
  • прізвище, ім’я, по батькові, контактні дані свідків тощо.

Файл:Позовна заява-Відшкодування шкоди, завданої внаслідок нападу собаки.docx

Строки розгляду питання

Суд розглядає справу по суті протягом тридцяти днів з дня початку розгляду справи по суті. Водночас суд має розпочати розгляд справи по суті не пізніше ніж через шістдесят днів з дня відкриття провадження у справі, а у випадку продовження строку підготовчого провадження - не пізніше наступного дня з дня закінчення такого строку (частина перша статті 210 Цивільного процесуального кодексу України).

Порядок оскарження

Особа у випадку прийняття судом рішення про відмову у задоволенні її позовних вимог щодо відшкодування майнової шкоди має право протягом 30 днів з дня проголошення рішення подати апеляційну скаргу безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

Адміністративна відповідальність

За порушення правил тримання собак і котів особа може бути притягнута до адміністративної відповідальності (стаття 154 Кодексу України про адміністративні правопорушення).

Судова практика

Див.також