Режим окремого проживання подружжя та його правові наслідки: відмінності між версіями

Матеріал з WikiLegalAid
(Створена сторінка: == Нормативна база == *  [http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/2947-14 Сімейний Кодекс України.] *  [http://zakon2.rad...)
 
Немає опису редагування
(Не показані 17 проміжних версій 9 користувачів)
Рядок 1: Рядок 1:
== Нормативна база ==
== Нормативна база ==
* [http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/2947-14 Сімейний кодекс України (далі - СК України)]
* [http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/435-15 Цивільний кодекс України]
* [http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/1618-15 Цивільний процесуальний кодекс України]
* [http://zakon3.rada.gov.ua/laws/show/v0011700-07 Пленум Верховного Суду України від 21 грудня 2007 року № 11 «Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про право на шлюб, розірвання шлюбу, визнання його недійсним та поділ спільного майна подружжя»]


*  [http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/2947-14 Сімейний Кодекс України.]
== Загальні положення ==
*  [http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/435-15 Цивільний Кодекс України.]
*  [http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/1618-15 Цивільний процесуальний Кодекс України.]
*  [http://zakon3.rada.gov.ua/laws/show/v0011700-07 Пленум ВСУ «Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про право на шлюб, розірвання шлюбу, визнання його недійсним та поділ майна подружжя» №11 від 21.12.2007 року.]
 
== Основні положення ==


'''''Сепарація''''' (від лат. «separation» - відокремлення, розлучення, розділення) – право подружжя на встановлення режиму окремого проживання. <br />
'''''Сепарація''''' (від лат. «separation» - відокремлення, розлучення, розділення) – право подружжя на встановлення режиму окремого проживання.  


Даний режим спрямований на забезпечення майнових прав та прав на батьківство одного чи обох з подружжя. Так норма закріплює той факт, що майно набуте в режимі сепарації, хоч і набуте в шлюбі, не буде вважатись спільним сумісним, також що дитина народжена '''через десять місяців''' після встановлення відповідного режиму не буде вважатись такою, що походить від чоловіка, з яким зареєстрований шлюб (ст. 120 [http://zakon3.rada.gov.ua/laws/show/2947-14 СК України]).
Даний режим спрямований на забезпечення майнових прав та прав на батьківство одного чи обох з подружжя.  


== Підстави встановлення режиму окремого проживання подружжя ==
== Підстави встановлення режиму окремого проживання подружжя ==


#  за '''взаємною заявою подружжя''', коли дружина та чоловік не можуть проживати разом і не заперечують на встановлення такого режиму;
#  за '''взаємною заявою подружжя''', коли дружина та чоловік не можуть проживати разом і не заперечують на встановлення такого режиму (наприклад: тривалий від'їзд або відрядження, позбавлення волі одного з подружжя);
#  за '''позовом одного з подружжя''' у разі небажання дружини або чоловіка проживати спільно, коли ініціатором роздільного проживання виступає лише один із подружжя (ст. 119 [http://zakon3.rada.gov.ua/laws/show/2947-14 СК України]).
#  за '''позовом одного з подружжя''' у разі небажання дружини або чоловіка проживати спільно (наприклад: негідна поведінка одного з подружжя, зрада, психологічний тиск або інші прояви домашнього насильства), коли ініціатором роздільного проживання виступає лише один із подружжя ([https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2947-14#n573 стаття 119 СК України]).


== Порядок звернення до суду ==
== Порядок звернення до суду ==


Режим окремого проживання подружжя встановлюється виключно судами. Порядок його встановлення залежить від того, як ставиться дружина та чоловік до факту роздільного проживання.
Режим окремого проживання подружжя встановлюється виключно судами. Порядок його встановлення залежить від того, як ставиться дружина та чоловік до факту роздільного проживання. Оскільки режим окремого проживання породжує для обох сторін ряд правових наслідків, позивач має подати до суду відповідне обґрунтування такого позову.
* '''За взаємною згодою подружжя'''.
* '''За взаємною згодою подружжя'''.
Заява про встановлення режиму окремого проживання подружжя розглядається судом в порядку окремого провадження (ч. 3 ст. 234 [http://zakon5.rada.gov.ua/laws/show/1618-15 ЦПК України]).<br />
Відповідно до [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1618-15/conv/paran8249#n8249 частини 3 статті 293 ЦПК України] суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення режиму окремого проживання за заявою подружжя.
 
'''''Окреме провадження''''' – це вид не позовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав (ч. 1 ст. 234 [http://zakon5.rada.gov.ua/laws/show/1618-15 ЦПК України]).
[[Файл:Заява про встановлення режиму окремого проживання подружжя.docx|міні|Заява про встановлення режиму окремого проживання подружжя]]<br>
*  '''За позовом одного з подружжя'''.
 
Справа розглядається судом в порядку позовного провадження. Позовна заява про встановлення режиму окремого проживання подружжя подається до суду першої інстанції, де вона реєструється, з дотриманням порядку, встановленого частинами 2, 3 ст 11 [http://zakon5.rada.gov.ua/laws/show/1618-15 ЦПК України], та не пізніше наступного дня передається визначеному судді. <br />
'''Окреме провадження''' – це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав ([https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1618-15/conv/paran8249#n8249 частина 1 статті 293 ЦПК України]).


'''''Форма та зміст позовної заяви''''':
'''<u>Детальніше див.</u>''' "[[Звернення до суду: окреме провадження]]".
#  найменування суду, до якого подається заява;
#  ім'я (найменування) позивача і відповідача, а також ім'я представника позивача, якщо позовна заява подається представником, їх місце проживання (перебування) або місцезнаходження, поштовий індекс, номери засобів зв'язку, якщо такі відомі;
#  зміст позовних вимог;
#  ціна позову щодо вимог майнового характеру;
#  виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги;
#  зазначення доказів, що підтверджують кожну обставину, наявність підстав для звільнення від доказування;
#  перелік документів, що додаються до заяви.<br />


Позовна заява підписується позивачем або його представником із зазначенням дати її подання.<br />
*  '''За позовом одного з подружжя'''.
Справа розглядається судом в порядку позовного провадження. Позовна заява про встановлення режиму окремого проживання подружжя пред’являється шляхом подання позовної заяви до районного, районного у місті, міського або міськрайонного суду.  


До позовної заяви додається документ, що підтверджує сплату судового збору.
'''<u>Детальніше див.</u>''' "[[Звернення до суду: позовне провадження у цивільному процесі]]"


== Строки тривалості режиму окремого проживання подружжя ==
== Строки тривалості режиму окремого проживання подружжя ==


Право вибору строку дії режиму окремого проживання подружжя належить позивачу з урахуванням думки відповідача. Суд може встановити режим окремого проживання без обмеження строку або обмежити його певним терміном. Для припинення встановленого судом зазначеного режиму потрібна взаємна згода подружжя, що підтверджується поновленням сімейних відносин або їх припиненням за їхньою заявою рішенням суду.
Право вибору строку дії режиму окремого проживання подружжя належить позивачу з урахуванням думки відповідача. Суд може встановити режим окремого проживання без обмеження строку або обмежити його певним терміном.  


== Порядок припинення режиму окремого проживання подружжя ==
== Порядок припинення режиму окремого проживання подружжя ==
 
'''Підстави:'''
#  відновлення сторонами сімейних відносин;
#  відновлення сторонами сімейних відносин;
#  за рішенням суду на підставі заяви одного з подружжя.
#  за рішенням суду на підставі заяви одного з подружжя.
Рядок 53: Рядок 45:
== Правові наслідки встановлення режиму окремого проживання подружжя ==
== Правові наслідки встановлення режиму окремого проживання подружжя ==


Встановлення режиму окремого проживання не припиняє прав та обов'язків подружжя, які встановлені СК України і які дружина та чоловік мали до встановлення цього режиму, а також прав та обов'язків, які встановлені шлюбним договором. <br />
Встановлення режиму окремого проживання не припиняє прав та обов'язків подружжя, які встановлені [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2947-14#n576 СК України] і які дружина та чоловік мали до встановлення цього режиму, а також прав та обов'язків, які встановлені шлюбним договором.  
 
Із встановленням режиму окремого проживання подружжя настають наслідки, пов'язані з правом власності подружжя на майно набуте під час режиму окремого проживання.


Із встановленням режиму окремого проживання подружжя настають наслідки, пов'язані з правом власності подружжя на майно набуте під час режиму окремого проживання.<br />
Так, у [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2947-14#n576 частині 2 статті 120 СК України] зазначено, що у разі встановлення режиму окремого проживання:


Так, у  ч. 2 ст. 120 [http://zakon3.rada.gov.ua/laws/show/2947-14 СК України] зазначено, що у разі встановлення режиму окремого проживання:
* майно, набуте в майбутньому дружиною та чоловіком, не вважатиметься набутим у шлюбі;
майно, набуте в майбутньому дружиною та чоловіком, не вважатиметься набутим у шлюбі;
* дитина, народжена дружиною після спливу '''десяти місяців''', не вважатиметься такою, що походить від її чоловіка.
дитина, народжена дружиною після спливу десяти місяців, не вважатиметься такою, що походить від її чоловіка.


== Судова практика ==
* [http://reyestr.court.gov.ua/Review/76580323 Рішення Ленінського районного суду м. Запоріжжя від 10.08.2018 у справі № 334/5514/18] (встановлення режиму окремого проживання подружжя за їхньою спільною заявою).
* [http://reyestr.court.gov.ua/Review/64244925 Рішення Дарницького районного суду м. Києва, від 13 січня 2017 року у справі № 753/9750/16-ц] (встановлення режиму окремого проживання подружжя за заявою одного з подружжя).
* [https://reyestr.court.gov.ua/Review/56725603 Ухвала Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 23 березня 2016 року у справі № 6-27361ск15]


{{Категорія:Обов’язок по утриманню інших членів сім’ї та родичів‎}}
== Див. також ==
{{Категорія:Розірвання шлюбу, або визнання його недійсним‎}}
* [[Порядок розірвання шлюбу]]
{{Категорія:Суди}}
* [[Звернення до суду: окреме провадження]]
* [[Звернення до суду: позовне провадження у цивільному процесі]]
[[Категорія:Шлюб: укладення, розірвання, визнання недійсним]]
[[Категорія:Суди]]

Версія за 10:50, 23 листопада 2021

Нормативна база

Загальні положення

Сепарація (від лат. «separation» - відокремлення, розлучення, розділення) – право подружжя на встановлення режиму окремого проживання.

Даний режим спрямований на забезпечення майнових прав та прав на батьківство одного чи обох з подружжя.

Підстави встановлення режиму окремого проживання подружжя

  1. за взаємною заявою подружжя, коли дружина та чоловік не можуть проживати разом і не заперечують на встановлення такого режиму (наприклад: тривалий від'їзд або відрядження, позбавлення волі одного з подружжя);
  2. за позовом одного з подружжя у разі небажання дружини або чоловіка проживати спільно (наприклад: негідна поведінка одного з подружжя, зрада, психологічний тиск або інші прояви домашнього насильства), коли ініціатором роздільного проживання виступає лише один із подружжя (стаття 119 СК України).

Порядок звернення до суду

Режим окремого проживання подружжя встановлюється виключно судами. Порядок його встановлення залежить від того, як ставиться дружина та чоловік до факту роздільного проживання. Оскільки режим окремого проживання породжує для обох сторін ряд правових наслідків, позивач має подати до суду відповідне обґрунтування такого позову.

  • За взаємною згодою подружжя.

Відповідно до частини 3 статті 293 ЦПК України суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення режиму окремого проживання за заявою подружжя.

Файл:Заява про встановлення режиму окремого проживання подружжя.docx

Окреме провадження – це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав (частина 1 статті 293 ЦПК України).

Детальніше див. "Звернення до суду: окреме провадження".

  • За позовом одного з подружжя.

Справа розглядається судом в порядку позовного провадження. Позовна заява про встановлення режиму окремого проживання подружжя пред’являється шляхом подання позовної заяви до районного, районного у місті, міського або міськрайонного суду.

Детальніше див. "Звернення до суду: позовне провадження у цивільному процесі"

Строки тривалості режиму окремого проживання подружжя

Право вибору строку дії режиму окремого проживання подружжя належить позивачу з урахуванням думки відповідача. Суд може встановити режим окремого проживання без обмеження строку або обмежити його певним терміном.

Порядок припинення режиму окремого проживання подружжя

Підстави:

  1. відновлення сторонами сімейних відносин;
  2. за рішенням суду на підставі заяви одного з подружжя.

Сторони фактично можуть відновити свої сімейні відносини і це буде свідчити про припинення режиму окремого проживання. Однак, одночасно буде зберігати чинність рішення суду про встановлення режиму окремого проживання, оскільки сторони або одна з них звільнені від необхідності звернення до суду. Внаслідок цього фактично такий режим буде припинено, а юридично він зберігатиметься.

Правові наслідки встановлення режиму окремого проживання подружжя

Встановлення режиму окремого проживання не припиняє прав та обов'язків подружжя, які встановлені СК України і які дружина та чоловік мали до встановлення цього режиму, а також прав та обов'язків, які встановлені шлюбним договором.

Із встановленням режиму окремого проживання подружжя настають наслідки, пов'язані з правом власності подружжя на майно набуте під час режиму окремого проживання.

Так, у частині 2 статті 120 СК України зазначено, що у разі встановлення режиму окремого проживання:

  • майно, набуте в майбутньому дружиною та чоловіком, не вважатиметься набутим у шлюбі;
  • дитина, народжена дружиною після спливу десяти місяців, не вважатиметься такою, що походить від її чоловіка.

Судова практика

Див. також