Ухилення від призову на строкову військову службу: відмінності між версіями

Матеріал з WikiLegalAid
Немає опису редагування
Немає опису редагування
Рядок 7: Рядок 7:
* [http://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1975-12 Закон України "Про альтернативну (невійськову) службу"]
* [http://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1975-12 Закон України "Про альтернативну (невійськову) службу"]
* [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/352-2002-%D0%BF Постанова Кабінету Міністрів України від 12 березня 2002 року № 352 <nowiki>''Про затвердження Положення про підготовку і проведення призову громадян України на строкову військову службу та прийняття призовників на військову службу за контрактом''</nowiki>]
* [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/352-2002-%D0%BF Постанова Кабінету Міністрів України від 12 березня 2002 року № 352 <nowiki>''Про затвердження Положення про підготовку і проведення призову громадян України на строкову військову службу та прийняття призовників на військову службу за контрактом''</nowiki>]
* [https://www.kmu.gov.ua/npas/pro-zatverdzhennia-poriadku-orhanizatsii-ta-vedennia-viiskovoho-obliku-pryzovnykiv-viiskovozoboviazanykh-ta-rezervistiv-i301222-1487 Постанова Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2022 року № 1487 "Про затвердження Порядку організації та ведення військового обліку призовників,військовозобов’язаних та резервістів"]
* [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1487-2022-%D0%BF#Text Постанова Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2022 року № 1487 "Про затвердження Порядку організації та ведення військового обліку призовників,військовозобов’язаних та резервістів"]
= Загальна інформація  =
= Загальна інформація  =
'''Важливо!''' Згідно з [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2232-12#n1479 ст. 18<sup>1</sup> Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу"] '''під час дії [[Правовий режим воєнного стану|воєнного стану]] призов на строкову військову службу не проводиться.'''     
'''Військовий обов’язок''' установлюється з метою підготовки громадян України до захисту Вітчизни, забезпечення особовим складом Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення (далі - Збройні Сили України та інші військові формування), посади в яких комплектуються військовослужбовцями.


'''Військова служба''' є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров’я і віком громадян України, іноземців та осіб без громадянства, пов’язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності.
Військовий обов’язок включає:
 
Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.
 
'''Строкову військову службу''' громадяни України проходять відповідно до законів України у Збройних Силах України та інших військових формуваннях з метою здобуття військово-облікової спеціальності, набуття практичних навичок і умінь для збройного захисту Вітчизни.


Військовий обов’язок включає:
* підготовку громадян до військової служби;
* підготовку громадян до військової служби;  
* взяття громадян на військовий облік;
* приписку до призовних дільниць;
* прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов (направлення) на військову службу;
* прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов на військову службу;  
* проходження військової служби;
* проходження військової служби;
* виконання військового обов’язку в запасі;
* виконання військового обов’язку в запасі;
* проходження служби у військовому резерві;
* проходження служби у військовому резерві;
* дотримання правил військового обліку.
* дотримання правил військового обліку.
Громадяни України мають право на заміну виконання військового обов’язку альтернативною (невійськовою) службою згідно з [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/254%D0%BA/96-%D0%B2%D1%80#Text Конституцією України] та [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1975-12#Text Законом України «Про альтернативну (невійськову) службу».]


Відповідно до [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/3543-12#Text Законів України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію”], [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2232-12#Text “Про військовий обов’язок і військову службу”] громадяни, які '''ухиляються від призову на строкову військову службу''', призову за мобілізацією, військового обліку або спеціальних (перевірочних) зборів, несуть адміністративну та кримінальну відповідальність згідно із законодавством.
'''Військова служба''' є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров’я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов’язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.
 
'''Базову військову службу''' громадяни України проходять відповідно до законів України у Збройних Силах України та інших військових формуваннях з метою здобуття військово-облікової спеціальності, набуття практичних навичок і умінь для збройного захисту Вітчизни.
 
Якщо виконання військового обов’язку суперечить релігійним переконанням громадянина воно має бути замінене альтернативною (невійськовою) службою згідно з [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/254%D0%BA/96-%D0%B2%D1%80#Text Конституцією України] та [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1975-12#Text Законом України «Про альтернативну (невійськову) службу».]
 
Відповідно до [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2232-12#n214 ст. 15 Закону України] [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2232-12#Text “Про військовий обов’язок і військову службу”] у разі неявки призовника без поважних причин за викликом відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки на комісію з питань направлення для проходження базової військової служби він несе відповідальність, установлену законом.
= Адміністративна відповідальність =
= Адміністративна відповідальність =
Нез’явлення військовозобов’язаного,призовника або резервіста до військового комісаріату без поважних причин не для відправлення у військову частину у зв’язку з призовом на строкову військову службу, а за іншим викликом, тягне адміністративну відповідальність за [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/80731-10#n2428 ст. 210 Кодексу України про адміністративні правопорушення].
Згідно [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/80731-10#n2428 '''статті 210'''] [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/80731-10#Text Кодексу України про адміністративні правопорушення] порушення призовниками, військовозобов’язаними, резервістами правил військового обліку тягне за собою накладення штрафу від двохсот до трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.


За цією ж статтею військовозобов’язаний,призовник або резервіст несуть відповідальність за ухилення від подання до військового комісаріату відомостей про зміну місця проживання, освіти, місця роботи, посади, навіть якщо це вчинено ними з метою ухилення в майбутньому від призову на військову службу.  
Повторне протягом року вчинення порушення, передбаченого частиною першою цієї статті, за яке особу вже було піддано адміністративному стягненню тягне за собою накладення штрафу від трьохсот до п’ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.


Згідно '''статті 210''' [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/80731-10#Text Кодексу України про адміністративні правопорушення] порушення призовниками, військовозобов’язаними, резервістами правил військового обліку - тягне за собою '''накладення штрафу від тридцяти до п’ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян'''.
Вчинення дій, передбачених частиною першою цієї статті, в особливий період тягне за собою накладення штрафу від однієї тисячі до однієї тисячі п’ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.


Повторне протягом року вчинення порушення, передбаченого частиною першою цієї статті, за яке особу вже було піддано адміністративному стягненню, а також вчинення такого порушення в особливий період - тягнуть за собою '''накладення штрафу від п’ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян'''.
Згідно '''[https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/80731-10#n2434 статті 210<sup>1</sup>]''' [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/80731-10#Text Кодексу України про адміністративні правопорушення] порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію тягне за собою накладення штрафу на громадян від трьохсот до п’ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб органів державної влади, органів місцевого самоврядування, юридичних осіб та громадських об’єднань - від однієї тисячі до однієї тисячі п’ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.


Згідно '''статті 210-1''' [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/80731-10#Text Кодексу України про адміністративні правопорушення] порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію - тягне за собою '''накладення штрафу на громадян від ста до двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян''' і на посадових осіб - від двохсот до трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Повторне протягом року вчинення порушення, передбаченого частиною першою цієї статті, за яке особу вже було піддано адміністративному стягненню тягне за собою накладення штрафу на громадян від п’ятисот до семисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб органів державної влади, органів місцевого самоврядування, юридичних осіб та громадських об’єднань - від однієї тисячі п’ятисот до двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.


Повторне протягом року вчинення порушення, передбаченого частиною першою цієї статті, за яке особу вже було піддано адміністративному стягненню, а також вчинення такого порушення в особливий період - тягнуть за собою '''накладення штрафу на громадян від двохсот до трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян''' і на посадових осіб - від трьохсот до п’ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Вчинення дій, передбачених частиною першою цієї статті, в особливий період тягне за собою накладення штрафу на громадян від однієї тисячі до однієї тисячі п’ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб органів державної влади, органів місцевого самоврядування, юридичних осіб та громадських об’єднань - від двох тисяч до трьох тисяч п’ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.


Згідно '''статті 211''' [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/80731-10#Text Кодексу України про адміністративні правопорушення] зіпсуття або недбале зберігання призовниками, військовозобов’язаними і резервістами військово-облікових документів (посвідчень про приписку до призовних дільниць, військових квитків, тимчасових посвідчень військовозобов’язаних), яке спричинило їх втрату, - тягнуть за собою '''накладення штрафу від тридцяти до п’ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян'''.
Однак, положення статей [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/80731-10#n2428 210], [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/80731-10#n2434 210<sup>1</sup>] цього Кодексу не застосовуються у разі можливості отримання держателем Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов’язаних та резервістів персональних даних призовника, військовозобов’язаного, резервіста шляхом електронної інформаційної взаємодії з іншими інформаційно-комунікаційними системами, реєстрами (у тому числі публічними), базами (банками) даних, держателями (розпорядниками, адміністраторами) яких є державні органи.
 
Згідно '''[https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/80731-10#n2440 статті 211]''' [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/80731-10#Text Кодексу України про адміністративні правопорушення] зіпсуття або недбале зберігання призовниками, військовозобов’язаними і резервістами військово-облікових документів (посвідчень про приписку до призовних дільниць, військових квитків, тимчасових посвідчень військовозобов’язаних), яке спричинило їх втрату тягнуть за собою накладення штрафу від тридцяти до п’ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
 
Повторне протягом року вчинення порушення з числа передбачених частиною першою цієї статті, за яке особу вже було піддано адміністративному стягненню, а також вчинення такого порушення в особливий період тягнуть за собою накладення штрафу від п’ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.


Повторне протягом року вчинення порушення з числа передбачених частиною першою цієї статті, за яке особу вже було піддано адміністративному стягненню, а також вчинення такого порушення в особливий період - тягнуть за собою '''накладення штрафу від п’ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян'''.
= Кримінальна відповідальність =
= Кримінальна відповідальність =
Ухилення від призову на строкову військову службу, військову службу за призовом осіб офіцерського складу - кримінальний проступок, що передбачений статтею [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2341-14#n2332 335] КК України та карається '''обмеженням волі''' на строк до трьох років.
Ухилення від призову на строкову військову службу, військову службу за призовом осіб офіцерського складу - кримінальний проступок, що передбачений статтею [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2341-14#n2332 335] КК України та карається '''обмеженням волі''' на строк до трьох років.
== Склад кримінального правопорушення ==
 
=== Об’єкт кримінального правопорушення ===
=== Склад кримінального правопорушення ===
 
==== Об’єкт кримінального правопорушення ====
Родовим об’єктом ухилення від призову на строкову військову службу є суспільні відносини, що забезпечують безпеку та обороноздатність України.  
Родовим об’єктом ухилення від призову на строкову військову службу є суспільні відносини, що забезпечують безпеку та обороноздатність України.  


Згідно зі [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/254%D0%BA/96-%D0%B2%D1%80#n4215 статті 17 Конституції України] захист суверенітету й територіальної цілісності України, забезпечення економічної та інформаційної безпеки є найважливішими функціями держави, справою всього Українського народу. Безпосереднім об’єктом ухилення від призову на строкову військову службу, військову службу за призовом осіб офіцерського складу є встановлений відповідно до чинного законодавства порядок комплектування Збройних Сил України, що забезпечує її обороноздатність.
Згідно зі [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/254%D0%BA/96-%D0%B2%D1%80#n4215 статті 17 Конституції України] захист суверенітету й територіальної цілісності України, забезпечення економічної та інформаційної безпеки є найважливішими функціями держави, справою всього Українського народу. Безпосереднім об’єктом ухилення від призову на строкову військову службу, військову службу за призовом осіб офіцерського складу є встановлений відповідно до чинного законодавства порядок комплектування Збройних Сил України, що забезпечує її обороноздатність.
=== Об’єктивна сторона кримінального правопорушення ===
Об’єктивна сторона кримінального правопорушення проявляється в ухиленні від призову на строкову військову службу шляхом дії або так званої змішаної бездіяльності (ухилення від виконання певного обов’язку вчинюється шляхом вчинення активних дій).


'''Призов на строкову військову службу '''- це передбачений чинним законодавством України спосіб комплектування Збройних сил та деяких інших військових формувань України (неконтрактний спосіб комплектування). Ухилення може полягати:
==== Об’єктивна сторона кримінального правопорушення ====
* в підробці документів про хворобу,
Об’єктивна сторона кримінального правопорушення проявляється в ухиленні від призову на базову військову службу шляхом дії або так званої змішаної бездіяльності (ухилення від виконання певного обов’язку вчинюється шляхом вчинення активних дій).
* від’їзді із місця постійного проживання,
 
* умисному спричиненні собі тілесного ушкодження або іншої хвороби,
'''Призов на базову військову службу '''- це передбачений чинним законодавством України спосіб комплектування Збройних сил та деяких інших військових формувань України (неконтрактний спосіб комплектування).
* симуляції хвороби,
 
* підкупі працівників військкомату ,
Ухилення може полягати:
* в підробці документів про хворобу;
* від’їзді із місця постійного проживання;
* умисному спричиненні собі тілесного ушкодження або іншої хвороби;
* симуляції хвороби;
* підкупі відповідальних осіб;
* в прямій відмові від несення обов’язків військової служби.
* в прямій відмові від несення обов’язків військової служби.
Кримінальне правопорушення є закінченим з моменту отримання повного або тимчасового звільнення від військової служби. При цьому самі самокалічення, симуляція хвороби, підробка документів, інший обман можуть за наявності відповідних підстав кваліфікуватися як замах на ухилення від призову на строкову військову службу.
Кримінальне правопорушення є закінченим з моменту отримання повного або тимчасового звільнення від військової служби. При цьому самі самокалічення, симуляція хвороби, підробка документів, інший обман можуть за наявності відповідних підстав кваліфікуватися як замах на ухилення від призову на базову військову службу.


Готування до вчинення кримінального правопорушення, передбаченого [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2341-14#n2332 ст. 335 КК України], не тягне кримінальної відповідальності згідно з [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2341-14#n2332 ч. 2 ст. 14 КК України].  
Готування до вчинення кримінального правопорушення, передбаченого [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2341-14#n2332 ст. 335 КК України], не тягне кримінальної відповідальності згідно з [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2341-14#n2332 ч. 2 ст. 14 КК України].  


При ухиленні шляхом бездіяльності, коли призовник без поважних причин не прибуває у строки, встановлені військовим комісаріатом та вказані у повістці, до призовної дільниці для відправлення у військову частину, проступок є закінченим з моменту нез’явлення призовника до призовної дільниці.  
Ухиленням  є  неявка призовника без поважних причин за викликом відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки на комісію з питань направлення для проходження базової військової служби він несе відповідальність, установлену законом.
 
Поважними причинами неприбуття громадянина у строк, визначений у повістці, які підтверджені документами відповідних уповноважених державних органів, визнаються:
 
* перешкода стихійного характеру, хвороба призовника, воєнні дії на відповідній території та їх наслідки або інші обставини, які позбавили його можливості особисто прибути у зазначені пункт і строк;
* смерть його близького родича (батьків, дружини, дитини, рідних брата, сестри, діда, баби) або близького родича його дружини.


Поважними причинами неприбуття призовників до призовних дільниць у строк, установлений військовим комісаріатом, які підтверджені відповідними документами, визнаються:
* перешкода стихійного характеру,
* хвороба призовника або інші обставини, які позбавили його можливості особисто прибути у зазначені пункт і строк;
* смерть його близького родича (батьків, дружини, дитини, рідних брата, сестри, діда, баби) або близького родича його дружини.
Незгода призовника з рішенням комісії у справах альтернативної служби про відмову в проходженні ним такої служби та оскарження такого рішення в судовому порядку ''не звільняють'' особу від обов’язку з’явитися для проходження строкової військової служби.  
Незгода призовника з рішенням комісії у справах альтернативної служби про відмову в проходженні ним такої служби та оскарження такого рішення в судовому порядку ''не звільняють'' особу від обов’язку з’явитися для проходження строкової військової служби.  


Початком проходження військової служби для призовників є день відправлення у військову частину з районного (міського) військового комісаріату. Тому особа, яка прибула у районний (міський) військкомат і була відправлена у військову частину, але вже після цього ухилилась від відправлення у війська, є військовослужбовцем і її дії треба кваліфікувати за статтями [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2341-14#n2875 407], [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2341-14#n2884 408] або [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2341-14#n2891 409] [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2341-14#n2332 КК України].  
Початком проходження військової служби для призовників є день відправлення у військову частину. Тому особа, яка прибула до відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки і була відправлена у військову частину, але вже після цього ухилилась від відправлення у війська, є військовослужбовцем і її дії треба кваліфікувати за статтями [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2341-14#n2875 407], [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2341-14#n2884 408] або [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2341-14#n2891 409] [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2341-14#n2332 КК України].  
=== Суб’єкт кримінального правопорушення ===
 
==== Суб’єкт кримінального правопорушення ====
Суб’єктом є громадянин України, який підлягає черговому призову на строкову військову службу і якому не надано відстрочку.
Суб’єктом є громадянин України, який підлягає черговому призову на строкову військову службу і якому не надано відстрочку.


[https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2232-12#n316 Статтею 18 Закону України "Про військовий обовʼязок і військову службу"] визначено категорії громадян України, які звільняються від призову на строкову військову службу '''в мирний час.'''
Відстрочка від направлення для проходження базової військової служби надається призовникам, які:
 
* визнані тимчасово непридатними до військової служби за станом здоров’я;
* навчаються у закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої, вищої освіти, вищої духовної освіти за денною або дуальною формою здобуття освіти, в інтернатурі або докторантурі (зазначена відстрочка надається до досягнення особою 24-річного віку);
* обрали відповідний рік, в якому бажають пройти базову військову підготовку;
* мають право на звільнення з військової служби через сімейні обставини або з інших поважних причин, перелік яких визначається частиною дванадцятою [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2232-12#n469 статті 26]  Закону України "Про військовий обов’язок і військову службу".
 
Відстрочка від направлення для проходження базової військової служби надається призовникам, яким повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення або стосовно яких кримінальна справа розглядається судом, до прийняття відповідного рішення.
 
У випадках, не передбачених цим Законом України "Про військовий обов’язок і військову службу", відстрочка від направлення для проходження базової військової служби може бути надана призовникам згідно з рішенням комісії вищого рівня за поданням районних (міських) комісій з питань взяття на військовий облік.


'''[[Відстрочка та звільнення від призову на строкову військову службу|Не підлягають призову на строкову військову службу]]''', тобто не є суб’єктами розглядуваного проступку особи:
* не досягли 18 років;
* які визнані особами з інвалідністю або за станом здоров'я непридатними до військової служби в мирний час;
* які до дня відправлення на строкову військову службу досягли 25-річного віку;
* які виконали обов’язки служби у військовому резерві протягом строків першого та другого контрактів;
* батько або мати, рідний (повнорідний, неповнорідний) брат або сестра яких загинули, померли або стали особами з інвалідністю під час проходження військової служби або зборів військовозобов'язаних. Призовники, які мають право на звільнення від призову на цій підставі, можуть його не використовувати;
* які виховують дитину з інвалідністю віком до 18 років;
* які виховують дитину, хвору на тяжкі перинатальні ураження нервової системи, тяжкі вроджені вади розвитку, рідкісні орфанні захворювання, онкологічні, онкогематологічні захворювання, дитячий церебральний параліч, тяжкі психічні розлади, цукровий діабет I типу (інсулінозалежний), гострі або хронічні захворювання нирок IV ступеня, дитину, яка отримала тяжку травму, потребує трансплантації органа, потребує паліативної допомоги, що підтверджується документом, виданим лікарсько-консультативною комісією закладу охорони здоров’я в порядку та за формою, встановленими центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері охорони здоров’я, але якій не встановлено інвалідність;
* які зайняті постійним доглядом за хворою дружиною (чоловіком), дитиною, а також батьками своїми чи дружини (чоловіком), які за висновком медико-соціальної експертної комісії чи лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я потребують постійного догляду;
* які до набуття громадянства України пройшли військову службу в інших державах;
* які були засуджені за вчинення кримінального правопорушення до позбавлення волі, обмеження волі, у тому числі із звільненням від відбування покарання;
* яким після закінчення закладів вищої освіти присвоєно військові (спеціальні) звання офіцерського (начальницького) складу.
*та ін.
'''Важливо!''' Підлягають виключенню з військового обліку особи засуджені до позбавлення волі за вчинення тяжких чи особливо тяжких злочинів. Тому вони не можуть бути суб’єктами ухилення від призову на строкову військову службу. Те саме стосується осіб, до яких застосовано примусові заходи медичного характеру.  
'''Важливо!''' Підлягають виключенню з військового обліку особи засуджені до позбавлення волі за вчинення тяжких чи особливо тяжких злочинів. Тому вони не можуть бути суб’єктами ухилення від призову на строкову військову службу. Те саме стосується осіб, до яких застосовано примусові заходи медичного характеру.  


Рядок 100: Рядок 106:
Не можуть бути притягнуті до кримінальної відповідальності за ухилення від призову на строкову військову службу особи, яким за рішенням призовної комісії була надана відповідна відстрочка, - протягом дії відстрочки.
Не можуть бути притягнуті до кримінальної відповідальності за ухилення від призову на строкову військову службу особи, яким за рішенням призовної комісії була надана відповідна відстрочка, - протягом дії відстрочки.


'''Відстрочка від призову''' на строкову військову службу надається призовникам за рішенням районної (міської) призовної комісії відповідно за сімейними обставинами, станом здоров'я, для здобуття освіти та продовження професійної діяльності.
Особа, яка підмовила призовника до самокалічення, симуляції хвороби, підроблення документів, іншого обману, до прямої відмови від несення обов’язків військової служби чи до нез’явлення до призовної дільниці, організувала цей злочин, сприяла його вчиненню порадами, вказівками, наданням засобів або усуненням перешкод, переховувала призовника, притягується до відповідальності за статтями [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2341-14#n117 27] і [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2341-14#n2332 335] КК України, а за відповідних обставин і за статтями [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2341-14#n792 121], [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2341-14#n792 122], [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2341-14#n804 125], [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2341-14#n831 130], [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2341-14#n848 133] [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2341-14#n2332 Кримінального кодексу України] (якщо, скажімо, самокалічення було вчинене з допомогою такої особи), [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2341-14#n2469 358] чи [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2341-14#n2571 366] [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2341-14#n2332 Кримінального кодексу України] (якщо нею було підроблено відповідні документи).


Особа, яка підмовила призовника до самокалічення, симуляції хвороби, підроблення документів, іншого обману, до прямої відмови від несення обов’язків військової служби чи до нез’явлення до призовної дільниці, організувала цей злочин, сприяла його вчиненню порадами, вказівками, наданням засобів або усуненням перешкод, переховувала призовника, притягується до відповідальності за статтями [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2341-14#n117 27] і [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2341-14#n2332 335] КК України, а за відповідних обставин і за статтями [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2341-14#n792 121], [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2341-14#n792 122], [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2341-14#n804 125], [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2341-14#n831 130], [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2341-14#n848 133] [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2341-14#n2332 Кримінального кодексу України] (якщо, скажімо, самокалічення було вчинене з допомогою такої особи), [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2341-14#n2469 358] чи [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2341-14#n2571 366] [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2341-14#n2332 Кримінального кодексу України] (якщо нею було підроблено відповідні документи).
==== Суб’єктивна сторона кримінального правопорушення ====
=== Суб’єктивна сторона кримінального правопорушення ===
Суб’єктивна сторона злочину, передбаченого [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2341-14#n2332 ст. 335 КК України] характеризується прямим умислом. Якщо призовник не з’явився на призовний пункт у зв’язку з тим, що, скажімо, своєчасно не отримав повістку, кримінальна відповідальність виключається.
Суб’єктивна сторона злочину, передбаченого [https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2341-14#n2332 ст. 335 КК України] характеризується прямим умислом. Якщо призовник не з’явився на призовний пункт у зв’язку з тим, що, скажімо, своєчасно не отримав повістку, кримінальна відповідальність виключається.
== Див. також ==
== Див. також ==

Версія за 14:20, 19 червня 2024

Нормативна база

Загальна інформація

Військовий обов’язок установлюється з метою підготовки громадян України до захисту Вітчизни, забезпечення особовим складом Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення (далі - Збройні Сили України та інші військові формування), посади в яких комплектуються військовослужбовцями.

Військовий обов’язок включає:

  • підготовку громадян до військової служби;
  • взяття громадян на військовий облік;
  • прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов (направлення) на військову службу;
  • проходження військової служби;
  • виконання військового обов’язку в запасі;
  • проходження служби у військовому резерві;
  • дотримання правил військового обліку.

Військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров’я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов’язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.

Базову військову службу громадяни України проходять відповідно до законів України у Збройних Силах України та інших військових формуваннях з метою здобуття військово-облікової спеціальності, набуття практичних навичок і умінь для збройного захисту Вітчизни.

Якщо виконання військового обов’язку суперечить релігійним переконанням громадянина воно має бути замінене альтернативною (невійськовою) службою згідно з Конституцією України та Законом України «Про альтернативну (невійськову) службу».

Відповідно до ст. 15 Закону України “Про військовий обов’язок і військову службу” у разі неявки призовника без поважних причин за викликом відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки на комісію з питань направлення для проходження базової військової служби він несе відповідальність, установлену законом.

Адміністративна відповідальність

Згідно статті 210 Кодексу України про адміністративні правопорушення порушення призовниками, військовозобов’язаними, резервістами правил військового обліку тягне за собою накладення штрафу від двохсот до трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Повторне протягом року вчинення порушення, передбаченого частиною першою цієї статті, за яке особу вже було піддано адміністративному стягненню тягне за собою накладення штрафу від трьохсот до п’ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Вчинення дій, передбачених частиною першою цієї статті, в особливий період тягне за собою накладення штрафу від однієї тисячі до однієї тисячі п’ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Згідно статті 2101 Кодексу України про адміністративні правопорушення порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію тягне за собою накладення штрафу на громадян від трьохсот до п’ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб органів державної влади, органів місцевого самоврядування, юридичних осіб та громадських об’єднань - від однієї тисячі до однієї тисячі п’ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Повторне протягом року вчинення порушення, передбаченого частиною першою цієї статті, за яке особу вже було піддано адміністративному стягненню тягне за собою накладення штрафу на громадян від п’ятисот до семисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб органів державної влади, органів місцевого самоврядування, юридичних осіб та громадських об’єднань - від однієї тисячі п’ятисот до двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Вчинення дій, передбачених частиною першою цієї статті, в особливий період тягне за собою накладення штрафу на громадян від однієї тисячі до однієї тисячі п’ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб органів державної влади, органів місцевого самоврядування, юридичних осіб та громадських об’єднань - від двох тисяч до трьох тисяч п’ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Однак, положення статей 210, 2101 цього Кодексу не застосовуються у разі можливості отримання держателем Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов’язаних та резервістів персональних даних призовника, військовозобов’язаного, резервіста шляхом електронної інформаційної взаємодії з іншими інформаційно-комунікаційними системами, реєстрами (у тому числі публічними), базами (банками) даних, держателями (розпорядниками, адміністраторами) яких є державні органи.

Згідно статті 211 Кодексу України про адміністративні правопорушення зіпсуття або недбале зберігання призовниками, військовозобов’язаними і резервістами військово-облікових документів (посвідчень про приписку до призовних дільниць, військових квитків, тимчасових посвідчень військовозобов’язаних), яке спричинило їх втрату тягнуть за собою накладення штрафу від тридцяти до п’ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Повторне протягом року вчинення порушення з числа передбачених частиною першою цієї статті, за яке особу вже було піддано адміністративному стягненню, а також вчинення такого порушення в особливий період тягнуть за собою накладення штрафу від п’ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Кримінальна відповідальність

Ухилення від призову на строкову військову службу, військову службу за призовом осіб офіцерського складу - кримінальний проступок, що передбачений статтею 335 КК України та карається обмеженням волі на строк до трьох років.

Склад кримінального правопорушення

Об’єкт кримінального правопорушення

Родовим об’єктом ухилення від призову на строкову військову службу є суспільні відносини, що забезпечують безпеку та обороноздатність України.

Згідно зі статті 17 Конституції України захист суверенітету й територіальної цілісності України, забезпечення економічної та інформаційної безпеки є найважливішими функціями держави, справою всього Українського народу. Безпосереднім об’єктом ухилення від призову на строкову військову службу, військову службу за призовом осіб офіцерського складу є встановлений відповідно до чинного законодавства порядок комплектування Збройних Сил України, що забезпечує її обороноздатність.

Об’єктивна сторона кримінального правопорушення

Об’єктивна сторона кримінального правопорушення проявляється в ухиленні від призову на базову військову службу шляхом дії або так званої змішаної бездіяльності (ухилення від виконання певного обов’язку вчинюється шляхом вчинення активних дій).

Призов на базову військову службу - це передбачений чинним законодавством України спосіб комплектування Збройних сил та деяких інших військових формувань України (неконтрактний спосіб комплектування).

Ухилення може полягати:

  • в підробці документів про хворобу;
  • від’їзді із місця постійного проживання;
  • умисному спричиненні собі тілесного ушкодження або іншої хвороби;
  • симуляції хвороби;
  • підкупі відповідальних осіб;
  • в прямій відмові від несення обов’язків військової служби.

Кримінальне правопорушення є закінченим з моменту отримання повного або тимчасового звільнення від військової служби. При цьому самі самокалічення, симуляція хвороби, підробка документів, інший обман можуть за наявності відповідних підстав кваліфікуватися як замах на ухилення від призову на базову військову службу.

Готування до вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ст. 335 КК України, не тягне кримінальної відповідальності згідно з ч. 2 ст. 14 КК України.

Ухиленням є неявка призовника без поважних причин за викликом відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки на комісію з питань направлення для проходження базової військової служби він несе відповідальність, установлену законом.

Поважними причинами неприбуття громадянина у строк, визначений у повістці, які підтверджені документами відповідних уповноважених державних органів, визнаються:

  • перешкода стихійного характеру, хвороба призовника, воєнні дії на відповідній території та їх наслідки або інші обставини, які позбавили його можливості особисто прибути у зазначені пункт і строк;
  • смерть його близького родича (батьків, дружини, дитини, рідних брата, сестри, діда, баби) або близького родича його дружини.

Незгода призовника з рішенням комісії у справах альтернативної служби про відмову в проходженні ним такої служби та оскарження такого рішення в судовому порядку не звільняють особу від обов’язку з’явитися для проходження строкової військової служби.

Початком проходження військової служби для призовників є день відправлення у військову частину. Тому особа, яка прибула до відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки і була відправлена у військову частину, але вже після цього ухилилась від відправлення у війська, є військовослужбовцем і її дії треба кваліфікувати за статтями 407, 408 або 409 КК України.

Суб’єкт кримінального правопорушення

Суб’єктом є громадянин України, який підлягає черговому призову на строкову військову службу і якому не надано відстрочку.

Відстрочка від направлення для проходження базової військової служби надається призовникам, які:

  • визнані тимчасово непридатними до військової служби за станом здоров’я;
  • навчаються у закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої, вищої освіти, вищої духовної освіти за денною або дуальною формою здобуття освіти, в інтернатурі або докторантурі (зазначена відстрочка надається до досягнення особою 24-річного віку);
  • обрали відповідний рік, в якому бажають пройти базову військову підготовку;
  • мають право на звільнення з військової служби через сімейні обставини або з інших поважних причин, перелік яких визначається частиною дванадцятою статті 26 Закону України "Про військовий обов’язок і військову службу".

Відстрочка від направлення для проходження базової військової служби надається призовникам, яким повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення або стосовно яких кримінальна справа розглядається судом, до прийняття відповідного рішення.

У випадках, не передбачених цим Законом України "Про військовий обов’язок і військову службу", відстрочка від направлення для проходження базової військової служби може бути надана призовникам згідно з рішенням комісії вищого рівня за поданням районних (міських) комісій з питань взяття на військовий облік.

Важливо! Підлягають виключенню з військового обліку особи засуджені до позбавлення волі за вчинення тяжких чи особливо тяжких злочинів. Тому вони не можуть бути суб’єктами ухилення від призову на строкову військову службу. Те саме стосується осіб, до яких застосовано примусові заходи медичного характеру.

Особи, виконання якими військового обов’язку суперечить їхнім релігійним переконанням та які належать до діючих відповідно до законодавства України релігійних організацій, віровчення яких не допускає користування зброєю, проходять невійськову (альтернативну) службу на підставі рішення комісій у справах альтернативної служби. Такі особи можуть стати суб’єктами ухилення від призову на строкову військову службу лише у випадку, коли вказане рішення було скасоване на підставах, передбачених законодавством.

Особи, які мають духовний сан, але не мають посади в одній із зареєстрованих релігійних конфесій, також призиваються на строкову військову службу і, відповідно, є суб’єктами розглядуваного злочину. Не є обставиною, що звільняє громадянина України від військового обов’язку, й те, що він проживає за кордоном.

Не можуть бути притягнуті до кримінальної відповідальності за ухилення від призову на строкову військову службу особи, яким за рішенням призовної комісії була надана відповідна відстрочка, - протягом дії відстрочки.

Особа, яка підмовила призовника до самокалічення, симуляції хвороби, підроблення документів, іншого обману, до прямої відмови від несення обов’язків військової служби чи до нез’явлення до призовної дільниці, організувала цей злочин, сприяла його вчиненню порадами, вказівками, наданням засобів або усуненням перешкод, переховувала призовника, притягується до відповідальності за статтями 27 і 335 КК України, а за відповідних обставин і за статтями 121, 122, 125, 130, 133 Кримінального кодексу України (якщо, скажімо, самокалічення було вчинене з допомогою такої особи), 358 чи 366 Кримінального кодексу України (якщо нею було підроблено відповідні документи).

Суб’єктивна сторона кримінального правопорушення

Суб’єктивна сторона злочину, передбаченого ст. 335 КК України характеризується прямим умислом. Якщо призовник не з’явився на призовний пункт у зв’язку з тим, що, скажімо, своєчасно не отримав повістку, кримінальна відповідальність виключається.

Див. також