Розшук військовослужбовців зниклих безвісти

Матеріал з WikiLegalAid
Ця консультація не перевірена досвідченим користувачем. Правова консультація не є офіційним роз'ясненням, носить інформаційний характер та не може безумовно застосовуватися в кожному конкретному випадку.

Нормативна база

Увага! З 24 лютого 2022 року, відповідно до Закону України "Про правовий режим воєнного стану", в Україні введено режим воєнного стану!

Функціонує «гаряча лінія» з розшуку осіб зниклих безвісти:

 • 0 800 339 247 (з понеділка по п’ятницю з 9:00-18:00);
 • 095 896 0421 (у вихідні через повідомлення вайбер та телеграм);
 • для зв’язку з працівниками кол-центру можна скористатися e-mail: war2022people@gmail.com

Уповноважений з питань осіб, зниклих безвісти за особливих обставин - Олег Котенко (тел. 099-792-0126).

Зверніть увагу! Інформація Національного інформаційного бюро та Мінреінтеграції:

Загальна інформація

Закон України «Про правовий статус осіб, зниклих безвісти за особливих обставин» (далі – Закон) визначає правовий статус осіб, зниклих безвісти за особливих обставин, та забезпечує правове регулювання суспільних відносин, пов’язаних із набуттям правового статусу осіб, зниклих безвісти за особливих обставин, з обліком, розшуком та соціальним захистом таких осіб і членів їхніх сімей.

Особливими обставинами вважаються збройний конфлікт, воєнні дії, тимчасова окупація частини території України, надзвичайні ситуації природного чи техногенного характеру.

Єдиний реєстр осіб, зниклих безвісти за особливих обставин - електронна база даних, призначена для зберігання, захисту, обробки, використання і поширення визначеної цим Законом інформації про осіб, зниклих безвісти за особливих обставин, їх невпізнані останки, наявність чи відсутність рішення суду про визнання осіб, зниклих безвісти, безвісно відсутніми або оголошення померлими, а також інших даних, що використовуються для забезпечення обліку осіб, зниклих безвісти, з метою їх розшуку (абзац 4 частина перша статті 1 Закону).

Інформація, що може сприяти розшуку особи, зниклої безвісти за особливих обставин - будь-які відомості та/або дані про особу, зниклу безвісти, що можуть сприяти визначенню її місцеперебування, ідентифікації невпізнаних останків, визначенню місця поховання або місцезнаходження останків померлої особи (абзац 7 частина перша статті 1 Закону).

Алгоритм розшуку

У випадку тривалої втрати зв'язку із військовослужбовцем, варто зв'язатися з військовою частиною  (гаряча лінія, безпосередній командир, командир частини), або з Територіальним центром комплектування та соціальної підтримки та дізнатися причину відсутності зв’язку.

Територіальний центр комплектування та соціальної підтримки надсилає письмовий запит на адресу командування військової частини, де проходив службу військовослужбовець на момент зникнення, щодо визначення його статусу за результатами проведеного службового розслідування у військовій частині.

♦ Окрім цього можна звернутися до територіального підрозділуНаціональної поліції України, яка відповідно до  частини 1 статті 18 Закону приймає заяви про розшук особи, зниклої безвісти за особливих обставин.

Заяву про розшук особи можуть подати:

- родичі такої особи;

- представник військового формування;

- орган державної влади, орган місцевого самоврядування, громадське об’єднання;

- будь-яка інша особа, якій стало відомо про зникнення;

У заяві про розшук особи, зниклої безвісти за особливих обставин, зазначається інформація, що може сприяти розшуку такої особи.

Способи звернення:

 1. на телефон 102 (цілодобово);
 2. на телефон гарячої лінії 089 420 18 67 (цілодобово);
 3. направлення інформації поштою;
 4. безпосередньо звернувшись до територіального підрозділу Національної поліції України.

Разом із наданням заяви (повідомлення) про розшук особи, зниклої безвісти, рідні військовослужбовця мають право погодитись на відібрання у них біологічних зразків для молекулярно-генетичної експертизи в рамках кримінального провадження.

Національна поліція України, зі свого боку, зобов’язана інформувати Уповноваженого з питань осіб, зниклих безвісти за особливих обставин, протягом трьох днів з моменту отримання такої інформації або заяви. Відомості, зазначені у заяві про розшук особи, зниклої безвісти за особливих обставин, підлягають внесенню до Реєстру в порядку, передбаченому цим Законом, протягом 24 годин після отримання Уповноваженим від Національної поліції України інформації про зникнення особи за особливих обставин або інформації про отримання заяви про розшук такої особи.

Важливо! Розшук відбувається із застосуванням усіх можливих законних методів та триває до встановлення місця перебування зниклої особи, місця поховання чи знаходження її останків. Рішення суду про визнання особи безвісно відсутньою не є підставою для припинення її розшуку. Якщо особа, зникла безвісти за особливих обставин, оголошена померлою, але її останки не знайдено, проведення розшуку не припиняється до встановлення її місцеперебування, місця поховання чи місцезнаходження останків такої особи.

Якщо ж під час розшуку було встановлено факт смерті зниклого, Уповноважений з питань осіб, зниклих безвісти за особливих обставин, направляє родичам інформацію про обставин, що свідчать про смерть. Достовірною інформацією про смерть є результати аналізу й зіставлення інформації про вилучення людських останків, наданої пошуковими групами, посмертної інформації про такі останки, наданої бюро судово-медичної експертизи, інформації про профілі ДНК та результати зіставлення ДНК, надані ДНК-лабораторіями, з інформацією, що відома про зниклого.

Важливо! Наразі відсутній порядок ідентифікації останків за ДНК.

Якщо ж під час розшуку було встановлено факт перебування в полоні військовослужбовця, необхідно звернутися до Національного інформаційного бюро (далі - НІБ), дані про зниклу людину після цього потрапляють до Реєстру НІБ.

Функції НІБ покладені на Державне підприємство "Український Національний центр розбудови миру", яке знаходиться під управлінням Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій УКраїни.

Способи звернення

 1. Сайт: nib.gov.ua .
 2. Зателефонувати на гарячу лінію 1648; +38 044 287 8165 (цілодобово);
 3. Скористатися Телеграм-чатботом t.me/nib_uncp_bot;
 4. направлення інформації електронною поштою:nib.uncp.info@gmail.com.

НІБ діє відповідно до Женевських конвенцій про поводження з військовополоненими та про захист цивільного населення під час війни від 12 серпня 1949 року та консолідує всю інформацію стосовно кожної людини, яка зникла внаслідок воєнних дій.

Якщо на момент вашого звернення НІБ володіє інформацією про місцезнаходження особи, яку ви розшукуєте, або її перебування у полоні/заручниках - вас про це повідомлять. Для того, щоб розшукати особу, НІБ передає інформацію до правоохоронних органів, міжнародних моніторингових місій та організацій, Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими (у разі наявності інформації про її перебуванні у полоні).

Координаційний штаб з питань поводження з військовополоненими є тимчасовим допоміжним органом Кабінету Міністрів України і утворюється з метою сприяння координації діяльності центральних та місцевих органів виконавчої влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, військових формувань, утворених відповідно до законів, правоохоронних органів та громадських об’єднань з питань поводження з військовополоненими відповідно до Положення про Координаційний штаб з питань поводження з військовополоненими, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 березня 2022 р. № 257.

Також Координаційний штаб з питань поводження з військовополоненими здійснює повноваження щодо забезпечення передачі військовополонених ворогів державі-агресору та звільнення оборонців України, які перебували у полоні держави-агресора, відповідно до Порядку здійснення передачі військовополонених ворогів державі-агресору та звільнення оборонців України, які перебувають у полоні держави-агресора, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 квітня 2022 р. № 441 (для службового користування).

Звернутися до Координаційний штаб з питань поводження з військовополоненими можна шляхом:

 1. заповнення «Анкети Оборонця» у розділі «Корисні посилання», яка розміщена на сайті https://koordshtab.gov.ua/
 2. електронною поштою: koord.shtab@gmail.com (для м. Києва)
 3. зателефонувавши за номером: 0 800 300 176 (для м. Харків), 0 800 300 529 (для м. Києва), 0 800 200 202 (для м. Миколаїв),0 800 200 606 (для м. Вінниці);
 4. скористатися Телеграм-чатботом:  t.me/Koord_shtab

♦ Також при Службі безпеки України функціонує Об'єднаний центр з координації пошуку та звільнення незаконно позбавлених волі осіб внаслідок збройної агресії РФ (далі – Об’єднаний центр), який створює та веде облік осіб, які незаконно позбавлені волі, захоплені та утримуються незаконними збройними формуваннями у районі збройної агресії РФ у Донецькій та Луганській областях, забезпечує ведення переговорного процесу щодо пошуку та звільнення незаконно позбавлених волі осіб та розглядає заяви, звернення, повідомлення з питань, віднесених до компетенції.

Інформаційний центр (call-центр) Об’єднаного центру:

- приймає та розглядає заяви, звернення та повідомлення (у тому числі в електронному вигляді) з питань пошуку, звільнення незаконно позбавлених волі осіб, а також з інших питань, віднесених до його компетенції;

- організовує та бере безпосередню участь у спілкуванні з членами сімей, близькими родичами, іншими законними представниками постраждалих осіб (у тому числі у режимі телефонного зв’язку), надає їм відповідну консультативну допомогу з питань, віднесених до його компетенції;

- реєструє, накопичує, зберігає, змінює, поновлює інформацію про незаконно позбавлених волі осіб, забезпечує ведення автоматизованого обліку такої інформації (пункт 11 Положення про Об’єднаний центр з координації пошуку, звільнення незаконно позбавлених волі осіб у районі здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях).

Способи звернення:

 1. зателефонувавши за номером: +38 067 650 83 32, +38 098 087 36 01;
 2. електронною поштою: united.centre.ssu@gmail.com
 3. сайт: nib.gov.ua;
 4. зателефонувати на гарячу лінію 1648; +380442878165 ( цілодобово);
 5. скористатися телеграм-чатботом t.me/nib_uncp_bot;
Відеоролик системи надання безоплатної правової допомоги: Алгоритм дій з розшуку зниклого безвісті військовослужбовця: що потрібно зробити?

Відомості, які необхідні при зверненні до уповноважених органів

 • Прізвище, ім’я та по-батькові, дата народження, особистий номер мобільного зв'язку;
 • Копія паспорту, військового квитка;
 • Посада/звання, військово-облікову спеціальність (якщо відомо);
 • Військова частина, де проходив службу/Територіальний центр комплектування та соціальної підтримки, де призивався;
 • Дата зникнення;
 • Дата, час, спосіб останнього зв'язку;
 • Місце зникнення, обставини зникнення;
 • Прізвища, ім'я, по батькові та контакти колег по службі;
 • Фотографії, опис особливих прикмет (шрами, татуювання, родимі плями, імпланти, переломи, тощо);
 • Фотоматеріали, які підтверджують факт перебування особи в полоні, загибель, тощо.

Зразки документів