Реєстрація народження осіб без громадянства та осіб із невизначеним громадянством

Матеріал з WikiLegalAid
Ця консультація не перевірена досвідченим користувачем. Правова консультація не є офіційним роз'ясненням, носить інформаційний характер та не може безумовно застосовуватися в кожному конкретному випадку.

Нормативна база

Реєстрація народження вперше

Підставою для проведення державної реєстрації народження є один із документів:

Кампанія УВКБ ООН "#ЯІсную"
 1. медичний висновок про народження, сформований в Реєстрі медичних висновків електронної системи охорони здоров’я;
 2. медичне свідоцтво про народження (форма № 103/о);
 3. медична довідка про перебування дитини під наглядом лікувального закладу (форма № 103-1/о);
 4. медичний документ, виданий компетентним суб’єктом іншої держави, що підтверджує факт народження, належним чином легалізований.

Медичне свідоцтво про народження (форма № 103/о) видається будь-кому з батьків або іншим особам, які проводитимуть реєстрацію дитини, закладом охорони здоров’я, на обліку якого перебував новонароджений (пункт 1.2. Інструкції щодо заповнення та видачі медичного свідоцтва про народження (форма № 103/о), затвердженої наказом Міністерства охорони здоров'я України 08 серпня 2006 року № 545 "Про впорядкування ведення медичної документації, яка засвідчує випадки народження і смерті").

Строк зберігання документації – 25 років.

Державна реєстрація народження дитини проводиться за місцем народження дитини або за місцем проживамння її батьків чи одного з них.

Залежно від строку, що сплив з моменту народження дитини, для її реєстрації необхідні документи:

Документи необхідні для реєстрації народження
Як зареєструвати новонароджених під час війни?

У звʼязку з воєнним станом послуга єМалятко недоступна.

Зареєструвати дитину можна в найближчому відділі ДРАЦС, де немає активних бойових дій. Для реєстрації знадобиться лише паперове медичне свідоцтво про народження за формою №103/о.

Якщо доступ до реєстру ДРАЦС буде відсутній, держоргани складуть запис у паперовій формі. А щойно доступ відновиться, усі відомості будуть внесені до реєстру протягом 5 робочих днів.

3 вересня 2022 року Мін'юст ухвалив наказ № 3734/5 "Про впорядкування відносин щодо державної реєстрації народження в умовах воєнного стану". Він запроваджує дистанційну реєстрацію народження для осіб, які народилися на нещодавно окупованих РФ територіях у 2022 році. Процедурою скористалися близько 100 дітей.

Цей наказ встановлює процедуру реєстрації народження осіб, які народилися в межах адміністративно-територіальної одиниці, включеної Мін'юстом до переліку одиниць, на яких припинено доступ до Єдиних та Державних реєстрів, і в межах яких державна реєстрація народження не проводиться органами державної реєстрації актів цивільного стану (новоокуповані РФ області України у 2022 році). Батьки таких осіб надсилають на електронну адресу відділу державної реєстрації актів цивільного стану Південно-Західного міжрегіонального управління юстиції Міністерства юстиції України birth@cv.minjust.gov.ua (тел. в Івано-Франківську: (0372) 52-53-25, 0997577531) електронні копії, скановані копії, фотокопії (1) заяви про державну реєстрацію народження, складеної у довільній формі; (2) медичного свідоцтва про народження, яке є підставою для державної реєстрації народження; (3) інших документів (копії паспорта, свідоцтва про шлюб тощо). З деталями процедури можна ознайомитися на сайті Мін'юсту.

Встановлення факту народження судом

Рішення суду про встановлення факту народження може бути отримане в результаті окремого провадження, що передбачено статтею 293 Цивільного процесуального кодексу України. Для цього необхідно отримати письмову відмову відділу державної реєстрації актів цивільного стану (далі - відділ ДРАЦС) в реєстрації народження та звернутися до адвокатів БПД для складання заяви до суду.

Доказами для встановлення факту народження можуть слугувати наступні документи:

 1. відповідь з пологового будинку про відсутність медичної документації в пологовому будинку (не збереглася документація тощо);
 2. обмінна карта пологового будинку, пологового відділення лікарні;
 3. медична картка (включаючи картку профілактичних щеплень);
 4. довідка (характеристика) із сільської ради;
 5. покази свідків;
 6. підтвердження відсутності реєстрації народження за кордоном (у разі народження дитини поза межами території України).

На стадії підготовки звернення до суду необхідно мати:

 1. письмову відмову відділу ДРАЦС у реєстрації народження;
 2. документи, що підтверджують правильний вибір судової установи (заява подається за місцем проживання заявника) – довідка з Центру обліку бездомних громадян, довідка від ЖКГ, сільради, акт обстеження тощо;
 3. ПІБ, адреси, контактні дані свідків (бажано близькі родичі, сусіди);
 4. детально прописану прохальну частину заяви (ПІБ матері, серія і номер паспорту, підстава для запису про батька дитини).

У деяких випадках суд може призначити проведення аналізу ДНК для визначення спорідненості дитини з матір’ю або додаткові медичні дослідження для підтвердження віку дитини (медогляд, рентген плечового суглобу).

Повторне свідоцтво про народження (дублікат)

Відповідно до пункту 4 Глави IV Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 18 жовтня 2000 року № 52/5, свідоцтва про державну реєстрацію актів цивільного стану можуть повторно видаватись представнику особи, яка має право на повторне отримання свідоцтва про державну реєстрацію акту цивільного стану, у разі подання довіреності, посвідченої відповідно до Закону України "Про нотаріат", або документа, що посвідчує повноваження такого представника, відповідно до Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність". Під час пред’явлення адвокатом ордера до нього обов’язково додається копія договору про надання правової допомоги, засвідчена у встановленому законодавством порядку.

Зразки процесуальних документів для витребування копії свідоцтва про народження та судового встановлення факту народження

https://drive.google.com/drive/folders/13vB3X7Rp7yMUgIOt60L3nX_XYK_n05AD?fbclid=IwAR2dZL1uGlrlnAHO95MITetIAY4ljWjuT50AdUxq8BCRipf9_M0kpwXQ2Js