Проведення виділення в натурі частки нерухомого майна. Присвоєння поштової адреси новоутвореному об'єкту нерухомого майна

Матеріал з WikiLegalAid
Правова консультація носить інформаційний характер та не може безумовно застосовуватися в кожному конкретному випадку.Редакція була затверджена Dmytro.perepelytsia.
Перейти до: навігація, пошук

Нормативна база

Підстави виділу

Співвласник має право на виділ у натурі частки із майна, що є у спільній частковій власності (частина перша статті 364 Цивільного кодексу України).

Виділення в натурі частки нерухомого майна можливе в разі дотримання наступних умов:

 • поділ на самостійні об'єкти нерухомого майна повинен відповідати умовам, що передбачені чинними будівельними нормами;
 • виділення в натурі частки об'єкта нерухомого майна, що є спільною частковою власністю, можливе, якщо кожній із сторін може бути виділено відокремлену частку даного об'єкта із самостійним виходом. Виділ також може мати місце при наявності технічної можливості переобладнати приміщення в ізольовані квартири;
 • наявність реєстрації земельної ділянки на якій розташований об’єкт нерухомого майна в Державному земельному кадастрі та реєстрації права власності на неї в установленому законом порядку.

Договірний порядок

Для визначення можливості виділення в натурі частки нерухомого майна необхідно звернутися до суб'єкта господарювання, який здійснює технічну інвентаризацію об'єктів нерухомого майна (суб'єкти господарювання, у складі яких працює один або більше відповідальних виконавців окремих видів робіт (послуг), пов'язаних із створенням об'єктів архітектури, які пройшли професійну атестацію в Міністерстві розвитку громад та територій України та отримали кваліфікаційний сертифікат для отримання висновку щодо технічної можливості виділу в натурі частки об'єкта нерухомого майна).

Технічна інвентаризація проводиться після укладення між замовником та зазначеним суб'єктом господарювання договору про проведення технічної інвентаризації об'єктів нерухомого майна (пункт 26 розділу І Інструкції про порядок проведення технічної інвентаризації об'єктів нерухомого майна, затвердженої наказом Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України від 24 травня 2001 року № 127).

Для отримання необхідного висновку щодо технічної можливості виділу в натурі частки об'єкта нерухомого майна подати наступні документи:

 • заяви всіх співвласників, справжність підпису на яких засвідчена нотаріально, нотаріально посвідчений договір чи рішення суду, щодо порядку користування нерухомим майном;
 • правовстановлюючі документи на об’єкт нерухомого майна;
 • документ, що підтверджує право власності (користування) земельною ділянкою;
 • технічний паспорт на об'єкт нерухомого майна.

Розрахунок часток у спільній власності на об'єкти нерухомого майна виконується за заявами всіх співвласників об'єктів нерухомого майна. У разі невідповідності розмірів часток, указаних у право встановлювальних документах, реальним часткам за згодою всіх співвласників здійснюється розрахунок відповідних часток нерухомого майна з метою отримання відповідних право встановлювальних документів.

Важливо!
За наявності самочинно збудованих (реконструйованих, перепланованих) об’єктів нерухомого майна документи щодо виділу готуються тільки після визнання права власності на них відповідно до закону. Самочинно збудовані об’єкти нерухомого майна до розрахунку не включаються.

Після отримання висновку щодо технічної можливості виділу в натурі частки об’єкта нерухомого майна співвласникам необхідно звернутись до нотаріуса для укладення договору про виділення в натурі частки з об'єкта нерухомого майна та його нотаріального посвідчення. Договори про виділ частки в натурі майна, право власності на яке підлягає реєстрації, посвідчуються нотаріусом на підставі документів, що посвідчують право власності на таке майно, або на підставі інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, якщо державну реєстрацію права власності на нерухоме майно проведено без видачі документа, що посвідчує таке право.
Одночасно з посвідченням договору про виділ частки в натурі (поділ) житлового будинку, будівлі або споруди нотаріусом посвідчується договір про виділ частки в натурі на місцевості земельної ділянки. Для посвідчення останнього разом з іншими документами нотаріусу подається нотаріально посвідчений договір про спільну часткову власність на земельну ділянку.
Укладення договору про виділ частки в натурі припиняє спільну часткову власність для особи, частка якої виділяється за цим договором.
Державна реєстрація прав у результаті вчинення нотаріальної дії з нерухомим майном, проводиться нотаріусом, яким вчинено таку дію.

Для державної реєстрації права власності на нерухоме майно, що створюється шляхом виділу в натурі частки майна, що перебуває у спільній власності подаються:

 • договір про виділ у натурі частки із спільного майна;
 • технічний паспорт на новостворений об’єкт нерухомого майна;
 • документ, що підтверджує присвоєння об’єкту нерухомого майна адреси.

Присвоєння поштової адреси новоутвореному об'єкту нерухомого майна

Куди звернутися

Для присвоєння поштової адреси новоутвореному об'єкту нерухомого майна власнику необхідно звернутись до органу місцевого самоврядування за місцезнаходженням цього майна із заявою про присвоєння об'єкту нерухомості, який виник в результаті виділу, поштової адреси. Порядок та перелік документів необхідних для присвоєння об'єктам нерухомості поштової адреси встановлюється рішенням органу місцевого самоврядування.

Перелік необхідних документів

Для присвоєння поштової адреси новоутвореному об'єкту нерухомого майна необхідно подати наступні документи:

 • заява;
 • виконавче топографо-геодезичне знімання, виготовлене сертифікованим спеціалістом та зареєстроване в уповноваженому органі містобудування та архітектури (крім квартир в багатоквартирних будинках);
 • документ, що підтверджує прийняття обэєкта в експлуатацію (декларація про готовність об'єкта до експлуатації, акт прийняття в експлуатацію об'єктів нерухомого майна) (для новозбудованих, реконструйованих об'єктів);
 • правовстановлюючий документ на земельну ділянку;
 • правовстановлюючий документ на об'єкт нерухомого майна (для реконструйованих об'єктів);
 • технічний паспорт об'єкта нерухомого майна.

Судовий порядок

У випадку якщо між учасниками спільної часткової власності виникають спори щодо виділу частки спільного майна в натурі, співвласник, який бажає такого виділу має право звернутись до суду з позовом про виділення в натурі частки нерухомого майна, що перебуває у спільній частковій власності.

Куди звернутися

Позовна заява про виділ в натурі частки нерухомого майна подається в порядку цивільного судочинства до районних, районних у містах, міських та міськрайонних судів за місцезнаходженням нерухомого майна.

Вартість

За подання фізичною особою позовної заяви майнового характеру сплачується судовий збір за ставкою, що становить 1% ціни позову, але не менше 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб та не більше 5 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Автоматичний розрахунок судового збору на сайті «Судова влада»

Строки розгляду

Цивільна справа розглядається судом протягом розумного строку, але не більше 2 місяців з дня відкриття провадження у справі.