Примусова мобілізація на тимчасово окупованих територіях

Матеріал з WikiLegalAid
Ця консультація не перевірена досвідченим користувачем. Правова консультація не є офіційним роз'ясненням, носить інформаційний характер та не може безумовно застосовуватися в кожному конкретному випадку.

Нормативна база

Загальна інформація

Усі мешканці тимчасово окупованих територій  за законодавством України – громадяни України (навіть якщо ви змушені були взяти незаконний паспорт РФ).

Примусова мобілізація мирного населення на окупованих територіях, чи навіть залучення цивільних людей до організації військових операцій прямо заборонені статтею 51 четвертої Женевської конвенції 1949 року.

Стаття 8 Римського статуту прямо визначає:

 • примушення військовополоненого або іншої особи, що перебуває під захистом, до служби у збройних силах ворожої держави;
 • примус громадян протилежної сторони до участі у військових діях проти їхньої власної країни, навіть якщо вони перебували на службі воюючої сторони до початку війни, воєнним злочином.

Добровільна участь у терористичній групі чи терористичній організації, а так само організаційне чи інше сприяння створенню або діяльності терористичної групи чи терористичної організації є кримінальним правопорушенням.

Якщо вас змусили вступити до лав збройних сил рф або афілійованих з ними незаконних збройних формувань, ви розглядатиметеся Україною як жертви воєнних злочинів Росії.

Хто займається питаннями примусово мобілізованих осіб на тимчасово окупованих територіях?

Питаннями незаконної примусової мобілізації осіб займаються:

 • Національне інформаційне бюро;
 • Служба безпеки України;
 • Офіс Генерального прокурора;
 • Національна поліція.

Як діяти, якщо ви стали свідком незаконних дій ворога?

Перед зверненням до органів влади намагайтеся зібрати якомога більше інформації про обставини примусової мобілізації та дані про примусово мобілізованих осіб з будь-яких доступних вам джерел.

Важливо! Записуйте всю зібрану інформацію відразу після її отримання, щоб не забути деталі через стрес, а також зберегти хронологію подій.

Для повідомлення органів влади про примусову мобілізацію осіб надайте інформацію про ПІБ, дату народження, контакти, адресу місця проживання (реєстрації) та останнє відоме місце перебування, звідки особа була примусово мобілізована. Зазначте, коли востаннє близька людина виходила на зв’язок і в який спосіб вона це робила. Можливо інші люди бачили чи спілкувалися з людиною перед її примусовою мобілізацією. Також підтвердженням примусової мобілізації можуть слугувати фото/відео мобілізованої особи.

Важливо! Якщо вам повідомила про примусову мобілізацію інша особа – запишіть її дані ПІБ, місце поточного перебування, контактний номер телефону, електронну адресу.

Якщо примусово мобілізована особа вийшла з вами на зв'язок - дізнайтесь максимум інформації про її місце перебування, стан здоров’я, наявність документів, наявність засобів зв'язку, військову частину або підрозділ до якого мобілізували, посаду та звання (спеціальне звання), номер військового квитка або жетону.

Куди повідомляти про примусову мобілізацію окупаційними адміністраціями?

Якщо ви стали свідком чи жертвою незаконних дій ворога, не зволікайте, повідомляйте про це на гарячу лінію Національного інформаційного бюро - цілодобова гаряча лінія 1648 (безкоштовно в межах України) +380 44 287 81 65 (для дзвінків з-за кордону).

Національне інформаційне бюро координує свою діяльність з різними міністерствами, органами та службами, включаючи Службу безпеки України, Офіс Генерального прокурора та Національну поліцію. Всі працюють безперервно для того, щоб знайти інформацію про всіх людей, яких могли депортувати чи насильно перемістити на тимчасово окуповані території. Коли інформація надходить до Національного інформаційного бюро, дані примусово мобілізованих осіб вносять до відповідного реєстру.

Received 1240972716844538.jpg

Для того, щоб сприяти майбутньому захисту примусово мобілізованої особи, Національного інформаційного бюро передає інформацію до правоохоронних органів, міжнародних моніторингових місій та організацій. Якщо з вами не зв'язуються, це не означає, що запит ігнорують або про нього забули. Як тільки орган влади отримає оновлену інформацію про примусово мобілізовану людину – близьким родичам одразу повідомлять.

Також, Національне інформаційне бюро може контактувати з вами у випадку, якщо буде необхідно з’ясувати додаткові дані.

ВАЖЛИВО! Якщо ви знаходитеся на тимчасово окупованій території, в Білорусі чи Російській Федерації - в цілях безпеки рекомендуємо Вам заповнити запит за допомогою одного з чатботів або електронної форми на сайті, замість повідомлення телефоном:

 • За допомогою чатботів у Telegram або Viber -  @nib_uncp_bot
 • Через заповнення форми, вебсайті бюро: -  https://nib.gov.ua
 • Офіс Генерального прокурора -  https://warcrimes.gov.ua
 • Службу безпеки України -  тел.: 0 800 501 482, електронна пошта: callcenter@ssu.gov.ua
 • Національну поліцію -  тел.: 102, https://www.npu.gov.ua/podati-zvernennya.html

Зверніть увагу! Своєчасно надана та повна інформація про примусову мобілізацію створить належні передумови для подальшого звільнення примусово мобілізованої особи від кримінальної відповідальності, дозволить притягнути державу-агресора до міжнародно-правової відповідальності.

Відповідальність

Якщо ж ви добровільно приєднуєтеся до збройних сил рф і берете участь у війні з Україною, таку участь розглядатимуть як злочин за національним законодавством України згідно статті 438 Кримінального кодексу України "Порушення законів та звичаїв війни", який каратиметься позбавленням волі на строк від 8 до 12 років, ті самі діяння, якщо вони поєднані з умисним вбивством караються від 10  до 15 років позбавлення волі або довічним позбавленням волі.

Якщо ви займаєте командну посаду, будьте готові відповідати у Міжнародному кримінальному суді (Гааґа) (ст.8 п.2(b) xv Римського Статуту Міжнародного Кримінального Суду).

Зверніть увагу! Особа, яка добровільно повідомила правоохоронний орган про відповідну терористичну діяльність, сприяла її припиненню або розкриттю злочинів, вчинених у зв'язку із створенням або діяльністю такої групи чи організації, якщо в її діях немає складу іншого злочину, від кримінальної відповідальності за зазначені діяння звільняється.

Що робити, щоб не потрапити до ворожої армії:

 1. Уникати особистого отримання повісток і дзвінків з ворожих “військкоматів”;
 2. Змінити номер телефону або тимчасово припинити його використання;
 3. За можливості змінити місце проживання, якщо воно відомо загарбникам та не повідомляйте про нього будь-яким способом, а краще евакуюватися.
 4. Якщо вас розшукали або все ж таки вийшли на зв’язок, потрібно навести докази, чому не можете нести службу: релігійні переконання, непридатність за станом здоров’я тощо.

Що робити, коли вас примусово мобілізували?

Якщо вас таки призвали:

 1. Ігноруйте злочинні накази армії – агресора, не стріляйте у мирне населення та цивільні об’єкти. Виконуючи їх, ви стаєте співучасником воєнних злочинів, які не мають терміну давності навіть за умови примусової мобілізації;
 2. За першої нагоди здайтеся в полон Збройним Силам України та повідомте про те, що вас примусово мобілізували.