Порядок проведення національного мультипредметного тесту (НМТ)

Матеріал з WikiLegalAid
Ця консультація не перевірена досвідченим користувачем. Правова консультація не є офіційним роз'ясненням, носить інформаційний характер та не може безумовно застосовуватися в кожному конкретному випадку.

Нормативна база

Загальні положення

Національний мультипредметний тест (далі - НМТ) є формою вступного випробування, що проводиться з метою забезпечення права осіб на рівний доступ до фахової передвищої, вищої освіти в умовах воєнного стану, надзвичайної ситуації або надзвичайного стану (особливого періоду).

НМТ проводиться замість зовнішнього незалежного оцінювання (ЗНО), якщо відповідно до законодавства прийом на навчання для здобуття ступенів фахового молодшого бакалавра, молодшого бакалавра, бакалавра, а також ступеня магістра медичного, фармацевтичного, ветеринарного спрямування здійснюється в особливому порядку в умовах воєнного стану, надзвичайної ситуації або надзвичайного стану (особливого періоду).

Участь в НМТ може взяти особа, яка має повну загальну середню освіту або здобуде її в рік проходження НМТ та зареєструвалася відповідно до вимог законодавства (далі - учасник НМТ).

НМТ проводиться під час основних та додаткових сесій.

Права та обов'язки учасників НМТ

Відповідно до розділу IV Порядку проведення національного мультипредметного тесту (далі - Порядок) Учасник НМТ має право на:

1. Доступ до інформації про:

- загальні характеристики сертифікаційних робіт (форми завдань, схеми нарахування балів за виконання завдань);

- терміни та порядок проведення НМТ;

- час і місце проведення НМТ;

- здійснення контролю за проведенням НМТ з використанням технічних пристроїв;

- порядок визначення, спосіб та терміни офіційного оголошення результатів НМТ.

2. Проходження НМТ з установленої Міністерством освіти і науки України кількості навчальних предметів;

3. Виконання сертифікаційних робіт, розроблених згідно з програмами зовнішнього незалежного оцінювання результатів навчання, здобутих на основі повної загальної середньої освіти, затвердженими наказами Міністерства освіти і науки України;

4. Виконання сертифікаційних робіт за завданнями, наданими в перекладі мовою корінного народу або національної меншини (з переліку мов, визначеного Міністерством освіти і науки України), зазначеною під час реєстрації для участі в НМТ;

5. Ввічливе та неупереджене ставлення до себе з боку осіб, відповідальних за організацію та проведення НМТ;

6. Отримання на території України безкоштовної медичної допомоги в тимчасових екзаменаційних центрах для проведення НМТ (далі - ТЕЦ) (у разі потреби);

7. Оскарження процедури проведення НМТ, рішень регламентних комісій (апеляцію).

Учасник НМТ зобов'язаний:

1. Ознайомитися із Порядком, дотримуватися його вимог;

2. Своєчасно прибути до тимчасових екзаменаційних центрів для проведення НМТ (ТЕЦ) , зазначеного в його запрошенні, з документом, що посвідчує особу, та сертифікатом національного мультипредметного тесту (далі - Сертифікат) (додаток 1 Порядку);

3. Ввічливо ставитися до учасників НМТ і працівників тимчасових екзаменаційних центрах для проведення НМТ (ТЕЦ);

4. Виконувати вказівки та вимоги працівників тимчасових екзаменаційних центрів для проведення НМТ (ТЕЦ) щодо процедури проходження НМТ;

5. Виконувати сертифікаційну роботу згідно з правилами, розміщеними для ознайомлення в програмному засобі, з використанням якого проводиться НМТ;

6. Після завершення часу, відведеного на виконання сертифікаційної роботи, повернути матеріали НМТ працівникам тимчасових екзаменаційних центрів для проведення НМТ (ТЕЦ).

Учаснику НМТ заборонено:

1. Приносити до тимчасових екзаменаційних центрів для проведення НМТ (ТЕЦ) небезпечні предмети або речовини, що становлять загрозу для життя та здоров'я людини;

2. Протягом часу, відведеного на виконання сертифікаційної роботи:

- порушувати правила виконання сертифікаційної роботи, розміщені для ознайомлення в програмному засобі, з використанням якого проводиться НМТ;

- заважати іншим учасникам НМТ;

- спілкуватися в будь-якій формі з іншими учасниками НМТ під час виконання сертифікаційної роботи;

- мати при собі або на своєму робочому місці засоби зв'язку, пристрої зчитування, обробки, збереження та відтворення інформації, а також окремі елементи, які можуть бути складовими частинами відповідних технічних засобів чи пристроїв, друковані або рукописні матеріали, інші засоби, предмети, прилади, що не передбачені процедурою НМТ (крім дозволених виробів медичного призначення, про наявність яких учасник НМТ повинен повідомити працівників тимчасових екзаменаційних центрів для проведення НМТ (ТЕЦ) до початку виконання роботи);

- користуватися ресурсами мережі Інтернет, що не передбачені процедурою НМТ.

У разі порушення однієї або кількох вищезазначених вимог, учасник НМТ на вимогу осіб, відповідальних за організацію та проведення НМТ, має залишити тимчасовий екзаменаційний центр для проведення НМТ (ТЕЦ).

Особливості проведення НМТ

НМТ проводиться з використанням технологій педагогічного тестування у формі комп'ютерного тестування за процедурами, деталізацію яких визначено в регламентах, установлених Українським центром оцінювання якості освіти.

Для проведення НМТ використовують сертифікаційні роботи, укладені Українським центром оцінювання якості освіти. Сертифікаційні роботи укладають державною мовою (крім завдань з іноземних мов). Учаснику НМТ завдання сертифікаційної роботи з певного(их) навчального(их) предмета(ів) надають однією з мов корінних народів або національних меншин, якщо він вказав на цю потребу в реєстраційних даних.

Учасників НМТ розподіляють між сесіями, змінами (якщо НМТ проводиться у дві зміни (першу та другу) під час однієї сесії НМТ), ТЕЦ та робочими місцями відповідно до порядку, установленого Українським центром оцінювання якості освіти.

Український центр оцінювання якості освіти не пізніше ніж за десять календарних днів до початку проведення основних сесій НМТ інформує учасників НМТ про місце та час проходження ними НМТ шляхом розміщення запрошень для участі в НМТ в персональних кабінетах на вебсайті Українського центру оцінювання якості освіти (далі - персональний кабінет). Час початку НМТ зазначається в персональних кабінетах та запрошеннях для участі в НМТ, що розміщують у них.

Для учасників НМТ з особливими освітніми потребами, зумовленими станом здоров'я, відповідно до їхніх реєстраційних даних створюють особливі (спеціальні) умови, зазначені в Переліку особливих (спеціальних) умов, що створюються для осіб з особливими освітніми потребами в пунктах проведення зовнішнього незалежного оцінювання, затвердженому наказом Міністерства освіти і науки України, Міністерства охорони здоров'я України від 29 серпня 2016 року N 1027/900.

Учасник НМТ для допуску до ТЕЦ має пред'явити документ, що посвідчує особу, та Сертифікат.

Допуск учасників НМТ припиняється:

• до ТЕЦ - за 10 хвилин до початку тестування НМТ;

• до аудиторій - після початку тестування або етапу тестування (якщо тестування проводиться в кілька етапів).

Час початку тестування визначається регламентом роботи ТЕЦ за часом другого часового поясу (київський час) та є однаковим для всіх ТЕЦ (за винятком ТЕЦ, розташованих на територіях, на яких порядок обчислення часу відрізняється від київського часу більше ніж на 3 години). Якщо НМТ проводиться у дві зміни, то має встановлюватися час початку тестування для кожної зміни.

Час початку тестування визначається регламентом роботи ТЕЦ за часом другого часового поясу (київський час) та є однаковим для всіх ТЕЦ (за винятком ТЕЦ, розташованих на територіях, на яких порядок обчислення часу відрізняється від київського часу більше ніж на 3 години).

Якщо НМТ проводиться у дві зміни, то має встановлюватися час початку тестування для кожної зміни.

Під час виконання сертифікаційної роботи учасник НМТ має право з дозволу старшого інструктора вийти з аудиторії. Час, який учасник НМТ провів за межами аудиторії, не додається йому до часу, відведеного для виконання сертифікаційної роботи. Одночасний вихід кількох учасників НМТ з однієї аудиторії до завершення ними виконання завдань заборонено.

У разі виявлення будь-якою особою, яка перебуває в ТЕЦ, фактів порушення учасником НМТ процедури проходження НМТ вона має повідомити про це особу, яка відповідає за проведення НМТ.

Роботу в ТЕЦ може бути призупинено або дочасно припинено відповідальним за ТЕЦ у разі виникнення обставин, що можуть становити загрозу для життя та здоров'я учасників НМТ, або через неможливість створення належних умов для виконання сертифікаційної роботи.

Додаткові сесії НМТ

Після проведення основних сесій НМТ для певних категорій осіб можуть бути організовані додаткові сесії.

Подання заяв та/або відповідних документів для участі в додаткових сесіях НМТ здійснюють:

  1. під час основного та додаткового періодів реєстрації особи, зазначені в пунктах 4, 5 розділу VII Порядку;
  2. у ТЕЦ до виходу з нього учасники НМТ, які подали заяву щодо порушення процедури (у заяві щодо порушення процедури має бути вказано на потребу в проходженні НМТ під час додаткових сесій). Бланк заяви щодо порушення процедури, форма якої визначається регламентом роботи ТЕЦ, надає персонал ТЕЦ на вимогу учасника НМТ. Рішення про допуск до участі за цих обставин регламентна комісія приймає в разі встановлення факту порушення процедури проведення НМТ в ТЕЦ, що впливає на об'єктивність результату НМТ, та за умови задоволення апеляційною комісією клопотання про анулювання їхніх результатів НМТ.
  3. протягом трьох робочих днів з дня проведення основної сесії НМТ учасники НМТ, зазначені в пункті 8 VII Порядку.

Під час основного періоду реєстрації подати документи для участі в додаткових сесіях НМТ мають право особи, які:

1) не можуть пройти НМТ під час основних сесій у зв'язку з тим, що в період проведення основних сесій НМТ братимуть участь у міжнародних, всеукраїнських заходах (змаганнях, конкурсах, олімпіадах, турнірах тощо), включених до офіційних заходів Міністерства освіти і науки України, Міністерства культури та інформаційної політики України, Міністерства молоді та спорту України, офіційних програмах обміну, академічної мобільності, що підтверджено відповідними документами;

2) не можуть пройти НМТ під час основних сесій у зв'язку з тим, що в період проведення основних сесій НМТ складатимуть державні іспити, екзаменаційно-залікову сесію, що підтверджено відповідними документами;

3) бажають пройти НМТ в населеному пункті, у якому ТЕЦ буде створено лише під час додаткових сесій;

4) проживають (перебувають) за кордоном та проходитимуть НМТ за кордоном.

Під час додаткового періоду реєстрації здійснюють реєстрацію осіб, які:

  1. за рішенням судів перебувають в установах виконання покарань, слідчих ізоляторах;
  2. не змогли з поважних причин зареєструватися для проходження НМТ під час основного періоду реєстрації;
  3. реєструвалися в основний період реєстрації, але яким було відмовлено в реєстрації для участі в НМТ.

Протягом трьох робочих днів з дня проведення основної сесії НМТ, у якій учасник НМТ мав брати участь, подати заяву щодо участі в додаткових сесіях (з урахуванням дня проведення та часу, необхідного на її доставку до регіонального центру) можуть учасники НМТ, які:

1) не з'явилися до ТЕЦ (або з'явилися, але не змогли взяти участі в НМТ) під час основних сесій НМТ через причини, що не залежали від їхніх дій та волі і на які вони не могли вплинути:

- хвороба в день проведення НМТ (для підтвердження факту хвороби в день проведення основної сесії НМТ необхідно додати до заяви або листок непрацездатності, або довідку про тимчасову непрацездатність, або форму первинної облікової документації N 095/о "Довідка N ___ про тимчасову непрацездатність студента навчального закладу I - IV рівнів акредитації, про хворобу, карантин і інші причини відсутності дитини, яка відвідує загальноосвітній навчальний заклад, дошкільний навчальний заклад", або форму первинної облікової документації N 027/о "Виписка із медичної карти амбулаторного (стаціонарного) хворого", або форму первинної облікової документації N 086/о "Медична довідка (лікарський консультаційний висновок)");

- смерть рідних по крові або по шлюбу, яка сталася до проведення НМТ, але не раніше ніж за сім календарних днів до дня проведення НМТ (для підтвердження факту смерті рідних по крові або по шлюбу до заяви необхідно додати копію документа, що засвідчує державну реєстрацію смерті та копію документа, що підтверджує родинність по крові або по шлюбу з померлим);

- інші форс-мажорні обставини, через які особа не змогла взяти участі в основній сесії НМТ (для підтвердження факту стихійного лиха, техногенної катастрофи до заяви необхідно додати копію акта чи довідки, виданої підрозділом Державної служби України з надзвичайних ситуацій, або житлово-експлуатаційною організацією, або підприємством, установою, організацією, що здійснює експлуатацію будинку, або об'єднанням співвласників багатоквартирного будинку, або Українським гідрометеорологічним центром, у випадку виникнення інших форс-мажорних обставин - інший документ, що підтверджує форс-мажорні обставини);

2) у день проведення основної сесії НМТ, у якій не змогли взяти участі, брали участь у міжнародних, всеукраїнських заходах (змаганнях, конкурсах, олімпіадах, турнірах тощо), включених до офіційних заходів Міністерства освіти і науки України, Міністерства культури та інформаційної політики України, Міністерства молоді та спорту України, тренувальних зборах із підготовки до них, або прямували до/з місць їх (заходів та/або тренувальних зборів) проведення, що підтверджено відповідними документами. Учасники НМТ разом із заявою мають подати копію наказу або іншого розпорядчого документа про участь у міжнародних, всеукраїнських заходах, що включені до офіційних заходів Міністерства освіти і науки України, Міністерства культури та інформаційної політики України, Міністерства молоді та спорту України, де зазначено прізвище, ім'я, по батькові (за наявності) особи та період проведення відповідного заходу, а також копії відповідних проїзних документів або копію розпорядчого документа, де зазначено строки перебування в дорозі.

3) брали участь в основній сесії НМТ, але не змогли розпочати або завершити виконання сертифікаційної роботи через одну з таких причин:

- різке погіршення їхнього стану здоров'я;

- виникнення в ТЕЦ обставин, що могли становити загрозу для життя та здоров'я учасників НМТ;

- дочасне припинення процедури НМТ для певного(их) учасника(ів), або в певній(их) аудиторії(ях), або в ТЕЦ через неможливість створення належних умов для виконання сертифікаційної роботи.

Рішення про допуск до участі в додаткових сесіях учасників НМТ за цих обставин регламентна комісія приймає на підставі записів, зроблених у документах ТЕЦ. Особу допускають до проходження НМТ під час додаткових сесій за умови задоволення апеляційною комісією клопотання про анулювання її результату НМТ.

Учасники НМТ можуть подати до регіонального центру, який здійснював реєстрацію для участі в НМТ, заяву щодо надання можливості пройти НМТ під час додаткових сесій та підтвердні документи в один із таких способів:

за допомогою поштового зв'язку (ураховуючи день проведення НМТ та час, необхідний на доставку документів до регіонального центру);

електронною поштою (датою відправлення вхідного листа вважається дата, зафіксована в електронній скриньці регіонального центру);

особисто або через уповноважену ним особу, повноваження якої оформлено відповідно до законодавства.

Учасники НМТ, які брали участь в основній сесії НМТ, але не змогли розпочати або завершити виконання сертифікаційної роботи через виникнення в ТЕЦ обставин, що могли становити загрозу для життя та здоров'я учасників НМТ, дочасне припинення процедури НМТ через неможливість створення належних умов для виконання сертифікаційної роботи, також можуть подати заяву щодо надання можливості пройти НМТ під час додаткових сесій у ТЕЦ до виходу з нього.

Розгляд документів, поданих особами, регламентна комісія здійснює протягом трьох робочих днів з урахуванням дня їх надходження. Повідомлення про місце та час проведення додаткових сесій розміщують у персональних кабінетах учасників НМТ не пізніше ніж за три календарних дні до їх проведення.

Визначення результатів НМТ

Результати НМТ визначаються за рейтинговою шкалою 100 - 200 балів.

Документом, що підтверджує результати НМТ, є Відомість результатів національного мультипредметного тесту (додаток 2 Порядку), що формується в електронній формі за підсумками проведення кожної сесії НМТ (зміни, якщо сесія НМТ проводиться у дві зміни) та затверджується шляхом накладання кваліфікованої електронної печатки Українського центру з дотриманням вимог Закону України "Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги".

Офіційне оголошення результатів НМТ здійснюється шляхом їх розміщення в персональних кабінетах у визначені Міністерством освіти і науки України строки.

Результати НМТ у вигляді рейтингових оцінок за шкалою 100 - 200 балів зазначаються в Інформаційній картці до Сертифіката (додаток 3 Порядку), розміщеній у персональному кабінеті.

Після офіційного оголошення результати НМТ може бути змінено (анульовано) за рішенням апеляційної комісії або суду.

Після дати завершення приймання заяв та документів для участі в конкурсному відборі до закладів вищої освіти на денну форму навчання за державним або регіональним замовленням, установленої порядком прийому на навчання для здобуття вищої освіти в році проведення НМТ, результати НМТ може бути змінено лише за рішенням суду.

Подання та розгляд апеляційних заяв учасниками НМТ

Предметом апеляції є:

1) відмова в реєстрації для участі в НМТ (порядок подання і розгляду апеляційних заяв щодо відмови в реєстрації визначає порядок реєстрації для участі в НМТ, установлений Міністерством освіти і науки України);

2) недопуск до участі в додаткових сесіях НМТ;

Учасник НМТ може оскаржити рішення регламентної комісії про його недопуск до участі в НМТ під час додаткових сесій шляхом подання до апеляційної комісії заяви щодо оскарження рішення регламентної комісії про недопуск до участі в НМТ під час додаткових сесій (далі - заява про недопуск). Відповідну заяву має бути надіслано в електронній формі на адресу електронної пошти апеляційної комісії не пізніше ніж через три календарних дні з дати надсилання рішення регіональним центром, що оскаржується (датою її подання вважається дата надсилання вхідного листа, зафіксована в електронній скриньці Українського центру), та розглядається протягом п'яти робочих днів з дня її надходження.

За результатами розгляду заяви про недопуск апеляційна комісія ухвалює одне з таких рішень:

• задовольнити заяву та допустити учасника НМТ до проходження НМТ під час додаткових сесій;

• відмовити в задоволенні заяви у зв'язку з підтвердженням об'єктивності рішення регламентної комісії про недопуск учасника НМТ до участі в НМТ під час додаткових сесій.

3) порушення процедури проведення НМТ в ТЕЦ, передбаченої розділом VI Порядку, що може вплинути на об'єктивність результату НМТ.

Подання заяви щодо порушення процедури здійснює учасник НМТ в ТЕЦ до виходу з нього через відповідального за ТЕЦ у день проведення НМТ. Розгляд заяв щодо порушення процедури здійснюють регламентні комісії.

Розгляд заяви щодо порушення процедури регламентна комісія здійснює протягом трьох робочих днів з урахуванням дня її надходження.

За результатами розгляду заяви щодо порушення процедури регламентна комісія ухвалює одне з таких рішень:

1) відмовити в задоволенні заяви у зв'язку з непідтвердженням факту порушення процедури проведення НМТ;

2) відмовити в задоволенні заяви у зв'язку з тим, що виявлене порушення процедури проведення НМТ не впливає на об'єктивність результату НМТ;

3) вважати виявлене порушення процедури проведення НМТ, передбаченої розділом VI Порядку, таким, що впливає на об'єктивність результату НМТ. У разі ухвалення такого рішення регламентна комісія також ухвалює рішення:

• подати клопотання до апеляційної комісії про анулювання результатів НМТ через допущення щодо учасника НМТ порушення процедури проведення НМТ;

• допустити учасника НМТ до проходження НМТ під час додаткових сесій у разі задоволення апеляційною комісією клопотання про анулювання результатів НМТ.

Учасник НМТ може оскаржити рішення регламентної комісії за результатами розгляду заяви щодо порушення процедури, ухвалене щодо нього, шляхом подання до апеляційної комісії заяви щодо оскарження рішення регламентної комісії.

За результатами розгляду заяви щодо оскарження рішення регламентної комісії апеляційна комісія ухвалює одне з таких рішень:

1) задовольнити заяву та допустити учасника НМТ до проходження НМТ під час додаткових сесій;

2) відмовити в задоволенні заяви у зв'язку з непідтвердженням факту порушення процедури проведення НМТ або у зв'язку з тим, що виявлене порушення процедури проведення НМТ не впливає на об'єктивність результату НМТ.

Корисні посилання

Сайт Українського центру оцінювання якості освіти