Порядок отримання кадастрового номеру

Матеріал з WikiLegalAid
Ця консультація не перевірена досвідченим користувачем. Правова консультація не є офіційним роз'ясненням, носить інформаційний характер та не може безумовно застосовуватися в кожному конкретному випадку.

Нормативна база

 1. Земельний кодекс України
 2. Закон України "Про Державний земельний кадастр"
 3. Закон України "Про землеустрій"
 4. Постанова Кабінету Міністрів України від 17 жовтня 2012 року № 1051 "Про затвердження Порядку ведення Державного земельного кадастру"

Кадастровий номер – що це таке?

Кадастровий номер земельної ділянки – індивідуальна, що не повторюється на всій території України, послідовність цифр та знаків, яка присвоюється земельній ділянці під час її державної реєстрації і зберігається за нею протягом усього часу існування .
В кадастровому номері «зберігається» інформація щодо розташування земельної ділянки, цільового призначення, меж та інших важливих даних.
Унікальний цифровий код присвоюється земельній ділянці під час реєстрації в Державному земельному кадастрі та не повторюється на всій території України.
Кадастровий номер складається з 19 цифр, розділених двокрапкою, та має таке тлумачення:

 • Перші 10 визначають межі адміністративно-територіального устрою України (населений пункт);
 • Наступні 2 – номер кадастрової зони відносно адміністративної області;
 • Наступні 3 – номер кадастрового кварталу відносно кадастрової зони;
 • Останні 4 – інформують про місцезнаходження земельної ділянки відносно кадастрового кварталу.

Навіщо потрібен кадастровий номер?

Відповідно до законодаства, наявність у земельної ділянки такого унікального кадастрового номера обов’язкова.
Стаття 132 Земельного Кодексу України передбачає, що угоди про відчуження земельних ділянок можливі лише за наявності у кожної ділянки унікального кадастрового номера.
На сьогодні, без кадастрового номера неможливо здійснити будь-яку юридичну операцію з земельною ділянкою:

 • продаж;
 • дарування;
 • спадщина;
 • застава;
 • обмін;
 • поділ чи об’єднання;
 • оренда;
 • внесення в статутний фонд підприємства;
 • продаж будинку чи будівлі, розташованій на ділянці.

Важливо! Кадастровий номер присвоюється земельній ділянці незалежно від форми власності. У разі переходу права власності на земельну ділянку від однієї особи до іншої, виникнення інших, крім права власності, речових прав на земельну ділянку, зміни речових прав на земельну ділянку, інших відомостей про неї кадастровий номер не змінюється.

У разі поділу чи об'єднання земельній ділянці/земельним ділянкам присвоюються нові кадастрові номери. При цьому, скасований кадастровий номер отримує статус архівного та більше не використовується.

Однак, форма Державного акту із зазначенням кадастрового номера була затверджена 02.04.2002 (постанова Кабінету Міністрів України №449, що втратила чинність 23.07.2013), у зв’язку з чим Державні акти старого зразка не містять кадастрового номеру. Звісно, вони є дійсними і без нього, але відповідно до ст.132 Земельного кодексу України, неможливо здійснити будь-яку угоду без присвоєного кадастрового номеру.

Як отримати кадастровий номер?

Перший крок, що потрібно зробити власникам земельних ділянок, право власності на які посвідчено Державним актом без зазначення кадастрового номера, це звернутися до землевпорядної організації, яка має в штаті сертифікованого інженера-землевпорядника. Знайти відповідну організацію можна на сайті Держгеокадастру або безпосередньо в територіальному органі Держгеокадастру. Важливо, що строк виконання таких робіт не може перевищувати 6 місяців.

Другий крок - замовлення технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості), яка є основою для отримання кадастрового номера. Саме на підставі даної документації відбувається державна реєстрація земельної ділянки (постанова Кабінету Міністрів України від 17.10.2012 №1051).

Для укладення договору потрібно звернутися з:

 • заявою за формою, встановленою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері земельних відносин;
 • документацією із землеустрою, що є підставою для формування земельної ділянки, в електронній формі та формі електронного документа.

Третій крок - зареєструвати земельну ділянку в Державному земельному кадастрі. Для цього потрібно звернутися до центру надання адміністративних послуг та замовити послугу «Державна реєстрація земельної ділянки з видачею витягу з Державного земельного кадастру. Строк рєстрації не більше 14 днів.

До ЦНАПу потрібно подати:

 • заяву за формою, встановленою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері земельних відносин;
 • документацію із землеустрою, що є підставою для формування земельної ділянки, в електронній формі та формі електронного документа.

При здійсненні державної реєстрації земельної ділянки їй присвоюється кадастровий номер. На підтвердження державної реєстрації земельної ділянки заявнику безоплатно видається витяг з Державного земельного кадастру про земельну ділянку. Витяг містить всі відомості про земельну ділянку, внесені до Поземельної книги. Складовою частиною витягу є кадастровий план земельної ділянки.

Для можливості розпорядження земельною ділянкою (здачі в оренду, продажі) необхідно зареєструвати право власності на земельну ділянку в Реєстрі речових прав на нерухоме майно. Для цього необхідно звернутися із заявою про державну реєстрацію права власності на земельну ділянку до державного реєстратора відділу ЦНАП або нотаріуса. Ви вправі звернутись до будь якого відділу ЦНАП в межах області за місцезнаходженням земельної ділянки, або до нотаріуса в межах нотаріального округу. Знайти територіально наближений відділ ЦНАП можливо перейшовши за посиланням https://my.gov.ua/info/servicecenters.

Дізнатися адресу потрібного нотаріуса можна перейшовши за посиланням http://Єдиний+реєстр+нотаріусів

Поряд з цим на період воєнного стану закритий доступ до Публічної кадастрової карти, а тому перевірити інформацію щодо кадастрового номеру можна в ЦНАП та в державних реєстраторів - нотаріусів.