Порядок одержання та відправлення грошових переказів та передач в слідчий ізолятор

Матеріал з WikiLegalAid
Ця консультація не перевірена досвідченим користувачем. Правова консультація не є офіційним роз'ясненням, носить інформаційний характер та не може безумовно застосовуватися в кожному конкретному випадку.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Нормативна база

Коло осіб, які тримаються у слідчому ізоляторі

Ув'язнені особи
 1. Особи, які тримаються під вартою відповідно до вмотивованого рішення суду про обрання як запобіжного заходу тримання під вартою, про застосування тимчасового чи екстрадиційного арешту, винесеного відповідно до Кримінального кодексу України та КПК України, та/або рішення компетентного органу іноземної держави у випадках, передбачених законом.
 2. Особи, щодо яких вироком суду передбачено тримання під вартою до набрання ним законної сили.
Засуджені особи
 1. Вперше засуджені до позбавлення волі за нетяжкі чи тяжкі кримінальні правопорушення, які на підставі статті 89 Кримінально-виконавчого кодексу України (далі - КВК України) залишені у СІЗО для роботи з господарського обслуговування;
 2. Особи, засуджені до обмеження волі, які на підставі статті 57 КВК України підлягають направленню до місця відбування покарання;
 3. Особи, засуджені до арешту, позбавлення волі, довічного позбавлення волі, вироки щодо яких набрали законної сили і які на підставі статті 87 КВК України підлягають відправленню до установ виконання покарань;
 4. Засуджені, вироки щодо яких набрали законної сили, які на підставі статті 90 КВК України тимчасово залишені в СІЗО або переведені до СІЗО з арештного дому, виправного центру, дисциплінарного батальйону або виправної колонії;
 5. Особи, вироки щодо яких набрали законної сили, які відповідно до статті 88 КВК України переміщуються під вартою з однієї установи до іншої.

Порядок одержання та відправлення грошових переказів та передач

Відповідно до статті 9 Закону України "Про попереднє ув’язнення" ув’язнені мають право одержувати передачі або посилки та грошові перекази і передачі.

Відповідно до статті 114 КВК України, засуджені мають право без обмеження одержувати грошові перекази і відправляти грошові перекази родичам, а з дозволу адміністрації колонії - й іншим особам. Одержані за переказами гроші зараховуються на особовий рахунок засудженого.

Відповідно до пункту 2 розділу IX Порядку тримання засуджених, узятих під варту, заарештованих та затриманих військовослужбовців, затвердженого наказом Міністерства оборони України 03 листопада 2020 року № 394 засуджені військовослужбовці мають право одержувати і відправляти посилки (передачі) і бандеролі, грошові перекази, одержувати передачі. Одержані за переказами гроші зараховуються на особовий рахунок засудженого військовослужбовця.

Ув’язненим та засудженим дозволяється одержувати грошові перекази

 • У національній валюті;
 • Через поштові відділення, банки або касу СІЗО;
 • Грошові перекази зараховуються на особові рахунки.

Процедура одержання та відправлення грошових передач

 • Для здійснення грошової передачі ув’язненому чи засудженому родич або інша особа подає заяву у двох примірниках, де зазначається сума коштів, яка підлягає зарахуванню на особовий рахунок ув’язненого або засудженого, та після її розгляду начальником СІЗО вносить до каси СІЗО необхідну суму.
 • Особі, яка внесла кошти, видається квитанція прибуткового касового ордера, копія якого долучається до особової справи ув’язненого чи засудженого.
 • Для переказу через поштові відділення, банки або касу особистих коштів ув’язненим чи засудженим подається особиста письмова заява начальнику СІЗО.

Порядок одержання ув’язненими і засудженими передач, посилок і бандеролей

 • Передачі приймаються для ув’язнених загальною вагою не більше 50 кг на місяць.
Важливо!!! Не допускається обмеження ваги передач, прийнятих для хворих, що страждають захворюваннями, підтвердженими медичним висновком лікаря СІЗО, вагітних жінок і жінок, що мають при собі дітей, а також неповнолітніх.
 • Відповідно до статті 76 КВК України "засуджені військовослужбовці" мають право на одержання посилок (передач) і бандеролей без обмеження їх кількості.
 • Засуджені одержують посилки (передачі) і бандеролі відповідно до статті 112 КВК України:
 1. Число посилок (передач) і бандеролей, що одержують засуджені до арешту та позбавлення волі, не обмежується;
 2. Лікарські засоби і вироби медичного призначення, які одержують засуджені відповідно до медичного висновку, передаються до медичної частини колонії для їхнього лікування.
 3. Максимальна вага однієї посилки або бандеролі визначається діючими поштовими правилами;

Відповідно до пункту 14 Правил надання послуг поштового зв'язку, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 5 березня 2009 року № 270, внутрішні поштові відправлення повинні мати такі розміри і граничну масу:

Вид поштового відправлення Гранична маса, кілограмів Розмір в упаковці, міліметрів
Бандеролі з вкладенням однієї книжки 2 максимальний: 600 в одному вимірі (причому сума довжини, ширини і товщини не може перевищувати 900),

а згорнутих трубкою (рулони): 700 - завдовжки і 150 - у діаметрі

Посилки 30
максимальний: 600 х 700 х 700
мінімальний: 90 х 140 х 50

Процедура одержання ув'язненими і засудженими передач

Порядок Алгоритм дій Примітка
Заповнення і підпис заяви

Особа, яка принесла передачу, заповнює і підписує заяву у двох примірниках (додаток 17 до Правил внутрішнього розпорядку слідчих ізоляторів Державної кримінально-виконавчої служби України, затверджених наказом Мінюсту від 14.06.2019 № 1769/5, обидва примірники заяви, передачу, паспорт або інший документ, що посвідчує особу, здає молодшому інспектору чергової зміни, який перевіряє вміст передачі за найменуваннями, кількістю предметів, продуктів харчування та їх вагою, а також оглядає її відповідно до порядку огляду вмісту посилок (передач) та бандеролей (додаток 18 до Правил).

 1. Передачі приймаються в порядку черговості відвідувачів;
 2. Для приймання передач обладнується окрема кімната;
 3. У приміщенні для відвідувачів установлюються столи з письмовим приладдям, меблями, скринька для скарг та заяв;
 4. На видному місці вивішуються оголошення із зазначенням часу приймання передач, надання побачень, перелік продуктів харчування, предметів першої необхідності, інших речей та предметів, заборонених для передавання ув’язненим і засудженим;
 5. Приймання передач, адресованих хворим, які перебувають у медичній частині СІЗО, здійснюється відповідно до чинного законодавства.
Звірка Звірка ваги та вмісту передач здійснюється у присутності осіб, що доставили їх. Паспорт або документ, що посвідчує особу, повертається після проведення звірки або огляду вмісту передачі.
Отримання передачі ув'язненим, засудженим Після приймання передачі молодший інспектор чергової зміни повертає перший примірник заяви особі, яка принесла передачу, з розпискою в прийманні, а другий примірник заяви після підпису ув’язненого чи засудженого щодо одержання передачі долучає до його особової справи.

У картці обліку побачень, видачі посилок (передач) і бандеролей (додаток 19) робиться відмітка про одержання передачі, її вміст і вагу, після чого передачу видають зазначеним особам.

Отримані від родичів ув’язнених та засуджених чи інших осіб лікарські засоби або їх аналоги зберігаються в медичній частині (лікарняному закладі) в окремих шафах. Їх облік та видачу здійснюють працівники медичної частини (лікарняного закладу) відповідно до Порядку організації надання медичної допомоги засудженим до позбавлення волі, затвердженого наказом Міністерства юстиції України, Міністерства охорони здоров’я України від 15 серпня 2014 року № 1348/5/572, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 20 серпня 2014 року за № 990/25767. У випадках відмови ув’язненого чи засудженого з будь-яких причин прийняти передачу адміністрація СІЗО робить про це відмітку на другому примірнику заяви. Вміст передачі повертають особам, які принесли передачу (за можливості), або знищують за згодою ув’язненого чи засудженого, про що складається акт, який підписує персонал СІЗО, ув’язнений або засуджений. Ув’язнений або засуджений може викласти в акті зауваження та пояснення щодо причин відмови прийняти передачу. Після цього акт разом з другим примірником заяви на приймання передачі долучається до особової справи ув’язненого чи засудженого.

 1. У випадках відмови ув’язненого чи засудженого з будь-яких причин прийняти передачу, природного псування її вмісту, а також у разі неможливості повернути її відправнику адміністрація СІЗО робить про це відмітку в заяві особи, яка її принесла, складається відповідний акт, який підписується посадовими особами СІЗО, ув’язненим або засудженим.
 2. Вміст передачі передається близьким родичам ув’язненого чи засудженого або знищується за згодою ув’язненого чи засудженого. Продукти харчування можуть бути за їх згодою передані до харчоблоку СІЗО.
 3. У разі природного псування вмісту передачі складається акт та на підставі висновку медичного працівника зіпсовані продукти харчування знищуються в присутності адресата.
 4. Предмети, вироби і речі, що не дозволені для користування ув’язненим і засудженим, а також продукти харчування, які швидко псуються, повертаються особі, яка принесла передачу, із зазначенням причини повернення. Виявлені в передачі алкогольні напої, лікарські та інші засоби, що викликають одурманювання, інші заборонені для передачі предмети передаються до оперативного відділу для проведення перевірки і вжиття заходів, визначених законодавством.

Передача не приймається і повертається особі, яка її принесла, з роз’ясненням причин повернення у випадках:

 • звільнення ув’язненого чи засудженого з-під варти або вибуття його із СІЗО;
 • смерті ув’язненого чи засудженого;
 • відсутності в ув’язненого чи засудженого можливості особисто прийняти адресовану йому передачу (перебування за межами СІЗО у зв’язку з проведенням слідчих дій чи участю в судових засіданнях, вибуття більше ніж на добу;
 • перебування в медичній частині у несвідомому стані, перебування в лікарняному закладі або закладі охорони здоров’я);
 • відсутності в особи, яка принесла передачу, паспорта або документа, що посвідчує особу;
 • відбування стягнення у вигляді поміщення до карцеру чи дисциплінарного ізолятора, переведення до приміщення камерного типу (одиночної камери);
 • наявності письмової відмови ув’язненого чи засудженого одержати передачу.
Зверніть увагу!!! У разі виявлення в посилках і бандеролях продуктів харчування, речей і предметів, які заборонені для зберігання і використання ув’язненими та засудженими і за передавання яких передбачено адміністративну чи кримінальну відповідальність, проводиться перевірка та вживаються заходи відповідно до чинного законодавства.

Виявлені в посилках і бандеролях продукти харчування, речі і предмети, які заборонено передавати ув’язненим і засудженим, за їх письмовою заявою можуть бути здані на склад СІЗО з метою повернення родичам або іншим особам, зазначеним у заяві.

Зіпсовані продукти харчування, що надійшли в посилці, на підставі висновку медичного працівника знищуються в присутності адресата, про що складається акт, який підписується посадовими особами СІЗО та ув’язненим або засудженим.

Посилки та бандеролі повертаються відправникам у випадках:

 • Звільнення або вибуття адресата із СІЗО;
 • Смерті ув’язненого чи засудженого;
 • Наявності письмової відмови ув’язненого чи засудженого.
 • Посилки повертаються поштовим відправленням з позначкою "підлягає поверненню".
 • Уміст посилок та бандеролей реєструється в Книзі обліку посилок та бандеролей, що надійшли на адресу ув’язнених (засуджених), та їх вмісту за формою.
Важливо!!! Посилки та бандеролі повинні бути вручені ув’язненим і засудженим не пізніше доби з дня їх отримання, а у випадку тимчасового вибуття цих осіб - з дня їх повернення до СІЗО. Посилки та бандеролі, що надійшли на поштову адресу осіб, поміщених у карцер, здаються на склад для зберігання та вручаються ув’язненим і засудженим після закінчення строку їх перебування у карцері. Адміністрація СІЗО не несе відповідальності у разі природного псування вмісту посилки!!!