Повернення коштів за невикористаний авіаквиток

Матеріал з WikiLegalAid
Правова консультація носить інформаційний характер та не може безумовно застосовуватися в кожному конкретному випадку.Редакція була затверджена Oleksii.rybalka.
Перейти до: навігація, пошук

Нормативна база

Вступна частина

Порядок повернення коштів за невикористаний авіаквиток регламентується Наказом Державіаслужба України від 26.11.2018 № 1239 Про затвердження Авіаційних правил України «Правила повітряних перевезень та обслуговування пасажирів і багажу» (далі - Правила) та Повітряним кодексом України (далі - Кодекс).

Пасажирський квиток та багажна квитанція є підтвердженням укладення договору про перевезення та відображають його умови. Квиток надає право пасажиру на переліт відповідним рейсом (рейсами) і зобов'язує перевізника здійснити відповідне перевезення пасажира та його багажу, а також надати інші послуги, пов'язані з перевезенням, згідно з умовами договору перевезення.

Повернення квитка можливе за такими умовами:

1) добровільне повернення квитка — за власним бажанням;
2) повернення квитка за потреби — вимушене повернення квитка.

Добровільне повернення квитка

Відповідно до п. 1 глави 8 розділу IV Правил квиток може бути пред’явлений перевізнику для повернення сплачених сум за частково або повністю не використане перевезення, якщо таке повернення дозволяється правилами застосування тарифів:

- до початку перевезення, або
- протягом усього строку чинності квитка для перевезення, або
- протягом 30 днів після закінчення строку чинності квитка для перевезення.

Відповідно до п. 2 глави 8 розділу IV Правил повернення сум за невикористані квитки проводиться з дотриманням вимог правил застосування тарифів, встановлених перевізником.

Отже, беручи до уваги вищезазначені норми, повернення коштів за невикористаний авіаквиток за власним бажанням можливе перевізником, якщо передбачено правилами перевізника. Найчастіше авіаперевізники повертають кошти, якщо повернення квитка сталося до початку перевезення (за 3 години, за 12 годин, за добу, тощо), але зі зменшенням вартості самого квитка.

Повернення квитка за потреби

Порядок виплати компенсаці за не використаний авіаквиток регулюється Повітряним кодексом України.

Відповідно до п. 2 ст. 103 Повітряного кодексу України положення розділу ХІІІ застосовуються до пасажирів (регулярних та чартерних рейсів), яким відмовлено у перевезенні проти їхньої волі або рейс яких скасовано чи затримано, за умови, що пасажир має підтверджене бронювання на відповідний рейс та присутній для проходження реєстрації у час, що передбачений правилами авіаперевізника та письмово зазначений (включаючи електронні засоби), або, якщо час реєстрації не зазначено, не пізніше ніж за 45 хвилин до зазначеного часу відправлення, чи забронював рейс, який затримано/перенесено авіаперевізником або фрахтувальником повітряного судна (туроператором) на інший рейс незалежно від причин затримки/перенесення.

Існує наступні види виплат:

 1. компенсація пасажирам у разі відмови у перевезенні;
 2. компенсація пасажирам у разі скасування рейсу;
 3. компенсація пасажирам у разі затримки рейсу;
 4. компенсація пасажирам за зміну класу обслуговування.

Компенсація пасажирам у разі відмови у перевезенні

Вищезазначена компенсація регулюється ст. 104 Кодексу, відповідно до якого авіаперевізник мотивовано очікує на відмову пасажирам у посадці на рейс, він зобов'язаний провести опитування з метою виявлення пасажирів, готових відмовитися від свого підтвердженого бронювання в обмін на узгоджену між пасажиром, який за власним бажанням відмовляється від посадки на рейс, та перевізником винагороду.

Крім виплати винагороди, авіаперевізник зобов'язаний запропонувати пасажиру на вибір:

 • відшкодування впродовж семи днів повної вартості квитка за ціною, за якою його придбано;
 • зміна маршрута до кінцевого пункту призначення - за першої можливості або у пізніший час за бажанням пасажира та за наявності вільних місць.

Якщо пасажирів, які б виявили бажання відмовитися від подорожі цим рейсом, не виявлено або їх кількість є недостатньою, перевізник має право відмовити пасажиру у перевезенні проти його волі.

Якщо пасажирам відмовлено у перевезенні проти їхньої волі, перевізник має виплатити їм компенсацію у таких розмірах:

 • 250 євро - для рейсів дальністю до 1500 кілометрів;
 • 400 євро - для рейсів дальністю від 1500 до 3500 кілометрів;
 • 600 євро - для рейсів дальністю понад 3500 кілометрів.

Перевізник має право зменшити розмір компенсації на 50 відсотків, якщо пасажиру пропонується заміна маршруту перевезення до його пункту призначення альтернативними рейсами, час прибуття яких не перевищує запланованого:

 • на дві години - для рейсів дальністю до 1500 кілометрів;
 • на три години - для рейсів дальністю від 1500 до 3500 кілометрів;
 • на чотири години - для рейсів, не зазначених у абзацах другому та третьому цієї частини.

Компенсація пасажирам у разі скасування рейсу У разі скасування рейсу пасажирам має бути запропоновано на вибір:

 1. зміна маршрута до кінцевого пункту призначення;
 2. відшкодування повної вартості квитка за ціною, за якою його придбано.

Компенсація за відшкодування повної вартості квитка відбувається на тих же умовах:

 • 250 євро - для рейсів дальністю до 1500 кілометрів;
 • 400 євро - для рейсів дальністю від 1500 до 3500 кілометрів;
 • 600 євро - для рейсів дальністю понад 3500 кілометрів.

Перевізник має право зменшити розмір компенсації на 50 відсотків, якщо пасажиру пропонується заміна маршруту перевезення до його пункту призначення альтернативними рейсами, час прибуття яких не перевищує запланованого:

 • на дві години - для рейсів дальністю до 1500 кілометрів;
 • на три години - для рейсів дальністю від 1500 до 3500 кілометрів;
 • на чотири години - для рейсів, не зазначених у абзацах другому та третьому цієї частини.

Пасажир має право на компенсацію, якщо його не поінформовано про скасування рейсу:

 • щонайменше за два тижні до запланованого часу відправлення;
 • тиждень-два тижні — якщо запропоновано зміну маршруту, що дасть змогу вирушити з пункту відправлення не пізніше ніж за дві години та прибути у кінцевий пункт призначення не пізніше ніж через чотири години після запланованого часу прибуття ;
 • менше ніж за тиждень — якщо запропоновано зміну маршруту, що дасть змогу вирушити з пункту відправлення не пізніше ніж за годину та прибути у кінцевий пункт призначення не пізніше ніж через дві години після запланованого часу прибуття.

Відповідно до п. 5 ст. 105 Кодексу, у разі скасування рейсу авіаперевізником та продовження пасажиром подорожі іншим рейсом (рейсами) або за іншим маршрутом пасажирам має бути безплатно запропоновано та забезпечено:

 1. харчування та прохолодні напої відповідно до часу очікування нового рейсу;
 2. місця в готелі у разі, якщо пасажири змушені чекати на відправлення впродовж однієї або більше ночей чи якщо час додаткового очікування відправлення більший, ніж передбачалося;
 3. наземний трансфер за маршрутом аеропорт - готель - аеропорт;
 4. два телефонні дзвінки або телекс-, факс-повідомлення, або повідомлення електронною поштою, якщо для цього є технічні умови аеропорту.

Компенсація пасажирам у разі затримки рейсу

Авіаперевізник повинен надати пасажирам харчування та прохолодні напої, а також здійснити два телефонні дзвінки або телекс-, факс-повідомлення, або повідомлення електронною поштою, у разі затримки рейсу:

 • до двох годин - для рейсів дальністю до 1500 кілометрів;
 • до трьох годин - для рейсів дальністю від 1500 до 3500 кілометрів;
 • на чотири години і більше від запланованого часу відправлення - для інших рейсів, не зазначених у другому і третьому абзацах цієї частини.

Якщо рейс затримано на день, наступний за днем його виконання, передбаченим розкладом і зазначеним у квитку, перевізник повинен надати пасажирам номери у готелі, харчування та забезпечити трансфер за маршрутом аеропорт - готель - аеропорт.

Якщо затримка рейсу перевищує п'ять годин, то пасажирам має бути запропоновано:

 • відшкодування впродовж семи днів повної вартості квитка за ціною, за якою його придбано;
 • зміна маршрута до кінцевого пункту призначення - за першої можливості або у пізніший час за бажанням пасажира та за наявності вільних місць.

Компенсація пасажирам за зміну класу обслуговування

Авіаперевізник не має права вимагати будь-якої додаткової плати, якщо він розміщує пасажира у класі, вищому за зазначений у квитку, якщо ж авіаперевізник розміщує пасажира у класі, нижчому за зазначений у квитку, то він впродовж семи днів повинен відшкодувати пасажиру:

 • 30 відсотків тарифу - для рейсів дальністю до 1500 кілометрів;
 • 50 відсотків тарифу - для рейсів дальністю від 1500 до 3500 кілометрів;
 • 75 відсотків тарифу - для інших рейсів, не зазначених у другому і третьому абзацах цієї частини.