Отримання податкової знижки на оплату допоміжних репродуктивних технологій

Матеріал з WikiLegalAid

Ця консультація не перевірена досвідченим користувачем.
Перейти до: навігація, пошук

Нормативна база

  1. Податковий кодекс України
  2. Основи законодавства України про охорону здоров'я
  3. Інструкція щодо заповнення податкової декларації про майновий стан і доходи (у редакції наказу Міністерства фінансів України 06.06.2017 № 556)

Що являє собою податкова знижка на оплату репродуктивних технологій?

Податкова знижка на оплату репродуктивних технологій – це можливість зменшити річний загальний оподаткований дохід, отриманий особою у вигляді заробітної плати, на суму коштів, витрачених на допоміжні репродуктивні технології та повернути зайво утриманий податок.

Допоміжні репродуктивні технології - методики лікування безпліддя, за яких маніпуляції з репродуктивними клітинами, окремі або всі етапи підготовки репродуктивних клітин, процеси запліднення і розвитку ембріонів до перенесення їх у матку пацієнтки здійснюються в умовах іnvitro;

іnvitro - техніка виконання експерименту чи інших маніпуляцій у спеціальному лабораторному посуді або у контрольованому середовищі поза живим організмом.
До податкової знижки включаються фактично здійснені протягом звітного податкового року платником податку витрати, підтверджені відповідними платіжними та розрахунковими документами, зокрема, квитанціями, фіскальними або товарними чеками, прибутковими касовими ордерами, копіями договорів, що ідентифікують продавця товарів (робіт, послуг) і їх покупця (отримувача).

У зазначених документах обов’язково повинно бути відображено вартість таких товарів (робіт, послуг) і строк їх продажу (виконання, надання) (п.п. 166.2.1 п. 166.2 ст. 166 Податкового кодексу України).

Хто має право на податкову знижку

  • громадянка України – платник податку;
  • жінка;
  • отримує дохід у вигляді заробітної плати.

Фізична особа – підприємець не має право на податкову знижку на оподатковувані доходи, отримані нею від здійснення підприємницької діяльності!
Чоловіки не можуть скористатись правом на податкову знижку на оплату допоміжних репродуктивних технологій навіть, якщо жінка не працює.
Згідно із ст.48 Основ законодавства про охорону здоров’я від 19.11.92 № 2801-XII застосування штучного запліднення та імплантації ембріона здійснюється згідно з умовами та порядком, встановленими центральним органом виконавчої влади у сфері охорони здоров’я, за медичними показаннями повнолітньої жінки, з якою проводиться така дія, за умови наявності письмової згоди подружжя, забезпечення анонімності донора та збереження лікарської таємниці. Враховуючи те, що дії із допоміжних репродуктивних технологій проводяться із жінкою, то скористатися право щодо включення до податкової знижки оплати допоміжних репродуктивних технологій може платник податку – жінка .

Термін звернення

За наданням податкової знижки платник податку може звернутись протягом року, що є наступним за звітним податковим роком.
Також необхідно пам'ятати, що відповідно до п. 166.4.3 Податкового кодексу України якщо платник податку до кінця податкового року, наступного за звітним не скористався правом на нарахування податкової знижки за наслідками звітного податкового року, таке право на наступні податкові роки не переноситься.
Для того, щоб отримати податкову знижку за звітний 2017 рік, документи потрібно подати до податкової служби до 31.12.2018 року.

Документи, необхідні для отримання податкової знижки на оплату допоміжних репродуктивних технологій

Для отримання податкової знижки необхідно подати до органу державної фіскальної служби наступні документи:

  1. Копію паспорта платника податків;
  2. Копію довідки про присвоєння ідентифікаційного податкового номера (крім фізичних осіб, які мають відмітку в паспорті про право здійснювати платежі за серією та номером паспорта);
  3. Довідку про доходи за формою №3;
  4. Документи, що підтверджують право на знижку (договір на надання допоміжних репродуктивних технологій) та документи, що підтверджують оплату послуг (у документах повинні бути зазначені реквізити медичного закладу, отримана процедура штучного запліднення, вартість і дата оплати послуг);
  5. Податкову декларацію про майновий стан і доходи.

Порядок заповнення та подання податкової декларації регулюється Інструкцією щодо заповнення податкової декларації про майновий стан і доходи (у редакції наказу Міністерства фінансів України 06.06.2017 № 556). Декларацію необхідно подати до органу державної фіскальної служби за місцем реєстрації до 31 грудня року, наступного за звітним (тобто декларація про доходи за 2018 рік подається до 31 грудня 2019 року). Слід зазначити, що у разі якщо платник податку до кінця податкового року, наступного за звітним не скористався правом на нарахування податкової знижки за наслідками звітного податкового року, таке право на наступні податкові роки не переноситься. При цьому, за вибором платника декларація може бути подана в один із таких способів:

  • особисто або уповноваженою на це особою;
  • надсилається поштою з повідомленням про вручення та з описом вкладення;
  • засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог законів щодо електронного документообігу.

Що входить до складу податкової знижки ?

Проте до складу податкової знижки можна включити:

  • тільки вартість процедур, передбачених МОЗ:а саме:
  1. ЗIB – запліднення інвітро (IVF);
  2. IKCI – ін'єкція одного сперматозоїда до цитоплазми ооліту (IKSI);
  3. ICЧ – інсемінація спермою чоловіка;
  4. ІСД – інсемінація спермою донора;
  5. ЕТ – ембріотрансфер;
  6. сурогатне материнство (лист ДПАУ від 15.05.08 р. № 9704/7/17-0717);
  • тільки суму, що не перевищує 1/3 заробітної плати, нарахованої такій жінці протягом звітного року.

Алгоритм розрахунку податкової знижки

Алгоритм розрахунку податкової знижки у вигляді суми витрат платника податку на оплату допоміжних репродуктивних технологій розраховується наступним чином:

  1. визначається база оподаткування шляхом віднімання від загального річного оподатковуваного доходу, у вигляді заробітної плати, суми утриманого за рік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування та суми податкової соціальної пільги за її наявності.

При цьому інформацію щодо нарахованої заробітної плати за рік, застосованих податкових соціальних пільг, утриманого єдиного соціального внеску та податку на доходи фізичних осіб платники податку отримують у вигляді довідки про доходи від свого роботодавця;

  1. на підставі підтверджувальних документів визначається сума витрат, яку дозволяється включити до податкової знижки, яка не повинна перевищувати суми, що дорівнює третині доходу у вигляді заробітної плати за звітний податковий рік;
  2. розраховується чиста база оподаткування податком на доходи фізичних осіб з врахуванням суми податкової знижки. Тобто, від бази оподаткування, яка вже розрахована, віднімаємо суму витрат, яку дозволено включити до податкової знижки;
  3. визначається середньомісячний оподатковуваний дохід шляхом ділення чистої бази оподаткування податком на доходи фізичних осіб на кількість календарних місяців;
  4. якщо розмір середньомісячного оподатковуваного доходу перевищує десятикратний розмір мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного податкового року, то частина оподатковуваного доходу в межах десятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного податкового року, оподатковується за ставкою 15%, а інша частина доходу, що перевищує десятикратний розмір мінімальної заробітної плати, - за ставкою 20%;
  5. виходячи із визначеної середньомісячної бази оподаткування проводиться розрахунок суми податку за ставкою 15% (20%);
  6. розраховується загальна річна сума податку як добуток розрахункової місячної суми податку та кількості календарних місяців;
  7. здійснюється порівняння розрахункової річної суми податку із сумою податку, фактично утриманою за рік.

Якщо внаслідок перерахунку виникає переплата податку, то сума, що має бути повернена платнику податку, зараховується на його банківський рахунок, відкритий у будь-якому комерційному банку, або надсилається поштовим переказом на адресу, зазначену в податковій декларації про майновий стан і доходи протягом 60 календарних днів після надходження такої податкової декларації (п. 179.8 ст. 179 Податкового кодексу України).
Підстави для нарахування податкової знижки із зазначенням конкретних сум відображаються платником податку у річній податковій декларації.

Порядок отримання коштів

Сума коштів, яка підлягає поверненню платнику податку у випадку оформлення податкової знижки, зараховується на його банківський рахунок, відкритий у будь-якому комерційному банку, або надсилається поштовим переказом на адресу, визначену у декларації протягом 60 календарних днів від дати отримання такої декларації.