Отримання дозволу на перевезення неповнолітньої дитини через лінію зіткнення для отримання паспорту

Матеріал з WikiLegalAid
Ця консультація не перевірена досвідченим користувачем. Правова консультація не є офіційним роз'ясненням, носить інформаційний характер та не може безумовно застосовуватися в кожному конкретному випадку.

Нормативна база

Увага!!! З 24 лютого 2022 року у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України та початком повномасштабної війни виїзд осіб на тимчасово окуповані території у Донецькій та Луганській областях є неможливим.

Виїзд із тимчасово неконтрольованої території

Для того щоб вивезти дітей, які не досягли 16 років, а також осіб, які народилися 1998 року й пізніше, й оформляють паспорт громадянина України з тимчасово неконтрольованої території, на пункті пропуску необхідно надати:

 1. Свідоцтво про народження дитини;
 2. Документ, що засвідчує особу супроводжуючого. Перелік таких документів визначено статтею 5 Закону України «Про громадянство України» або статтею 2 Закону України «Про порядок виїзду з України і в’їзду в Україну громадян України»: паспорт громадянина України, паспорт громадянина України для виїзду за кордон, посвідчення моряка, посвідчення члена екіпажу, дипломатичний паспорт, службовий паспорт та ін.
 3. Дозвіл супроводжуючого на перетин лінії розмежування (перепустка). Для отримання дозволу фізичній особі необхідно зареєструватися на порталі СБУ: «Реєстр дозволів для переміщення осіб у районі проведення АТО» і заповнити формалізовану заявку. Інформація про надання дозволу автоматично відображається на власній сторінці заявника.

Дозвіл фізичній особі надається на підставі поданої заявки упродовж 10 днів (робочих).

 1. Для того щоб вивезти дитину, яка народилася після початку проведення АТО, і в результаті проживання в населених пунктах, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють або здійснюють не у повному обсязі свої повноваження, їй не було оформлено свідоцтво про народження, необхідно пред’явити:
 2. Будь-який документ, визначений статтею 5 Закону України «Про громадянство України» або статтею 2 Закону України «Про порядок виїзду з України і в’їзду в Україну громадян України» особи (осіб), у супроводі якої (яких) дитина виїжджає з неконтрольованої території;
 3. Дозвіл супроводжуючого (супроводжуючих) на перетин лінії розмежування (перепустка).

В’їзд на тимчасово неконтрольовану територію

 • осіб, що народилися 1998 року й пізніше, й оформляють паспорт громадянина України, здійснюється при пред’явленні довідки Державної міграційної служби України про здавання документів для отримання паспорта.
 • дітей, які не досягли 16-річного віку, здійснюється з дотриманням вимог передбачених для таких осіб Правилами перетинання державного кордону громадянами України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 27 січня 1995 року № 57.

За загальним правилом в’їзд на тимчасово неконтрольовану територію таких осіб здійснюється за умови перетину разом із дитиною лінії розмежування обома батьками. Однак, в’їзд на тимчасово неконтрольовану територію дітей, які не досягли 16-річного віку, також може здійснюватися:

1. За нотаріально посвідченою згодою другого з батьків із зазначенням у ній території прямування та відповідного часового проміжку перебування, якщо другий із батьків відсутній у пункті пропуску;
2. Без нотаріально засвідченої згоди іншого з батьків: у разі пред’явлення документів або їх нотаріально засвідчених копій:

 • свідоцтва про смерть другого з батьків;
 • рішення суду про позбавлення батьківських прав другого з батьків;
 • рішення суду про визнання другого з батьків безвісти відсутнім;
 • рішення суду про визнання другого з батьків недієздатним;


3. Довідки про народження дитини, виданої відділом реєстрації актів цивільного стану, із зазначенням підстав внесення відомостей про батька відповідно до частини першої статті 135 Сімейного кодексу України (під час виїзду дитини в супроводі одинокої матері)
4. Рішення суду про надання дозволу на в’їзд / виїзд громадянину, який не досяг 16-річного віку, без згоди та супроводу другого з батьків.

Добровiльний порядок

У разі відсутності одного з батьків, необхідно мати нотаріально посвідчену згоду другого з батьків, тобто оформлюється нотаріально засвідчена згода (довіреність) другого з батьків.

Куди звернутися До нотаріату.

Вартiсть

Вартість розраховується відповідно до Інструкції про порядок обчислення та справляння державного мита (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 20 вересня 2012 р. за № 1623/21935).

Зразки необхiдних документiв

Файл:Примірний зразок нотаріально засвідченої згоди(довіреності) одного з батьків.docx

Судовий порядок

Куди звернутися

За відсутності можливості оформлення довіреності, необхідно звернутися до суду з позовною заявою про надання дозволу на в’їзд на тимчасово неконтрольовану територію і виїзд із неї громадянину, який не досяг 16-річного віку, без згоди та супроводу одного з батьків.

Вартiсть

Сплата судових витрат провадиться згідно Закону України «Про судовий збір» № 3674-VI від 08.07.2011 р. зі змінами .

До якого суду звернутися

За зареєстрованим місцем проживання або перебування відповідача (згідно з відміткою в паспорті або довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи). У разі якщо місце прописки другого з батьків перебуває на території населених пунктів, де органи державної влади тимчасово не здійснюють або здійснюють не в повному обсязі свої повноваження, звертатися необхідно до виведеного суду.

Так, при цьому його розмір, відповідно до Закону України «Про судовий збір» складе – 0,4 прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб . Однак, відповідно до статті 8 Закону України «Про судовий збір» суд може своєю постановою звільнити від сплати судового збору позивача, з огляду на його майновий стан. У пункті 29 Постанови Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ «Про застосування судами законодавства про судові витрати в цивільних справах», № 10 від 17.10.2014, роз’яснено, що клопотання про звільнення від сплати може бути викладено в заяві, а також наявність такої підстави підтверджується відповідними документами.

Повідомлення відповідача про розгляд справи в тому разі, якщо його фактичним місцем проживання є тимчасово неконтрольована територія України Повідомлення про виклик відповідача на судове засідання, за відповідною постановою суду, розміщується у всеукраїнському ЗМІ (Голос України, Урядовий кур’єр). Це й буде вважатися належним повідомленням відповідача про розгляд справи.

На практиці термін розгляду справ за позовами про надання дозволу на в’їзд і виїзд на тимчасово непідконтрольну територію громадянину, який не досяг 16-річного віку, без згоди та супроводу другого з батьків, залежно від обставин справи, займає від 1-го до 6-ти місяців.

Перелiк та зразки необхiдних документiв

Файл:Зразок позовної заяви щодо отримання дозволу для перетину лінії зіткнення неповнолітньої дитини без згоди батька.docx